Pošto je već ranije od Facebooka zatražio zabranu negiranja genocida u Srebrenici i veliÄanje osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca na njegovoj platformi, Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK} je to isto zatražio od Twittera i YouTuba. U pismima direktora IGK Emira Ramića poslanim izvršnom direktoru Twittera Jack Dorsey i izvršnoj direktorici YouTuba Susan Wojcicki se izmÄ‘u ostalog kaže:
"Poštujući vašu bitku protiv opasnih teorija zavjera i poricanja holokausta u ime više stotina hiljada žrtava genocida u Srebrenici molimo vas da napravite promjenu važih pravila o govoru mržnje te zabranite sav sadržaj koji poriÄe i iskrivljuje istinu o genocidu u Srebrenici i veliÄa osuÄ‘ene ratne zloÄince. Svjedoci smo da se vaše platforme sve više koriste za kontinuirano, organizovano i sistematsko poricanje genocida u Srebrenici uz veliÄanje osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca.
Jula 1995. godine više od 8.372 Bošnjaka u Srebrenici, uglavnom muškaraca i djeÄaka je hladnokrvno ubijeno od strane vojske i policije bosanskohercegovaÄkog entiteta Republika srpska. MeÄ‘unarodni sud pravde i MeÄ‘unarodni kriviÄni sud za bivšu Jugoslaviju pravosnažno su presudili da je masakr u Srebrenici bio genocid, koji nije bio ograniÄen samo na muškarce, već je ukljuÄivao žene i djecu, a najmlaÄ‘a žrtva je bila novoroÄ‘ena beba. Više od 50 država širom svijeta su svojim parlamentarnim rezolucijama potvrdili genocid u Srebrenici.
Imajući u vidu gore pomenute sudske presude i rezolucije, a u znak poštovanja na sjećanje na žrtve genocida, poricanje genocida u Srebrenici i veliÄanje osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca treba biti zabranjeno i onemoguÄeno na vašim platformama. Oni koji negiraju genocid u Srebrenici i veliÄaju osuÄ‘ene ratne zloÄince putem vaših platformi ponižavaju žrtve, nanoseći bol i patnju preživjelim žrtvama genocida, što ohrabruje negatore genocida i buduće moguće kreatore i izvršioce genocida", navodi se u pismu Instituta za istraživanje genocida Kanada.
Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK}