Vijesti

Uoci presude Mladicu

04. 06. 2021.
Saopćenje
IGK uoči drugostepene presude ratnom zločincu Ratku Mladiću


IGK: Neka presuda bude doprinos za buduće generacije da traže savjetodavno mišÄjenje od MeÄ‘unarodnog suda pravde o ukidanju entiteta Republika srpska zbog presuÄ‘enog genocida. Neka bude poruka svijetu da se genocid ne isplati.


 

Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK} je u prvostepenoj presudi ratnom zločincu Ratku Mladiću pokazao veliko nezadovoljstvo time što mu nije presuÄ‘eno za genocid za općine u kojima su se zločini desili 1992. i zbog toga što se njegova uloga u zločinima nije povezala preko Udruženog zločinačkog poduhvata sa Srbijom. Na žalost u drugostepenoj presudi neće se moći ratnog zločinca Mladića dovesti u vezu sa agresijom Srbije na Bosnu i Hercegovinu, jer tog elementa nema u žalbenom procesu. 

IGK očekuje najmanje potvrdu prvostepene presude. Internacionalni ekspertni tim IGK i nauka o genocidu očekuju da drugostepena presuda ratnom zločincu Ratku Mladiću uključi i krivičnu odgovornost za genocid za 1992. To bi bio veliki doprinos istini, pravdi, kulturi sjećanja. Napominjemo da je do sada genocid presuÄ‘en samo za 1995. godinu za Srebrenicu u nekoliko slučajeva te za Žepu u slučaju Zdravka Tolimira. Presuda za genocid za 1992. godinu bila bi značajna za budućnost meÄ‘unarodnog prava i meÄ‘unarodne pravde, velika stvar za istinu i pravdu, ali i za ugled Haškog tribunala. IGK još jednom podsjeća da je Mladić lično komandovao vojnim operacijama, ne samo u Srebrenici nego na cijelom prostoru entiteta Republika Srpska. Smatramo da ima dovoljno dokaza za genocid 1992. godine Mladiću kao načelniku Štaba Vojske Republike Srpske. Genocidna namjera je postojala još prije 1992. godine. I u skladu sa tom genocidnom namjerom su Savezna Republika Jugoslavija, odnosno Srbija i Crna Gora od 1992. do 1995. godine u kontinuitetu, zajedno sa svojim kolaboracionistima iz Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, sa srpskim paradržavnim tvorevinama, u svim okupiranim gradovima, u svim gradovima u opsadi i u svim civilnim zonama UN, izvršili genocid.

Ako presuda ratnom zločincu Mladiću ne potvrdi genocid za općine iz 1992 godine, Srebrenica i Žepa tretirat će se kao genocidni incidenti, a ne kao dio planirane, osmišljene genocidne kampanje koja je počela već u aprilu 1992. godine, kada je dobila svoj konkretni geostrateški oblik sadržan u poznatih Šest strateških ciljeva o čemu je IGK u više navrata informisao meÄ‘unarodnu javnost. Internacionalni ekspertni tim IGK posebno smatra da masovna grobnica Tomašica daje sudijama dovoljno argumenata da donesu presudu za genocid za 1992. godinu, posebno ya Prijedor, jer dokazi Tomašice znatno mijenjaju geografiju zločina u odnosu na presudu presuÄ‘enom ratnom zločincu Radovanu Karadžiću, gdje ovaj zločin nije tretiran. 

IGK još jednom izražava žaljenje što postupak u slučaju Mladića nije uvrstio Udruženi zločinački poduhvat, odnosno agresiju Srbije na Bosnu i Hercegovinu jer Mladić nije bio samo načelnik Generalštaba Vojske Republike Srpske, nego i komandant 30. kadrovskog centra Vojske Jugoslavije. Tu su mu isplaćivane plaće za vrijeme agresije, računao beneficirani staž za godine provedene u agresiji, na osnovu čega mu je Srbija obračunala i penziju. Nije logično da Hrvatska bude presuÄ‘ena za Udruženi zločinački poduhvat, odnosno agresiju na Bosnu i Hercegovinu, a Srbija bude osloboÄ‘ena. To je najmračnije poglavlje zaostavštine Haškog tribunala, jer je propuštena prilika da se sudski utvrdi meÄ‘unarodni karakter rata, odnosno agresija Srbije i Crne Gore na Bosnu i Hercegovinu. 

IGK se nada da će drugostepena presuda ratnom zločincu Mladiću doprinijeti da meÄ‘unarodna zajednica shvati da je entitet Republika Srpska osnovan i uspostavljen genocidnom namjerom, te da je priznanje Republike Srpske u Daytonu moralni neuspjeh, što potvrÄ‘uje opravdanost aktivnosti u traženju savjetodavnog mišljenja od MeÄ‘unarodnog suda pravde po pitanju egzistencije manjeg bosanskohercegovačkog entiteta.

Institut za istraživanje genocida Kanada

Vijesti: