IGK Saopćenje povodom pisma premijeru Kanade Justin Trudeau
Direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada {IGK}, Emir Ramić dans je poslao pismo premijeru Kanade Justin Trudeau.
Na poÄetku pisma Ramić je pozdravio odluku Visokog predstavnika meÄ‘unarodne zajednice u Bosni i Hercegovini {BiH} Valentina Inzka kojom su izvršene dopune KriviÄnog zakona BiH kojim se propisuje kriviÄno djelo i sankcija za negiranje genocida, Holokausta, ratnog zloÄina i zloÄina protiv ÄovjeÄnosti. “Ovaj civilizacijski potez Viskog predstavnika je naišao na veliko odobravanje mnogih KanaÄ‘ana, prijatelja istine i pravde, aktivista i boraca za ljudska prava i slobode, mnogih kanadskih nauÄno istraživaÄkih institucija”, stoji u pismu. U pismu se podsjeća i na parlamentarnu peticiju koju je inicirao IGK, koja je potpisana od više hiljada KanaÄ‘ana širom svijetra i kojom se tražilo kriviÄno sankcionisanje negatora genocida u Srebrenici u Kanadi. Radeći na ovoj peticiji IGK je mapirao negatore genocida u Kanadi i podigao svijest u Kanadi o potrebi zabrane negiranja genocida.
“Zahvalni smo Kanadi što je priznala odluke meÄ‘unarodnih i nacionalnih sudova o genocidu u Srebrenici sa dvije parlemntarne rezolucije, što je utvrdila 11. juli kao Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici na Äitavoj teritoriji Kanade, što se u Kanadskom muzeju za ljudska prava u Vinipeku nalazi stalna izložbena postavka o genocidu u Srebrenici, što u kanadskom gradu Windsoru imamo spomenik žrtvama genocida u Srebrenici” pise u pismu. U kanadskim školama se već izuÄava genocid u Srebrenici, a IGK će uskoro pokrenuti i projekat izuÄavanja negatora genocida i glorifikatora osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca. “Kanada je primjer kako se treba odnosti jedna država prema institucionalizaciji kulture sjećanja na najveÄi zloÄin poslije Holokausta, genocid u Srebrenici”, stoji u pismu.
U pismu se dalje istiće da odluka Viskog predstavnika nije samo važna zbog genocida u Srebrenici, već i zbog globalne borbe protiv negiranja Holokausta, kao i zbog revizionistiÄkog pristupa ratnim zloÄinima i zloÄinima protiv ÄovjeÄnosti.
Ramić je u nastavku pisma kanadskom premijeru objasnio i glavni razlog pisanja pisma.
“Milorad Dodik, srpski Älan Predsjedništva BiH je ponovo, nakon što je Visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida, negirao genocid i pravnosnažne presude meÄ‘unarodnih i nacionalnih sudova. Zaprijetio je opet i otcjepljenjem entiteta Republika Srpska od države BiH”. U pismu je citirana anticivilizacijska i antibosanska izjava Milorada Dodika “Srbi ovo nikada ne smiju da prihvate. Ovo je zakucan ekser u mrtvaÄki kovÄeg BiH. Nakon ovoga BiH ne može da funkcionište. RS mora dati institucionalni odgovor. Sazvat ćemo sjednicu NSRS. Nameću se zakoni Srbima koji nemaju pravni odnos ni utemeljenju u Anexu 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma. Nameće nam se visoki predstavnik koji nema podršku Vijeća sigurnosti. Mislim da RS nema druge opcije nego da krene u proces disolucije”. IGK je u više navrata pisao premijeru Justin Trudeau o izuzetno opasnom antibosanskom i anticivilizacijskom djelovanju Milorada Dodika tražeći od Kanade da se aktivnije ukljući u sankcionisanje Äovjeka koji opasno narušava mir i bezbjednost u BiH, regionu i Evropi.
"Milorad Dodik crpi energiju za svoje antidržavno djelovanje protiv BiH, negiranjem genocida u Srebrenici, negiranjem pravosnažnih presuda svjetskih sudova i njihovim svoÄ‘enjem na politiÄke sudove, suprotstavljanjem evroatlanskim integracijama države BiH, prihvatanjem antiustavne i anticivilizacijeske proslave 9. januara kao dana manjeg entiteta, zalaganjem za odcjepljenja manjeg entiteta i njegovo svoÄ‘enje na samostalnu državu koju treba pripojiti Srbiji. On je tipiÄan primjer nove faze djelovanja antibosanske koalicije koja sve snažnije lobira protiv kulture sjećanja, protiv sudske, historijske i nauÄne Äinjenice o genocidu u BiH, sa ciljem prekrajanja tih Äinjenica u ime izjednaÄavanja žrtve i zloÄinca. Ratni ciljevi srpske velikonacionalistiÄke politike koju su krojili Milošević, Karadžić, Mladić i drugi se sve više i snažnije vraćaju na politiÄku scenu putem VuÄića, Dodika i drugih”, stoji u pismu. “Negiranje genocida, ratnih zloÄina ili zloÄina protiv ÄovjeÄnosti, kao i veliÄanje onih koji su poÄinili takve zloÄine, istovremeno hrani i jaÄa osporene narative o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. PoÄinitelje i ratne zloÄince pretvara u heroje. Sije strah, nepovjerenje i mržnju. Ona dijeli ljude, zajednice i države. Ne dopušta iscjeljenje i empatiju. TakoÄ‘er podriva donesene sudske odluke i stoga podriva pravdu. To je suprotno onome što zahtijeva Kanada i mora se osuditi”, stoji u pismu.
“Odbacivanjem odluke Viskog predstavnika i ponovnim negiranjem genocida i najavom disolucije države BiH, Dodik je opasno ugrozio mir i bezbjednost. Imajući to u vidu tražimo od Kanade kao Älanioce Upravnog odbora za implementaciju mira da upotrebom svih demokratksih sredstava žaštiti teritorjalni integritet, nezavisnost, suverenost i politiÄki subjektivitet države BiH, da još vise pojaÄa svoju ulogu u procesu evroatlanskih integracija BiH, te da zajedno sa drugim Älanicama Upravnog odbora predloži Visokom predstavniku da trajno suspendira Milorada Dodika iz politike i vršenja bilo koje javne funkcije”, stoji na kraju pisma.
Institut za istraživanje genocida Kanada