I- UVODNI HISTORIJSKI KONTEKST
Potkraj XX stoljeća evropske zemlje sa socijalistiÄkim društvenim ureÄ‘enjem zahvatila je duboka kriza. RijeÄ je o tadašnjim zemljama: SSSR, SFRJ, ÄŒehoslovaÄkoj, Poljskoj, Rumuniji, Bugarskoj i MaÄ‘arskoj.
Sve ove zemlje su, sem SFRJ, iz kriznog stanja izašle mirno putem reformi.
Savez Sovjetskih SocijalistiÄkih Republika transformisao se mirno zahvaljujući viziji i politici GorbaÄova.
ÄŒehoslovaÄka republika je mirno izvela svoju disoluciju: nastale su dvije samostalne države - ÄŒeška i SlovaÄka. I ÄŒeška i SlovaÄka su ubrzano pristupile izvoÄ‘enju reformi što je omogućilo integraciju u Evropsku uniju i NATO savez. Ove dvije zemlje su od 2004. godine Älanice Evropske unije.
Uspješnu postsocijalistiÄku tranziciju u pravcu reformi i integracije u Evropsku uniju izvele su Poljska, MaÄ‘arska, Slovenija, Estonija, Latvija, Litva, koje su takoÄ‘er, 2004. godine postale Älanice Evropske unije. Njihov pravac uspješne postsocijalistiÄke tranzicije slijedile su i Rumunija i Bugarska. Ove dvije zemlje postaće Älanice Evropske unije 2007. godine.
Jugoslavenska socijalistiÄka federacija, poznatija kao Titova Jugoslavija bila je u ekonomskom pogledu razvijenija od svih zemalja takozvanog sovjetskog bloka socijalistiÄkih zemalja. U meÄ‘unarodnim odnosima imala je poziciju nesvrstane zemlje. Uz Indiju i Egipat, bila je lider formiranja i razvoja nesvrstanog pokreta u svijetu. Nastao poÄetkom 60-ih godina Pokret nesvrstanih zemalja sa prostora Azije i Afrike ubrzao je historijski proces dokidanja kolonijalne vladavine. Posebno je uticao na zaustavljanje ratnih žarišta u svijetu i smanjenja opasnosti za mir uslijed blokovske podjele svijeta.
Na unutrašnjem planu SFRJ bila je razvila u preduzećima radniÄku samoupravu (nosilac odluÄivanja bio je RadniÄki savjet). U opštinama i gradovima kao teritorijalnim zajednicama razvio se jedan oblik narodne lokalne samouprave. Bio je to specifiÄan komunalni sistem. Radnici su putem radniÄkih savjeta upravljali preduzećima a graÄ‘ani su putem opštinskih i gradskih vijeća upravljali svojim lokalnim zajednicama.
Skupštine i vlade su odluÄivale na nivou republika i na nivou jugoslavenske federacije. Glavnu moć u odluÄivanju imala je jedna politiÄka stranka, jer je u cjelini društva vladao jednopartijski sistem. Vodeća partija - Savez komunista se, zbog monopola u vršenju vlasti tokom više decenija poÄeo birokratizirati. Za svoga života Tito je bio harizmatiÄni voÄ‘a. Bio je koheziona snaga za cijelu zemlju. Uslijed napretka u socijalnom razvoju imao je neograniÄeno povjerenje radniÄke klase i cijele narodne populacije.
Nakon Titove smrti 1980. godine Savez komunista Jugoslavije kao vodeća politiÄka snaga u zemlji sve više je klizio u ideološke i nacionalne podjele. Ove podjele su se prvobitno javljale kao neslaganja republiÄkih i centralnog rukovodstva jugoslavenskih komunista. U tim podjelama poÄele su bitno da slabe institucije jugoslavenske federacije. Posebno su gubile na uticaju Parlament, Vlada i Predsjedništvo kao kolektivni šef države.
U traženju rješenja za rasplet krize jugoslavenske federacije posebno u vremenu od 1989. do 1991. godine oblikovalo se više opcija.
Prva opcija je bila reforma jugoslavenske federacije sa promjenom društvenog ureÄ‘enja (tržišna privreda i politiÄki pluralizam). Ovu opciju je zagovarao tadašnji predsjednik jugoslavenske Vlade inženjer Ante Marković. Marković je bio privrednik - menadžer liberalno demokratskih uvjerenja i sa vizijom ekonomskog napretka zemlje i njene integracije u Evropsku uniju.
