Intervju za Al Jazeera Balkans
1.Znate li gdje (u kojim zemljama) je kažnjivo negiranje genocida u
Srebrenici?
U Institutu za istraživanje genocida, Kanada imamo evidencij da sljedeće države zakonom zabranjuju negiranje genocida: Francuska, NjemaÄka, ÄŒeška, Belgija, Austrija kao i druge demokratske zemlje svijeta.
2. Šta je kanadsko zakonodavstvo uradilo po ovom pitanju?
U Kanadi je i dalje na snazi odredba zakona po kojoj su najviši zvaniÄnici SRJ i Srbije koji su bili na kljuÄnim funkcijama u vladi, diplomatiji, vojsci, policiji i pravosuÄ‘u od februara 1998. do oktobra 2000. - nepoželjni u ovoj državi. S obzirom na to da su u tom periodu bili na važnim državnim pozicijama, kao ministri u vladi Mirka Marjanovića, na administrativne prepreke pri ulasku u Kanadu, ukoliko bi se njihovi propisi doslovce primenjivali, mogli bi da naiÄ‘u i Tomislav Nikolić, Aleksandar VuÄić, Maja Gojković, Jorgovanka Tabaković, Vojislav Šešelj, Milovan Bojić, Milan Beko. Pod udar kanadskih zakona potpadaju i Momir Bulatović, Zoran Lilić, Živadin Jovanović i Vuk Drašković, koji su bili Älanovi Savezne vlade u spornom periodu. A tu je i Milan Milutinović, kao bivši predsednik Srbije. Vlade Savezne Republike Jugoslavije i Republike Srbije pod Slobodanom Miloševićem oznaÄene kao režimi koji su poÄinili gruba kršenja ljudskih prava i meÄ‘unarodnog prava od 28. februara 1998. do 7. oktobra 2000. i da, po kanadskom Zakonu o imigraciji i zaštiti izbeglica, funkcioneri tih režima nisu dobrodošli. Na spisku potencijalno nepoželjnih nalaze se svi oni funkcioneri koji su imali znaÄajnu ulogu u kreiranju državne politike i donošenju odluka u navedenom periodu - šefovi država i vlada i njihovi savjetnici, Älanovi vlade, ambasadori i viši diplomatski službenici, visoki funkcioneri u vojsci, policiji i pravosuÄ‘u.
3. Koliko tijesno sarađujete sa institucijama i organizacijama u BiH?
Institut za istraživanje genocida, Kanada saraÄ‘uje sa mnogim organizacijama i institucijama u BiH, posebno sa nauÄno istraživaÄkim institucijama i sa organizacijama za zaštitu ljudskih prava i sloboda. Institut ima svoj Internacionalni ekspertni tim sa više od 120 svijetskih eminentnih struÄnjaka i istraživaÄa u oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda i istraživanja genocida.