O genocidu u BiH
Konvencija o spreÄavanju i kažnjavanju zloÄina genocida u svojoj osnovi ima deklaraciju Generalne skupštine UN-a u njenoj Rezoluciji 96 od 11. decembra 1946. godine. ÄŒlan 2 ove Konvencije kaže da se genocidom smatra bilo koje od navedenih djela uÄinjenih u namjeri potpunog ili djelimiÄnog uništenja jedne nacionalne, etniÄke, rasne ili vjerske grupe, te da kao takvo genocid Äini: ubistvo Älanova grupe, teška povreda fiziÄkog ili mentalnog integriteta Älanova grupe, namjerno podvrgavanje grupe životnim uvjetima koji treba da dovedu do njenog potpunog ili djelimiÄnog uništenja, mjere uperene na spreÄavanje raÄ‘anja u okviru grupe, prinudno premještanje djece iz jedne grupe u drugu itd. Svi ovi elementi Konvencije o spreÄavanju i kažnjavanju zloÄina genocida poÄinjeni su na tlu Bosne i Hercegovine. Sve to budnim okom, pod okriljem meÄ‘unarodnog prava, posmatrala je meÄ‘unarodna zajednica i posmatrale su Ujedinjene nacije.
Negiranje genocida, bilo da je rijeÄ o kolektivnom genocidu ili pojedinaÄnom, te neprihvatanja kao i odbijanja prihvatanja Äinjenica o izvršenom genocidu je, prema istraživanjima poznatih nauÄnih autoriteta holokausta i genocida, posljednja faza genocida. Ova faza u svojoj osnovi uvijek prati taj najteži oblik zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i povrede meÄ‘unarodnog prava, te može trajati veoma dugo nakon najtežeg oblika izvršenog genocida.
Odobravanje negiranja genocida i spreÄavanje žrtvama da na dostojanstven naÄin polože cvijeće i odaju poÄast nevino stradalim civilima je posljednja faza genocida.