Opstanak Republike srpske direktno ovisi o zaboravu bošnjaÄke žrtve
Danas će u Višegradu biti otkriven spomenik ruskim državljanima koji su poginuli u redovima Vojske RS tokom agresije na BiH. Na vojniÄkom groblju Megdan, na inicijativu Društva srpsko-ruskog prijateljstva i Udruženja srpsko-ruske zajednice "Zavjet" iz Bijeljine, na kamenom obilježju visokom Äetiri metra s ruskim krstom na vrhu uklesana su imena 37 dobrovoljaca koji su prevalili blizu tri hiljade kilometara da bi ubijali i bili ubijeni.
U sastavu srpskih jedinica su bili Ukrajinci, Rusi i Rumuni. Njihov dolazak u BiH organizirala specijalizirana agencija u Beogradu kojom je rukovodio Vojislav Šešelj. Taj organ je imao kljuÄnu ulogu, jer je bio glavna spona s planerima, nalogodavcima i logistiÄarima agresorskog rata u BiH. Za rješavanje svih vojnih pitanja za potrebe RS u Beogradu bio je zadužen major Jovan Äogo. Preko tog biroa iz tadašnje Jugoslavije prisilno je mobilisano i prebaÄeno u bijeljinsku kasarnu 4.500 lica u tzv. Republiku srpsku Krajinu i 1.500 u RS. Strani plaćenici i prisilno mobilizirani iz Srbije upućivani su u Glavni štab VRS, ali i direktno u jedinice poput "Belih orlova", Diverzantskog odreda Sarajevsko-romanijskog korpusa, Prve sarajevske brigade. Ulogu tog biroa potvrdio je jedan od zarobljenih vojnika, koji je na jajaÄko ratište stigao iz Ukrajine, a u svom iskazu navodi da je angažovan preko "jedne specijalizirane agencije u Beogradu", te da je on sa 15 svojih prijatelja trebao, nakon ulaska u Jajce, od iste agencije dobiti 3.000 njemaÄkih maraka. SliÄne izjave dali su i rumunski državljani uhapšeni u naselju Stup. Tokom genocida u Srebrenici nad gradom, osim srbijanske, vihorila se i grÄka zastava.
Kanadski institut za istraživanje genocida je šokiran su Äinjenicom da brojna stratišta bošnjaÄkih žrtava nisu obilježena, da se mnogima ni za mezar ne zna, dok se agresorskim vojnicima grade spomenici.
Podizanje ovog spomenika je dokaz uÄešÄ‡a ruskih plaćenika u agresiji na BiH. Šutnja predstavnika državnih institucija i posebno šutnja bošnjaÄkog politiÄkog liderstva kod gradnje spomenika pripadnicima UžiÄkog korpusa u Novom Goraždu i Rusima u Višegradu je nastavak procesa degradiranja bošnjaÄke žrtve.
Kanadski Institut za istraživanje genocide podsjeća da je opstanak Republike srpske direktno ovisi o zaboravu bošnjaÄke žrtve. Svjetska kampanja potiranja istine o genocidu nad Bošnjacima se odvija na više frontova. Kampanja ukljuÄuje slanje stotina velikosrpskih tekstova prevedenih na više jezika, na hiljade svjetskih adresa. To ostaje bez adekvatnog odgovora od strane bošnjaÄke politiÄke i akademske elite. Ali žrtva mora jednom shvatiti da se istina o genocidu ne podrazumijeva, nego da se ona Äuva, promovira i brani. I zato ako bošnjaÄka žrtva i njena politiÄka, duhovna i akademska elita neće Äuvati, promovirati i braniti istinu o genocidu u Bosni i Hercegovini, onda će velikosrpski revizionisti pobijediti sa tvrdnjama o “zloÄinu nad Srbima”. Bošnjacima treba institucionalizacija pamćenja - Äije odbijanje je njihov pristanak na (samo)uništenje vlastitog bića.
Emir Ramić