2.
GENOCID U PRIJEDORU – PRIJEDORCID
"Nikad ne smije, Äovjek, niti narod misliti da je došao kraj. Gubitak posjeda lahko nadoknadimo. Za druge gubitke nas utješi vrijeme. Samo jedno zlo je neizljeÄivo - ako narod digne ruke od sebe." Gete.
Put detaljno planiranog ubijanja Prijedora je poÄeo 29/30. aprila 1992.
U malo kojem ratu u historiji ÄovjeÄanstva je za tako kratko vrijeme i na tako malom prostoru poÄinjeno toliko zloÄina koje ne poznaje moderna civilizacija, kao što je sluÄaj sa Prijedorom.
Prijedorcid kao pokušaj ubistva Äitavog grada i njegovih graÄ‘ana je upotpunio svijet zloÄina novim fenomenološkim formama, do sad nepoznatim u historiji, a posebno je svjetska javnost zaprepašÄ‡ena i šokirana saznanjima o masovnosti izvršenih muÄenja i ubijanja u koncentracionim logorima smrti, masovnim silovanjima, ubijanjima i protjerivanjima PrijedorÄana.
Prijedorcid je istina o agresiji na Bosnu i Hercegovinu i genocida nad Bošnjacima, kao rezultat srpskog imperijalizma i nastojanja da se stvori „Velika Srbija".
Prijedorcid je istina o ponižavanju ljudskog dostojanstva i nacionalnog identiteta i bića PrijedorÄana kroz masovna silovanja, muÄenja u koncentracionim logorima smrti, protjerivanjima, ubijanjima.
Prijedorcid je istina o uništavanju svega postojećeg što održava bošnjaÄki nacionalni identitet.
Prijedorcid je istina o getoizaciji Bošnjaka u cilju stvaranja „Velike Srbije".
Prijedorcid je istina o pokušaju uništenja Bošnjaka kao nacije i prisvajanju teritorija gdje su živjeli, podjeli njihovih imanja Srbima i instaliranju države svih Srba.
DOKAZI ZA PRIJEDORCID - GENOCID U PRIJEDORU 1992-1995
UVOD
U novembru 1992 godine u Bosni i Hercegovini održani su prvi višestranaki izbori na kojima su pobijedu odnijele stranke: SDA, SDS i HDZ. Ova Äinjenica kao i ranije izdvajanje Slovenije i Hrvatske iz zajednike države stvoritće velike tenzije u Bosni i Hercegovini. Kako je vrijeme odmicalo predstavnici SDS sve više su shvatali da neće imati dovoljno politiÄke moći da zadrže Republiku Bosnu i Hercegovinu u Jugoslaviji u kojoj bi dominirali Srbi. U tom cilju SDS je poÄeo da poduzima niz aktivnosti u želji da Bosnu i Hercegovinu silom zadržI u krnjoj Jugoslaviji. Te aktivnosti su imale i vojni i politiÄki i ekonomski karakter.
Kada je zapoÄela agresija bivše JNA, na nezavisnu državu Hrvatsku, postalo je jasno da će i Bosna i Hercegovina vrlo brzo postati meta iste agresije i morati proglasiti nezavisnost. Osjetivši ovu tendenciju SDS je 16.septembra 1991.proglasio Autonomnu regiju Krajinu kao i niz drugih srpskih oblasti. Ova regija obuhvatala je sljedeće općine: Banja Luku, Prijedor, Sanski Most, KljuÄ, Kotor Varoš, Bosansku Dubicu, Bosanski Novi, Bosanski Petrovac, Prnjavor, Bosansku Krupu, Bosansku Gradišku, Teslić, Šipovo, Skender Vakuf i ÄŒelinac.
Dana 24.10.1991 godine konstituisana je Skupština srpskog naroda u BiH u kojoj je dominirao SDS. Ova skupština je 9.1.1992 godine usvojila dekleraciju o proglašenju Republike Srpskog naroda u BiH u kojoj je decidno stajalo da je ona sastavni dio savezne jugoslovenske države. Glavni problem u stvaranju i uspostavljanju srpskih regija je predstavljala Äinjenica da je na ovim podrujima živio veliki broj Muslimana, Hrvata i ostalih naroda, koji sebe nisu vidjeli u okviru srpske hegemonije i Miloševićevog fašizma. Zato je trajno uklanjanje ove populacije sa teritorija gotovo cijele BiH postao SDSov aksiom koji je i doveo do genocida nad ovim narodima.
Jedan od prvih elnika ARKa ratni zloÄlinac Radoslav Br;anin je izjavio da je prihvatljiv postotak nesrba u srpskoj državi oko 2%. Prema popisu iz 1991godine na podruju Bosanske Krajine ukupno je živjelo 1 191 709
stanovnika od Äega je bilo oko polovine Srba 567 293 hiljade. Prema istom popisu iz 1991. godine na teritoriji općine Prijedor živjelo je 112543 stanovnika od Äega 6316 ili 5,6% Hrvata, 49351 ili 43,9% Bošnjaka, 47581 ili 42,3 Srba i 9,295 ili 8,2 ostalih. Prema podacima iz procesa koji je voÄ‘en u Haškom tribunalu protiv ratnog zloiÄnca Slobodana Miloševića 1997 godine Prijedor je imao 39248 stanovnika od Äega 397 ili 1% Bošnjaka.
Za samo 5 godina broj Bošnjaka sa 44% spao je na 1%. U cilju progona gotovo polovine stanovništva ove regije SDS je vrlo brzo formirao krizne štabove u svim gradovima te krizni štab Autonomne regije Krajine. Ovi štabovi su bili zaduženi za preuzimanje vlasti u svim općinama i u tom cilju poduzimali su mjere koje im je nareÄ‘ivao SDS.
Od aprila do augusta 1992 godine snage bosanskih Srba nasilno uz upotrebu: JNA, paravojnih formacija, snaga srpske policije, jedinica iz Srbije i tzv Kninske krajine zauzimaju najve'i broj općina u Bosanskoj Krajini, za koje se smatralo da stoje na putu ostvarenja genocidnog plana za stvaranje Velike Srbije. Ovo je rezultiralo ubijanjem i progonom desetina hiljada Muslimana, Hrvata i ostalih naroda. Smatramo da su kroz ove aktivnosti u potpunosti ispunjeni svi elementi bića krivÄinog djela genocida što ćemo pokušati i dokazati.
UBISTVO ÄŒLANOVA GRUPE
Ako se zna da je ubistvo Älanova grupe jedna od odrednica bića kriviÄnog djela genocida i da se manifestuje kroz uništavanje jedinke kao dijela jedne nacionalne, etniÄke, rasne ili vjerske skupine, onda se svako masovnije ubijanje Bosanac u protekloj agresiji može da procjenjuje kao djelo genocida. Ovo se posebno lahko dokazuje jer nije teško utvrditi da su se sva ta ubistva odvijala planski do u tanine sistematski i organizovano što je vrlo bitno za dokazivanje ovog djela. Ova sistematinost i organizovanost zloÄina posebno se može vidjeti na primjeru općine Prijedor, a isti scenarij ponavljan je u svim drugim općinama koje su srpske snage okupirale.
Poslije više zajednikih sastanaka 29. 4. 1992.godine predstavnici SDS, SDA i HDZ Prijedor noću u 22 sata postigli su dogovor o ravnomjernoj nacionalnoj zastupljenosti u općinskom MUPu. Već Äetiri sata kasnije 30.4.1992. godine u 2,30 sati SDS uz aktivnu pomoć zloÄinaÄke JNA nasilno preuzima svu vlast u Prijedoru. Svi vitalni objekti u gradu preuzeti su bez ikakvog otpora, a dogovori izigrani.
Već 23.5 1992. godine dolazi do artiljerijskog napada na Hambarine i okolna sela, a 25.5 1992. godine poćinje napad na Kozarac gdje gine veliki broj civila. Dan ranije 24.5 1992.godine srpske vlasti su svakako planski otvorile zloglasni logor Omarska i u njega zatvorili prvih 12 osoba iz grada Prijedora. Isti dan u prostorije tvornice keramikÄih ploÄica u gradu Prijedoru zatvaraju prvih 7 civila iz grada što se smatra danom otvaranja logora Keraterm. Nekako istovremeno jedna fiskulturna sala u Trnopolju pretvara se u još jedan logor gdje se dovode i zatvaraju žene i djeca iz okupiranih sela. Dan poslije otvoranja u Keratermu je već bilo više od 200 ljudi, a taj broj se poveÄavao iz sata u sat. Već1.6. 1992. godine srpske vlasti su u potpunosti uništile BošnjaÄko naselje Stari Grad u Prijedoru.
Hapšenja nesrpskog stanovništva bili su svakodnevnica tako da je već 10.6.1992. po tvrdnjama jednog zatoÄenika Omarske u logoru bilo oko 4700 logoraša. Dana 14. 6. 1992.godine uslijedio je napad na sela Kevljani i Sivci u kojima je ubijeno na desetine Bošnjaka, a stotine zatvoreno u logore.
U vremenu od 20-25 7.1992 godine srpske vlasti potpomognute zloÄinakom JNA izvršili su napade na Bošnjaka sela na lijevoj obali Sane: BišÄane, Rizvanoviće, RakovÄane, Hambarine, ÄŒarakovo, Zecove, te Hrvatska sela: Briševo, Raljaš, Staru Rijeku i druge. Krvavi pir koji je izvo-Ä‘en prvo artiljerijskim napadima, a potom pješadijskom, rezultirao je ubistvom više hiljada bošnjaÄkih i hrvatski civila, a neutvrÄ‘en broj odveden je u logore gdje je kasnije uglavnom likvidiran.
Dan kasnije 26.7.1992.godine u logoru Keraterm uÄinjen je novi zloÄin.Bez ikakvog razloga u spavaonici broj 3 ubijeno je izmeÄ‘u 150 i 180 civila koji su tu bili zatoÄeni.
Krajem jula 1992 iz logora Omarska odvedeno je u nepoznato oko 50 logoraša Äija su tijela kasnije pronaÄ‘ena u prirodnoj jami Lisac u Bosanskoj Krupi, a 31.7.1992.godine iz istog logora odveÄ‘eno je tri autobusa zatoÄenika Äija su tijela pronaÄ‘ena u prirodnoj jami Hrastova Glavica na teritoriji Sanskog Mosta.
Već 6.8. 1992 iz Omarske je u cilju prikrivanja stanja u ovom logoru oko 1500 logoraša deportovano je u logor Manjaća kod Banja Luke, a oko 1200 u logor Trnopolje. Dio ovih ljudi svoj životni put završio je 21.8.1992.godine u masakru na KoriÄanskim stijenama na Vlašiću u kome je iz konvoja autobusa koji su išli u razmjenu izvedeno i strijeljano oko 200 civila.
Do kraja 1992 godine općina Prijedor je u najvećem dijelu bila oÄišÄ‡ena od nesrba. Da bih se dokazalo da je u Bosanskoj Krajini pokušano uništenje jedne nacionalne, etnike vjerske grupe dovoljno je pomenuti broj do sada ekshumiranih nestalih osoba.Ekshumirano je oko 4200 osoba iz 126 masovnih grobnica i više stotina zajedniÄkih i pojedinaÄnih.. U samoproglašenoj Autonomnoj regiji Krajina nije ostao ni jedan grad u kome nismo našli masovne grobnice. Ponavljam u svih 15 pronaÄ‘ene su masovne grobnice.
Radilo o pokušaju uništenja svih nesrpskih etnikih, vjerskih, odnosno nacionalnih zajednica što potvrÄ‘uje Äinjenica da smo ekshumirali veliki broj masovnih i drugih grobnica u kojima su bili iskljuÄivo Hrvati, Romi i drugi.
Naredni podaci najbolje govore o svojevrsnoj geografiji genocida u Bosni.
Prvi grad po broju ubistava i nestalih osoba, a naravno i po broju masovnih grobnica ne samo u Krajini već i u Bosni i Hercegovini je Prijedor. Ubijeno je više hiljada PrijedorÄana. Nestalo je oko 3300 osoba oba pola i svih starosnih dobi. Na teritoriji općine Prijedor ekshumirano je 53 masovne grobnice(od 5 do 456 tijela), 72 zajedniÄke( 2 do 4 tijela) i 257 pojedinaÄnih grobnica. Pored grobnica ekshumiranih na teritoriji općine Prijedor tijela ubijenih PrijedorÄana pronalazili smo u grobnicama u još trinaest drugih gradova.Radi se o: Banja Luci, Bosanskom Brodu, Beogradu, Bosanskoj Dubici, Bosanskoj Krupi, Bosanskoj Gradišci, Bosanskoj Krupi, Bosanskom Novom, Hrvatskoj Kostajnici, Oštroj Luci, Sarajevu, Sanskom Mostu, Skender Vakufu. U ovim gradovima ekshumirano je 10 masovnih, tri zajedniÄke i 10 pojedinaÄnih grobnica. Ekshumiran je i veći broj sekundarnih grobnica u kojima je teško utvrditi stvarni broj žrtava. Iz svih ,,Prijedorskih,, grobnica do sada je identificirano 1665 žrtava od Äega 1402 izmasovnih grobnica, 186 iz zajedniÄkih grobnica i 263 iz pojedinaÄnih. MeÄ‘u identificiranim je 33 ili 1,6% maloljetnika (djece), 102 ili 6,1 % žena, osobe roÄ‘ene u 19 vijeku, gluhonijemi, logoraši, medicinsko osoblje, ratni zarobljenici, vjersko osoblje, slijepi i niz drugih osoba koje su zaštićene po Ženevskim konvencijama itd. Struktura identificiranih po godinama je sljedeća: 33 osobe do 18 godina, 69 osoba od 18 do 20 godina, 420 osoba od 20 do 30 godina, 406 osoba od 30 do 40 godina, 241 osoba od 40 do 50 godina, 188 osoba od 50 do 60 godina, 132 osoba od 60 do 70 godina, 45 osoba od 70 do 80 godina, 25 osoba od 80 do 90 godina, jedna osoba od 90 do 100 godina i tri osobe nepoznatog godišta.
TEŠKE POVREDE FIZIÄŒKOG I MENTALNOG INTEGRITETA
Teške povrede fiziÄkog i mentalnog integriteta nesrpskog stanovništva ogledaju su se najÄešÄ‡e kroz: protuzakonito zatvaranje, ubistva, silovanja, premlaćivanja, deportacije, prisilni rad i td. ZloÄinaćke SDS vlasti su gotovo preko noći formirale logore i druga mjesta zatoÄenja u gotovo svim gradovima BiH. Prema podacima Saveza logoraša BiH do sada je evidentirano 652 takva mjesta.
U Prijedoru je registrovano Äak 57 mjesta gdje su zatvarani i ubijani Bošnjaci i Hrvati pa Äak i poneki Srbin atifašista. Treba istaći injenicu da je veliki broj pronaÄ‘enih grobnica direktno vezan za logore. Logoraše iz logora Omarska ekshumirali su iz 5 masovnih grobnica: Stari Kevlani 456, Jakarina kosa 373, Kevljani 143, Lisac 49, Tomašica 24 i više manjih grobnica. Logoraše iz Keraterma pronašli smo u jami Hrastova glavica 126. Logoraše iz Trnopolja pronaÄ‘eni su u grobnici Redžići, 11 i više manjih grobnica te dio na Korićanskim stijenama. Iz logora Stadion Ljubija pronaÄ‘eni su logoraši u grobnici Redak 74 i Redak Depo 15. KarakteristiÄan je i sluÄaj kućnog pritvora i ubistva svećenika Tomislava Matanovića i njegovih roditelja koji su pronaÄ‘eni u jednom bunaru u Rizvanovićima.
U teške povrede mentalnog integriteta spada i kampanja jako rasprostranjenog silovanja. Bio je to naÄin da se nesrpsko stanovništvo, posebno ženska populacija ponizi, duhovno uništi, da joj ubiju volju za neki normalan život i raÄ‘anje. Gotovo da nije postojao ni jedan logor, a da u njemu nisu postojala odjeljenja u koji su zatvarane i silovane žene. I u ovom segmentu zloÄina posebno se isticala Omarska.
SDSove vlasti imale su posebnu taktiku prema intelektualcima, vjerskim službenicima ili bivšim i aktuelnim funkcionerima. U Prijedoru je na najgori naÄin primjenjen davno opjevan guslarski ,,princip,, iz srpske mitologije:,, Kad hoćeš protjerati narod, ubi im voÄ‘e i hodže, mislioce, bogate i one od prosvjete. Koliko je ovaj “princip” doslovno primjenjen u Prijedoru govori Äinjenica da je za svega nekoliko dana ubijeno oko 200 intelektualaca, imama, svećenika, politiÄara, profesora, ljekara, itd.
Poseban sluaj narušavanja mentalnog integriteta cijelih porodica je odvoÄ‘enje u nepoznato i nestanak njihovih najmilijih. Za ogroman broj porodica ovo narušavanje mentalnog integriteta traje i dana. Još uvijek hiljade PrijedorÄana i drugih neznaju ništa o svojim najmilijim. Jednoj majci iz porodice Garibović odvedeno je šest sinova. Drugoj majci iz porodice Ibrahimagić odveli su muža i pet sinova. Ekshumirani su iz Jakarine kose, a prepoznati i sahranjeni 2007.godine. U porodici Baić iz Zecova za jedan dan ubili su trinaestoro djece starosti od nekoliko dana do 18 godina. Do danas nisu pronaÄ‘eni.
U teške sluajeva narušavanja mentalnog integritete spadaju i rasprostranjena kampanja rušenja vjerskih objekata, ubistva vjerskog osoblja, uništavanje groblja. Ubijeni prijedorske imami pronaÄ‘eni su u Hrastovoj glavici, Starim Kevljanima i drugim grobnicama, a veliki broj je onih koji su prošli kroz logore. U jednom trenutku pomažući Haškim istražiteljima na prijedorskoj općini za dva dana fotografisano je 47 uništenih vjerskih objekata, 44 džamije i tri katolike crkve.
NAMETANJE USLOVA ŽIVOTA SA CILJEM FIZIÄŒKOG UNIŠTENJA GRUPE
U gradovima pod kontrolom SDSovih ekstremista svim nesrbima je bila predviÄ‘ena ista sudbina. Prvo su smijenjeni svi nesrpski funkcioneri sa funkcija koje su obavljali, a gotovo svi nesrbi su otpušteni sa posla.
Gotovo istovremeno sa otpuštanjem sa posla najveći broj nesrba je izbaćen iz društvenih stanova, a u privatne kuće i stanove nasilno su useljavane srpske izbjeglice koje su vrlo brzo, doslovno otimali te stanove i kuće.
Poslije toga slijedilo je oduzimanje automobila, iskljuÄenje telefona, poÄesto struje, prisilni rad na najtežim fizikim poslovima itd. Sa izbacivanjem sa posla ljudi su automatski ostajali i bez zdravstvenog osiguranja. Na kraju su ti ljudi dovedeni u situaciju da imaju samo jednu želju, a to je da odu u ćemu su im srpske vlasti « velikodušno » pomagale.
SPRJEÄŒAVANJE RAÄANJA
SprjeÄavanje raÄ‘anja ogleda se u Äinjenici da je genocidni atak bio posebno usmjeren narazaranje porodiÄne strukture kod nesrpskog stanovništva. ZloÄinci su vrlo brzo shvatili da razaranjem prije svega Bošnjakih porodica razaraju i samu Bosnu i Hercegovinu. Zato se ovaj atak i ispoljavao ubijanjem svih generacija u porodici. Ubijana su istovremeno djeca valjda da ne odrastu, žene da ne raÄ‘aju, a produktivni muškarci da ne produžuju porodicu.
Hiljade staraca su ubijali vjerovatno zato da nebih odnjegovali ovu malu djecu i tako ugrozili zamišljenu ,,Veliku Srbiju,,. Potvrda ove teze je u strukturi ekshumiranih grobnica. U dosada ekshumiranim grobnicama ekshumirano je oko 92% civila, 12% žena i 2% djece. Vrlo Äesto smo iz grobnica ekshumirali trudnice.
PRISILNO PREMJEŠTANJE DJECE IZ JEDNE ETNIÄŒKE SKUPINE U DRUGU
Pojam prisilnog premještanja djece iz jedne etniÄke skupine u drugu je takoÄ‘e bio izražen u vrijeme protekle agresije. Ovaj oblik je u odnosu na druge bio u znatno manjem obimu. To nikako ne znaći da je on bio manje bolan od ostalih. Stotine djece su sa okupiranih teritorija izmještana u druge krajeve, a poÄesto u druge države gdje im je mijenjan identitet, a time etniÄka pripadnost.
ZAKLJUÄŒAK
Šta reći poslije ovih Äinjenica?
Ovakvo ponašanje i ovakvu logiku mogli su da razviju samo bolesni umovi već od ranije zaraženi fašistiÄkim i nacionalistiÄkim ideologijama. Zar postoji ideologija koja može opravdati ubistvo djeteta od 16 dana, trudnice ili starice od 100 godina? Neki ljudi imaju utisak da su se akcije agresora dešavale na haotiÄan naćin. MeÄ‘utim ako
neko pobliže analizira situaciju, primjetiće da je isti sistem ponavljan u cijeloj Bosni Hercegovini. Ko je mogao uÄiniti ovakve zloÄine ne samo u Prijedoru već i u cijeloj Bosni i Hercegovini? Prisjetimo se samo pripreme i poploÄavanja puta za izvršenje genocida u Bosni i Hercegovini tako dobro isplaniranog u ondašnjoj Jugoslaviji koja je već tada imala sve konture Miloševićeve Velike Srbije.
Za pripreme puta u genocid u Bosni i Hercegovini najznaÄajniji su bili:
- memorandum Srpske akademije nauka kao politiÄki program sa nacionalnim legitimitetom, koji oživljava puno ranije zacrtane ciljeve srpskih intelektualaca,
- potreba da se srbijanska ideologija,,uveze,, u Bosnu i Hercegovinu i da služi kao vodi i opravdanje za zloÄine i ono što se trebalo dogoditi,
- oblikovanje intelektualne atmosfere tako što će se prekodrinski i pojedini domaći intelektualci brutalno ustremiti na sve one zajednice koje su stojale na putu stvaranja Velike Srbije,
-nagla pojava kvazi ,,orjentalista,,i,,islamista,, poput Miroljuba Jevtića koji su svoje gluposti neukom stanovništvu servirali kao istinu,
-ponašanje Srpske pravoslavne crkve koja je i tada i sada davala moralni oprost za zloÄine ili ih otvoreno podržavala.
I bez obzira koliko je ovaj put u genocid bio tako dobro isplaniran i pripremljen njegovi ideolozi su previdjeli jednu životnu, toliko puta u istoriji dokazanu istinu, a to je da je ,,fašizam,, kao ideja sam od sebe kancerogen i da ako ga ne sruši neko drugi, poÄesto se urušava i sam od sebe. Kod nas se desilo ovo prvo. Kada je ARBiH 1995. već ušla na teritoriju općine Prijedor i bila na domaku Karadžićeve lavlje jazbine Banja Luke, stigao je spas od licemjerne meÄ‘unarodne zajednice. Legalna vlada Bosne i Hercegovine prisiljena je da obustavi oslobodilÄaki pohod i tako je ideja Velike Srbije samo djelimiÄno poražena. Prijedor je nažalost ostao u rukama onih koji su ubili
hiljade PrijedorÄana. Neki danas postavljaju pitanje, dali se u Bosni I Hercegovini, a samim tim i u Bosanskoj Krajini stvarno desio genocid. Haški tribunal je u procesu ratnom zloÄincu Slobodanu Miloševiću 16.6.2004.godine donio MeÄ‘upresudu kojom je Sudsko vijeće potvrdilo da postoji dovoljno dokaza da je u BrÄkom, Prijedoru, Sanskom Mostu, Srebrenici, Bijeljini, Kljuću i Bosanskom Novom izvršen genocid ( paragrafi 246,288-289 i 323). U Odluci sudskog vijeća stoji da je Vijeće Miloševiću potvrdilo(citiram): ,,Genocidnu namjeru i postojanje genocidnog plana da se unšte Bošnjaci kao nacionalna grupa,,. Svi koji žele mogu ovu presudu vidjeti na Web stranici Haškog tribunala.
U presudi stoji da su u postupku donošenja presude kao dokazi uzete sljedeće Äinjenice:
1. U taÄki 181 govori se o napadu srpske vojske na BišÄ‡ane i ostala sela na brdu,
2. U taÄki 183 govori se o logorima Omarskoj, Keratermu i Trnopolju,
3. U taÄki 184 govori se o pravljenju spiska prijedorskih intelektualaca i njihovom nestanku,
4. U taÄki 185 govori se o zloÄinima u BišÄ‡anima i ÄŒarakovu,
5. U taÄki 186 govori se o zloÄinu na Korićanskim stijenama,
6. U taÄki 188 govori se o kupljenju i odvoÄ‘enju 300-350 tijela ubijenih na podruju BišÄ‡ana i Rizvanovića
7. U taÄkama 189-200 govori se o do tada nezabilježenim zvjerstvima u prijedorskim konclogorima.
U ovoj presudi genocid je dokazan u Äetiri Krajiške općine. Ne treba zaboraviti ni Äinjenicu da je do sada za razna djela ratnog zloÄina u Haškom tribunalu osuÄ‘eno najviše zloÄinaca iz Prijedora.
KONCENTRACIONI LOGORI SMRTI U PRIJEDORU NA KRAJU 20 VIJEKA
Svjesni smo da većina najodgovornijih zloÄinaca sa prijedorske opštine nikad neće doćekati sud pravde kao da i većina nestalih i ubijenih PrijedorÄana neće naći svoj smiraj napaćene duće, ali nesmijemo klonuti duhom. ZloÄince moramo proganjati, a odgovorne moramo podsjećati na hiljade dženaza (sahrana) koje Äekaju napaćeno Potkozarje. Ako su jednom prodali nas žive, mi nesmijemo izdati naše mrtve.
Ako se u cijeloj Bosni i Hercegovini traži grad koji je prosao kroz najteže, ljudskom umu nezamislive muke, Äije su stanovnike zloÄinci krvavih ruku u kilometrima dugoj koloni mrtvih tijela otpremili s ovoga svijeta, grad kojemu su ubili dušu i pretvorili ga u pustinju, onda tu mora biti spomenut Prijedor. Grad u kome je 1991. živjelo 49.454 Bosnjaka (44%) danas nema vise ništa bošnjaÄko, osim masovnih grobnica u kojima su pokopani njegovi nekadašnji stanovnici, njih 30.000.
U njemu nema više onih što su posljednje jezero - skoro već samo lokva - od sanjanog ili stvarnog nekadašnjeg Mora Ljudi. A teško onoj vodi što ostane odvojena kada se njeno More povuce. Spasa joj niotkuda neće biti. Ali, neka se ta voda sjeti da je ona More u svakoj svojoj kapi. A nema te jare koja može isušiti jedno More, i nema tog blata koje može More progutati.
Koncentracioni logori koje su Srbi formirali na podrucju prijedorske općine najgrozomorniji su od svih muÄilišta koje je svijet ikada vidio. U njima su zatoćene Bošnjake klali kao zvijeri; gulili im kožu; šive ih spaljivali. Bošnjakinje su u njima silovali do smrti, a potom ih masakrirali. Srpski su im zloÄinci nožem djecu vadili iz utroba i na njihove ih oÄi komadali.
Prijedorska muÄilišta su bila prva koja je svijet u Bosni i Hercegovini otkrio, a slike iz njih užasnule su i najtvrÄ‘a srca.
1 Koncentracioni logor smrti Omarska
U ovom zloglasnom muÄilištu srpski zloÄinci su na najmonstruozniji naÄin likvidirali više hiljada Bošnjaka. Do srpsko-crnogorske agresije u ovom mjestu udaljenom od Prijedora 22 km u pravcu Banje Luke bio je rudnik željezne rude u kome je bilo uposleno 1.300 radnika. Koncentracioni logor u Omarskoj bio je aktivan 100 dana, i to od maja do augusta 1992., a kroz njega je prošlo više od 11.000 Bošnjaka s podruÄja prijedorske, sanske, kotorvaroške, donjevakufske, varcarvakufske, jajaÄke, šipovske i drugih općina. ZatoÄenici u ovom logoru kontinuirano su bili izloženi najstrašnijim muÄenjima: vaÄ‘ene su im oÄi, odsijecani organi, lomljeni ekstremiteti; prisiljavali su ih da se meÄ‘usobno tuku, da jedni drugima odgrizaju genitalije, da jedni druge siluju; žive su ih bacali u vatru, posebno djecu; rastezali ih pomoću posebnih sprava za mućenje (tzv. skripova).
Najkrvavija stratišta u ovom logoru bile su garderobe i kupatila upravnih zgrada GMK, tamošnja laboratorija i bivša rudniÄka kotlovnica, te hala separacije. Mnogi ubijeni i izmasakrirani odvozeni su na lokalitete kopa Jezero, kao i na kopove Omarske, starog rudnika Tomašice do kojeg se dolazi starim makadamskim putem preko kopa Jezero, u napuštena rudarska okna MariÄke i Gradina, te na branu MeÄ‘eÄ‘a s jezerom koje se nalazi na lokalnom putu Omarska - MeÄ‘eÄ‘a.
U ovom logoru poÄinjeni su svi mogući zloÄini, kako ih analitiÄki klasificira Helsinki Watch: genocid, ubistva, silovanja, mućenja i maltretiranja, nezakonita hapšenja civilnog stanovništva, progoni ljudi iz politiÄkih, nacionalnih ili vjerskih razloga, pomaganja u izvršenju zloÄina... Upravnik ovog mućilista bio je Željko Meakić. Stražari su u njemu svaku noć u tzv. "bijeloj kući" ubijali od 5 do 15 ljudi. Gomile mrtvih tijela bile bi pred tom "bijelom kućom" cijeli naredni dan. Zatvorenike su gonili kroz špalir i tukli ih svim i svaćim.
Nedžad Bejtić, nakon 503 dana, zatoÄeništva izišao je na slobodu, zajedno sa 210 svojih drugova. Najprije je bio zatoćen u Omarskoj, potom na Manjaći i, na koncu, u Batkoviću. O svom stradanju u Omarskoj svjedoći:
"Mućili su me i svezan sam bio na stolici, a krvnik me je udarao samo po nogama drenovim kolcem, kablom koji na kraju ima privjesak kao buzdohan od Äetiri "C" i krst. Krst smo morali ljubiti dok on tuće. Drugi me je udarao samo aluminijskim linijarom (ostrikom) po kostima i usima. To je žestoko boljelo. Izvukli bi kaiševe iz ÄetniÄkih vojnih bluza i dvojica bi ih pilila po mom vratu dok krv ne otvore. Kosti na laktu nemam, još me bole noge, vrške kostiju pod vratom su mi razbijene... Utrpavali su me u šeljezni ormarić. Imao sam 103 kg, a Äetnik me je nogama kao vreću utrpao u taj ormarić, a zatim prevrtao po podu. Kost kroz kost mi je prolazila."
Bivši zatoÄenici Nehru Delkić i Nihad KljuÄanin, takoÄ‘er, svjedoće o užasu Omarske:
"Grupa nas od 136 bila je izdvojena u Omarskoj za strijeljanje. ÄŒetnici nisu imali nafte za autobus. Tako smo bili u jednoj sobi 4,5 x 4,5 m, svi nabijeni. U tim danima bahnuo je MKCK, valjda, i mi smo deportovani u Manjaću. Jednu takvu grupu od 160 momaka izdvojili su iz Omarske, malo su ih prihranili, obukli im bijele uzvratnice majice i maskirna vojna odijela i odveli u Kozarac, Radmilovo ÄetniÄko, da bi ih sve pobili kao statište u borbama. Oni su glumili "Zelene beretke" koje pale Radmilovo, a Äetnici ga brane i osvajaju."
Preživjeli zatoÄenici priÄaju kako su prisilno morali jesti uginule golubove, piti mokraću i preraÄ‘eno motorno ulje.
Ratni zloÄinac Duško Tadić, protiv koga se vodio kriviÄni postupak na MeÄ‘unarodnom sudu za ratne zloÄine poÄinjene na podruÄju bivše Jugoslavije u Hagu, imao je poseban užitak da žive zatoÄenike sjecka na komade i vrhom noža ispisuje srpske simbole po njihovu tijelu. Na taj naÄin umorio je policajca Emira Karabašića.
Envera Alića zloÄinci su danima mućili, da bi, na koncu, jednog zatocÄenika natjerali da mu zubima odgrize mošnje. Umro je u nesnosnim mukama. Sakaćenje logorasa im je bila specijalnost, posebno vaÄ‘enje oÄiju i odsijecanje spolnih organa. Jedan od najveÄih krvnika u prijedorskom kraju Zoran (Vukašina) Valavula, zvani Žune, najviše vremena provodio je u ovom logoru. Koga je on uzeo u svoj "tretman" nije ga pustao živog. Svjedoci prićaju da je on likvidirao Mehmeda i Ilijaza Hadžića, Hameda i Jasmina Velića, Nijaza Sivca, Zijada Klipica, Osmana Husića, Alema Jakupovića i mnoge druge. Kada su objesili dvojicu braÄe Hameda i Muju Jukića, danima su se na vrelom suncu njihova tijela raspadala, a logoraši su morali biti tu i gledati taj grozni prizor bez mogućnosti da bilo šta ucÄine. PriÄa o stradanju Bošnjaka u Omarskoj naprosto nema kraja. Zbog toga je dug spisak Srba, ratnih zloÄinaca, prijedorskog kraja za kojima je raspisan nalog za hapšenje od meÄ‘unarodnog suda u Hagu sa kog su samo neki privedeni zahvaljujuci snagama SFOR-a kao što su Miroslav KvoÄka, Mladen Radić i Zoran Žigić, zbog genocida koji su poÄinili nad civilima u konclogoru "Omarska".
Amnesty International uzeo je izjave skupine Bošnjakinja koje su, kako se navodi, držali bosanski Srbi u Omarskoj, po kojima se vidi da su one kontinuirano silovane.
Postoje i mnogobrojna druga svjedoÄenja o zvjerstvima koja su Srbi poÄinili nad Bošnjacima u Omarskoj, kakvo je i kazivanje jednog zatoÄenika koji je, pored mnogih drugih, boravio i u ovom koncentracionom logoru.
Nusreta Sivac s još tri zatoÄenika iz Omarske svjedoÄila je o stradanju Bošnjaka u ovom logoru na Konferenciji UN-a o ljudskim pravima u Beću u ljeto 1993. godine. Od 5.300 zatoÄenika, koliko je po njezinu saznanju bilo u vrijeme njena zatoÄeništva, bilo je i 36 žena koje su neprestano bile silovane od strane uprave i stražara u logoru.
"Svaku noć bi izabrali jednu žrtvu koju bi mućili i silovali po cijelu noc. NajmlaÄ‘ih šest nisu preživjele", navela je ona.
Bila je prisiljena raditi 14 sati dnevno u zatvorskom restoranu. U svojoj izjavi dalje je potvrdila da su srpski vojnici svakog dana vozili tijela ubijenih logoraša u obližnji "rudnik zlata", gdje su njihova tijela spaljivana, kako bi prikrili svoje zloÄine. Opisala je i kako su jednu grupu zatoÄenika cijeli dan muÄili, a potom neke žive zapalili naoÄigled njihovih drugova. Jedna pravnica koja je bila zatoÄena u ovome logoru potvrdila je da je ovdje ubijeno 3.800 logoraša.
Posebno su izdvajani, muÄeni i na kraju ubijani imami, ljekari, intelekualci i ugledni Bošnjaci. Tako je ratni zloÄinac Zoran Žigić iz Prijedora u ovom konclogoru ubio 12 ljekara Bošnjaka, Äak i svog ljekara iz Kozarca dr. Jusufa Pašića.
2 Trnopolje
U ovome mjestu, koje se nalazi 15 km južno od Prijedora, Srbi su 27. maja 1992. godine formirali više koncentracionih logora. Prostori na kojima su formirani konclogori bili su: Dom mladih, Osnovna škola, skladište graÄ‘evinskog materijala i sporstsko igralište. Svi ovi objekti su bili ograÄ‘eni bodljikavom žicom visine dva metra. Snimci tog logora, posebno fotografija logorasa Fikreta Alića naÄinjeni su 5. augusta 1992. godine. U tim trnopoljskim konclogorima nalazilo se izmedju 5.000 i 8.000 zatoÄenika. Pošto su logori otkriveni, skinuta je žica i postavljen natpis "Sabirni centar". Upravnik logora bio je Slobodan Kuruzović, direktor škole "16. maj" iz Prijedora. MeÄ‘u zatoÄenicima bilo je mnogo žena, starijih i djece.
Dana 21. augusta 1992. godine Srbi su povezli oko 250 zatoÄenika, od 17 godina pa nadalje, prema Travniku, navodno radi razmjene. Na KoriÄanskim stijenama, na Vlašiću svi su oni postrojeni nad jednom provalijom, a potom su na njih pucali iz automatskog naoružanja. Pošto su popadali u provaliju, po leševima su ponovo pucali, kako niko ne bi preživio. Od ovih nesretnika preživjela su samo dvojica i o tome dali iscrpne izjave. Prema njihovu svjedoÄenju, za ovu masovnu egzekuciju Bošnjaka najodgovorniji je Dragan MrÄ‘a. O ovom zloÄinu pisao je i Helsinki Watch.
Mnogi preživjeli zatoÄenici iz Trnopolja posvjedoÄili su kako su srpski zloÄinci noću odvodili žene i potom ih silovali. Ovo je potvrdio Amnesty International. "Dvadeset dana nakon dolaska u logor bio sam svjedok silovanja djevojÄice od 13 godina. Jedne noći su oko 20 djevojÄica odveli iz Trnopolja prema Kozarcu. Ja sam s njima do tada bio u školi. Oni su došli po njih oko 12 sati noću, zašli su po prostorijama, osvjetljavali lampom, odvodili djevojÄice. Pola tih djevojÄica vratile su se izmrcvarene, razderane odjeće i one su nam prišale da su silovane. Plakale su i prišale svojim majkama, rekle su da su Äetnici ubijali one koje su se opirale. O sudbini onih koje se nisu vratile ne znamo ništa. Neke od preživjelih teško su se razboljele od posljedica..."
Dva brata Mitrovića, jedan zvani Hibrid, a drugi Mladen, bili su stražari u ovom logoru. Noću su uz svjetlo baterijske lampe birali meÄ‘u zatoÄenicama mlaÄ‘e žene i djevojke, te ih izvodili i silovali. MeÄ‘u muškarcima srpski su zloÄinci birali poznanike i noću ih odvodili na oko 300 m udaljen ribnjak "SaniÄani" gdje su ih ubijali i u isti bacali. Ovdje je baÄeno preko 1.000 tijela ubijenih zatoÄenika. Velike zloÄine u Trnopolju, takoÄ‘er, pocinili su braÄa ÄŒavići, te Žare zvani Faca koji je svaki dan išao od spavaonice do spavaonice, tražeći svoje poznanike i vršnjake kako bi ih mućio. Neke je i ubijao.
MeÄ‘u zatoÄenim Bonjacima svoje kumove i komšije tražio je i zloÄinac Zoran Žigić ZŽga, bivši policajac, a kad ih je pronašao, nad njima se divljaÄki iživljavao. Jedanput ga je, Äak, upravnik logora, zloglasni Slobodan, razoružao, jer je u nastupu bijesa pucao po zatoÄenicima.
Nastavnik Mićo Radulovi strašno je i krvoloÄno zlostavljao svoje uÄenike i njihove roditelje. MeÄ‘u najistaknutijim krvolocima svakako su i Dušan - Dule (Ostoje) Tadić i njegov brat. Oni su, naime, kao srpski policajci, u prvim danima agresije u Kozarcu ispred pravoslavne crkve sa saradnicima strijeljali preko pedeset redovnih i rezervnih policajaca Bošnjaka koji su se predali. Inaće, Srbi u Trnopolju Äinili su neviÄ‘ena zvjerstva. Sjekli su logorašima genitalije, tjerali ih da jedni drugima grizu testise i mućili ih jos na stotinu naÄina. Uza sve ovo, zatoÄenici su muÄeni glaÄ‘u i žeÄ‘u: svaki treći dan dobivali su po komadić hljeba, tako da nisu bili u stanju da se kreću od gladi.
3 Keraterm
U ovoj nekadašnjoj tvornici keramiÄkih ploÄica u Prijedoru Srbi su 26. maja 1992. formirali koncentracioni logor i u njega zatvorili 3.000 Bošnjaka. Upravnik ovog muÄilišta bio je monstrum s nadimkom Ćupo, star oko 25 godina, a Äsu mu bili Zoran Žigić, Mladenko Cica, Duško Sikirica, Dule Banović i neki Knežević. Srpski policajci iz Prijedora dirigirali su svim zloÄinima što su poÄinjeni u ovom logoru.
Nakon napada na Hambarine i Kozarac, srpski agresor je u ovaj logor zatvorio više hiljada Bošnjaka i izložio ih neviÄ‘enom muÄenju. Posebno su se zloÄinci naslaÄ‘ivali promatrajući zatoÄenike u samrtniÄkom hropcu, pošto su ih prethodno do smrti pretukli. Toliko bi ih, naime, izmućili da bi smrt došla kao milost. Pustali su ih da umiru danima. Tako su, naprimjer, najprije stravićno mućili Emsuda (Safeta) Bahonjića, tridesetogodišnjeg mladića kome su polomili Äašice na koljenima i gotovo sve kosti, a onda ga ostavili, tako da je punih šest dana umirao u najtežim mukama.
U logoru Keraterm izvršeni su masovni pokolji Bošnjaka. Kada je prilikom napada na Kozarac ubijen brat predsjednika tzv. Crvenog krsta pri logoru, srpski zloÄinci su izvršili odmazdu nad zatoÄenicima i po kratkom postupku prve noći likvidirali 230, druge 50, a treće 30 Bošnjaka. Od 30. maja do 4. juna 1992. u ovom logoru ubijeno je vise od 1.000 Bošnjaka. Krajem jula iste godine za jednu noć u "paviljonu br. 3" ubijeno je više od 1.200 Bošnjaka. Razlog tog monstruoznog pokolja bilo je to što su stražari zatekli neke zatoÄenike da klanjaju.
MeÄ‘u najkrvoloÄnijim muÄiteljima preživjeli zatoÄenici spominju sinove Pilipa Koncara - Branka, Milana i Petra. Njih trojica su u noći 26. na 27. juli 1992. izmeÄ‘u jedan i dva sata poslije ponoci ušli s mitraljezima u treću spavaonicu ovog logora u kojoj je bilo 250 logoraša, uglavnom iz Hambarina, ÄŒarakova, BišÄana i RakovÄana, i na njih otvorili vatru. Pred svanuće, pokupljeni su svi ubijeni i teško ranjeni, kao i zatoÄenici iz druge barake, potrpani u sleper i odvezeni u nepoznatom pravcu. Od tada im se gubi trag. Na putu kojim je otišao sleper ostao je širok krvav trag. I sinovi Srete Banovića, blizanci Zoran i Goran, bili su pravi monstrumi. Svakodnevno su divljali po logoru. Šta su sve radili N. D. iz kozarca prića:
"Bože Jedini, šta li im sve ne pada na pamet! Izvode logorase na pistu logora, muće ih na stotinu naÄina, gase im cigarete na usnim školjkama, urezuju im krstove na licu, Äelu ili grudima, tjeraju da pjevaju Äetnićke pjesme, probadaju nam ruke bajonetama, tjeraju da jedni druge tućemo. Kad ponekad i dobijemo nekakav obrok, komanduju trk u spavaone i pucaju za nama u noge. A ranjeni nisu smjeli ni pomisliti da traže ljekarsku pomoć. Mnogi su umirali u najvećim mukama. Njih dvojica su pred nama svima ubili jednog momka, dana 2. augusta, starog 23 godine..."
Dana 27. jula 1992. ubijeno je 149, a ranjeno 45 zatoÄenika. Ležali su razbacani po cesti, da bi ih odvezli kamionima u masovnu grobnicu u Tomašici. Za zakopavanje ubijenih logorske vlasti uzimale su svakodnevno po 10-20 zatoÄenika i oni se više nisu vraÄali u logor. I ubijene i ranjene logoraše odvozili su u kop Jezero. Jednog dana tamo je odvezeno preko 100 ubijenih i 59 ranjenih logorasa.
Ratni zloÄinac Zoran Žigić je 22. jula 1992. ubio 169 nedužnih ljudi. Oni koji nisu odmah umrli iskrvarili su jer im niko nije smio pomoći. Oštrinu svoga noža provjeravao je odsijecajući uši zatoÄenicima, npr. Suadu Halvadžiji. Na oÄigled brojnih logoraša zaklao je Šefika SijaÄića, Mehmeda Kljajića, Esada i Nermina Mušića, Ibrahima i Zaima Hamulića, Idriza Jakupovića, Idriza i Džemila Mezića i mnoge druge.
Uvjeti u logoru bili su straviÄni. U jednoj prostoriji nalazilo se izmedju 200 i 300 zatoÄenika. Nuždu su vršili u bure. Bili su bez ikakva lijeÄniÄkog nadzora, tako da su Äesto umirali od zadobivenih rana koje su se inficirale. Ako je logoraše trebalo prebaciti u neki drugi logor, a tamo nije bilo mjesta, "višak" su ubijali, obiÄno masovno, u prostoriji. One koji su pokušali da se spase navaljujući na vrata, stražari su ubijali iz pušaka.
U ovom logoru zloÄinci su organizirano izvodili silovanja. Njih je nareÄ‘ivao osobno upravnik ÄŒupo. Silovanjima su bile izložene i djevojcice od sedam godina, koje su nakon toga umirale. Jednu ženu neprestano je silovalo 20 zloÄinaca. Preživjele žrtve obiÄno su ubijane na svirep naÄin.
4 Topola
Ovaj logor nastavio je s radom i kada su ostali na ovom podruÄju zatvoreni. O zvjerstvima koja su tamo vršena ništa se još uvijek ne zna.
5 Jaruge
6 Karan
7 Tomasica
U napuštenom rudniku u ovom mjestu 20 km južno od Prijedora Srbi su držali preko 4.000 zatoÄenih Bošnjaka. Ovaj logor bio je odreÄ‘en za likvidaciju svih zatoÄenika koji su tu dovedeni. To se obiÄno Äinilo po kratkom postupku. Iz ovog logora se, prema izjavi preživjelih logoraša s podruÄja Prijedora, niko živ nije vratio. Na ovom lokalitetu postoji više masovnih grobnica ubijenih Bošnjaka. To su napuštene rudarske jame u koje su tijela ubijenih dovožena kamionima iz Hambarina, Prijedora, Kozarca, Keraterma i drugih mjesta.
8 Äela
U ovom selu bilo je zatoÄeno više od 220 Bošnjaka.
9 Kevljani
Ovdje je, takoÄ‘er, bilo zatoÄeno blizu 2.000 Bošnjaka.
10 BreziÄani
I ovdje je bilo zatoÄeno oko 2.000 Bošnjaka.
11 "Sportski centar" u Prijedoru
U njemu je bilo 2.600 zatoÄenih Bošnjaka.
12 Rudnik Ljubija
Brojao je oko 2.300 zatoÄenika.
13 Sivac
U ovom selu bilo je zatoÄeno 238 Bošnjaka. Prilikom njihova hapšenja 14. juna 1992. ubijeno je nekoliko stotina ljudi, koje su zakopali u masovnoj grobnici na mjesnom groblju i po njivama unaokolo. Jedna masovna grobnica nalazi se tridesetak metara od mekteba.
14 Senkovac
15 Majdan
16 Logor "Ciglane" u Prijedoru
U njemu je bilo zatoÄeno oko 1.000 Bošnjaka svih uzrasta, pa i Äitave obitelji. Žene su silovane, a djeca bacana u plamteću peć. Teroristi ratnog zloÄinca Vojislava Šešelja izdvajali su po pet zatoÄenika i ubijali ih iz pištolja ili nožem.
17 Logor u Puharskoj
18 Hrustovo
U garaži Hruste Merdanovića srpski zloÄinci su samo u jednom danu bombama ubili 30 Bošnjaka.
19 DIP "Jela" blizu Kozarca
Konclogor u kome su pripadnici srpskih oružanih snaga silovali Bošnjakinje.
Podrucje Kozarca sa dvanaest njegovih sela (Kozaruša, Kamićani, Mujkanovići, BrÄ‘ani, Trnopolje, Kevljani, Hadžići, Jakupovići Donji, Jakupovići Gornji, Kararići, Sivci i Hrnjaci) najviše je nastradalo. Srušeno je svih dvanaest džamija na podruÄju te mjesne zajednice. PoÄinjena su masovna ubistva KozarÄana, a mnogi su odvedeni u koncentracione logore. Veliki broj Bošnjaka se iz tih konclogora nikada nije vratio. Oni koji su preživjeli i dalje trpe strašne posljedice fiziÄke i psihiÄke torture.
20 Mrakovica na Kozari
ÄŒetnićkim zloÄinima u prijedorskom podruÄju nije bilo kraja. Nisu im bila dovoljna ubijanja i maltretiranja, te silovanja, nego su se bavili i prodajom djevojaka Bošnjakinja. Tako su zarobljene djevojke odvoÄ‘ene na Mrakovicu, na Kozari, gdje su ih držali u zatoÄeništvu i gdje su dolazili artiljerci i "junaci" Republike Srpske kojima je komandirao pukovnik Radmilo Zeljaja. Ni jedna od tih Bošnjakinja više nikada nije viÄ‘ena, pa je pretpostavka da su nakon kontinuiranih silovanja pobijene. Jedan od fantomskih trgovaca bio je i ratni zloÄinac Zoran Žigić, monstrum iz Prijedora, koji treba za svoje zloÄine odgovarati pred MeÄ‘unarodnim sudom u Hagu.
21 Brezina
22 Tukovi
23 Kratelj
Svi prijedorski imami prosli su kroz jedan ili vise spomenutih srpskih kazamata, među kojima i muftija Hasan -ef. Makić. Dvojica imama su ubijena, a dvojici se gubi svaki trag.
Prijedor je danas dio Republike Srpske, grad koji se 1992. na zloÄinaÄki naÄin "oslobodio" najboljeg dijela svojeg stanovništva. 1992. g. u Prijedoru je izvršen velik zloÄin protiv ÄovjeÄanstva. Masovna ubojstva intelektualaca, masovna silovanja i gotovo u cjelosti izvršeno etniÄko ÄišÄ‡enje Prijedora od Hrvata i Bošnjaka bila je završnica genocida poÄinjenog u Prijedoru. Tu su nastali i najgori konc logori u Bosni i Hercegovini.
IZVRŠIOCI ZLOÄŒINA PRIJEDORCIDA - GENOCIDA U PRIJEDORU
"Zemlja je smrtnim sjemenom posijana. Ali smrt nije kraj. Jer smrti zapravo I nema. I nema kraja.Smrću je samo obasijana staza uspona od gnijezda do zvijezda", Mehmedalija Mak Dizdar, « Smrt «
GLAVNI ORGANIZATORI I ÄŒLANOVI KRIZNOG ŠTABA
1. Sđo SRDIĆ - zubar iz Prijedora, jedan od najbližih saradnika Radovana Kardžića
1. Savo KESICĆ ŽORZ - bivši taksista
2. Nenad MORAĆA - karatista, besposliÄar
3. Brane BERIĆ REBAC - veterenarski bolniÄar
4. Mile dr RADETIĆ - ginekolog, osnivać SDS Prijedora,
5. Dragan RADETIĆ - vojni tuzžilac u srpskoj vojsci
6. Predrag RADETIĆ - od prvog dana u redovima srpske vojske
7.Milomir STAKIĆ - lijeÄnik, predsjednik srpske opštine Prijedor
8 Milorad Mićo KOVAÄŒEVIĆ - lijeÄnik, predsjednik Izvršnog odbora opštine Prijedor
Izvrsioci Milorada Miće KovaÄevića
1. Veljko ing. HRGAR - struÄnjak "srpskog" urbanistiÄkog plana Prijedora
2. Dule MILJUŠ - strucÄnjak "srpskog" urbanistiÄkog plana Prijedora
3. Branko Raca HRNJAK - struÄnjak "srpskog" urbanistiÄkog plana Prijedora
5. Simo MIŠKOVIĆ - bivši milicioner, predsjednik SDS
6. Simo DRLJAĆA - neÄelnik srpske milicije
7. Slobodan KURUZOVIĆ - komandant logora Trnopolje - nastavnim matematike
8. Mile MUTIĆ - direktor Srpskog Radio Prijedora i Srpskog Kozarskog vjesnika
Sljedbenici Mile Mutića
9. Rade MUTĆ
10. Zivko EÄŒIM
11.Ostoja KESAR
12. Mira KUNIĆ
13. Dragan SAVANOVIĆ - predsjednik Kluba poslanika SDS
14. Slavko BUDMIR - konadant Srpskog sekreterijata za Narodnu odbranu
15. Milovan DRAGIĆ - direktor Srpskog komunalnog preduzeća
16. Slobodan BALABAN - produkator Äetnićkog legla u Rudniku željezne rude Ljubija
17. Dusan KURNOGA - ideolog "ÄetniÄke omladine", snadbijevaÄ Srba benzinom i naftom
18. Bogdan DELIĆ - direktor gimnazije u Prijedoru
Izvršioci zloÄina genocida
1. Vladmir ARSIĆ - pukovnik koji je pgazio sve Zenevske konvencije
2.Radmilo ZELJAJA - major, na ulazu u Kozarac liÄno je postavio tablu sa "Radmilovo' I tako gradu koga je srušio dao svoje ime
3. Zoran KARLICA - kapetan, komandant jedinice koja vršila etniÄko ÄišÄ‡enje Prijedora
4. Drago TUBIN - mehaniÄar i rezervni poruÄnik, odgovoran za masovno ubijanje 320 ljudi u Partizanskoj nulici i Lukavici u Prijedoru
5.Savan RUNJO - nastavnik ONO i DSZ , major, komandant Äetnićke jedinice u Gornjim Podgradcima i bivši komandant Kasarne u Prijedoru
Logor Omarska
Organiztori i sponzori
1. Milan ANDIĆ - trgovac, specijalizirao se u iznuđivanju dragocjenosti od bogatijih
Prijedorćana, obeÄavajući im slobodu
2. Nedo DELIĆ - vlasnik restorana "Evropa'
3. Rajko STUPAR PALE - trgovac, vlasnik restorana"Pale", kriv je za ubistva i pljaÄke
svih prijedorskih privatnika.
