Potrebna revizija pravnog postupka BiH za genocid na Međunarodnom sudu pravde
IGK: Obnova postupka najsnažnija podrška pomirenju i zajedniÄkoj budućnosti
Objavljeno: 27. 01. 2017 - 09:46 NovostiAAATimesArial
(Foto: Arhiva)
U kontinuiranom procesu jaÄanja historijske svijesti o holokaustu i genocidu, istraživaÄi genocida i aktivisti ljudskih prava i sloboda, Älanovi Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK), povodom MeÄ‘unarodnog dana sjećanja na holokaust, smatraju da je potrebna revizija pravnog postupka države Bosne i Hercegovine za genocid na MeÄ‘unarodnom sudu pravde.
- Smatramo da obnova postupka direktno ubrzava evroatlanske integracije BiH jer doprinosi jaÄanju vladavine zakona, vladavine pravde, a time jaÄanju države i njenih institucija. Obnova postupka je najsnažnija podrška pomirenju i boljoj zajedniÄkoj budućnosti - mišljenje je IGK-a.
To je i, kako tvrde u saopćenju, znaÄajan korak u poboljšavanju dobrosusjedskih odnosa, a dovest će i do pravednog ishoda i satisfakcije za žrtve.
IGK ocjenjuje da je "Srbija dala Bosni i Hercegovini jako malo razloga da u ime dobrosusjedskih odnosa ne obnovi postupak".
Kako se navodi, Srbija je još 2010. usvojila Deklaraciju o Srebrenici, no bez spominjanja rijeÄi genocid. TakoÄ‘er, za razliku od većine evropskih država, dodaje IGK, u Srbiji nikada nije usvojen zakon o spreÄavanju genocida, a nastoje i maksimalno relativizovati zloÄine koje su srpske snage poÄinile u BiH.
- Zbog toga BiH nema nikakvu ni moralnu i pravnu obavezu da u ime navodnih dobrosusjedskih odnosa i mira na Balkanu odustaje od obnove postupka - poruÄuju iz IGK-a.
Iskrena saradnja BiH sa Srbijom je, smatraju u ovoj organizaciji, moguća samo onda kada se utvrdi odgovornost za genocid, sudski utvrdi istina o genocidu i kada se zatraži oprost od žrtava na bazi te istine i pravde.
- IstraživaÄi genocida upozoravaju još jednom na svjetski dan sjećanja na žrtve holokausta da se žrtve agresije i genocida u BiH, najvećih zloÄina poslije holokausta u Evropi, ne smiju ponižavati. Ne smije se odgodom obnove postupka pristati na žrtvovanje dostojanstva, kako žrtava genocida, tako i dostojanstva hiljadugodišnje bh. tradicije, kulture, duhovnosti - stav je IGK-a.
Ako bh. politiÄki establišment ne iskoristiti pravo obnove postupka, u IGK-u tvrde da to ne znaÄi samo da time prihvataju prvostepenu presudu iz 2007., nego to isto znaÄi da će drugi pisati bosanskohercegovaÄku historiju.
IGK poruÄuje da se zajedniÄkom akcijom istraživaÄa genocida, politiÄkog establišmenta, organizacija i zajednica u i van BiH može zaustaviti zloÄin negiranja holokausta i genocida te obnovom postupka poslati jasna poruka žrtvama da nisu sami u borbi da dokažu oÄiglednu i neospornu istinu o svojim patnjama.
Autor: Fena