Vijesti

22 godine od početka opsade Sarajeva, 22 godine

Institut za istraživanje genocida Kanada sa Kongresom Bošnjaka Sjeverne Amerike i drugim bosanskohercegovačkim organizacijma u Kanadi obilježio 22 godine od početka opsade Sarajeva, 22 godine od početka agreije na BiH i genocida nad njenim graÄ‘anima i 69 godina od osloboÄ‘enja Sarajeva.

Sudbina Ideje Bosne  i Bosanskog duha opstaje u razvalinama bosanskohercegovačkog vremena da svjedoči svijetu plemenitost priznavanja, poštovanja, prihvatanja i tolerisanja drugog i drugačijeg

6. april ma višestruko značenje. 1945. godine Sarajevo je osloboÄ‘eno od fašizma u Drugom svjetskom ratu. 1992. godine BiH je priznata kao nezavisna, suverena država. 1992. počela je nezapamćena ratna opsada Sarajlija koja je trajala do kraja 1995. godine.

Agresija na RBiH i genocid nad njenim graÄ‘anima je sumorni trenutak čovječanstva, ali i simbol otpora velikosrpskom i velikohrvatskom nacizmu, agresiji, genocidu, ubijanju i opstanku civilizacije, sa jasnom porukom svijetu i zločincima -  BiH ne može nestati.

Staviti i držati Sarajevo i druge bosanskohercegovačke gradove  u opsadi, onemogućiti im normalno snabdijevanje hranom, vodom, energentima, lijekovima i danonoćno granatama, snajperima i drugim oruÄ‘ima i oružjima, te zabranjenim sredstvima i metodama ratovanja, ubijati i ranjavati nezaštićene, izgladnjele i iznemogle civile, predstavlja jasan dokaz agresorsko – genocidne namjere, koju je Generalna skupština Ujedinjenin nacija davno osudila usvajanjem  Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, koja spada u korpus najznačajnijih meÄ‘unarodnopravnih dokumenata, u tekovine ljudske civilizacije, kao rezultat iskustva meÄ‘unarodne zajednice iz holokausta i genocida u Drugom svjetskom ratu.

Apsurdno je i skandalozno shvatanje o potrebi šutnje i zaborava genocida tobožnjim shvatanjem kako je i svaka pomisao, a ne priča ili istraživanje zločina protiv čovječnosti i meÄ‘unarodnog prava aktivnost kojom se otežava i onemogućava zajednički život u BiH. Isto tako apsurdno je i skandalozno  što je manji  bh entitet u Dejtonu dobio atribut skoro suverene države, dok je državi BiH oduzet dio suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Da bi se potpuno vratio historijski suverenitet i historijski teritorijalni integritet države BiH urgentno je potrebno redefinisanje bosanskohercegovačke države promjenom dejtonske kompozicije države.

IGK

Vijesti: