Intervju

Intervju za Slobodna Evropa

nstitut za istrazivanje genocida Kanada {IGK} jos nije dobio odgovore na pisma koja smo poslali krajem prosle sedmice socijalnim mrezama Twitter i YouTube. Mi se nadamo pozitvnim odgovorima jer su obe socijalne mreze vec ranije uklanjale neke sadrzaje koji zadiri u mrznju prema drugom i drugacijem i koji vrijedjaju zrtve holokausta, pa i u pojedinacnim slucajevima i zrtve genocida u Srebrenici. Ukoliko u kratkom roku ne dobijemo odgovore od naznacenih platformi clanovi naseg Internacionalnog ekspertnog tima ce direktno kontakrirati izvrsne direktore platformi i traziti uklanjanje sadrzaje koji negiraju genocid u Srebrenici, ponizavaju zrtve, revidiraju sudske cinjenice i velicaju osudjene ratne zlocince.

Tacno, krajem oktobra prosle godine nas IGKse obratio izvrsnom direktoru Facebook platforme sa zahtijevom da ova društvena mreža na isti način tretira i genocid u Srebrenici i zabrani njegovo negiranje ka sto je to uradila sa holokaustom Na pitanje nekoliko clanova Internacionalnog ekspertnog  tima IGK menadzmentu Facebooka da li će zabraniti negiranje genocida u Srebrenici, oni su naglasili kako već imaju politiku zabrane hvaljenja zločina iz mržnje, masovnih ubistava, ismijavanje žrtava i promociju organizacija i pojedinaca koji ih čine. Po toj osnovi Facebook moze uklanjati sa svoje platforme svako negiranje genocida u Srebrenici i velicanje osudjenih ratnih zlocinaca. To se vec desavalo u nekoliko navrata.

IGK smatra pozitivnim sto Facebook poricanje holokausta i genocida tretira kao govor mržnje i nadamo se da ce u buducnosti jos vise uklanjati sa svoje platforme negiranje genocida u Srebrenici, ponizavanje zrtava tog genocida, velicanje osudjenih ratnih zlocinaca i reviziju sudskih cinjenica od najvecih svjetskih pravni autorireta.

Zelim posebno istaci da kampanja protiv mrznje i negiranja holokausta i genocida nebi trebala ici samo preko platformi socijalnih mreza, vec i preko vlada svake drzave i njenog tuzilastva i pravosudja. Neke su zemlje, poput Njemacke, vec usvojile zakone kojima se poostrava pravilo o tome kako se platforme drustvenih medija moraju suprotstaviti govoru mrznje na mrezi i drugim ilegalnim sadrzajima. Neke zemlje takodjer zabranjuju poricanje genocida, online ili offline.

Mi smo u Kanadi imali peticiju Kanadskog parlamenta kojom smo trazili krivicno sankcionisanje negatora genocida u Srebrenici u Kanadi. Peticiju je potpisalo vise hiljada Kanadjana , sponzor peticije je bio clan Kanadskog parlamenta Brian Masse. U atchmentu vam saljem odgovor Kanadske vlade na nasu peticiju.
 
IGK smatra da je poricanje genocida u Srebrenici, ponizavanje zrtava genocida, revizija sudskih cinjenica i glorifikacija osudjenih ratnih zlocina vrsta govora mrznje koja se direktno korsiti protiv zrtava, ali cesti i protiv drzave BiH.

IGK vodi evidenciju o sadrzajima koji negiraju genocid u Srebrenici. Najvise negacija genocida dolayz iz Srbije, zatim iz entiteta Republika Srpska, Rusije, Francuske, a sistematsko negiranje genocida u Srebrenici se vrsi u SAD i Kanadi od strane dobro placenih lobistickih grupa koje finansira politicki establisment entieta Republika Srpska.
smrtovnice osmrtnicama ba

Vijesti: