Svi koji i dalje osporavaju ovaj važan historijski datum moraju biti svjesni Äinjenice da je 1. mart temelj bosanskohercegovaÄke bitnosti i bitisanosti
Prvi mart je prelomni historijski trenutak savremene Bosne i Hercegovine jer potvrÄ‘uje njeno državno, pravno, politiÄko i društveno trajanje i uzdizanje. Ovo je historijska Äinjenica koja je nauÄno i društveno verificirana. ÄŒinom nezavisnosti Bosna i Hercegovina se u formi nezavisne države politiÄki reuspostavila. Referendumom su potvrÄ‘eni bosanskohercegovaÄka državnost, samostalnost i nezavisnost kao većinsko opredjeljenje graÄ‘ana Bosne i Hercegovine. Bosna i Hercegovina je iskoristila svoje pravo da u procesu raspada Jugoslavije zatraži od Evropske zajednice nezavisnost i suverenost. S obzirom na to da je Republika Bosna i Hercegovina nastavila svoje postojanje kao država sa Älanstvom u Ujedinjenim narodima i drugim meÄ‘unarodnim organizacijama pod imenom Bosna i Hercegovina, to znaÄi da Zakon o danu nezavisnosti koji je usvojila Parlamentarna skupština Republike Bosne i Hercegovine važi sve dok ga ne izmijeni Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine. Zakon do danas nije izmijenjen. Dan nezavisnosti je državni praznik.
Parlament je 28. februara 1995. godine donio odluku da se 1. mart slavi kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Evropska ekonomska zajednica je priznala ovaj dan, a ukaz o proglašenju zakona kojim se 1. mart proglašava Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine i državnim praznikom potpisao je predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović 6. marta 1995. godine. Prethodno je Zakon o 1. martu donijela Skupština Republike Bosne i Hercegovine, 28. februara 1995. Dan nezavisnosti je za svaku zemlju i narod veliÄanstven, zato je 1.mart 1992. godine za nezaborav. 1.mart je bio naša sudbina i neumjesno je pa i griješno pitanje da li je išta moglo biti drugaÄije. Mi ne bi smo bili ono što jesmo da smo tada u ime sumnjive sigurnosti izabrali podÄinjavanje.
Taj historijski datum i nauÄno verificiranu, pravnu i historijsku Äinjenicu, vlasti manjeg entiteta još ne prihvataju. Ali znaÄaj ovog historijskog datuma daleko prevazilazi dnevnu antibosanskohercegovaÄku politiku. Historijska Äinjenica je da je Bosna i Hercegovina tim danom postala Älanica meÄ‘unarodne zajednice, internacionalno priznata 177. Älanica Ujedinjeih Nacija. To je nepobitna stvarnost s kojom antibosanskohercegovaÄka politika mora raÄunati, jer se ta pravna stvarnost ne može dovesti u pitanje.
Referendumom su stvoreni preduvjeti za meÄ‘unarodno priznanje državnog suvereniteta i politiÄke nezavisnosti Bosne i Hercegovine koji omoguÄuju egzistenciju najveÄih bosanskohercegovaÄkih vrednota, Ideje Bosne i Bosanskog duha. I baš na te vrednote, koje su stotinama godina utemeljivale Bosnu i Hercegovinu, koje su stotinama godina hranjene iz bosanskohercegovaÄke historije, tradicije, kulture, odmah poslije meÄ‘unarodnog priznanja, izvršena je agresije i genocid. Strategija agresvno genocidnog zla udarila je na simbol bosanskohercegovaÄkog trajanja i uzdizanja, na bosanskohercegovaÄke Äuvare. To se ne smije i neće zaboraviti. To se mora i hoće pamtiti u ime života bosanskohercegovaÄkih vrednota. Obnova vjere u te vrednote je strateški cilj svih onih koji poštuju državu Bosnu i Hercegovinu. Samo slobodan Äovjek, graÄ‘anin, svojom uutrašnjom energijom može doći do te vjere.
Ali Bosna i Hercegovina još nema državnih garancija za svoju slobodu. Gdje postoji strah nema slobode. Gdje nema istine ima laž. Gdje nema pravde ima krivde. Gdje se ne može govoriti svojim maternjim jezikom, uÄiti i gajiti svoja kultura, tradicija nema demokratije, ljudskih prava i sloboda. Dok se Bosna i Hercegovina progoni zbog svojih vrednota, dok Bosna i Hercegovina još traga za istinom i pravdom, dok Bosna i Hercegovina još broji svoje mrtve i traži nestale u znak poštovanja prema svima onima koji su prepoznali znaÄaj nezavisnosti i suvereniteta države i dali svoj glas za nezavisnost i budućnost, dužni smo graditi demokratsku, jedinstvenu državu Bosnu i Hercegovinu, dužni smo obilježavati Dan nezavisnosti, dužni smo se boriti protiv stratega i ideologija zla. Pravo na bolju budućnost podrazumjeva obavezu da se gradi strategija kulture pamćenja.
Manji bosanskohercegovaÄki entitet nepriznavanjem 1. marta kao Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine krši unutrašnja i meÄ‘unarodna normativna akta. Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine ne samo da se ne obilježava na prostoru manjeg entiteta, nego se ne obilježava ni u kantonima sa većinskim hrvatskim stanovništvom, iako su hrvatski graÄ‘ani masovno izašli na referendum i odluÄili da Bosna i Hercegovina bude nezavisna i suverena država. Tako se i u tim kantonima kršie unutrašnja i meÄ‘unarodna normativna akta. S obzirom na to da su Hrvatska i Srbija priznale nezavisnu i suverenu Bosnu i Hercegovinu i bosanskohercegovaÄke srpske i hrvatske politiÄke snage bi trebale prihvatiti Äinjenicu da je Bosna i Hercegovina 1. marta 1992. godine postala nezavisna i suverena država. To niko ne može osporiti.
Kultura pamćenje, kao program opstanka žrtve, mora nadjaÄati suze, ojaÄati moral, oÄvrsnuti ambiciju i postati apsolutni kompas u ponašanju i Äinjenju svega. Kultura pamćenja će svjedoÄiti da žrtva nije broj, već je žrtva život, život koji se mora pamtiti suosjećanjem, utoliko više što smo svi mi mogli biti, i svi možemo postati, komadi odjeće koji se vade iz masovnih grobnica. U svakoj je žrtvi ispisan i naš život. Žrtva mora baštiniti i podsticati pisane, umjetniÄke oblike kulture pamćenja, budući da samo ono što je pisano može emotivno iskustvo prenijeti kroz vrijeme i prostor. Stoga je podsticanje pisanog izraza o zloÄinu jedna od strateških, razvojnih taÄaka kulture pamćenja.
Imperativ mira trijumfovaće nad interesima agresije i genocida samo ako afirmišemo principe pravednosti i istine. Živimo u periodu u kom se Bosna i Hercegovina nalazi pred sudbonosnom odlukom o izboru sopstvenog trajnog politiÄkog, evropskog opredjeljenja. Krupnu ulogu u ishodu te odluke imaće stav prema istini o zloÄinima agresija i genocida i pravdi za žrtve tih zloÄina. Ne uspije li da preispita odluku o podjeli zemlje, države i društva, donijetu Dejtonskim sporazumom, i to na osnovu genocida, dokazanog ÄinjeniÄno kako u cjelini, tako i u svim pojedinim fazama njegovog izvršenja, ne preduzme li potrebne korake za eksplicitnu osudu režima, vlada i država koje su agresiju i genocid koncipirale, planirale i izvršile, Bosna i Hercegovina, odnosno bosanska ideja na kojoj se zapravo i zasniva ideja Evropske Unije, doživjeće težak poraz. HumanistiÄke vrijednosti i ideali bosanske ideje biće potisnuti na margine društvenog života i u centrima politiÄkog odluÄivanja. Ako bosanska ideja ostane imuna na pritiske korumpiranih unutrašnjih i vanjskih politiÄkih lobija, ako se inspiriše konceptom politike kao djelovanjem usmjerenim ka ostvarenju dobra svih graÄ‘ana, ona će se reobnoviti i trajno uÄvrstiti u svome primarnom izvoru i izrazu: poštovanja, priznavanja, prihvatanja i tolerisanja drugog i drugaÄijeg na principima istine i pravde. U tom sluÄaju dobovamo punu satisfakciju žrtvama agresija i genocida, afirmišemo principe pravednost i istine. Pravednost će biti uzdignuta u princip bosanske ideje i politike, uzajamno poštovanje i jednakost prava svih graÄ‘ana i naroda postaće naÄelo regulisanja njihovih uzjamanih odnosa, imperativ mira trijumfovaće nad interesima agresije i genocida.
