Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada, za Danas
U Kanadi još jednom pobedila istina o genocidu u Srebrenici
Ono što se dogaÄ‘alo u Bosni i Hercegovini (BiH) od 1992. do 1995. godine nije posljedica graÄ‘anskog rata nego pokušaj susjednih država da naruše teritorijalni integritet BiH. Nedavno izreÄene presude Haškog tribunala o genocidu u Srebrenici i o udruženom zloÄinaÄkom djelovanju to potvrÄ‘uju.
12Piše: Jelena Diković30. januara 2019. 15.55 Izmenjeno: 15.56
Nakon izricanja pomenutih presuda nameće se najvažnije pitanje za budućnost BiH: Hoće li Kanada staviti svoj peÄat na istinu i pravdu koja je u saglasnosti sa meÄ‘unarodnim pravom? To je bio osnovni motiv za pokretanje peticije da Vlada Kanade donese zakon kojim bi se sankcionisalo negiranje genocida u Srebrenici – kaže za Danas Emir Ramić, inicijator peticije i direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK).
Peticija, pod nazivom „e-1837“, potpisivana je na internet stranici kanadskog parlamenta, a potpisalo ju je 2.134 osobe. ProsleÄ‘ena je i kanadskoj vladi i parlamentu.
Ramić istiÄe za naš list da su pravni osnov u Kanadi za kriviÄno sankcionisanje negatora genocida u Srebrenici pravosnažne presude meÄ‘unarodnih sudova u Hagu, pravosnažne rezolucije više od 30 državnih parlamenata u svetu, te posebno dve rezolucije o genocidu u Srebrenici usvojene u kanadskom parlamentu.
– Moralni osnov za jedan takav zakon je stalna izložbena postavka o genocidu u Srebrenici u Kanadskom muzeju za ljudska prava, otkrivanje prvog spomen obilježja u dijaspori žrtvama genocida u Srebrenici u kanadskom gradu Vindzoru, podjele „Cvijeta Srebrenice“ svim Älanovima kanadskog parlamenta i izuÄavanja genocida u Srebrenici u kanadskim školama. Smatram da negiranje genocida mora biti kažnjeno, jer je negiranje prvi korak ka Äinjenju novih genocida. Negirati to u ime neke jednakosti meÄ‘u žrtvama vrijeÄ‘a sjećanja onih koji su ubijeni i patnje onih koji su ostali iza njih – ukazuje Ramić.
On dodaje da je zadovoljan brojem potpisnika/ca peticije i navodi da je Kanada „ponovo ujedinila prijatelje istine i pravde u svijetu“.
– Potpisnici peticije su iz svih provincija i teritorija Kanade, kao i kanadski državljani koji žive van Kanade. NJihov potpis je bio potpis na istinu i pravdu. Već sada možemo konstatovati da je u Kanadi još jednom pobijedila istina o genocidu u Srebrenici. Akcijom potpisivanja peticije otvorili smo put ka istini i pravdi o genocidu u Srebrenici u mnogim drugim djelovima svijeta – naglašava Ramić i dodaje da oÄekuje da „poslije Äitanja peticije u Parlamentu, Vlada Kanade donese zakon kojim Äe se kriviÄno sankcionisati negatori genocida u Srebrenici u Kanadi“.
Peticija i u drugim zemljama
„Naša akcija je naišla na veliko odobravanje širom svijeta. Javili su nam se pojedinci i organizacije iz Australije, SAD i Evrope, koji traže našu pomoć u organizovanju sliÄne akcije. Mi ćemo svima pružiti potrebnu pomoć jer smatramo da samo istinom i pravdom možemo doći do bolje budućnosti države BiH u kojoj će svi njeni narodi i graÄ‘ani živjeti u miru i blagostanju“, ukazuje Emir Ramić za Danas.