Druga opcija je bila mirna disolucija SFRJ putem osamostaljenja republika i njihovog nezavisnog politiÄkog razvoja. Ovu opciju su najsnažnije zagovarale Slovenija i Hrvatska, dvije najrazvijenije jugoslavenske republike. Ove dvije republike su svoju nezavisnost oblikovale putem višestranaÄkih izbora tokom 1991. godine. Istovremeno, ovu opciju su, sa izvjesnim zakašnjenjem, slijedile druge dvije republike: Makedonija i Bosna i Hercegovina. Ali Milošević, predsjednik Republike Srbije bio je žestok protivnik ove opcije.
Treću opciju zagovarao je Miloševićev režim, odnosno Srbija zajedno sa Crnom Gorom. Nakon što je došao na vlast u Srbiji 1987. godine omogućio je da se uzdigne i ojaÄa srpski nacionalizam. Budući da je rijeÄ o nacionalizmu najbrojnije nacije u tadašnjoj jugoslavenskoj federaciji on je razorno djelovao na meÄ‘unacionalne odnose. Poraslo je nepovjerenje i strah od Miloševićevog režima koji je u prvim godinama svoje vladavine ukinuo autonomiju Vojvodine i Kosova. Potom je formirao Saveznu Republiku Jugoslaviju koju su Äinile Srbija i Crna Gora. putem ove tvorevine Savezne Republike Jugoslavije preuzeo je upravljaÄku moć nad Jugoslavenskom narodnom armijom (JNA) i zapoÄeo provoÄ‘enje projekta: Velika Srbija. Ovaj projekat je znaÄio da svi Srbi žive u jednoj državi i da se ne priznaju Avnojevske granice jugoslavenskih republika nastale u vrijeme formiranja jugoslavenske federacije 1943. godine (u vrijeme Drugog svjetskog rata). Na ovoj osnovi Miloševićev režim je omogućio vojnu i drugu potporu formiranju:
- Republike Srpska Krajina u Hrvatskoj i
- Republike srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Zbog ovog i ovakvog projekta Miloševićevog režima dogodio se rat u Hrvatskoj i rat u Bosni i Hercegovini. Na drugoj strani nije bilo rata u Sloveniji i Makedoniji. U Sloveniji je bilo sporadiÄnih sukoba u toku povlaÄenja JNA sa prostora Slovenije. U Hrvatskoj je pod pritiskom meÄ‘unarodne zajednice uspostavljeno primirje krajem 1991. godine i koje je održavano angažovanjem mirovnih snaga UN-a.
MeÄ‘unarodna zajednica i Evropska unija su bile ukljuÄene u pronalaženje mirovnog rješenja za disoluciju SFRJ. Pri tome nisu poduzele odluÄne mjere koje bi sprijeÄile nasilje i rat.
Ni meÄ‘unarodna zajednica ni Evropska unija nisu zaustavile Miloševićev režim koji je prisvojio JNA, tada Äetvrtu vojnu silu u Evropi i stavio je u funkciju ostvarivanja svojih velikodržavnih politiÄkih ciljeva. Prema projektovanim ciljevima uspostavljanja Velike Srbije dio Hrvatske i najveći dio Bosne i Hercegovine bio bi pod srpskom vlašÄ‡u. Za ostvarivanje tog, cilja primijenjeno je etniÄko ÄišÄ‡enje i etniÄki progon nesrpskog stanovništva sa teritorija koji je proglašen ekskluzivno srpskim.
II- BOSNA I HERCEGOVINA I RASPLET KRIZE JUGOSLAVENSKE FEDERACIJE 1989-1992. GODINA
Bosna i Hercegovina je zemlja koja ima historijsku osobnost, ne samo na Balkanu, već šire u Evropi. U srednjovjekovnom dobu bila je država sa svim odlikama tadašnje egzistencije država u Evropi. Uz ostalo imala je razvijeno rudarstvo i trgovinu sa susjednim državama. Mirnu egzistenciju srednjovjekovne bosanske države zaustavila je najezda Otomanske imperije na Balkanu tokom Äetrnaestog i petnaestog stoljeća.
