3. 09. 2016.
Saopćenje Instituta za istraživanje genocida, Kanada
Profesor Emir Ramić dobio veliko priznanje ureda Brian Masse, višegodišnjeg Älana Kanadskog parlamenta
Profesor Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida, Kanada je na Manifestacija zahvale kanadskim aktivistima u borbi za istinu i pravdu u organizaciji Brian Masse, Älana Kanadskog parlamenta pod nazivom: "Nikad zaboraviti Srebrenicu" koja je održana 31. 08. 2016. u Windsoru dobio veliko priznanje ureda Brian Masse, višegodišnjeg Älana Kanadskog parlamenta, velikog prijatelja Bošnjaka i Bosne i Hercegovine. Plaketa profesoru Ramiću od strane Älana Kanadskog parlamenta je uruÄena za zasluge u borbi za istinu i pravdu kako u BiH tako i u svijetu, za kontinuiranu borbu za ljudska prava i slobde, za kontinuiranu podršku Brianu Masse i drugim Älanovima Kanadskog parlamentu i Kanadskoj vladi za usvajanje dvije rezolucije o genocidu u Srebrenici i BiH u parlamentu Kanade.
UruÄujići priznanje profesoru Ramiću Brian Masse je izmeÄ‘u ostalog rekao: " Bez liderstva profesora Ramića teško bi bilo ostvariti istinu o genocidu u Srebrenici i BiH i pravdu za žrtve tog zloÄina u Kanadi. Svojim neumornim radom profesor Ramić nas je jednostavno tjerao da uradimo ljudski zadatak, politiÄko priznanje genocida u Srebrenici u Kanadi".
Na manifestaciji profesor Ramić je izmeÄ‘u ostalog rekao: "Trajna je obaveza sadašnjih generacija prema svim žrtvama holokausta i genocida, ukljuÄujući i genocid u Srebrenici i BiH. Obaveza svih nas jeste da otkrijemo i utvrdimo ljudsku, društvenu i nauÄnu istinu o genocidu i drugim oblicima zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, kao bitan uslov za ostvarivanje pravde i prava, bez kojih nije moguće postići pomirenje i graditi zajedniÄku budućnost u BiH. Koristim datu privilegovanu mogućnost da kao, prije svega, Äovjek, a zatim istraživaÄ i žrtva genocida, u svoje ime i u ime svih žrtava genocida u BiH izrazim iskrenu i najdublju ljudsku zahvalnost Kanadi što je: priznala bosanski jezik kao World heritage language, što se bošnjaÄki narodno upotrebljava u statistiÄkim i drugim kanadskim podacima, što je Parlament Kanade usvojio dvije rezolucije o genocidu u Srebrenici, što su gradovi Hamilton i Windsor odali poÄast žrtvama genocida u Srebrenici, što Kanada obilježava 31. maj kao Svjetski dan bijelih traka, što je Vlada Kanade zatražila primjenu odluke Ustavnog suda BiH o neustavnosti proslave 9. januara; što se u Kanadskom muzeju za ljudska prava nalazi stalna izložbena postavka o genocidu u Srebrenici, što se prepoznaje znaÄaj Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine i Dana državnosti BiH, što se genocid u Srebrenici izuÄava u kanadskim školama, kao i otvaranje spomenika žrtvama genocida u Srebrenici u Windsoru. Izražavam najdublju ljudsku zahvalnost Älanu Kanadskog parlamenta Brian Masse za kontinuiranu podršku za istinu i pravdu u BiH. Svi graÄ‘ani bosanskohercegovaÄkog porijekla koji žive u Kanadi i mnogi KanaÄ‘ani mogu posvjedoÄiti doprinos Briana Masse u borbi da Kanada prizna i proglasi dan sjećanja na genocid u Srebrenici, te prizna da je u Srebrenici poÄinjen zloÄin genocida. I pored otpora da se koristi rijeÄi genocid i Bošnjak i pored pokušaja smanjivanja broja žrtava genocida u Srebrenici od strane bivšeg premijera Harpera kanadska bošnjaÄka zajednica i Brian Masse nisu poklekli. Istina i pravda su pobjedile".
Institut za istraživanje genocida