- Koliko dugo je trajala izgradnja džamije u Hamiltonu? -
Prije skoro dvadeset godina Bošnjaci Hamiltona i okoline su odluÄili izgraditi zajednicu vjernika koja će se boriti za oÄuvanje i jaÄanje islamske, bošnjaÄke i bosanskekomponente bošnjaÄkog bića. Oni su dobrovoljno odluÄili da se razvojem svih ovih komponenti, primjenom razliÄitih metoda djelovanja, organizovano suprostave asimilaciji u kanadskom Kulturnom mozaiku i prihvate pozitivne vrijednosti integracije u kanadsko društvo. Tako je nastao BošnjaÄki islamski centar Hamilton, zajednica dobrovoljno udruženih vjernika u ime Allaha dž.š. Svojim radom, BošnjaÄki islamski centar Hamilton organizovano odgovara na pitanja islamskog, bošnjaÄkog i bosanskog identiteta u Hamiltonu, odnosno Kanadi. Zahvaljujući BošnjaÄkom islamskom centru Hamilton, Bošnjaci su, s jedne strane, znalaÄki apsorbovali ona kulturna postignuća kanadskog društva koja korespondiraju sa temeljnim zahtjevima islamskog, bošnjaÄkog i bosanskog kreda, i s druge strane, uticali su na duhovno opleminjavanje i kulturno obogaÄivanje kanadskog Kulturnog mozaika.
PoÄetak naše zajednice je bio u tami podruma jedne zgrade. Tama podrumske džamije ubrzo postaje prepreka daljem razvoju BošnjaÄke islamske zajednice Hamilton. Zato se Älanovi odluÄuju da napuste tamu podruma i izaÄ‘u na svijetlo džamije. Kupuje se mala kuća i u rekordnom vremenu otplaÄuje i adaptira u džamiju. Tako su stvorene predpostavke za još kvalitetnije i kvantitetnije širenje djelatnosti. TaÄno na desetogodišnjicu rada Älanovi zajednice se odluÄuju na treći odluÄujući korak u razvoju zajednice za izgradnju potpuno nove džamije, na mjestu gdje do sada nikada nije bila džamija. Izgradnja džamije je trajala pet godina.
Svojom aktivnošÄu BošnjaÄki islamski centar Hamilton je pokazao da islamska zajednica u životu vjernika ima društvenu i duhovnu misiju od ogromnog znaÄenja. Zajednica sjedinjuju redove, Äisti duše, budi srca i umove, rješava probleme. U zajednici se manifestira snaga i jedinstvo. U zajednici se proÄišÄ‡ava duša, popravlja moral, ojaÄava veza ispomaganja meÄ‘u ljudima. Zajednica je impresivni prizor jedinstva rijeÄi, ciljeva i potpomaganja uborbi za bolju sadašnjost i budućnost u cilju jaÄanja muslimanskog, odnosno bošnjaÄkog jedinstva i opšteg muslimanskog, odnosno bošnjaÄkog obrazovanja. Zajednica je zato zaista dobar štit u odbrani naše djece od stalno prijeteÄe aimilacije, izgubljenosti, zalutalosti.
ÄŒlanovi BošnjaÄke islamske zajednice Hamilton su osnovali svoju zajednicu jer sushvatili da je bošnjaÄko biće kritiÄki oblikovano duhovnošÄ‡u i spiritualnošÄ‡u islama. Islam nije ugrozio već precizirao i definisao nacionalni identitet Bošnjaka. To su Bošnjaci Hamiltona i okoline shvatili i krenuli u izgradnju prvo zajednice, a zatim i džamije na mjesto gdje do sada nije bili niti islamska zajednica nitidžamija.
Kroz aktivnosti naše zajednice pokazano je da islam nije denacionalizirajući bošnjaÄki faktor i da sva insistiranja na deislamizaciji Bošnjakane vode njihovom afirmisanju, nego upravo ukidanju. Duhovna snaga Bošnjaka je proizašla iz islama i ona se mora posebno graditi u dijaspori, gdje Bošnjacima prijeti asimilacija, gdje je islam brana toj asimilaciji, gdje zahvaljujući islamu Bošnjaci postaju omeÄ‘eni tolerancijom na osnovu koje se mogu prihvatiti svi pozitivni elementi integracije u kanadski Kulturni mozaik.
U zajednici imamo jaÄu unutrašnju bošnjaÄku snagu koju dobijamo iz uzajamnog razumijevanja u cilju da odolimo sve većim pritiscima koje nameće kanadski Kulturni mozaik. Tih pritisaka će biti sve više. Oni nisu dio nekakve zavjere. To je normalno funkcionisanje kanadskog, zapadnog društvenog sistema na koga Bošnjaci trebaju biti sposobni da odgovore, da opstanu. A, opstaće samo ako su zajedno i ako znaju da je islam, ne nešto što ih je odvratilo od njih samih, nego što ih je vratilo njima samima. To je velika lekcija koja se treba nastaviti uÄiti kroz dalji razvoj naše zajednice. Islam kao temelji bosnjackog identiteta ima uticaj na naš ncionalni identitet, zapravo on je organski dio našeg nacionalnog identiteta, naš integrišući faktor, faktor koga treba dalje razvijati i oko koga se ne smijedozvoliti nikakav unutrašnji sukob.
- Koliko je novca uloženo? -
Džamija je zborno mjesto Bošnjaka i mjesto za rješavanje svih bošnjaÄkih problema. Ona je dom svih naprednih dobrih i plemenitih Bošnjaka. Džamija je hram iz kojeg izbijaju zrake meÄ‘usobne ljubavi i povjerenja, rasadnik prosvjete, nauke i progresa. Hram monolitnosti duha, ideja i akcije. Džamija je rasadnik nauke i kulture. Zato svako sebi treba da postavi pitanje: Da li sam dovoljno uÄinio za sebe, za svoju djecu, za zajednicu, kako bi se stanje poboljšalo i kako bi smo izbjegli ono što ne želimo da nam se desi? Zbog svega gore navedenog, u džamiju treba gledati kao uslov bošnjaÄkog opstanka. Bez nje praktiÄno nema one pokretaÄke snage koja će ujediniti i potencirati bošnjaÄke kohezione elemente u vremenu koje nije pogodno ni islamu, ni Bošnjacima ni našoj jedinoj domovini. Mjesto bez džamije je prazano u duhovnom i prostornom smislu. Bošnjaci Hamiltona su poÄašÄ‡eni Allahovom voljom da izgrade džamiju u mjestu gdje nikada nije bilo džamije. Zato je gradnja bošnjaÄki džamije u Hamiltonu sudbinsko pitanje Bošnjaka. Bez džamije Bošnjaci su bliže asimilaciji, jer se bez nje gube sve: bošnjaÄka duhovnost, identitet, induvidualitet, jezik, kulturu, historiju, tradiciju i sve ono što je svakom Äovjeku sveto i drago. BošnjaÄka džamija u Hamiltonu upućuje na mir, na dobro i na slobodno ispovijedanje vjere, Äuvajući duh tolerancije i pravih ljudskih vrijednosti. BošnjaÄka džamija u Hamiltonu je izraz bošnjaÄkog prisustva i dostojanstva u kanadskom Kulturnom mozaiku, izraz bošnjaÄkog nacionalnog i vjerskog identiteta, izraz bošnjaÄke bitnosti i bitisanosti u Kanadi u kojoj se treba oÄuvati i jaÄati Ideja Bosne i Bosnaski duh. Ova naša džamija daje osjeÄaj bošnjaÄke sigurnosti i budućnosti bošnjaÄke egzistencije budućih generacija. BošnjaÄka džamija u Hamiltonu je nada bošnjaÄke opstojnosti u Kanadi, nada o boljem životu dostojnom Bošnjaka muslimana. Do sada je u izgradnju džamije uloženo nešto više od 1,5 milona dolara.
-Koliiko je za Vašu zajednicu bitna izgradnja džamije? -
Ono što je saÄuvano kroz vijekove, a vezano je za bošnjaÄku svijest, uspjelo se saÄuvati kroz našu vjeru Islam, naše vijerske institucije i tradicionalnu strukturunaše porodice. Naša kulturna zaostavština, naši religiozni objekti i naša tradicionalna porodica upeÄatljivo govore u prilog tome. Džamije su mjesta dnevnog okupljanja muslimana i kao takve su simbol našeg jedinstva i prava duhovna snaga, koja povezuje i mobiliše muslimane. Gradnjom džamija, formiranjem džemata, masovnijim dolaskom u džamiju, ponudom razliÄitih islamskih i nacionalnih sadržaja, sve će to mjenjati i popravljati profil džematlije, naroÄito mladih, pa će na taj naÄin stvarati i preduslove ne samo za naš opstanak i opstanak Islama u našem gradu, nego i mijenjati kompletnu sliku o nama, i nama unutar nas samih. Džamija, odnosno islamska zajednica ili džemat u dijaspori trebaju biti mjesto svjedoćenja da mi imamo svoju vjeru, kulturu, historiju, tradiciju, jezik koje ne želimo prebrisati, potisnuti, zanemariti. Naša zajednica od svoga poÄetka upuÄuje na mir, na dobro i na slobodno ispovijedanje vjere, Äuvajući duh tolerancije i pravih ljudskih vrijednosti. Džamija kod iskrenih vjernika uvijek pobuÄ‘uje najljepša i najtolerantnija osjećanja. Izraz je našeg prisustva i dostojanstva, našeg identiteta na prostoru na kojem živimo. Daje osjećaj sigurnosti i budućnosti naše egzistencije, kao i održava nadu u nama samima o životu dostojnom Bošnjaka muslimana. Samo oni narodi koji su se sistematski uspjeli organizirati, opstali su i postali prepoznatljiv faktor u novim sredinama. Skoro dvadest godina rada naše zajednice je period oÄuvanja i jaÄanja vjerskog i nacionalnog identitet našeg naroda. Izgradnjom džamije ovo se treba potvrditi ne samo u kvantitativnom, nego i u kvalitetnom smislu.