Radio BIR – pitanja, Specijalni program posvećen obilježavanju 25. godišnjice genocida nad Bošnjacima
1. Na samom poÄetku našeg razgovora, period juni-juli je ujedno period prisjećanja na zloÄine koji su se dešavali od 1992. do 1995. godine. Najveća stradanja su zabilježena i veliki gubici priÄinjeni bošnjaÄkom narodu. Kakva se danas retorika osjeti u društvenopolitiÄkom diskursu?
2. Više hiljada Bošnjaka živi i radi u Kanadi. Da li je samo osnivanje Instituta za istraživanje zloÄina samo znak kako kanadsko društvo afirmira želju da se o skorijoj prošlosti govori otvoreno i bez predrasuda?
3. Institut za istraživanje genocida u Kanadi organizira nauÄnoistraživaÄke i edukativne projekte koji za cilj imaju otkriti, identifikovati, obznaniti, poduÄiti i širiti svijest o zloÄinima poÄinjenim nad Bošnjacima. Kako ocjenjujete dosadašnji rad Instituta? Kakva je saradnja sa drugim institucijama u Kanadi i svijetu?
4. Svojim radom upućujete na kulturu pamćenja. Kako se doista ta kultura njeguje i održava kod Bošnjaka? Može li se napraviti poredba sa onima koji su posljedicama agresije napustili Bosnu i Hercegovinu i onih koji se i dalje suoÄavaju sa antibošnjaÄkim idejama unutar naše domovine? Drugim rijeÄima, jesu li Bošnjaci općenito jedinstveni u namjeri da ne zaborave i opominju na izvršene zloÄine?
5. Institut za istraživanje zloÄina u Kanadi je svojim radom doprinio redukciji širenja laži i manipulativnih ideja koje nastoje utjecati na proces „popravljanja srpske slike u svijetu“. S kakvim preprekama ste se do sada suoÄavali? Kakav je utjecaj Srba u Kanadi a u kontekstu odbacivanja krivice za poÄinjene zloÄine?
6. Jedan od predmeta istraživanja Instituta jeste i holokaust. Kako stoga društvo posmatra zloÄin kakav je poÄinjen u vremenu u kojem mlaÄ‘e generacije nisu roÄ‘ene? Kakva treba da bude percpecija onih koji o holokaustu znaju samo putem historijskih materijala i arhiva? Ovdje se možemo osvrnuti na primjer Bosne i Hercegovine i generacije roÄ‘ene poslije 1995. godine?
7. Iza nas je 11. juli, dan sjećanja i žalosti jer su nedužno ubijeni mnogi civili iz Srebrenice i drugih gradova. Kako treba postupati nakon mjeseca jula? Uzevši u obzir društvenopolitiÄke odnose izmeÄ‘u tri konstitutivna naroda, koliko je važno o Srebrenici govoriti sada, nakon godišnjice, kontinuirano, misionarski?