Nakon više decenija osvajanja Osmanlije su zauzele Bosnu i Hercegovinu 1463. godine. Ubile su bosanskog kralja Stjepana Tomaševića. Njegova supruga Katarina u bijegu od Osmanlija dospjela je do Rima gdje je nakon smrti pokopana. Njihova dva sina završili su u zarobljeništvu u tadašnjem Osmanskom carstvu.
Otomanska imperija je Bosnu zadržala u njenom zateÄenom teritorijalnom obuhvatu. Zadržala ju je i u statusu posebne teritorijalno-upravne jedinice unutar Otomanskog carstva. Tako, na primjer od poznatog KarlovaÄkog mira iz 1699. godine Bosna i Hercegovina ima kontinuitet svojih granica i svog zasebnog teritorija. Ove granice će potvrditi i uÄiniti meÄ‘unarodnim, Berlinski kongres iz 1878. godine, kada je upravu nad Bosnom i Hercegovinom, preuzela Austrougarska monarhija. Svoju teritorijalnu, politiÄko-upravnu i kulturološku zasebnost Bosna i Hercegovina je saÄuvala i u Kraljevini Jugoslaviji i u SocijalistiÄkoj (Titovoj) Jugoslaviji.
Kulturološku zasebnost Bosne i Hercegovine Äine njena multireligijska, multikulturna i multietniÄka struktura. Od srednjeg vijeka do savremenog doba Bosna i Hercegovina ima multireligijsku i multikulturnu stvarnost. Dijelovi njenog stanovništva su tokom povijesnog razvoja postali pripadnici razliÄitih religija. Do XV stoljeća, odnosno dolaska Osmanske uprave u Bosni i Hercegovini religijsku strukturu Äinili su katolici, bogumili i pravoslavci. Sa dolaskom Osmanlija u Bosnu zapoÄinje proces njene islamizacije. Tako je nastala i treća vjerska skupina (pripadnici islamske vjeroispovijesti) na prostoru Bosne, a od XVI stoljeća u Bosnu dolaze i Jevreji Sefardi iz Španije kao Äetvrta vjerska skupina. Postojanje više vjerskih identiteta na prostoru Bosne i Hercegovine oblikovalo je tokom više stoljeća posebnu kulturu meÄ‘uvjerske i meÄ‘uetniÄke tolerancije. SpecifiÄni vid suživota više religijskih skupina na istom prostoru, u istim naseljima, posebno gradskim, uÄinili su Bosnu i Hercegovinu složenom i specifiÄnom multikulturnom zajednicom u evropskom prostoru.
Vjerska pripadnost i vjerski identitet postaće osnov za oblikovanje etniÄkog identiteta tokom devetnaestog i dvadesetog stoljeća.
Prema popisu stanovništva iz 1991. godine Bosna i Hercegovina je imala ukupno 4.377.033 stanovnika.
EtniÄka struktura stanovništva vidljiva je na sljedećoj tabeli:
Ukupno stanovnika |
100% |
4. 377. 033 |
Bošnjaci |
43,71 |
1. 902. 956 |
Srbi |
31,3 |
1. 366. 104 |
Hrvati |
17,3 |
760. 859 |
Ostali |
7,7 |
343. 111 |
U odnosu na druge republike u jugoslavenskoj federaciji Bosna i Hercegovina u pogledu uvoÄ‘enja višepartijskog sistema imala je historijsko kašnjenje. Prvi višestranaÄki izbori u Bosni i Hercegovini provedeni su u novembru mjesecu 1990. godine.
Pobjedu na prvim višestranaÄkim izborima dobile su tri etniÄke stranke: Stranka demokratske akcije (stranka bošnjaÄkog naroda); Hrvatska demokratska zajednica (stranka hrvatskog naroda) i Srpska demokratska stranka (stranka srpskog naroda). Ove tri etniÄke stranke dobile su 84% poslaniÄkih mjesta u Parlamentu Bosne i Hercegovine. Tokom izborne kampanje imale su saradnju sa ciljem rušenja jednopartijskog socijalistiÄkog režima.
Na poÄetku 1991. godine formirana je višestranaÄka vlada. MeÄ‘utim, u postupku formiranja vlasti etniÄke stranke su, kao pobjedniÄke stranke izbjegle da zajedno oblikuju program koalicije i na temelju tog programa potpišu koalicioni sporazum.
