IGK Saopćenje povodom odluke visokog predstavnika u BiH kojom se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida
23. 07. 2021.
IGK Saopćenje povodom odluke visokog predstavnika u BiH kojom se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida
Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK} pozdravlja odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Valentina Inzka da izvrši dopune o Krivi;nom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida. Ova civilizacijska odluka je utemeljena na presudama MeÄ‘unarodnog suda pravde i MeÄ‘unarodnog kriviÄnog suda za bivšu Jugoslaviju, koji su van svake razumne sumnje utvrdile postojanje zloÄina genocida u Bosni i Hercegovini, odnosno genocida u Srebrenici. Ova ljudska odluka je takoÄ‘e utemeljena na nauÄno istraživaÄkim Äinjenicama velikog broja najistaknutijih svjetskih istraživaÄa i istraživaÄkih institucija. Duboko humna odluka je na kraju utemeljena i na odlukama velikog broja parlamenta država u Äitavom svijetu.
Negiranje genocida uzrokuje patnju preživjelim žrtvama i njihovim porodicama i onemogućava izgradnju mira, stvaranje povjerenja, potiÄe podjele i otežava proces evroatlanskih integracija Bosne i Hercegovine.
Naši postupci ne mogu da vrate one koji su ubijeni u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu, niti mogu izbrisati sva stradanja uzrokovana genocidom, brutalnim etniÄkim ÄišÄ‡enjem, opsadom civilnog stanovništva, koncentracionim logorima i kućama za silovanje, jer sve se to dešavalo u srcu Evrope i u vrijeme globalnog mira. MeÄ‘utim, ono što možemo i što smo dužni uÄiniti jeste da omogućimo kriviÄno sankcionisanje onih koji su poÄinili ova gnusna djela tokom agresije i genocida u Republici Bosni i Hercegovini te onih koji poriÄu da se ovaj genocid desio.
Svako negiranje genocida u Bosni i Hercegovini i Srebrenici mora biti kažnjeno, jer je negiranje prvi korak ka Äinjenju novih genocida. NajÄešÄ‡e i motivi poricanja bosanskog genocida, odnosno genocida u Srebrenici su ideologija i politika, odnosno trud da se pojedinci, organizacije, a u nekim sluÄajevima i država Srbija, oslobode odgovornosti, a samim tim i moralno-politiÄkih posljedica vlastitog uÄešÄ‡a u genocidu.
Odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojom se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida daje veliki doprinos podizanju svijesti protiv negiranja genocida i tako Äini prvi korak ka prevenciji budućih genocida u Bosni i Hercegovini.
KriviÄno sankcionisanje bosanskog genocida, odnosno genocida u Srebrenici nije samo obaveza po sudskim odlukama meÄ‘unarodnih i nacionalnih sudova, nego i uslov za izgradnju otvorenog i pravednog društva u Bosni i Hercegovini. Svako negiranje bosanskog genocida, odnosno genocida u Srebrenici predstavlja neprihvatljivo i nedopustivo ugrožavanje mira, slobode i sigurnosti naroda i graÄ‘ana Bosne i Hercegovine. Svaka rehabilitacija ideja i ideologija koje opravdavaju genocid i njegove izvršioce predstavljaju nove zloÄine koji moraju biti kažnjeni.
Uz uvjerenje da smo na putu ka zaštiti ljudskih prava, dostojanstva svakog Äovjeka i promocije univerzalnih prava graÄ‘ana i naroda Bosne i Hercegovine izražavamo zahvalnost i poštovanje prema odluci visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.
Emir Ramić
Institut za istraživanje genocida Kanada