AKO POŠTUJU ŽRTVE, ZAŠTO JE SANJU VULIĆ I NJENOG ŠEFA DODIKA TOLIKO ZABRINUO INZKOV ZAKON: OGLASILE SE ‘ŽENE ŽRTVE RATA’
Udruženja "Žena žrtva rata" oglasilo se povodom, kako su naveli, sramne, anticivilizacijske izjave zastupnice Dodikove stranke SNSD u ZastupniÄkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanje Vulić.
Naime, Sanja Vulić je izjavila Srni da Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada, “može priÄati šta hoće i koliko hoće, ali za razliku od njega Republika Srpska i njen narod poštuju sve žrtve i zajedniÄki život im je daleko prihvatljiviji od mržnje”.
-
Ako politiÄki establišment manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta Republika Srpska navodno poštuje sve žrtve agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocida protiv Bošnjaka zašto ne prizna genocid u Srebrenici? Zašto isti taj establišment kontinuirano odbija izgraditi spomen-obilježje ubijenoj djeci Prijedora i obilježiti druga stratišta? Zašto je Sanju Vulić i njenog šefa Milorada Dodika sa kompletnim politiÄkim establišmentom manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta toliko zabrinuo “Inzkov zakon” koji derogira sve entitetske koji su u suprotnosti sa državnim zakonima, koji važi na teritoriji cijele Bosne i Hercegovini, bez obzira na dešavanja u bosanskohercegovaÄkom entitetu Republika Srpska? – pitaju iz Udruženja.
Dodaju da je “pokušaj derogiranja istine, pravde, kulture sjećanja, pokušaj revizije historijskih, nauÄnih i sudskih Äinjenica o agresiji i genocidu u Bosni i Hercegovini i kontinuirano glorifikovanje presuÄ‘enih ratnih zloÄinaca od Sanje Vulić i njoj sliÄnih pucanj u prazno”.
-
U modernoj historiji, poštivanje sudski utvrÄ‘enih Äinjenica i presuda trebalo bi da bude, ne samo zakonska, već i moralna obaveza. No, suoÄiti se sa prošlošÄ‡u i genocidom znaÄi kolektivnu katarzu, ali prije svega politiÄku hrabrost lidera koji su spremni da plate cijenu silaska s vlasti zbog snažnog narodnog otpora da se suoÄi sa prošlošÄ‡u i Äinjenicama. No, ni vlast, ni opozicija u bosanskohercegovaÄkom entitetu Republika Srpska nemaju hrabrosti da priznaju genocid. Baš kao što politiÄki lideri u Srbiji nemaju hrabrosti da usvoje rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Sanji Vulić i ostalima mora biti jasno da će se to morati desiti prije ili kasnije – navode iz Udruženja.
Podsjećaju da su institucije bosanskohercegovaÄkog entiteta Republika Srpska, vojska i policija, prema presudi Internacionalnog suda pravde u Hagu, poÄinile genocid nad Bošnjacima.
-
Bošnjaci, Srbi i Hrvati u institucijama dejtonske vlasti moraju ispoštovati ovu presudu jer je ona (presuda Internacionalnog suda pravde u Hagu iz februara 2007. godine) nadreÄ‘ena svim pravno-politiÄkim i paradržavnim formama djelovanja. Borba za Bosnu i Hercegovinu danas se vodi kroz poštivanje vladavine zakona i priznavanje važnosti internacionalnog prava kojim se Älanica Ujedinjenih nacija, država Bosna i Hercegovina, mora zaštititi od barbarstva, agresije i velikosrpskog ekspanzionistiÄkog projekta koji proizilazi iz ekspanzionistiÄko-integralistiÄkog nacionalizma. U bosanskohercegovaÄkom entitetu Republika Srpska oÄuvanje rezultata genocida postavljeno je kao glavni politiÄki i kulturni cilj svih vlada poslije Dejtona. Bosna i Hercegovina je postala zatoÄenik entitetskog protivdržavnog djelovanja. Tu se ne radi o naivnosti i neznanju – rijeÄ je o antidržavnom projektu. Tako se bosanskohercegovaÄki entitet Republika Srpska pokazuje kao Äuvar ostvarenog genocidnog zlodjela kojim se priprema stvaranje “srpske države” na tlu države Bosne i Hercegovine. A to je novi rat – poruÄuju iz Udruženja.
Zato, zakljuÄuje se u saopćenju, “Žene žrtve rata” osuÄ‘uju i potpuno odbacuju izjavu Sanje Vulić koja jasno pokazuje kontinuitet antidržavnog djelovanja poltiÄke pozicije u bosanskohercegovaÄkom entitetu Republika Srpska.
Dodaju da Institut za istraživanje genocida Kanada kao i Udruženje “Žena žrtava rata” potpuno poštuju sve presude internacionalnih i nacionalnih sudova i osuÄ‘uju sve presuÄ‘ene zloÄine, navodi se u saopćenju koje potpisuje predsjednica Udruženja “Žena žrtva rata” Bakira HaseÄić.