Vijesti

NAJVAŽNIJI USPJESI KONGRESA BOŠNJAKA SJEVERNE AMERIKE OGRANAK ZA KANADU

 

NAJVAŽNIJI USPJESI KONGRESA BOŠNJAKA SJEVERNE AMERIKE  OGRANAK ZA KANADU

1. Bosanski jezik je priznat u Kanadi kao World Heritage Language. Time je pozitivno okonèano višegodišnje lobiranje KBSA u Kanadi za priznavanje bosanskog kao internacionalnog jezika. Internacionalni jezici su klasifikovani u Kanadi putem "The Classical Studies and International Languages", èime se omoguæava otvaranje škola bosanskog jezika za djecu od 9 do 12 godina. To pruža i moguènost uèenja bosanskog jezika kao kreditnog kursa u kanadskim srednjim skolama i upotrebu bosanskog jezika u svim službenim dokumentima lokalnog, profincijskog i federalnog znaèaja u Kanadi, te upotrebu bosanskog jezika u zvanicnim kanadskim statistièkim dokumentima. Priznavanje bosanskog jezika kao sredstva komunikacije i mišljenja Bošnjaka u Kanadi predstavlja veoma važan korak u smislu oèuvanja i jaèanja bošnjaèke kulture i tradicije u kanadskom društvu, te važan korak u prihvatanju kanadskih Bošnjaka kao lojalnih graðana Kanade.

2. Hon. Jean Augustin, bivši èlan kanadskog parlamenta i bivši ministar za multikulturalizam, je na prijedlog KBSA spnzorisala Izjavu -Rezoluciju KBSA povodom genocida u Srebrenici u kanadskom parlamentu. Ona je istakla da je na BiH izvršena agresiija od strane Srbije i Crne Gore u saradnji sa bosanskim Srbima, da je 11 juli 2005. godine Dan kada se svi Kanaðani trebaju pridružiti kanadskim Bošnjacima u sjeèanju na nevine žrtve najveèeg genocida u Evropi poslije Drtugog svijetskog rata, da cijela 2005. godina treba biti godina sjeèanja Kanaðana na srebrenièki genocid. Kanadski parlament je tada usvojio posebnu Izjavu – Razoluciju KBSA o genocidu u Srebrenici.

3.KBSA je organizovao dostojanstven protest ispred zgrade kanadskog parlamenta povodom 10. godišnjice genocida u Srebrenici. Bošnjaci su tada razvili transparent sa imenima 8106 srebrenièkih zrtava. Uèesnici protesta su od kanadske vlade zatražili konkretnije angažovanje Kanade po pitanju istine i pravde o agresiji i genocidu u BiH. Tada je delegacija KBSA položila vjenac na Peacekeeping Monoument, kao prva delegacija iz BiH koja je to uèinila.

4. Po prvi put popis stanovništva Kanade je preveden na bosanski jezik. Paralelno sa priznavanjem bosanskog jezika, KBSA je zahtijevao upotrebu bosanskog jezika u svim dokumentima Kanade. Jedno od najvaznijih mjesta gdje se upotrebljavaju jezici naroda u Kanadi je popisa stanovništva Kanade.

5. KBSA je redovno pozivao kanadske Bošnjake i sve graðane BiH u Kanadi da izaðu na federalne, provincijske i lokalne kanadske izbore i tako pokažu da su cilvilizovan narod-lojalan Kanadi, izraze demokratsku volju kanadskih Bošnjaka, direktno utiæu na politièke tokove u Kanadi, kreiraju politièku, ekonomsku i kulturnu klimu u Kanadi koja æe odgovarati bošnjaèkim i bh interesima. KBSA je izradio posebnu platformu za podržavanje onih kanadidata na kanadskim izborima koji: podržavaju: demokratsku, cjelovitu i prosperitetnu državu BiH, rad Haskog tribunala i tužiteljice Karle Del Ponte, hapšenje svih ratnih zloèinaca, skidanje imuniteta za generala Luisa Mekenzia, integraciju BiH u evroatlanske asocijacije, formiranje Kluba prijatelja BiH u kanadskom parlamentu. KBSA je redovno planirao i izvršavao aktivnosti na planu jaèanja svijesti Bošnjaka i svih graðana BiH koji žive u Kanadi da se registruju i izaðu na izbore u BiH.

6. KBSA je poslao protesno pismo The Trilium fondaciji u Torontu po pitanju dodjeljivanja 75000 dolara Èetnièkom ravnogorskom pokretu u Kandi, od kojih je isti izgradio bistu Draži Mihajloviæu u njegovoj prirodnoj velièini. Donacija je otišla organizaciji koja je od èitavog demokratskog svijata optužena za genocid i zloèin protiv èovjeænosti. KBSA je dobio odgovor fondacije u kome se kaže da ista nije znala o èinjenicama koje je prezentovao KBSA.

7. Poslao protesno pismo najmultikulturalnijem univerzitetu u svijetu - Univerzitetu u Ottawi po pitanju pokušaja otvaranja mirovnih studija na etnièki oèišæenom Univerzitetu u Banja Luci. Pokušaj je uslijedio poslije tajne posjete tadašnjeg ministra vanjskih poslova BiH Mladena Ivaniæa Ottawi u saradnji sa tadašnjim ambasadorom BiH u Kanadi prof. dr. Vjekoslavom Domljanom. Pokušaj je propao jer je KBSA dobio odgovor od Rektora Univerziteta u Ottawi da nema ništa od mirvnih studija na Univerzitetu u Banja Luci.
8. KBSA je zatražio od kanadske vlade skidanje imuniteta za generala Luisa Mekenzia u cilju njegovog izruèenja BiH.

Zajednicke aktivnosti Ambasade BiH u Kanadi i KBSA.

1. Inteziviranje aktivnosti u bileteralnim odnosima izmeðu Kanade i BiH u oblastima socijalnom i penzionom osiguranju, dvostruko oporezivanje, zaštite i unapreðenja investicija, graðanska i sudska prava.

2. Po pitanju dvojnog državljanstva konstatovano je da Kanada uvažava dvojno državljanstvo te sa tog aspekta za Kanadu nije potreban nikakav sporazum u smislu priznavanja bh državljanstva. U tom smislu KBSA æe ponovo inicirati kod nadležnog organa u BiH izmjene Zakona o državljanstvu.

3. Ambasada BiH æe se više angažovati u smislu apela na kanadske vlasti za potpunije finansiranje škola bosanskog jezika, te apela roditeljima - graðanima BiH koji žive u Kanadi da ispolje više odgovornosti u smislu redovnog slanja svoje djece u škole bosasnkog jezika.

4. Ambasador je upoznao KBSA sa pozitivnim èetvorogodišnjim trgovinskim saldom izneðu BiH i Kanade. Meðutim to ni izdaleka nije dovoljno. Razlog je nedostatak strategije marketinga najboljih vrijednosti BiH na kanadskom tržištu. Obostrano je izražena potreba za institucionalizacijom ekonomske diplomatije, te naroèito Poèasnog konzula Kanade u Torontu, ekonomskom, kulturnom i nauènom centru Kanade u kome živi 80% popilacije graðana bh prijekla u Kanadi.

5. KBSA æe pokrenuti inicijativu za izmjene Izbornog zakona BiH u smislu pojednostavljenja registracije i izlaska na izbore. KBSA predlaže moguènost glasanja u diplomatskim predstavništvima BiH. Ambasador je istakao veoma dobru aktivnost KBSA u pogledu tumaèenja znaèaja registracije i izlaska na izbore.

6. Obostrano je izražena potreba za realizacijom inicijative KBSA o formiranju Kluba prijatelja BiH u Kanadskom parlamentu. Po tom pitanju nastaviti æe se zajednièka aktivnost Ambasade BiH i KBSA.

7. Ambasada BiH i KBSA æe se zajednièki angažovati na planu ispitivanja moguænosti studenskih razmjena izmeðu univerziteta u Kanadi i BiH. Takoðer je dogovorena zajednièka aktivnost po pitanju ispitivanja potrebitosti sporazuma izmeðu dvije zemlje u pogledu nostrifikacije diploma.

Poslije sastanka u Ambasadi BiH, održan je kraæi radni dogovor u okviru lobi grupe KBSA za Kanadu. Dogovoreno je da lobi grupa ostane kao specijalizovani dio kongresa za lobistièka pitanja bez potrebitosti registracije iste kao posebne organizacije. Takoðe su dogovorene osnovne aktivnosti u procesu lobiranja za bošnjaèki i bh interes u Kanadi.

smrtovnice osmrtnicama ba

Vijesti: