Vijesti

saopcenje povodom sramnog skracivanja zatvorske kazne ratnom zlocincu Maki Radicu

Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK} najoštrije osuÄ‘uje skorašnje puštanje na slobodu ratnog zločinca Maki Radića, koji je zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog na području Mostara u zatvoru trebao provesti do 2027. godine, sada će po novoj presudi Županijskog suda izaći na slobodu do isteka ove godine, jer Hrvatska ne priznaje pravosnažno presuÄ‘eni udruženi zločinački poduhvat.  Najoštrije osuÄ‘ujemo dehumanizirajuču zloupotrebu Zakona o meÄ‘unarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, Sporazuma izmeÄ‘u Bosne i Hercegovine i Hrvatske o meÄ‘usobnom izvršavanju sudskih odluka i Evropske konvencije o tranfseru osuÄ‘enih osoba u režiji ministra pravde Bosne i Hercegovine Josipa Grubeše i pravosuÄ‘a Hrvatske.


Podsjećamo ministra pravde Bosne i Hercegovine Josipa Grubeše i pravosuÄ‘e Hrvatske da pravosnažnom presudom MeÄ‘unarodnog krivičnog suda u Hagu je potvrÄ‘eno da je Bosna i Hercegovina bila žrtva agresije, da je djelovanje paradržavnih tvorevina predstavljalo pobunu protiv legalnih i legitimnih organa Bosne i Hercegovine, te da su u ostvarivanju takvih ciljeva počinjeni brojni i gnusni zločini protiv civilnog stanovništva, mahom Bošnjaka. Cilj udruženog zločinačkog poduhvata je bio da se politički i vojno potčine, trajno uklone i etnički očiste Bošnjaci iz onih dijelova Bosne i Hercegovine koji su proglašeni paradržavom Herceg-Bosnom, te da se ta područja pripoje državi Hrvatskoj, ili da se proglase državom unutar Bosne i Hercegovine (po uzoru na entitet Republika Srpska). Posebno je važno što je Haški tribunal presudio da je sukob Hrvatskog Vijeća Odbrane i Armije Republike Bosne i Hercegovine bio meÄ‘udržavni sukob – agresija na meÄ‘unarodno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu, te da su šestorica visokih funkcionera nekadašnje takozvane Hrvatske Republike Herceg-Bosne i članovi državnog i vojnog vrha Hrvatske bili učesnici udruženog zločinačkog poduhvata. Tadašnji predsjednik Hrvatske Franjo TuÄ‘man i predsjednik Herceg-Bosne Mate Boban odlučili su da je za uspostavljanje zločinačke tvorevine Herceg-Bosne neophodno promijeniti nacionalni sastav stanovništva. Zato su zločini nad bošnjačkim stanovništvom bili dio udruženog zločinačkog poduhvata. Ova konačna presuda je važan korak ka istini o agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Istovremeno ova presuda je važna i za istinu o zločinima nad graÄ‘anima Bosne i Hercegovine, posebno Bošnjacima. Na kraju presuda je doprinos pravdi za žrtve zločina agresije na Bosnu i Hercegovinu i zločina nad njenim graÄ‘anima, posebno Bošnjacima.

Imajući navedeno u vidu IGK traži od od Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine i pravosuÄ‘a u Hrvatskoj, da odmah preispitaju svoje odluke, jer oslobaÄ‘anje ratnih zločinaca na ovakav način predstavlja najgrublji, anticivilizacijski  atak na istinu, pravdu i meÄ‘unarodno pravo, ponižava žrtve i derogira pravosnažne presude suda Ujedinjenih nacija, što može imati nesagledive posljedice za stanje u Bosni i Hercegovini i regiji, ali i za svijetsku pravdu, pravo i mir.

Pozivamo sve prijatelje istine i pravde da se distanciraju od ovakvih anticivilizacijskih postupaka i na taj način daju doprinos izgradnji istine i pravde kao puta za bolju zajedničku budućnost slobodne, demokratske, nezavisne, suverene države Bosne i Hercegovine.
 
 

Vijesti: