IGK se bavi istraživanjem zloÄina protiv mira, zloÄina genocida i drugih teških povreda meÄ‘unarodnog prava, kontinuirano i blagovremeno reagira na sve pokušaje negiranja pravosnažnim presudama dokazane istine, ali i realizira nauÄnoistraživaÄke i edukativne projekte posvećene razvoju i oÄuvanju kulture sjećanja.
Hronološki gledano, konstantno poziva UN i druge meÄ‘unarodne organizacije da ispitaju odgovornost kanadskog generala Lewisa MacKenzia za vrijeme njegove misije u BiH. Genocid u BiH se izuÄava u školama u Kanadi, a poslije intezivnog lobiranja Kanadski parlament je jednoglasno usvojio dvije Rezolucije o genocidu u BiH. U parlamentarnoj proceduri je Zakon o genocidu u BiH i Kanada će biti jedina zemlja u svijetu koja će prava žrtava genocida u BiH, a koje žive u Kanadi, regulisati sopstvenim državnim zakonom. Pokrenut je multidimenzionalni nauÄno - istraÄivaÄki projekat borbe protiv negatora genocida. Podržana je inicijativa za osnivanje Kluba prijatelja BiH u Kanadskom parlamentu, organizirana stalna izložbena postavka o genocidu u BiH u Kanadskom muzeju za ljudska prava u Vinipeku. Genocid u BiH prezentiran jej KanaÄ‘anima i Kanadskim univerzitetima, a uÄestvovali smo u projekatu izgradnje spomen obilježja žrtvama genocida u Srebrenici u kanadskom gradu Windsoru. Inicirali smo i projekte kojim je Kanadska vlada podržala obilježavanje Svjetskog dana bijelih traka u Kanadi. Mnogo je projekata iza nas, za Äije pominjanje bi nam trebalo mnogo više prostora.
IGK je do sada ostvario saradnju sa brojnim znaÄajnim ustanovama i institucijama u cijelom svijetu koje se bave istraživanjem holokausta i genocida. Kanadska vlada je skoro uvijek odgovarala na naša pisma u kojima se tražio veći utjecaj Kanade na zaštitu bosanskohercegovaÄkih državnih interesa, posebno na zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i politiÄkog subjektiviteta od raznih antibosanskih politika. IGK je na diplomatskom planu realizovao: bosanski jezik je priznat u Kanadi, narodno ime Bošnjak se upotrebljava u kanadskim statistiÄkim i drugim dokumentima, kanadski gradovi na prigodan naÄin obilježavaju Dan državnosti BiH i Dan nezavisnosti BiH. Uputili smo peticiju Parlamentu da se kriviÄno sankcionišu negatori genocida u Srebrenici, zabrani negiranje genocida na društvenim mrežama i stopira dodjela ordena negatoru genocida u Srebrenici od strane predsjednika NjemaÄke. Posebno želimo istaći da lobiranje za istinu, pravdu, kulturu sjećanja, ali i za državu BiH na sjevernoameriÄkom kontitentu traje više od 20 godina.
IGK se zahvaljuje svojim Älanovima i prijateljima sirom svijeta na 12 godina uspjesne saradnje u važnoj misiji istraživanja zloÄina protiv mira, zloÄina genocida i drugih teških povreda meÄ‘unarodnog prava, borbe protiv negatora genocida, revizionista sudskih, naucnih i hustorijskih cinjenica o genocidu i razvijanja institucionalne kulture pamćenja.
IGK