24. aprila 2002. BiH je postala 44 članicom Vijeća Evrope.
Vijeće Evrope je međunarodna organizacija 46 država članica evropske regije, čiji su glavni zadaci jačanje demokracije, zaštite ljudskih prava i pravne države na evropskom kontinentu. Najveći doseg Vijeća Evrope ogleda se u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i osnovnim slobodama potpisanoj 1950. godine, koja služi kao osnovni pravni dokument Evropskom sudu za ljudska prava.
Sjedište Vijeća Evrope je u Strasbourgu na francusko-njemačkoj granici. Članstvo u Vijeću Evrope otvoreno je svim evropskim demokratskim državama koje su prihvatile načelo vladavine prava, višestranačku demokraciju i koje jamče temeljna ljudska prava i slobode svojim građanima.
Idejni začetnik bio je Winston Churchill, premijer Velike Britanije, ratni pobjednik u borbi protiv fašizma. U palači Saint James u Londonu potpisan je 5. svibnja 1949. Statut, kojim je osnovano Vijeće Evrope. Statut je potpisalo deset zemalja: Belgija, Francuska, Luksemburg, Nizozemska, Velika Britanija, Irska, Italija, Danska, Norveška i Švedska. Prva sjednica održana je u Strasbourgu, koji je postao i stalnim sjedištem Vijeća. Na početku jr donesena je i prva velika konvencija - Evropska konvencija o ljudskim pravima, potpisana u Rimu 1950.
Vijeće Evrope prva je međunarodna organizacija osnovana nakon Drugoga svjetskog rata, a njezine su glavne zadaće jačanje demokracije, ljudskih prava i vladavine zakona u zemljama članicama. Sastoji se od tri glavna tijela: Komiteta ministara, Parlamentarne skupštine, i Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti.
Vijeće Evrope se bavi zaštitom demokracije i vladavine prava, zaštitom ljudskih prava, posebno socijalnih prava, u skladu s Europskom socijalnom poveljom, jezičnih prava, u skladu s Europskom poveljom o regionalnim i manjinskim jezicima, slobodom medija, u skladu s Europskom konvencijom o ljudskim pravima, promocijom europskog kulturnog identiteta i raznolikosti, u skladu s Okvirnom konvencijom za zaštitu nacionalnih manjina, problemima s kojima se suočava europsko društvo, uključujući diskriminaciju, ksenofobiju, zagađenje okoliša, zlouporabu opojnih droga i organiziranog kriminala, poticanjem demokratske stabilnosti kroz reforme.
Bosna i Hercegovina je u članstvo pristigla 10 godina nakon tragičnog rata koji je porušio gotovo sve njezine spone unutar i izvan zemlje. Jugoslavija nije bila članica Vijeća Evrope. Već u prvih nekoliko godina BiH je vrlo hrabro i poduzetno, preuzela mnoge konvencije i afirmirala se kao zemlja koja ima ambiciozne ciljeve postati članicom europske obitelji zemalja. Organizacija joj je uvela monitoring koji je dokinut prije dvije godine, nakon 19 godina promatranja i kontrole.
BiH je potpisala čak 94 konvencije i prateća protokola kojim se atribuira kao jedna od kooperativnijih članica koja prati europske vrijednosti. BiH, u tome, ni po čemu ne zaostaje za vodećim europskim demokracijama.