ÄŒesto, gotovo svakodnevno prenosimo informacije o novim inicijativama i blagovremenim reakcijama Instituta za istraživanje genocida Kanada o dogaÄ‘ajima važnim za BiH. Na koji od brojnih, rekao bih i diplomatskih, uspjeha ste najviše ponosni?
Institut za istraživanje genocida, Kanada (IGK) je javna nauÄna ustanova koja se bavi istraživanjem zloÄina protiv mira, zloÄina genocida i drugih teških povreda meÄ‘unarodnog prava. Živimo u vremenu sve većeg kršenja ljudskih sloboda i prava, s težnjom ne samo da se one urede i normiraju brojnim i raznovrsnim zakonima. Evidentno i sve prisutnije je njihovo kršenje na najbrutalniji naÄin u brojnim oblicima zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava. Iz ovoga je više nego jasan bitan razlog za formiranje IGK. U tom cilju IGK priprema, organizuje i realizira nauÄnoistraživaÄke i edukativne projekte i programe od nauÄnog interesa i znaÄaja. Ideja za osnivanje IGK je proozvod potrebe da se na drugaÄiji naÄin poÄne promišljati kultura pamćenja. Ta kultura pamćenja podrazumjeva da se o najveÄim zloÄinima treba promišljati upotrebom nauke i istraživanja, jer borba protiv negatora genocida, revizionista sudskih, nauÄnih i historijskih Äinjenica i glorifikatora presuÄ‘enih zloÄinaca više nije moguća samo emocijama, već posebno nauÄnoistraživaÄkim saznanjima kojima se mora utjecati na svijest ljudi i njihovih kolektiviteta o shvatanju potrebe udruživanja svih ljudskih snaga u borbi protiv genocida, negatora revizionista i glorifikatora.
Dosadašnji najvažniji rezultati rada IGK:
1. Pozivanje UN i drugih međunarodnih organizacija da ispitaju odgovornost kanadskog generala Lewisa MacKenzia za vrijeme njegove misije u BiH.
2. Genocid u BiH se izuÄava u školama u Kanadi.
3. Poslije intezivnog lobiranja Kanadski parlament je jednoglasno usvojio dvije Rezolucije o genocidu u BiH.
4. Pušten u parlamentarnu proceduru Zakon o genocidu u BiH – Bill -C – 533, {Kanada će biti jedina zemlja u svijetu koja će prava žrtava genocida u BiH, a koji žive u Kanadi, regulisati sopstvenim državnim zakonom}.
5. Pokrenut multidimenzionalni nauÄno istraÄivaÄki projekat borba protiv negatora genocida. {Ljiljana Bulatović-Medić, Milivoje Ivanišević, Michael Parenti, Diane Johnstone, Kate Hudson, Marco Van Hees, Aleksandar Gavrilović, Stefan Karganović, James Byron Bissett, Michaela Averkoa, Edward Herman, SrÄ‘a Trifković, James Jatras, Nebojša Malić, David Binder, Julija Gorin, Jared Israel, George Bogdanich, Darko Trifunović, Alexandros Lykourezos, Thomas Deichmann, Peter Brock, Jurgen Elsasser, Noam Chomsky, Edward S. Herman, Nebojša Malić, James Luko}.
6. Podržana inicijativa za osnivanje Klub Prijatelja BiH u Kanadskom Parlamentu.
7. Organizovana stalna izložbena postavka o genocidu u BiH u Kanadskom muzeju za ljudska prava u Vinipeku.
8. Genocid u BiH prezentiran Kanađanima i Kanadskim univerzitetima.
9. UÄešÄ‡e u projekatu izgradnje spomen obilježje žrtvama Genocida u Srebrenici u kanadskom gradu Windsoru.
10. Iniciranje projekta kojim je Kanadska vlada podržala obilježavanje Svijetskog dana bijelih traka u Kanadi.
11. Angažovanje u procesu u kome je Kanadska vlada izrazila žaljenje i izvinjenje za nabavku vojnih meta za obuku pod diskriminirajuÄim imenom Bosanski Äovjek.
IGK je bio inicijator mnogih važnih nauÄno istraživaÄkih dokumenata i istraživanja.
IGK je do sada ostvario saradnju sa brojnim znaÄajnim ustanovama i institucijama u cijelom svijetu koje se bave istraživanjem holokausta i genocida. KarakteristiÄno da je Kanadska vlada skoro uvijek odgovarala na naša pisma u kojima se tražio veći utjecaj Kanade na zaštitu bosanskohercegovaÄkih državnih interesa, posebno na zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i politiÄkog subjektiviteta od raznih antibosanskih politika.
Ali ako me pitate šta je IGK na diplomatskom planu pored institucionalizacije kulture sjećanja najviše uradio onda istiÄem posebno: bosanski jezik je priznat u Kanadi, narodno ime Bošnjak se upotrebljava u kanadskim statistiÄkim i drugim dokumentima, kanadski gradovi na prigodan naÄin obilježavaju Dan državnosti BiH i Dan nezavisnosti BiH, peticija Kanadskog parlamenta da se kriviÄno sankcionišu negatori genocida u Srebrenici u Kanadi, zabrana negiranja genocida na platformama socijalnih mreža i stopiranje dodjele ordena negatoru genocida u srebrenici od strane predsjednika NjemaÄke. Posebno želim istaći da lobiranje za istinu, pravdu, kulturu sjećanja, ali i za državu BiH na sjevernoameriÄkom kontitentu traje više od 20 godina. Ovdje su usvojene prve rezolucije i deklaracije o genocidu u Srebrenici i BiH u ameriÄkom Kongresu i Senatu i Kanadskom parlamentu, ovdje je po prvi put u dijaspori priznat bosanski jezik i to i u SAD i Kanadi na osnovi Äega su otvorene brojne škole bosanskog jezika, ovdje je priznato narodno ime Bošnjak koje se upotrebljava u statistiÄkim i drugim zvaniÄnim dokumentima.
Kako vidite situaciju u BiH i koliko je ona u ovom momentu teška?
Državni, ustavni i pravni poredak BiH je ozbiljno ugrožen. Suverenitet, teritorijalni integritet, politiÄka nezavisnost, meÄ‘unarodni pravni subjektivitet BiH je ozbiljno doveden u pitanje.Mir i stabilnost su najugroženiji od završetka agresije, genocida i potpisivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma. BiH je Dejtonskim mirovnim sporazumom radi zaustavljanja agresije dobila entitet za kojeg je utvrdio MeÄ‘unarodni sud pravde u Hagu da je poÄinio genocid nad Bošnjacima. BiH nije integrirana u Europsku Uniju i Sjevernoatlanski savez zato što se ne može dogovoriti s politikom, koja je planirala i izvela agresiju i genocid. MeÄ‘unarodna zajednica nema zajedniÄki plan i strategiju za odbranu i jaÄanje bosanskohercegovaÄke države jer još ne postoji bosanskohercegovaÄka koalicja koja bi ponudila najbitnijim subjektima meÄ‘unarodne zajednice strategiju oÄuvanja i jaÄanja bosanskohercegovaÄke države.
Verbalni odgovor na sve snažnije rasturanje bosanskohercegovaÄkr države nije dovoljan. Mora se mnogo konkretnije zaštiti država.
Sadašnja sigurnosna prijatnja državi i sigurnosni izazov traže konkretan sigurnosni odgovor.
Prvi put pred Vijećem sigurnosti UN-a se nije obratio visoki predstavnik. Odgovorni u Vašintonu i Otavi ne znaju u potpunosti koliko je ozbiljna kriza u BiH. To što Dodik radi je direktni atak na mir. Stvaranje vojske entiteta RS znaÄi i kraj Dejtonskog sporazuma što automatski znaÄi i povratak na Ustav Republike BiH. Onda se nalazimo u situaciji da OSBiH treba da uspostave red u cijeloj BiH. S druge strane izmjenama Izbornog zakona u suštini su ispunjavanje ratnih ciljeva HVO-a.
Ali nade ima. U mojim razgovorima sa mnogim kanadskim ali i zvaniÄnicima iz drugih država Äesto sam Äuo ohrabrujuÄu reÄenicu da ne postoji niti jedna zemlja u svijetu koja bi prekršila standarde meÄ‘unarodnog prava i meÄ‘unarodno priznate suverene BiH. Niko ne podržava secesionistiÄke težnje entiteta RS niti antibosanske aspiracije ÄŒovića. Zato oÄekujem od SAD, Kanade i EU da se ponašaju prema BiH i najavama secesije, isto kao što se ponašaju prema bilo kakvoj najavi secesije bilo koje pokrajine, bilo koje države. BiH je meÄ‘unarodno priznata država, Älanica UN-a, potpuno ravnopravna drugim državama sa legalnim i legitimnim institucijama.
ÄŒini mi se da reagiramo na dnevnoj osnovi, pa jedan dan najavljujemo rat,a drugi se zalažemo za razgovor, danas kudimo, a sutradan hvalimo visokog predstavnika itd, S obzirom da takva nedosljednost ne dolazi samo od javnosti nego i probosanskih politiÄkih krugova, koliko je to dobro ili loše, koliko otežava situaciju i kako to uopće komentirati?
Mi još na žalost nemamo probosansku koaliciju koja bi ponudila jasnu strategiju i plan odbrane i jaÄanja bosanskohercegovaÄke države. To je naš najveÄi problem, što od nas traži meÄ‘unarodna zajednica. U mojim kontaktima sa kanadskim politiÄkim i akademskim subjektima stalno je pitanje postojanja bosanskohercegovaÄke državne strategije.
Mi smo posebno u ovim teškim momentima za našu državu pojaÄali lobiranje kod kanadskih politiÄkih subjekata. Premijera Kanade, Älanove Vlade i Älanove Parlamenta upoznali smo da: bosanskohercegovaÄke državne institucije su blokirane i ne funkcionišu, da je ugroženost i prijetnja miru i stabilnosti u BiH najveća od završetka agresije, poÄinjenog genocida i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporayuma, da politiÄari iz entiteta RS ozbiljno ugrožavaju rad državnih institucija i time onemogućavaju i blokiraju funkcionisanje države u cjelini, da su Milorad Dodik i politiÄari iz entiteta RS usvojili dokumente najavljujući oživljavanje takozvane “Vojske Republike Srpske”, ratnih snaga osuÄ‘enih za genocid, zloÄine protiv ÄovjeÄnosti i mnoštvo drugih zloÄina poÄinjenih tokom rata u Bosni 1992-95, da politiÄki establišment Srbije, zemlje osuÄ‘ene da nije spreÄila genocid, nastavlja da podriva politiÄku stabilnost u BiH promovišući ideju Velike Srbije (“Srpski svijet”) i podržavajući srpske separatiste na Äelu sa Miloradom Dodikom, da novi visoki predstavnik nijemo svjedoÄi o uništenju BiH, da se ne poštuju Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum, da su graÄ‘ani BiH uznemireni.
Tražili smo od Vlade i Parlamenta Kanade da: osudi negiranje genocida i negiranje sudski i nauÄno utvrÄ‘enih Äinjenica, osudi veliÄanje osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca, osudi korupciju na svim nivoima politiÄkih struktura u BiH, da usvoji parlamentarnu rezoluciju o pojaÄanoj ulozi Kanade za zaštitu teritorijalnog integriteta, suvereniteta, nezavisnosti i politiÄkog subjektiviteta BiH, da visoki predstavnik koristi svoja bonska ovlaštenja kako bi uklonio sve one koji negiraju genocid i državu BiH.
Zato pozivam sve Bosance i Hercegovce koji vole svoju jednu i jedinu domovinu i koji se ponose njenom hiljadugodišnjom tradicijom da se okupe oko rijeÄi BiH koja simbolizuje državu sjajnog ljudskog umijeća, sklada i ljepote. Ma gdje bili svjedoÄimo BiH kao državu, teritoriju, zemlju kao uzvišeno mjesta zajedniÄke sudbine bosanskohercegovackih ljudi, žena i djece. Tako se brani domovina.
Tražimo od bosanskohercegovaÄkog politiÄkog, akademskog i kulturnog establišmena odluÄnost, jedinstvo i ozbiljnostiu odbrani i jaÄanju države BiH. Narod vas je izabrao da Äuvate, branite i jaÄate državu BiH. Dužnost vam je ponuditi strategiju odbrane, jaÄanja i razvoja države.
Tražimo od probosanskohercegovaÄke dijaspore i posebno od probosanskohercegovaÄke diplomatije da informišu vlade država u kojima se trenutno nalaze na strašnim napadima na državu i zatraže hitnu akciju za zaštitu teritorijalnog integriteta, suvereniteta, nezavisnosti i politiÄkog subjektiviteta države BiH. U toj akciji primarno mjesto treba biti lobiranje za hitni prijem države Bosne i Hercegovine u Sjevernoatlanski savez.
U BiH meÄ‘unarodna zajednica je izgubio sebe. Ista ta zajednica koja je u agresiji izdala BiH i svojom neaktivnošÄ‡u dozvolila genocid sada u teškim trenutcima bosanskohercegovaÄke državne egzistencije ima povijesnu dužnost da se upotrebom svih demokratskih sredstava suprostavi teškim napadima i negiranju države BiH suprostavljanjem antibosanskim udruženim pokretima koji sve više jaÄaju.Jer ne brani se samo jedna velika tradicijska, evropska država i civilizacija, već i cijela meÄ‘unarodna zajednica.