Poruka politiÄkoj poziciji i opoziciji entiteta RS:
Poruka politiÄkoj poziciji i opoziciji entiteta RS:
U 12 detaljno obraÄ‘enih presuda MeÄ‘unarodnog suda za ratne zloÄine detaljno je objašnjeno šta je kazneno djelo genodicida. U izradi tih presuda sudjelovale su 34 najeminentnije sudije iz 30 zemalja.
Internacionalni sud pravde u Hagu, po tužbi protiv Srbije i Crne Gore od 26. februara 2007. godine u presudi po toj tužbi u taÄci 297. je dao formulaciju 'Sud zakljuÄuje da su djela poÄinjena u Srebrenici, koja potpadaju pod Älan II (a) i (b) Konvencije izvršena sa specifiÄnom namjerom da se djelimiÄno uništi grupa muslimana Bosne i Hercegovine kao takva; i shodno tome, da ona predstavljaju djela genocida koji su izvršili pripadnici VRS u Srebrenici i u njenoj okolini poÄevši od 13. Jula 1995. godine', entitet RS i Dejtonski mirovni ugovor kao pravni osnov postojanja RS u formi entiteta su dovedeni u pitanje.
Put za deinstaliranje entiteta RS jeste obraćanje MeÄ‘unarodnom sudu pravde u Hagu koji pored izricanja presuda ima i funkciju davanja savjetodavnih mišljenja na pitanja koje mu mogu postaviti nadležne institucije Ujedinjenih nacija te ovlaštene meÄ‘unarodne organizacije.
Taj sud je i donio presudu za izvršeni genocid te mu se treba obratiti sa nedvosmislenim zahtjevom da da odgovor na pitanje 'da li Republika Srpska treba biti ukinuta nakon presude koju je ovaj sud izrekao' jer mi imamo presudu od 2007. godine ali bez dovoljne konkretizacije koja bi obavezala UN da deinstaliraju tvorevinu odgovornu za izvršenje genocida. Samo na taj naÄin bi entitet RS dobio sankciju koja bi se sastojala u njenom ukidanju zbog odgovornosti za uÄinjeni genocid.
Postojanje entiteta RS je nagrada za izvršni genocid i druge strašne zloÄine protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava i spoznaja da se zloÄin isplati, a to ugrožava sav smisao prava i pravde.
O tome treba da brine Milorada Dodika, a ne da zamajava srpski narod priÄom da je RS država i da će se jednog dana otcijepiri od Bosne i Hercegovine i ujediniti sa Srbijom.