Intervju novinara Fuada Kovaća sa profesorom Emirom Ramićem za Ljiljan
Odgovor Ministarstva za kulturu
Emir Ramić je profesor politiÄkih nauka, magistar sociologije, doktorant, profesor - spiker na McMaster University
The
Podpredsjednik je i portparol KBSA (Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike), osnivaÄ je prvih elektronskih novina Bošnjaka Sjeverne Amerike i menadžer BIG-a (BošnjaÄki Biznis Klub Sjeverne Amerike).
Profesore Ramiću, u mnoštvu poslova koje obavljate u Kanadi, pa i šire, je i ta da ste potpredsjednik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, organizacije koja okuplja Bošnjake.
RAMIĆ: Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA) kao krovna, najveća i najorganiziranija institucija Bošnjaka na ovom kontinentalnom prostoru artikulira i predstavlja bošnjaÄke interese i promovira pozitivne aspekte bošnjaÄkog kulturnog, historijskog, etniÄkog i vjerskog naslje|a, bošnjaÄke etike i bošnjaÄkih vrijednosti. Kongres je registriran u SAD, a preduzete su sve mjere da se registrira i u Kanadi. ZnaÄi, ja sam njegov predsjednik za Kanadu.
Ambasador Domjan je uslovio saradnju Ambasade i Kongresa njegovom registracijom. Smatramo da to nije u redu te da Ambasador BiH treba imati ravnopravan tretman prema svim oblicima organiziranja sve tri etniÄke skupine iz BiH.
InaÄe, u Kanadi živi oko trideset hiljada Bošnjaka, od toga oko dvadeset i dvije hiljade je naseljeno u provinciji
Prije izvjesnog perioda u Kanadi je poluprivatno boravio bh. ministar vanjskih poslova Mladen Ivanić i koristeći ministarske ovlasti, neovlašteno, a uz pomoć ambasadora BiH u Ottawi ostvario kontakt sa zvaniÄnicima uglednog Carleton Univerziteta iz Ottawe, kojom prilikom je ugovarao saradnju zasnovanu na principima "multikulturalizma" izme|u stvarno multikulturalnog Univerziteta iz Ottawe i Univerziteta u Banjoj Luci koji nema ni "m" od multikulturalizma.
Ambasador BiH u Ottawi, prof. dr. Vjekoslav Domjan, nije odgovorio ni na jedno od pisama upućeno njemu i ambasadi BiH od strane svih oblika organiziranja Bošnjaka Kanade. Kako tumaÄite ovakvo ponašanje bh. ambasadora?
RAMIĆ: Bošnjaci Kanade su sa radošÄ‡u i nadom doÄekali otvaranje Ambasade BiH u Kanadi. Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike, BošnjaÄki Biznis Klub Sjeverne Amerike, BošnjaÄki Islamski Centri u Torontu, Hamiltonu, Kitchener-Waterloou, London Windsoru nisu zadovoljni odnosom Ambasade BiH prema bošnjaÄkoj dijaspori koja živi u ovoj zemlji, onoj istoj koja je bila predmet agresije i koja se u toj agresiji odbranila. Prema nekim mojim prethodnim istraživanjima Južnog Ontaria, gdje živi više od 75 posto svih Bošnjaka u Kanadi, ne zna za
postojanje Ambasade BiH u Kanadi, ne zna ko je Ambasador, ko je prvi Bošnjak u Ambasadi, koje konzularne usluge i kakvu zaštitu državljana Ambasada nudi. To su doista podaci koji nas trebaju usmjeriti ka brzoj i ozbiljnijoj akciji. Bošnjaci su posebno nezadovoljni odnosom ambasadora Domjana prema ovim dvjema krovnim organizacijama Bošnjaka u Sjevernoj Americi koje sam ranije spomenuo. Uvažamo i neke objektivne poteškoće koje još uvijek proizvodi naša država.
Sociološka i politološka istraživanja bošnjaÄke dijaspore ukazala su svojim rezultatima da Bošnjaci diplomatsko-konzularna predstavništva BiH doživljavaju kao emanacije svoje države, kao dokaze njenog postojanja i svoje stvarne zaštite. Psihološki osjećaj sigurnosti koje nam danas mogu dati bosanskohercegovaÄka predstavništva nadomjestuju onu nesigurnost koju su rijeke prognanika osjećale na poÄetku agresije kada su u tu|oj, hladnoj i nerazumljivoj i neželjenoj zemlji tragali za zaštitom i podrškom, na kraju, za peÄatom na papiru i pasošu na kome se moglo vidjeti da smo živi, da smo Bošnjaci i da smo pod zaštitom - države.
Poznato je da se ovaj bh. ambasador nije odazvao ni na jedan poziv povodom obilježavanja državnih praznika ili nekih drugih datuma iz novije bh. historije.
RAMIĆ: Nedolazak predstavnika ambasade na manifestaciju Never Again povodom deset godina agresije na BiH, održane aprila mjeseca na Toronskom univerzitetu je neprihvatljivo. Više od hiljadu gra|ana BiH koji žive u Kanadi i nekoliko najistaknutijih svjetskih intelektualca i novinara koji su izlagali o bh. tragadiji pitali su se gdje su predstavnici ambasada BiH? Me|u brojnim aferimima ovog ambasadora je i neprisustvo predstavnika mabasade u Torontu za vrijeme boravka našeg oskarovca Danisa Tanovića. Već nekoliko mjeseci djeluje prvi BošnjaÄki Biznis Klub Sjeverne Amerike, ali ni to ambasadora ne zanima iako mu je ekonomija profesija. Posjete istaknutih bošnjaÄkih politiÄara, privrednika, intelektualaca, kulturnih i javnih radnika iz BiH su rijetke. Ne sjećam se da je neko od njih boravio u Kanadi. Smatramo da pozivanje na materijalnu situaciju u ambasadi, odnosno BiH, ne može biti prihvatljiv izgovor za neprisustvovanje najvažnijim doga|ajima po Bošnjake u Kanadi. Samo zajedniÄkim radom možemo biti na zadatku interesa naše domovine.
BošnjaÄki predstavnik u ambasadi BiH u Ottawi, Haris Hrle, dok je pošteno vršio svoju funkciju imao je velikih problema sa ambasadorom oko dolaska na naznaÄene manifestacije. Znao je dolaziti i privatno jer su mu službeni dolasci zabranjivani.
U kanadskoj štampi se pojavila serija Älanaka koja afirmira nekakvu srpsko-hrvatsku podjelu države BiH. Ambasadoru Domjanu zamjerate i na šutnju poslije ove pojave.
RAMIĆ: To je katastrofalno. Reakcija bošnjaÄke inteligencije iz Toronta je ostala nezapažena jer nije ni objavljena, dok je ona od strane ambasade izostala. Na mapi u brošuri Cantiki u kojoj je objavljena karta gdje je preko BiH napisana
Nema gdje nismo slali pisma sa našim protestima, a mnoga od njih pored mene potpisali su i Tajib ef. Pašanbegović, glavni imam za Kanadu, Šaban Bašić, predsjednik BošnjaÄkog biznis kluba i Fe|a Kusturica, koordinator Never Again.
“Domjanova ambasada” ostala je gluha i na vijest o sramnom davanju 75.000 dolara od strane Trillium Foundation nikom drugom do ÄetniÄkom ravnogorskom pokretu.
RAMIĆ: Odgovor Ministarstva za kulturu
Ambasador Domjan stalno želi svoju neaktivnost i svoje ne priznavanje bošnjaÄkih organizacija prikazati kao liÄni sukob izme|u bošnjaÄkih vo|a i njega što naravno ni u kom sluÄaju nije istina. Svi oblici bošnjaÄkog organiziranja Kanade - vjerski, nacionalni, kulturni, sportski i nauÄni su jednoglasni u zahtjevu da se poboljša odnos ambasadora prema bošnjaÄkom biću. Jer samo na takav naÄin svi zajedno ćemo izgra|ivati jaÄu i otvoreniju dijasporu a time i maticu, našu BiH.