Uprava logora Omarska
1. Komandant: Željko MEJAKIĆ - komandant logora, milicioner,
2. Upravnik: Drago PRCAĆ - upravnik logora, penzionisani milicioner
3. Zamjenik: Milorad TADIĆ BRK - pomoÄnik upravnika logora taksista
4. Miroslav KVOÄŒKA - Jedno vrijeme komandant logora
Radnici rudnika želejzne rude Ljubija, Srbi koji su zlostavljali i maltretirali logoraše u logoru Omarska, kamionima odvozili ubijene logoraše
1. Dragan PEŠEVIĆ PESA
2. Milorad DARDA
3. Vlado KOBAS
4. Zdravko BJELOBRK
5. Miloš RADIĆ BRKO
6. Petar PERO MRÄA
Prijeki sud u logoru Omarska
1. Slavko BERETA - advokat
2. Zivko DRAGOSAVLJEVIĆ - sudija u "srpskom sudu" u Prijedoru
3. Draško ZEC - sudija u "srpskom sudu" u Prijedoru
4. Milenko TOMIĆ - sudija u "srpskom sudu" u Prijedoru
Službenice u logoru Omarska
1. Nada MARKOVSKI - radnica Milicije u Prijedoru
2. Slavica LAKIĆ - radnica Službe državne bezbjednosti
3. Nevenka SIKMAN - radnica Milicije
4.Darinka LUJIĆ - radnica Milicije
Ispitivaći u logoru Omarska
1. Ranko MIJIĆ - šef ispitivaća, naÄelnik kriminalistiÄke službe u SUP Prijedor
2. Mirko JESIĆ - bivši radnik Službe državne bezbjednosti
3. Ranko BUCALO - radnik Službe državne bezbjednosti
4. Goran NOVIĆ - radnik Službe državne bezbjednosti
5. Dragan RADAKOVIĆ - nastavnik likovnog odgoja
6. Dragoje MEJAKIĆ - radnik Milicije
7 Rade KNEŽEVIĆ - radnik Službe državne bezbjednosti
8. Ilija BJELIĆ - radnik Milicije
9. Obrad DESPOTOVIĆ - radnik Milicije
10. Nebojsa TOMČIĆ - radnik Milicije
11. Nenad LUKIĆ - radnik Milicije
12. Miroslav ZORIĆ - radnik Milicije
13. Nebojsa BABIĆ - profesor elektrotehnike
14. Ratko MILOSAVLJEVIĆ - agronom
15. Žarko TEJIĆ - radnik Milicije
16. Zoran KRNETA - radnik Milicije
17. Milan JENJETOVIĆ - radnik Milicije, vozać autobusa kojim su dolazili ispitivaći u logor Omarska, tukao logoraše
Vođe smjena u logoru Omarska
1. Mlađo RADIĆ KRKAN - radnik Milicije
2. Momir GRUBAN ÄŒKALJA - radnik Milicije
3. Milojica KOS KRLE – konobar
Stražari u logoru Omarska
1. Goran GRUBAN - ubio veterinara Seada Sivca
2.Goran PASPALJ GOPA - ubio R.Hadžalića i G. Ka.
3. Nedeljko ŠOŠKAN SOLE - ubojica
4. Zoran KVOČKA - ubojica Enesa Alića
5. Stevan STEVANOVIĆ - ubojica
6. Miroslav STOJNIĆ - ubojica
7. Milutin POPOVIĆ POP - ubojica
8. Draženko PREDOJEVICĆ - ubojica { na slici TV CNN}
9. Zeljko PRCAĆ
10. Nenad VRHOVAC
11. Nenad PENIĆ NESO
12. Ratko MRKIĆ - ubojica
13. ŽUNE - ubojica
14. Dušan LONÄŒAR DUDO - ubojica
15. STAKIĆ
16. JOKIĆ - ubojica
17. Marinko ROSAVA - ubojica
18. Uroš URE - ubojica
19. Ranko BERIĆ
20. MIÄŒKO - ubojica
21. MIKA
22. RAKAJ - ubojica
23. Popović CVITONJA
24. Stole KOKA - poslovođa prodavnice "oka"
25. Branko PIRVAN ÄŒELO - ubojica
26. Stanko KRIVAJA - ubojica
27. Mile ROSIĆ
28. Drasko GRUBAN
29. Zoran DELIĆ - bivši fudbaker, ubojica
30. Dušan JOKIĆ - mesar
31. Milojica MILE PANIĆ
32. Živko MARMAT ŽUTI - ubojica
33. Zoran ROMANIĆ DŽAJA - vlasnik diskoteke u Omarskoj
34. Rade RITAN
35. PAVLIĆ
Logor Keraterm
Komandanti straža logora Keraterm
1.Dusko SIKIRICA - komandant logora Keraterm
2. Damir DOŠEN - nareÄ‘ivao ubostva logoraša
3. Dragan FUSTAR - nareÄ‘ivao ubostva logoraša
4. Dragan KOLUNDŽIJA - nareÄ‘ivao ubostva logoraša
Stražari u logoru Keraterm
1. Zoran ŽIGIĆ - taksista, poznati kriminalac, poÄinio velikie zloÄine u:
RakovÄanima, ÄŒarakovu, Zecovi, Žeger, Rizvanovići, BišÄ‡ani, Sredice
2. Dušan KNEZEVIĆ - mesar, dolazio ubijati u logor Omarska
3. Goran LAJIĆ - višestruki kriminalac bez zuba
4. KAJIN - komandir straže u logoru Keraterm
5. Nenad BANOVIĆ ČUPO - pripadnik bande Zorana Zigica
6. Predrag BANOVIC CUPO - pripadnik bande Zorana Zigića
7. Dragan KONDIĆ - pripadnik bande Zorana Zigića
8. Nikica JANJIĆ - pripadnik bande Zorana Zigića
9. Nedeljko TIMARAC - pripadnik bande Zorana Zigića
Ispitivaći u logoru Keraterm
1. Mira JANKOVIĆ - isljednik u Miliciji
2. Gostimir MODIĆ - isljednik u Miliciji
3. Živko JOVIĆ - isljednik u Miliciji
4. Branko ŠILJEG - isljednik u Miliciji
5. Jugoslav RODIĆ - isljednik u Miliciji
6. Radomir RODIĆ - radnik Sluzbe drzavne bezbjednosti
7. Dragan RADETIĆ – advokat
Logor Trnopolje
Slobodan KURUZOVIĆ - Komandant logora Trnopolje
PomoÄnici komandanta logora Trnopolje
1. BraÄa BALABAN - tjelohranitelji Slobodana Kuruzovića
2. Pero ČURGUZ - pomoćnik komandanta logora Trnopolje
3. Vesna STOJANOVIĆ - dobrovoljka
4. Blanka BRKIĆ - dobrovoljka
5. Brane BERIĆ REBAC - deportirao logoraše u stoÄnim vagonima prema Doboju
Komandanti straža u logoru Trnopolje
1. Radenko ŠPIRIĆ - radnik:"ElektriÄnog" Prijedor
2. Jezdimir TOPIĆ - nastavnik
3. Čedo MANDIĆ - radnik Milicije
Stražari u logoru Trnopolje
1. Boško LAKIĆ - ubojica
2. Aco OSTOJIĆ - vozac
3. Zoran ŠTRBAC
4. Boro GRUBIĆ- novinar
5. LIŠÄ†ANSKI
6. Milutin MANDIĆ MANDOV - radnik Milicije
7. ÄŒURGUZ
Spisak ostalih zloÄinaca prijedorskog genocida
Ovaj spisak je saÄinjen na osnovu autentiÄnih svjedoÄenja preživjelih logoraša i izbjeglica u sabirnim centrima Karlovac i Resnik kod Zagreba
1. MARKO PAVIĆ - pravnik, bivši radnik Službe državne bezbjednosti , sada direktor PTT
2. JOSIĆ KRSTAN - profesor, komandant grada
3. KAURIN DRAGAN - ekonomista, direktor ' Celuloze"
4. VUKOJA JOVAN - Direktor centra za socijalni rad
5. NEŠKOV MILANKO - profeosr, bugarin po prijeklu, naredjivao ubistva
6. DOŠEN ÄORÄE ÄOLE - ubojica, ubio I. Jurica Putu i N. Bajramovića
7. ŽIGIĆ ZORAN - taksista, ubojica po narudžbi
8. KNEGINJIĆ ZORAN TACNA - konobar
9. KANTAR SNJEŽANA - medicinska sestra
10. SLAVKO BUDIMIR - komandant srpske TO
11. RADIŠIĆ MARKO - pravnik, bivši radnik Službe državne bezbjednosti
12. MARMUT ŠPIRO - naÄelnik Vojnog odsjeka
13. DRAGIĆ MILOVAN - direktor Komunalnog Prijedor
14. SAVIĆ MIRKO - inžinjer, direktor "PrijedorÄanke "
15. VEJINOVIć RANKO - ekonomista, direktor "Opresse", sada "Srpskog glasa"
16. ALEKSIĆ DUŠAN - direktor osnovne skole
17. DALJEVIĆ RAJKO - radnik Milicije
18. CRNČEVIĆ NEDELJKO - stolar
19. STANIĆ ANA - profesor
20. STANIĆ JOVO - profesor
21. DALJEVIĆ MILUTIN - profesor
22.NOŽINIĆ ŽIZA - predsjednica Kola srpskih sestara
23. NOŽINIĆ NEBOJŠA - politolog, srpski dobrovoljac
24. ZGONJANIN BORO - mesar
25. KANTAR ZDRAVKO - radnik u Ljubiji
26. ŠIPKA VUKASIN - ekonomista
27. LEKIĆ SLOBODAN - radnik 'Agrounije"
28. VUJMILOVIĆ NENAD - major, komandant ÄetniÄke jedinice u napadima na GradaÄac
29. DUJO MILANKO - radnik Komunalnog
30. JOVICČIĆ MIRKO - profesor
31. OSTOJIĆ RADE - inzinjer u " Celulozi"
32. ÄURÄEVIC MILAN - profesor
33. BAJIĆ BOŽIDAR - ekonomista u "Autransportu"
34. GORNJIĆ SLOBODAN - direktor Službe društvenog knjigovodstva
35. MEDAREVIĆ LJUBAN - radnik Službe društvenog knjigovodstva
36. OBRADOVIĆ RADOVAN COLE - arhitekt
37. OBRADOVIĆ PETAR PEKISA - elektriÄar
38. BERIĆ DUŠKO - radnik u "Kolskoj"
39. AGBABA MLADEN - službenik
40. KOVRLIJA MIRKO - profesor
41. TOPIć RANKO - ekonomista, direktor tvornice keksa "Josip Kraš", sada " Mira"
42. VILA RANKO - pravnik
43. MACANOVIĆ LJUBO - pravnik
44. SIMATOVIĆ MOMIR - vodoinstalater
45. EGIĆ NIKOLA - vozac
46. STOJANOVIĆ MLADEN - profesor i direktor Ekonomske skole
47. DELIĆ BOGDAN - profesor i direktor gimnazije
48. MIŠKOVIĆ SLOBODAN - profesor
49. ZORIĆ LAZO - profesor
50. SANIÄŒANIN MIRKO - tehnicar
51. JOVEŠ RATKO - profesor
52. RADETIĆ DRAGAN - advokat, nacelnik Vojne policije
53. ŽEZELJ BRANKO - vozać
54. RADAKOVIĆ BRANE - vozać
55. JEŠIC GORAN - vozać
56. ROSIĆ MILAN - zidar
57. VUJINOVIĆ DANE - inžinjer
58. KECMAN BRANE - direktor 'Kozara putevi"
59. BURUDŽIJA MIRKO - hirurg
60. SOVILJ RADOMIR - profesor, ideolog SDS, kasnije prešao u Srpsku radikalnu stranku
61. MANOJLOVIĆ NIKOLA - inžinjer, direktor "Kolska", Äetnik dobrovoljac
62. MACURA ŽELJKO - lijeÄnik, srpski dobrovoljac
63. KOBAS MIRKO - medicinski tehniÄŒar, ubojica bez ruke
64. TORBICA ZDRAVKO - radnik Milicije, ubojica
65. STUPAR NENAD SMIT - srpski dobrovoljac
66. MRÄA DADO - pripadnik Interventnog voda, višestruki ubojica
67. BABIĆ ZORAN - pripadnik Interventnog voda, višestruki ubojica
68. STUPAR BOŠKO - pripadnik Äetnicke jedinice iz Tukova
69. BABIĆ LJUBAN - geometar, predsjednik SDS Tukovi
70. BALTIĆ SRETKO - vozać
71. BALTIĆ VLADO - vozać
72. BALTIĆ MIŠO - radnik Kumunalnog
73.BOSANČIĆ MOMČILO -
74. BAŠKOT MARKO
75. BUJIĆ LUKA - ubojica
76. BILBIJA RADE - Äetnićki vojvoda, naredio masakr u Staroj Rijeci
77. DESNICA ZDRAVKO
78. DOBRIJEVIĆ MIŠO - Äetnicki vojvoda
79. DOŠEN STOJAN - izvršilac masakra u bolnici u Banja Luci
80. DRCA LJUBAN - mesar
81. ÄAKOVIC MIRKO - lugar
82. EÄŒIM JOVO GLOCO - privatnik, sauÄesnik u ubojstvu Halila Dedića
83. EÄŒIM NENAD GERA - muziÄar
84. GRUBLJEŠIC MIRKO - naÄelnik za privredu u Opštini Prijedor
85. GRUBLJAŠIĆ OSTOJA - ubijao po Kozarcu
86. GUSLOV NIKOLA
87. KOLAR SLAVKO - ubojica
88. KOLAR MIODRAG- klao kamom po selima oko Prijedor
89. KNEZEVIĆ DRAŽEN - penzioner
90. KOTORAS BRANKO - koljac iz Puharske
91. KOTORAS DRAŠKO - radnik u Toplani
92. KOTORAS JOVO - radnik u Ciglani
93. KOVAÄŒEVIĆ VUKAŠIN - geometar
94. MANOJLOVIĆ MILOŠ - geometar
95. MILUTINOVIĆ MILOVAN - major
96. MILUTINOVIĆ - karatista
97. MITROVIĆ DRAGO, PERO I SLOBODAN
98. PEKIJA MILAN
99. RAUS DUŠAN, MILROAD I RAJKO
100. SAVANOVIĆ MIRKO
101. SRDIĆ DRAGOJE - bivši oficir JNA
102. SRDIĆ ŽIVKO - radnik "Celuloze"
103. TELEBAK RAJKO - lugar
104. TOMIĆ BRANE - radnik 'Borca"
105. TOPIĆ DRAGAN - nastavnik, direktor Pozorista
106. TUBIN RAJKO - radnik 'Autotransporta"
107. TUBIN VELJKO
108. VUČKOVIĆ MIHAJLO - radnik
109. VUÄŒKOVIĆ NEÄO
110. VUÄŒKOVIĆ NEÄO II - uÄesnik masakra u bolnici u Banja Luci
111. ZEC SIMO - nastavnik
112. ZELENIKA BRACO - elektriÄar
113. ŽIGIĆ MILENKO - trgovac
114. GRBIĆ MILKA - socijalna radnica
115. TRMOSLJANIN DRENA - uÄiteljica, pljaÄkala bošnjacke kuće
116. ŠIPKA MILAN - inžinjer
117. BABIĆ KACA - pravnica
118. JANDRIĆ VLADO - tehniÄar
119. TRAVAR MILAN - radnik Milicije
120. TRAVAR RANKO - naÄelnik za privredu
121. MRÄAS MILE - ekonomista
122. VUKOJEVIĆ DRENA - daktilografkinja
123. MARIN MIRKO - nastavnik
124. PANIĆ JOVO - vozać
125. MARJANOVIĆ OSTOJA - inžinjer, direktor Rudnika željezne rude Ljubija
126. BECNER ZORAN - vozać
127. RADIŠIĆ MIRJANA - profesorica
128. VRACAR MILENKO - profesor
129. MAKSIMOVIĆ BRANKO BRANJA - pravnik, predsjednik Srpske radikalne stranke
130. VRACAR M. MILENKO - guverner u RS
131. ROMANIĆ ŽELJKO - privatnik
132. SUKIĆ RADE - ekonomista
133. STOJAKOVIĆ TOMO - radnik Milicije
134. ŽELIC ŽELE - pripadnik Äetnicke jedinice"Zaran Karlica", ubio više od 150 KozarÄana
135.KMEZIĆ RAJKO - vikend Äetnik iz Minhena
136. GAVRANOVIĆ NEÄO - vikend Äetnik iz Minhena
137. BUJIć MIćO - komandir milicije u RakeliÄima
138. PILIPOVIĆ RADE - privatnik
139. SURTOV RAJKO - nastavnik, Äetnićki vojvoda iz Gomjenice
140. SURTOV ZORAN - nastavnik
141. BAJIĆ ZORAN - nogometaš
142. MAKSIMOVIĆ DRAGAN - ubojica iz Čele
143. BALABAN MILE - direktor u 'Celulozi'
144 BABIĆ BORO - direktor Uprave za prihode
145. BEŠIĆ MIRA - profesorica
146. TOPOLA RANKO - službenik
147. GLIGIĆ DUŠAN - trgovac
148. SAVIĆ LAZO - trgovac
149. GVOZDEN ZDRAVKO - trgovac
150. GVOZDEN RAJKO RAJS - trgovac
151. GRBIĆ MILE - trgovac
152. RAJÄŒEVIC MILOŠ - direktor Srednješkolskog centra
153. MILIĆ ALEKSANDAR - profesor
154. ANTIĆ SLOBODAN - profesor
155. PANIĆ MILKA - medicinska sestra
156. RAÄENOVIĆ LJUBAN - profesor
157. RAÄENOVIC KAMENKO - pukovnik, podpredsjednik Srpske radikalne stranke
158. RADOJKA EDEKOV - direktorica Bolnice
159. MILANOVIC SNJEŽANA - lijeÄnica
160. ŽIGIĆ DANKA - medicinska sestra
161. ÄUKIC RAJKO - lijeÄnik
162. PEKIJA MIRKO - trgovac, specijalista za pljaÄku bošnjaÄke imovine
163. GRANDIĆ MILEVA - otjerala u logor 15 susjeda
164. CRNIĆ BRANKA - pljaÄkala bošnjaÄke kuće
165. AGBABA JOVAN CICO - pljaÄkao kuće
166. RITAN BRANISALV - vođa 'Delija", sprske paravojske
167 KANTAR NENAD - proglasen ratnim zloÄincem u Hrvatskoj
168. ZRNIĆ NENAD NESO - voÄa tkz. Grobara
169. PREDOJEVIĆ ZORAN - trgovac
170. MAZALIĆ MILORAD - kapetan
171. KANTAR NEBOJŠA - penzioner
172. ÄŒAÄO MLADJEN - radnik Milicije
173. TADIĆ BOGDAN - pravnik
174. TADIĆ SLOBODAN - nastavnik i muziÄar
175. TOPIĆ BORO - vlasnik 'Uniprometa", ratni profiter
176. MARÄŒETIĆ BORKO - zidar, uÄesnik masakra u Kozarcu
177. SAVIĆ DUŠAN - kapetan komandant Kriznog štaba Rakelići
178. ANTONIĆ SLAVKO - inžinjer
179. RAJLIĆ RADOVAN - tehniÄar, komandant Kasarne u Prijedoru
180. TOPIĆ JEZDIMIR - nastavnik, komandant straže u logoru Trnopolju
181. RUJEVIĆ SLOBODAN - zloÄinac, došao iz Vukovara
182. KESIĆ MIRKO - osnivaÄ samostalnog odreda ubojica
183. MRKIĆ VASKRSIJA - službenik u Komunalnom
184. DOÄŒINOVIĆ SLOBODAN - zloÄinac, došao iz Vukovara
185. BUCALO VASO - službenik
186. MACURA MILUTIN - zidar
187. DRAGOJEVIĆ MILAN - mesar
188. STUPAR RADOMIR - šofer, ubojica iz Pakraca, izvršilac zloÄina u logoru Keratermu
189 MIJIĆ RELJA-radnik u Keramici
190. RADOŠEVIĆ ACO- nastavnik
191. ZORIĆ BORO - privatni ugostitelj
192. JOKSIMOVIĆ MILE TICA - službenik
193. TRKULJA ZORAN - službenik
194. BRKOVIĆ MILORAD - srpski dobrovoljac
195. ÄENADIJA MARKO - radnik u Milicij
196. DALJEVIĆ RADOVAN - milicioner
197. GRUBLJEŠIĆ MILUTIN - mesar, uÄestvovao u masakru u Kozarcu i "Brdu"
198. MILIĆ MILORAD PINGP - dobrovoljac u ÄetniÄkoj jedinici iz Omarske
199. RADANOVIĆ MOMÄŒILO CIGO - komandir Äetnika iz Omarske
200. SUPIĆ DRAGAN - Äelnik ÄetniÄke omladine, palio kuće u Starom gradu I Prijedoru
201. MILOŠEVIĆ SRETEN SREJA - službenik, etniÄki oÄistio Skelu i Raškovac
202. KECMAN MLADEN - rukometaš, pljaÄkao po Prijedoru
203. MARKUS - rukometaš, Äetnik dobrovoljac
204. KECMAN LJILJA - službenica, pljaÄkala zlato i devize
205. MADŽAR STOJAN - višestruki kriminalac, pripadnik ÄetniÄke vojne policije
206. BLAGOJEVIĆ RADOŠ - direktor Srpske banke
207. TUBIN VUKAŠIN - inžinjer
208. PLEMIĆ NIKOLA - opljaÄkao i prisvojio Tvornicu 'Borac" Travnik, pogon Prijedor
209. OBRADOVIĆ STEVO - inžinjer, dobrovoljac na ratištima
210. ŠEVA STOJAN - referent u vojnom odsjeku, pravio spiskove za mobilizaciju
211. PEKIJA NENAD - pripadnik Interventnog voda, uselio se u stan dr. Osmana Mahmukljina
Izvor: Kolika je u Prijedoru ÄŒaršija - Zapisi za nezaborav - Nusret Sivac, u izdanju Bonik - Bosansko-novinska izdavaÄka kuća Sarajevo
SPISAK PORUŠENIH DUHOVNIH DOBARA PRIJEDORU
1. ÄŒaršijsku džamiju u Prijedoru (1750.-60.) zapalili su 30. maja 1992. godine srpski
zloÄinci, a potom je srušili; materijal je odvezen na razliÄita mjesta izvan grada, a na
njezinu mjestu napravljen je park.
2. Stara džamija u Kozarcu sravnjena je sa zemljom, kao i kompleks nadgrobnih spomenika oko nje.
3. Glavna džamija u naselju Deri - Kozarac također je sravnjena sa zemljom.
4. Šarena džamija u Mutnik - Gradu do temelja je porušena od strane Srba. Sagradjena je prije 300 godina. Poznata je bila po dobroj akustici.
5. Džamija u Kamićanima, izgrađena u vrijeme Austro-Ugarske a obnovljena
1990.,takodjer je srušena.
6. U selu Kalata džamija je izbrisana s lica zemlje. Sagrađena je u vrijeme austrougarskog perioda a drveni minaret je zamijenjen zidanim 1980.
7. Džamija u Kozaruši, izgraÄ‘ena u vrijeme austro-ugarske vlasti u BiH, isto tako je
srušena od srpskih zlocinaca.
8. Sravnjena je sa zemljom džamija u Mujkanovićima.
9. Ni džamija u BrÄ‘anima više ne postoji, jer su je srušili srpski zloÄinci.
Na njezina vrata ratni zloÄinac Zoran Žigić zakovao je Mehmeda Sudžuku.
10. U Gornjim Jakupovićima džamija je posve razorena od strane srpskih zloÄinaca.
11. NovosagraÄ‘ena džamija u Kevljanima pretvorena je u ruševinu.
12. Džamija u Zagradu uništena je, a temelji su joj poravnati.
13. U Starom gradu džamija je srušena.
14. Džamija u džematu Ćela (1966.) paljena je tokom oktobra 1992. u nekoliko navrata. Minirana je 15. januara 1993. Prije miniranja Srbi su iz nje odnijeli sve što se moglo odnijeti. Cijelo selo pretvorili su u koncentracioni logor.
15. U Ališićima džamija je srušena.
16. Džamija u BreziÄanima takoÄ‘er je srušena.
17. Razorena je džamija u Zecovima, a imam Rasim-ef. Ćeman odveden je u nepoznatom pravcu.
18. Džamija u ÄŒarakovu (1959.) zapaljena je a potom potpuno srušena u ljeto 1992. Dana 23. decembra 1997. godine naoćigled snaga UN Srbi su teskim mašinama uklanjali posljednje tragove svoga zloÄina nad ovim sakralnim objektom.
Pred njom su srpske oružane snage ubile imama Sulejman-ef. Dizdarevića i još 18
muslimana, potom iz džamije iznijeli nekoliko ćilima, bacili na njih i zapalili ih. Šehidi u ovom masakru su: Sulejman-ef. Dizdarević, Husein Sušić, Rasim Sušić,Hasib Musić, Zekir Musić, Hilmo Musić, Fahrudin Musić, Husein Kljajić, Raif i Reuf Avdić, Kemo Kahteran, Emir ÄŒaušević, Avdo Mujdžić i njegov sin, Rahim Mujdžić i njegova dva sina, te Ekrem Mujdžić. Svjedoci ovoga srpskog genocida su dvojica preživjelih: Sušić Sejad i Ibrahim.
19. Džamija u Hambarinama takoÄ‘er je srušena.
20. Srušena je i džamija u Rizvanovićima iz 1990. Već 20. jula 1992. Srbi su je pokušali srušiti ruÄnim raketnim bacaćima. Potom su je zapalili. Nakon progona muslimana minaret su srušili eksplozivom, da bi u septembru 1996. do temelja porušili džamiju..
21. U Rakovćanima džamija je srušena.
22. Džamija u BišÄ‡anima takoÄ‘er je srušena.
23. Srušena je i džamija u ÄŒejrecima.
24. U Gornjoj Puharskoj džamija je razorena.
25. Džamija u Donjoj Puharskoj (1977.) također je razorena 31. avgusta 1992. Prilikom pada munare smrtno su stradali sin imama Osmana-ef. Kusurana, Zikret i njegova žena.
26. Razorena je i džamija u Ljubiji koja datira iz austrougarskog perioda, a njezinog imama Hasan-ef. Bešliju Srbi su odveli u koncentracioni logor Omarska, gdje mu se izgubio svaki trag.
27. U Hrnićima srpski zloÄinci su džamiju srušili do temelja.
28. U Trnopolju je, takoÄ‘er, džamija srušena do temelja od strane Srba.
29. U džematu DuraÄci srpski zloÄinci su potpuno uništili mjesnu džamiju.
30. U Hadžićima su, isto tako, srpski zloÄinci uništili džamiju.
31. U džematu Bastasi srpski zloÄinci su potpuno uništili mjesnu džamiju paljenjem i
miniranjem u septembru 1994. Dva puta ju je palio Došan ÄorÄ‘e Äole, ali se prvi put
ugasila iako je sva od drvene graÄ‘e. Slavko Torbica je pokušavao zaštititi džamiju od
rušenja ali su ga poslali na ratište dok nisu obavili svoje monstruozno djelo. Ona potjeće iz austro-ugarskog perioda.
32. U džematu Mutnik do temelja je porušena i druga džamija.
33. U Hrustićima mesdžid su zapalili srpski zloÄinci.
34. Mesdžid u selu Alići - Forići također je izgorio.
35. Mesdžid u selu Alići - Softići takoÄ‘er je zapaljen od strane srpskih zloÄinaca.
36. Izgorio je i mesdžid u Srednjim Jakupovićima.
37. Mesdžid u Mahmuljini također je spaljen.
38. Spaljen je i mesdžid u GrozdaniÄima.
39. U džematu Sivci mesdžid su zapalili srpski zloÄinci.
40. U džematu Matrici srpski zloÄinci su razorili dva mesdžida.
41. To su isto uÄinili sa mesdžidom u Garibima srpski zloÄinci.
42. Također, sa mesdžidom u Karićima.
43. Te u Kenjarima.
44. Pa u Deri.
45. Potom u Suhom Brodu.
46. Isto tako, i u Hadžićima.
47. Zatim, u Gomjenici.
48. I u Hegićima mesdžid su unistili srpski zloÄinci.
49. Velika vakufska zgrada sa stanom glavnoga prijedorskog imama, profesora Hasan-ef. Makića, njegovom bibliotekom, u kojoj se nalazio i rukopis tek zavrsenog prijevoda petog sveska Sahihu-l-Buharije, vakufskom bibliotekom, uredima Odbora Islamske zajednice s bogatim arhivom - zapaljena je, a potom buldožerima porušena. Hasan -efendiju Makica Srbi su odveli u koncentracioni logor u Trnopolju kod Prijedora, pa u Omarsku i, na koncu, na Manjacu kod Banje Luke. U ovim logorima, izložen svim iskušenjima, on je proveo više od Äetiri mjeseca.
50. Do temelja su uništene vakufske kuće sa imamskim stanovima i mektebima u sljedećim dzematima: Mutnik - Grad, Kozaruša, Mujkanovići, BrÄ‘ani, Hrnići, Garibi, Trnopolje, DuraÄci, KamiÄani, Alići - Softići, Dera, Kalata, G. Jakupovići, Srednji Jakupovići, Kevljani, Hadžići, Gomjenica, Zagrad, D. Puharska, G. Puharska, Ćela, Bastaši, ÄŒarakovo (dvije), Zecovi, Hambarine, Rakovćani, Rizvanovići, BišÄ‡ani, BreziÄani, ÄŒejreci i Ljubija, ukupno 32.
51. TakoÄ‘er je uništeno 30 gusulhana.
52. Srpski zloÄinci su razorili i 28 abdesthana.
53. Islamska zajednica je oštećena i za šest poslovnih prostora koje su razorili srpski
zloÄinci.
54. Uništeno je 36 dvorišnih zgrada Islamske zajednice.
55. Srpski zloÄinci su srušili u KamiÄanima jedino turbe na podruÄju prijedorske općine. Turbe je bilo situirano kilometar od džamije, na putu prema Kozarcu. Podignuto je u znak paznje prema jednom šehidu u vrijeme Omer-paše Latasa 1851.