Dana nezavisnosti BiH obilježen i u Torontu
Povodom 1. marta, Dana nezavisnosti BiH, u prostorijama BošnjaÄkog islamskog centra “Gazi Husrev-beg” u Torontu, a u suorganizaciji Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike i BIZ Toronto, u subotu 3. marta održan je Okrugli sto i Akademija.
U popodnevnim satima održan je okrugli sto-tribina na temu ”Odnos države BiH prema njenoj dijaspori”, u kome su uÄestvovali uvaženi gosti iz Sarajeva, prof. dr. Smail ÄŒekić i prof. dr. Senadin Lavić, te prof.dr Emir Ramić iz Toronta i prof. Semir Äulić iz Atlante.
Govoreći o dijaspori i odnosu države spram iste, prof. Semir Äulić, kao predstavnik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, iznio je jedan analitiÄki osvrt o BH dijaspori i postignutim rezultatima u proteklim godinama, konstatujući da BiH kao država nije uvijek bila dovoljno pripremna da odgovori i udovolji potrebama i zahtjevima dijaspore.
Prof.dr. Senadin Lavić se pak osvrnuo na znaÄaj BH dijasporalnih zajednica u svijetu (preko 1.5mil BH izbjeglica je rasuto diljem svijeta u preko 170 zemalja) te njihove velike uloge u ekonomskom oporavku domovine. MeÄ‘utim, prof.dr.Lavić je mišljenja da se odnos i povezivanje BiH i dijaspore treba dići na jedan novi, veći i profesionalniji nivo.
Tako je govorio o instuticionalnom povezivanju i saradnji dijaspore i matice, te institucionalnom komuniciranju, gdje bi posebno mjesto, ulogu i znaÄaj trebalo dati mladim generacijama i struÄnim ljudima, koji bi kroz formu transfera znanja i ovdašnje prakse mogli dakako unaprijediti odnose na relaciji dijaspora-država u mnogim aspektima.
Opšte je mišljenje da bi za razliku od prvotno “patriotskih” motiva, bh dijaspora ubuduće trebalo više raditi na poslovnom i ekonomskom povezivanju sa maticom Bosnom i Hercegovinom, u što bi trebalo što više ukljuÄivati mlade i struÄne ljude, te u formi “kulturnog dijaloga” nalaziti i inicirati nove oblike saradnje i povezivanja.
Poslije niza konstruktivnih diskusija na okruglom stolu usvojeni su odreÄ‘eni ZakljuÄci iDeklaracija, koji će biti upućeni nadležnim institucijama.
U veÄernjim satima, uz prisustvo više stotina onih koji još uvijek grumen zemlje Bosne u njedrima nose i uz intoniranje kanadske i bosanske himne, održana je Akademija sa kratkim kulturno-umjetniÄkim programom, u kome su uÄešÄ‡e uzeli mladi Älanovi KUD-a Merak iz Toronta i polaznici Bosanske škole.
Prof.dr. Smail ÄŒekić, Äestitajući Bosnjacima Dan nezavisnosti, vrlo je studiozno, struÄno i argumentovano govorio o historijskim Äinjenicama koje su prethodile stvaranju savremene Bosne i Hercegovine i 1.martu, Danu nezavisnosti BiH.
Prof.dr Emir Ramić, obraćajući se skupu i sumirajući dosadašnje rezultate ovdašnjih bošnjaÄkih institucija, još jednom je naglasio znaÄaj Rezolucija i Deklaracija kanadskog Parlamenta o Srebrenici, o genocidu, o Danu nezavisnosti, o Danu bijelih traka, o bosanskom jeziku, spomeniku u Windsoru, klubu prijatelja BiH od strane kanadskih parlamentaraca…
Posebnu pozornost prisutnih, uz dug aplauz, pubudila je informacija da je istaknuti Älan Kanadskog parlamenta i Älan Kanadsko-BosanskohercegovaÄke grupe prijateljstva u Parlamentu, Bob Bratina poslao pisanu Äestitku za Dan nezavisnosti BiHu ime Vlade Kanade, u kojoj je ujedno obećao skoro zasigurno ponovno otvaranje ambasade Kanade u Sarajevu.
Kuriozitet veÄeri je svakako bila promocija “friško” odštampane knjige ZABORAV RAZLIKE, Äiji je autor prof.dr. Senadina Lavić, a Äijih se par primjeraka po prvi put pojavilo u javnosti baš na ovoj Akedemiji. O knjizi, a i o gospodinu Laviću, kao jednoj nesvakidašnjoj ljudskoj i intelektualnoj “gromadi” , vrlo je nadahnuto i emotivno govorio prof.dr. Smail ÄŒekić.