Saopćenje IGK: Poziv visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu da digne svoj glas protiv sve jaÄeg ugrožavanja osnovnih ljudskih prava i sloboda u BiH, posebno u oblasti obrazovanja.
03. 08. 2021.
Saopćenje IGK: Poziv visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu da digne svoj glas protiv sve jaÄeg ugrožavanja osnovnih ljudskih prava i sloboda u BiH, posebno u oblasti obrazovanja.
Povodom poÄetka nove školske godine još jednom želimo upozoriti bosanskohercegovaÄku i meÄ‘unarodnu javnost da su u državi Bosni i Hercegovini, 30 godina poslije poÄetka agresije i genocida i dalje ugrožena osnovna ljudska prava i slobode.
politiÄki establišment bosanskohercegovaÄkog entiteta Republika Srpska, politiÄka pozicija i opozicija, ponovo pokušavaju izvršiti reviziju historijskih, nauÄno istraživaÄkih i sudskih Äinjenica o državi Bosni i Hercegovini, Bošnjacima, bosanskom jeziku, agresiji i genocidu. To svjedoÄi kontinuitet anticivilizacijskog hoda bosanskohercegovaÄkog entiteta Republika Srpska, ali i moralni neuspjeh i sramotu meÄ‘unarodne zajednice u Bosni i Hercegovini koja to mirno posmatra. Nedopustivo je da vlast manjeg entiteta, u kojem je poÄinjen genocid i danas baštini ideologiju agresije i genocida, što je opasno za mir i bezbjednost. Onima koji negiraju genocid, državu Bosnu i Hercegovinu, bosanski jezik bilo bi bolje da se suoÄe s istinom kako bi i njihova djeca imala sigurniju, bolju budućnost.
Gaženje osnovnih ljudskih prava i sloboda je posebno evidentno u diskriminaciji u obrazovanju, nepriznavanje bosanskog jezika, negiranju države Bosne i Hercegovine i negiranju genocida. Nezamislivo je da u 21. vijeku djeca uÄe u etniÄki podijeljenim školama, nezamislivo je da u eri zaštite ljudskih prava i sloboda u manjem bosanskohercegovaÄkom entitetu, napravljenom legalizacijom rezultata najveÄeg zloÄina poslije holokausta u Evropi, genocida u Srebrenici i dalje vlada potpuna dominacija srpske većinske etniÄke i vjerske grupe nad bošnjaÄkom i hrvatskom povratniÄkom zajednicom. Nezamisliva srpska etniÄko vjerska dominacija posebno je izražena u pripremi sadržaja i realizaciji obrazovnih programa u kojima se ne priznaje bosanski jezik kao jezik Bošnjaka i svih onih koji ga pod tim imenom osjećaju svojim. Time se negira bošnjaÄki nacionalna pripadnost i blokira povratak Bošnjaka i Hrvata u manji entitet, što je nastavak zloÄina agresije i genocida dugim sredstvima, što je nastavak brutalnog ugrožavanja suvereniteta, integriteta i državnosti Bosne i Hercegovine. Zato je ignorisanje diskriminacije u obrazovanju sramotno od svih politiÄkih, akademskih i kulturnih subjekata u Bosni i Hercegovini. Isto tako pasivnost meÄ‘unarodne zajednice u slućaju teškog ugrožavanja osnovnih ljudskih prava i sloboda u državi koja je od strane te meÄ‘unarodne zajednice izdana poÄetkom devedesetih godina, je u najmanju ruku nemoralno.
Pozivamo meÄ‘unarodnu zajednicu i posebno novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta da dignu svoj glas protiv sve jaÄeg ugrožavanja osnovnih ljudskih prava i sloboda u Bosni i Hercegovini, posebno u oblasti obrazovanja.
Nama treba obrazovanje koje će umjesto straha, mržnje i ponižavanja drugog i drugaÄijeg ponuditi nadu mladima u bolju Bosnu i Hercegovinu u kojoj će oni ostati, koju će oni braniti i odbraniti, u kojoj će istina i pravda biti u akciji protiv udruženih antibosanskih koalicija. Mlade generacije treba uÄiti o vrijednostima mira, vrijednostima kulture sjećanja, vrijednostima istine i pravde, vrijednostima Ideje Bosne i bosanskog duha.
Samo u slućaju potpune zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda, posebno u manjem bosanskohercegovaÄkom entitetu, se stvarju realni uslovi za opstanak bošnjaÄkih i hrvatskih povratniÄkih zajednica i opstanak nove generacije na podruÄju tog entiteta. A to je uslov jaÄanja države Bosne i Hercegovine i njenog civilnog društva.
Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK}