Na danasnji dan je rodjen Tadeusz Mazowiecki - jedan od najsnaznijih glasova zrtava genocida u Srebrenici i BiH.
Na danasnji dan je rodjen Tadeusz Mazowiecki - jedan od najsnaznijih glasova zrtava genocida u Srebrenici i BiH.
Aktivnost Mazowieckog, uz najglasnije Äasne politiÄare u SAD Boba Dolea i Franka MCKloskeyja, dovela je do osnivanja Tribunala u Hagu, prvog takvog suda nakon Nurnberga.
Napisao je izvještaj o Ahmićima koji je otkrio strašnu tragediju ovog naselja:
“Od 89 tijela koja su otkrivena u selu, većinu predstavljaju tijela starijih osoba, žena, djece i beba. Lista sa imenima 101 moguće žrtve dobijena je na osnovu izjava raseljenih lica koja su bili svjedoci ubijanja. Kada je osoblje UN poÄetkom maja posjetilo ovo selo, neke od približno 180 razorenih kuća još su uvijek gorjele, dvije sedmice nakon napada. Većina krovova se urušila. Dvije džamije u selu srušene su za vrijeme napada, ili poslije njega, jedna eksplozivom, a drugu je progutala vatra i još uvijek se dimila kada je osoblje na terenu posjetilo selo.“ U izvještaju je Mazowiecki naveo da se još leševa krije ispod zgarišta. „Prema izvještajima ukljuÄujući i one od strane komandanta lokalnih hrvatskih snaga HVO i meÄ‘unarodnih promatraÄa, u ovom selu nije bilo nikakvih legitimnih vojnih ciljeva, niti je pružen ikakav organizovan otpor na ovaj napad”, zabilježio je.
Kada je nakon genocida u Srebrenici u znak protesta Mazowiecki odstupio sa dužnosti glavnog izvjestitelja UN-a, dao je jednu dalekosežnu i dosta šokantnu izjavu: „Ako NATO ne može zaštititi Äak i Srebrenicu, šta onda uopće može? Nakon tih dogaÄ‘aja, mogu li se ja osjećati sigurnim u Poljskoj? Gradovi Srebrenica i Žepa su ostavljeni. Ko kaže da tako jednog dana neće biti napuštena i Poljska?“
OÄajan, 24. jula 1995. je objavio da je nestalo oko 7000 stanovnika Srebrenice. Pozvao zapadne sile da saÄuvaju Žepu od iste sudbine. Dio njegovog pisma ostavke prenijela je ambasadorica SAD Samantha Power u svojoj knjizi „Problem iz pakla“.
„Ne može se govoriti o kredibilnoj zaštiti ljudskih prava, kad su ona suptrotstavljena nedostatku dosljednosti i hrabrosti koje smo vidjeli od meÄ‘unarodne zajednice i njenih lidera. ZloÄini su se dogodili sa brzinom i brutalnošÄ‡u i u suprotnosti sa odgovorom meÄ‘unarodne zajednice koji je bio slab i neuÄinkovit. Sama stabilnost meÄ‘unarodnog poretka i principi civilizacije su stavljeni na kocku u pitanju Bosne. Ja nisam ubijeÄ‘en da će se prekretnica dogoditi i da ne možemo uÄestvovati u pretvaranju da štitimo ljudska prava“.
„Želio sam da budem vaš glas, kada već vas nisu želeli da Äuju", rekao je Mazovjecki u Tuzli, boraveći meÄ‘u izbeglicama iz Srebrenice.
Umro je 28. oktobra 2013. u 86. godini. Poljaci su uz sve državne poÄasti na vjeÄni poÄinak masovno ispratili svog Tadeusza.