Vlast je formirana na principu partnerstva u vršenju vlasti. Resori u vlasti podijeljeni su u odreÄ‘enim omjerima izmeÄ‘u Stranke demokratske akcije, Hrvatske demokratske zajednice i Srpske demokratske stranke.
Tokom prve godine vršenja višestranaÄke vlasti a to je zapravo 1991. godina na dnevni red Parlamenta BiH došla su pitanja koja su otvorena procesom disolucije jugoslavenske federacije.
To je bilo pitanje državno-pravnog statusa Bosne I Hercegovine.
U Parlamentu Bosne i Hercegovine tokom višemjeseÄne rasprave oblikovale su se dvije opcije o mogućnosti rješenja državno-pravnog statusa Bosne i Hercegovine unutar procesa disolucije SFRJ.
Prva opcija je zasnovana na stajalištu da Bosna i Hercegovina, na temelju historijskog razvoja svoje državnosti, putem demokratskog izražavanja volje graÄ‘ana na referendumu oblikuje nezavisan i suveren državno-pravni status. Ovu opciju su zagovarale Stranka demokratske akcije, Hrvatska demokratska zajednica i pet opozicionih stranaka: SDP, SRS, LS, MBO i DSS.
Drugu opciju je zagovarala Srpska demokratska stranka (stranka Radovana Karadžića) i Srpski pokret obnove. Ova opcija je zagovarala stanovište da Bosna i Hercegovina ne može biti suverena država sa meÄ‘unarodnim priznanjem. Bosna i Hercegovina mora biti etniÄki podijeljena.
Parlament BiH je potkraj 1991. godine odluÄio da se provede referendum[1] graÄ‘ana o nezavisnom i suverenom razvoju BiH. Referendum je izveden 29. februara i 1. marta 1992. godine. Na referendum je izašlo 64% graÄ‘ana BiH upisanih u biraÄke spiskove. Za suvereni i nezavisni razvoj države Bosne i Hercegovine glasalo je 99% graÄ‘ana koji su izašli na referendum.
Na ovaj naÄin je na demokratskoj osnovi pronaÄ‘eno rješenje da Bosna i Hercegovina kao i druge jugoslavenske republike: Hrvatska, Slovenija i Makedonija, dobije status suverene i nezavisne države.
Nakon proglašavanja odluke o nezavisnosti i suverenosti Bosne i Hercegovine zemlje Evropske unije, SAD i mnoge druge zemlje donijele su odluke o meÄ‘unarodnom priznanju države Bosne i Hercegovine.
ÄŒlanicom UN-a Bosna i Hercegovina je postala u maju mjesecu 1992. godine.
Srpska demokratska stranka nije priznala rezultate referenduma graÄ‘ana i proglašenje nezavisnosti i suverenosti Bosne i Hercegovine. Izašla je iz Parlamenta BiH. Prešla je na vojnu opciju u ispunjavanju svojih ciljeva: stvaranje Republike srpskog naroda na prostoru BiH i njeno pripajanje Srbiji. Za ovaj i ovakav projekat Srpska demokratska stranka se mogla odluÄiti, jer je dobila politiÄku, vojnu i ekonomsku potporu Miloševićevog režima u Srbiji.
[1] Za svoju odluku o referendumu graÄ‘ana za izjašnjavanje o državno-pravnom statusu Parlament BiH je dobio i preporuku Badinterove komisije. Komisiju je formirala Evropska unija, a na Äelu Komisije je bio francuski ustavni sudija Badinter.
Rat je zapoÄeo opsadom Sarajeva u aprilu mjesecu 1992. godine. Do Dejtonskog mirovnog sporazuma (novembar 1995. godine) u opsjednutom Sarajevu je od granata sa položaja srpske vojske stradalo 12.000 civila.
Vojska Republike Srpske je pod komandom generala Ratka Mladića (od juna 2011. godine nalazi se na suÄ‘enju u Haškom tribunalu) prognala preko dva miliona stanovnika sa njihovih predratnih mjesta življenja.
Izvršen je i genocid nad 8.000 Bošnjaka u gradu SREBRENICA. To je prvi genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Odbranu Bosne i Hercegovine organizovalo je i vodilo Ratno Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, sastavljeno od pripadnika svih naroda koji žive u Bosni i Hercegovini. Kao višepartijsko i višeetniÄko Ratno Predsjedništvo BiH[2] je organizovalo politiÄke i odbrambene aktivnosti.
Usvojilo je u junu 1992. godine Platformu o radu Predsjedništva BiH u ratnim uslovima. Ovom Platformom Ratno Predsjedništvo BiH je definisalo nekoliko strateških ciljeva:
- Razvoj Bosne i Hercegovine kao države parlamentarne demokratije i države ravnopravnih naroda sa ciljem njenog prikljuÄivanja zajednici evropskih naroda - postizanje Älanstva u Evropskoj uniji;
- Odbrana teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine i njenog višeetniÄkog i višekulturnog bića;
- Organizovanje Armije BiH kao multietniÄke i svenarodne oružane snage;
- Pregovori u okviru meÄ‘unarodne zajednice za pronalaženje mirovnog politiÄkog rješenja za Bosnu i Hercegovinu.
Djelujući na ovako definisanim strateškim ciljevima Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je uspješno vodilo odbranu Bosne i Hercegovine i pregovore za postizanje mirovnog rješenja.
Kao prvi uspjeh u zaustavljanju rata u Bosni i Hercegovini smatra se potpisivanje Vašingtonskog mirovnog sporazuma 1994. godine. Na temelju ovog sporazuma formirana je Federacija Bosne i Hercegovine kao entitet u kome živi većinsko bošnjaÄko i hrvatsko stanovništvo.
Nakon toga u ljeto 1994. godine uslijedio je Plan kontaktne grupe koju Äine: SAD, Engleska, Francuska, Ruska federacija i Savezna Republika NjemaÄka. Ovaj plan zasnovan na ideji dva entiteta postat će osnova za donošenje Dejtonskog mirovnog sporazuma u novembru mjesecu 1995. godine.
[2] U sastavu Predsjedništva BiH bila su dva Bošnjaka, dva Hrvata, dva Srbina i jedan iz skupine ostalih.
I do Vašingtonskog i do Dejtonskog mirovnog sporazuma došlo je, tek nakon što su Sjedinjene AmeriÄke Države preuzele liderstvo u voÄ‘enju mirovnog pregovaraÄkog procesa.
Dejtonski mirovni sporazum je djelo diplomatije ameriÄke administracije. Njome je zaustavljen rat. Istovremeno sa Dejtonskim mirovnim sporazumom zapoÄinje izgradnja mira u Bosni i Hercegovini i demokratskih institucija države Bosne i Hercegovine.
Može se kazati da Dejtonski mirovni sporazum ima dvije strane medalje: prvu da je uspostavio mir i drugu da je, uz angažovanje vojnih i civilnih snaga meÄ‘unarodne zajednice omogućena tranzicija bosanskohercegovaÄkog društva i integracija u Evropsku uniju i NATO savez.
I pored opravdanih kritika da je Dejtonski mirovni sporazum uveo dominaciju etniÄkog principa i funkcionisanje države Bosne i Hercegovine. On je omogućio izgradnju institucija države Bosne i Hercegovine, zatim, demokratsku konsolidaciju i izvoÄ‘enje procesa integracije države BiH u Evropsku uniju.
III - ZEMLJE ZAPADNOG BALKANA I EVROPSKA UNIJA
Zemlje Zapadnog Balkana su u okviru politike proširenja Evropske unije, dobile mogućnost integrisanja u Evropsku uniju. GeopolitiÄki uticaj procesa evropskih integracija bitno je doprinio zasnivanju i provoÄ‘enju socijalnih, politiÄkih i ekonomskih reformi.
Integracija zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju javlja se i kao geopolitiÄka dimenzija za mir ne samo u jugoistoÄnu Evropu već šire na evropskom kontinentu.
Sve zemlje Zapadnog Balkana pojedinaÄno prolaze svoj integracijski put do Älanstva u Evropskoj uniji.
Najviše je, u integracijskom procesu uspjela Republika Hrvatska. U junu mjesecu 2011. godine završila je predpristupne pregovore sa Evropskom komisijom. Dobila je poziv za Älanstvo u Evropskoj uniji u prvoj polovini 2013. godine. Srbija je pred dobivanjem statusa kandidata za Älanstvo u Evropskoj uniji (važan uslov za status kandidata ispunjen je hapšenjem generala Ratka Mladića i njegovo izruÄenje Haškom tribunalu).
Makedonija ima status kandidata. Ali dalje odvijanje integracijskog procesa ovisi od rješenja spora sa GrÄkom, koji je GrÄka otvorila u vezi sa pitanjem imena Makedonije.
Crna Gora je dobila status kandidata i predstoji poÄetak pregovora.
Albanija je zakljuÄila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, ali ima usporeno provoÄ‘enje reformi.
Kosovo je dobivanje svoje državne nezavisnosti vezalo za integraciju u Evropsku uniju. Približavanje Kosova Evropskoj uniji je sastavni dio strategije stabilizacije i uÄvršÄ‡enja mira na prostoru Kosova i Balkana.
Bosna i Hercegovina je 2008. godine potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom komisijom i time ušla u ugovorni odnos sa Unijom.
Posmatrano u historijskom kontekstu minulih ratova i etniÄkih sukoba na Balkanu krajem XX i poÄetkom XXI stoljeća zemlje sa ovog prostora mogu postići i stabilnost u ekonomskom razvoju i izvjesnu politiÄku budućnost samo pod pretpostavkom uspješne integracije u Evropsku uniju. Zato se odvijanje integracije zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju javlja kao strateško pitanje za demokratske proevropske snage u ovim zemljama.
IV - SPECIFIÄŒNA POZICIJA BOSNE I HERCEGOVINE U PROCESU INTEGRACIJE U EU
Na prostoru Bosne i Hercegovine bio je razarajući rat (1992-1995). Njena privreda i infrastruktura je bila skoro uništena.
Nakon zaustavljanja rata meÄ‘unarodna zajednica je pomogla putem donatorskih sredstava sa pet milijardi dolara postratnu obnovu infrastrukture, škola, bolnica i gradskih naselja u Bosni i Hercegovini.
Prvi Visoki predstavnik meÄ‘unarodne zajednice (OHR) ŠveÄ‘anin, Karl Bilt je svojim odlukama, jer nije bilo konsenzusa meÄ‘u pobjedniÄkim partijama poslije izbora 1996. godine, riješio pitanje grba, zastave, automobilskih tablica. Osigurao je slobodu kretanja i time je zapoÄela ekonomsko-socijalna obnova BiH uz pomoć meÄ‘unarodne zajednice. Istovremeno je zapoÄeo i proces povratka izbjeglica i raseljenih osoba u njihova predratna mjesta življenja.
U to vrijeme Parlament i državno Predsjedništvo BiH sastajali su se Zemaljskom muzeju pod pratnjom snaga SFOR-a.
Stabilizaciju mira osigurale su snage NATO saveza. U takvim uslovima zapoÄeo je postdejtonski politiÄki razvoj Bosne i Hercegovine.
Nijedna zemlja na Zapadnom Balkanu nije imala tako razorne posljedice rata kao Bosna i Hercegovina.
U postratnom vremenu Bosna i Hercegovina je bila pred više izazova:
Ø Kako obnoviti privredu i komunalnu infrastrukturu?
Ø Kako izvesti povratak izbjeglica?
Ø Kako obnoviti meÄ‘uetniÄko povjerenje?
Ø Kako ojaÄati demokratski kapacitet institucija države Bosne i Hercegovine?
Ø Kako zapoÄeti reforme za sticanje Älanstva u Evropskoj uniji i NATO savezu?
U ovom historijskom kontekstu Bosna i Hercegovina ima specifiÄnu poziciju u procesu integracije u Evropsku uniju. Njena pozicija se bitno razlikuje od, na primjer Hrvatske i Srbije. Zašto? Ponajviše zato što Bosna i Hercegovina istovremeno prolazi kroz više društveno-historijskih procesa. RijeÄ je o:
- procesu postratne obnove;
- procesu postsocijalistiÄke tranzicije;
- procesu demokratske konsolidacije;
- procesu obnove meÄ‘uetniÄkog povjerenja;
- procesu integracije u EU i NATO savez.
Za Bosnu i Hercegovinu integracija u Evropsku uniju znaÄi više od izvoÄ‘enja reformi i postizanja evropskih standarda u ekonomiji, politici i kulturi. Radi se o tome da je integracija BiH u Evropsku uniju prije svega projekt mira. I sama ideja Evropske unije nakon Drugog svjetskog rata bila je primarno motivisana oÄuvanjem mira na evropskom kontinentu.
Razumijevanje integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju kao projekta mira proistiÄe iz koncepta mirovnog politiÄkog rješenja izvedenog o obliku Dejtonskog mirovnog sporazuma. Unutar Dejtonskog mirovnog rješenja Bosna i Hercegovina izvodi, dvije integracije: unutrašnju integraciju i integraciju u evroatlanske institucije - Evropsku uniju i NATO savez. IzvoÄ‘enje projekta integracije u Evropsku uniju odvija se posredstvom aktivnosti Parlamenta Bosne i Hercegovine i posredstvom Visokog predstavnika meÄ‘unarodne zajednice kao civilne institucije meÄ‘unarodne zajednice i Evropske unije.
Ovdje se radi o Äinjenici da je izgradnja mira i institucija države Bosne i Hercegovine sa dejtonskim mirovnim sporazumom internacionalizovana. Istovremeno valja imati u vidu da mir i stabilan politiÄki razvoj Bosne i Hercegovine bitno ovisi od dinamike odvijanja evropskog integracijskog procesa.
Bosna i Hercegovina je nakon više izvedenih reformi stekla uslove da potpiše 2008. godine Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom komisijom. Prije toga, Bosna i Hercegovina je izvela reformu entitetskih vojski formiranjem jedinstvenih oružanih snaga za Bosnu i Hercegovinu. Formirana je Uprava za indirektno oporezivanje. Uspostavljene su službe sigurnosti i Sud Bosne i Hercegovine. Vijeće ministara je prošireno sa šest na devet ministarstava. Formirana je Direkcija za koordinaciju rada policijskih struktura i sigurnosnih službi.
Nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju trebalo je donijeti nekoliko zakona koji su uslov za sticanje statusa kandidata za prijem u Älanstvo Evropske unije. RijeÄ je o sljedećim zakonima:
- Zakon o državnoj imovini;
- Zakon o državnoj pomoći;
- Zakon o popisu stanovništva.
Ovi zakoni su ušli u parlamentarnu proceduru u proljeće 2010. godine, zapravo pred parlamentarne izbore u BiH u oktobru 2010. godine. Izborna kampanja je odgodila donošenje ovih zakona u vrijeme nakon parlamentarnih izbora.
MeÄ‘utim, nakon provedenih parlamentarnih izbora u oktobru 2010. godine uslijedila su politiÄka sukobljavanja meÄ‘u pobjedniÄkim strankama u pogledu mogućnosti formiranja programske koalicije i na toj osnovi Vlade Bosne i Hercegovine koja ima parlamentarnu većinu.
Pregovori stranaka o formiranju Vlade Bosne i Hercegovine nisu doveli do rješenja i nakon osam proteklih mjeseci od parlamentarnih izbora. Sve je izvjesnije da se Vlada Bosne i Hercegovine neće formirati do jeseni 2011. godine. Izgubiće se još jedna godina dragocjenog vremena za izvoÄ‘enje reformi u procesu integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju.
To je veoma nepovoljna Äinjenica i za odgovornost parlamentarnih stranaka u Bosni i Hercegovini ali i za odgovornost meÄ‘unarodne zajednice i Evropske unije, sa stanovišta ovlaštenja za provoÄ‘enje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Radi se o tome da OHR, kao institucija meÄ‘unarodne zajednice i Evropske unije ima Bonska ovlaštenja za sankcije prema snagama koje vrše opstrukciju provoÄ‘enja Dejtonskog mirovnog sporazuma. A valja imati u vidu da nema cjelovitog provoÄ‘enja Dejtonskog mirovnog sporazuma, ako istovremeno nema uspješnog odvijanja procesa integracije u Evropsku uniju.
Zato se kao krucijalno, postavlja pitanje: može li se ubrzati proces integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju?
Stojimo na stanovištu da može uz nekoliko pretpostavki:
Prva pretpostavka podrazumijeva formiranje Vlade Bosne i Hercegovine na koalicionom programu koji garantuje provoÄ‘enje reformi i ubrzanje integracije BiH u EU. U reformama koje slijede bila bi i ustavna reforma prevashodno u dva aspekta: provoÄ‘enje presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci i uvoÄ‘enje evropske klauzule u Ustav Bosne i Hercegovine kojom bi se proširila i nadležnost i kapacitet Parlamentarne skupštine BiH u primjeni pravo Evropske unije u Bosni i Hercegovini.
Druga pretpostavka je sadržana u promjeni strategije i metoda angažovanja institucija Evropske unije u pružanju ekonomske, tehniÄke i politiÄke pomoći u izvoÄ‘enju reformi od kojih ovisi dinamika evropskih integracija. Ovaj pristup podrazumijeva da institucije Evropske unije, prije svega Direkcija za proširenje Evropske unije usvoje zajedniÄku agendu sa institucijama Bosne i Hercegovine za sve predstojeće reforme u naredne Äetiri godine. TehniÄka pomoć i operativna koordinacija izvoÄ‘enja reformi omogućila bi ubrzano provoÄ‘enje reformi. Na taj naÄin bi institucije Evropske unije preko Specijalnog predstavnika Evropske unije u BiH preuzele odgovornost u izvoÄ‘enju integracije BiH u Evropsku uniju kao projekta mira za Bosnu i Hercegovinu. Ubrzanje procesa integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju nije moguće bez zajedniÄkog djelovanja institucija države BiH i institucija Evropske unije i meÄ‘unarodne zajednice.
Treća pretpostavka, seže do opšteg sigurnosnog okvira za mir. RijeÄ je zapravo o okviru u kome bi se, u zagarantovanim uslovima mira izvodile reforme za integraciju BiHu Evropsku uniju. Taj opšti sigurnosni okvir je NATO savez kao udružena snaga zemalja evroatlanskog prostora. UkljuÄivanje Bosne i Hercegovine u NATO savez opredijeljeno je onom geopolitiÄkom osnovom na kojoj je zasnovan Dejtonski mirovni sporazum. Sa Älanstvom BiH u NATO savezu dokidaju se osnove za djelovanje ekstremnih nacionalistiÄkih snaga koje za cilj imaju etniÄku podjelu Bosne i Hercegovine. EtniÄka podjela je onaj projekt koji vodi destabilizaciji bh. društva i države, ali ne samo Bosne i Hercegovine, već neminovno i jugoistoÄne i cijele Evrope.
V - OPŠTI ZAKLJUÄŒAK
1) Tokom višestoljetne historije Bosna i Hercegovina egzistira kao posebna zemlja sa svojom teritorijalnom cjelinom i kulturološkom osobenošÄ‡u.
2) Nakon srednjovjekovne samostalne državne egzistencije Bosna i Hercegovina je kao cjelovit i zaseban upravno-politiÄki entitet opstala unutar Otomanskog carstva, potom Austrougarskog carstva te u Kraljevini Jugoslaviji i socijalistiÄkoj Jugoslaviji.
3) Svoj suvereni i nezavisni državno-pravni status stiÄe putem referenduma graÄ‘ana 1992. godine u okviru historijskog procesa disolucije jugoslavenske socijalistiÄke federacije.
4) Tokom rata od 1992-1995. godine Miloševićev režim je imao za cilj etniÄku podjelu i negaciju države Bosne i Hercegovine. MeÄ‘utim uslijedila je diplomatska i vojna intervencija meÄ‘unarodne zajednice pod liderstvom SAD. Kao rezultat te intervencije postignut je, Dejtonski mirovni sporazum. Time je izgradnja mira u Bosni i Hercegovini i same države Bosne i Hercegovine internacionalizirana.
5) Tokom petnaest godina provoÄ‘enje Dejtonskog mirovnog sporazuma Bosna i Hercegovina je izvela više reformi koje su joj omogućile potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom 2008. godine.
6) Zastoj koji se iskazuje u odvijanju procesa integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju od 2009. do 2011. godine posljedica je razarajućeg djelovanja etnonacionalizma i nepostojanja konsenzusa vladajućih stranaka u donošenju reformskih zakona.
7) IzvoÄ‘enje projekta integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju i NATO savez javlja se kao geopolitiÄki okvir i strategijski cilj. Tom integracijom osigurava se politiÄka budućnost i stabilan razvoj države BiH.
8) Ubrzanje integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju nije moguće bez pojaÄanog angažovanja institucija Evropske unije i meÄ‘unarodne zajednice.