Država je pravni okvir i vladavina zakona, što nam osigurava slobodu i graÄ‘ansko dostojanstvo. Stoga je pitanje njezinog suvereniteta od izuzetne važnosti za sve nas. Duboka isprepletenost izmeÄ‘u prava individue i suvereniteta države dio je našeg ljudskog dostojanstva koje ostaje nepotpuno dok suverenitet Bosne i Hercegovine ne bude riješen kao što je sluÄaj sa svim modernim državama svijeta. Pitanje suvereniteta s nauÄnog i kulturno-historijskog stanovišta jedno od najvažnijih pitanja. Nigdje u Evropi etniÄke grupe nemaju suverenost nego suverenitet pripada državi. U Bosni i Hercegovini se već može govoriti o nekim vrstama ograniÄenih suvereniteta, kao i o vanjskom i unutrašnjem suverenitetu.
Bosna i Hercegovina je stara evropska država. Ona ima duboke korijene državnosti u dalekoj prošlosti. Daleke korijene državnosti pokazuje stalnost njenih granica. Bosna je obnovila svoju državnost na svom državno-historijskom prostoru koji je doživio vrlo male korekcije u pogledu granica od 1699. godine. Bosne i Hercegovine spada meÄ‘u rijetke države u svijetu koja ima tako dugo svoje nepromijenjene politiÄke granice. Jednom izgubljenu nezavisnost država teško ponovo stiÄe. Bosni je trebalo 529. godina da je ponovo osigura 1992. godine. Nezavisnost i sloboda je plaćena životima graÄ‘ana, materijalnim i kulturnim razaranjem svega onoga što je simboliziralo Bosnu i Hercegovinu, odnosno Ideju Bosne i bosanskih duh u strašnoj agresiji i genocidu. A baš Ideja Bosne i bosanski duh joj daje vrijednost, što je Äini izuzetnom. Bosna i Hercegovina nije poklekla, uspjela je da se odbrani od agresora i zloÄinaca. A sa 1. martom 1992. godine zapoÄinje hod Bosne i Hercegovine kao suverene i samostalne države, utemeljene u najtežim okolnostima agresije i genocida na nesalomljivoj i jasno izraženoj volji patriota koji su odbranu svoje domovine prihvatili kao najuzvišeniji i najjasniji zadatak. Zato obilježavamo Dan nezavisnosti, jedan od najznaÄajnijih datuma njene historije. Prošlost nećemo zaboraviti. Iz nje moramo uÄiti i sve svoje snage usmjeriti ka našoj budućnosti. Svi koji i dalje osporavaju ovaj važan historijski datum moraju biti svjesni Äinjenice da je 1. mart temelj bosanskohercegovaÄke bitnosti i bitisanosti. Bosna i Hercegovina nastavlja kontinuitet Republike Bosne i Hercegovine sa 1. martom - Danom nezavisnosti i 25. novembrom - Danom državnosti.
Nije bitno protiv kakve sile se borite, već kakvu svetinju branite. Oni koji poštuju jedinstvenu, suverenu, nezavisnu, demokratsku Bosnu i Hercegovinu, oni koji priznaju historijske rezultate referenduma iz 1992. godine, oni koji priznaju nauÄno verificiranu Äinjenicu da je Bosna i Hercegovina priznata tada kao nezavisna država, treba da se osjećaju poÄastvovano zbog historijske Äinjenice da pripadaju generaciji utemeljitelja nezavisne države Bosne i Hercegovine. Ostale koji reÄeno negiraju nećemo moliti, već poruÄiti Dan nezavisnosti je bio jeste i vjeÄno će ostati simbol bosanskohercegovaÄkog državnog i društvenog trajanja i uzdizanja. Slavili ga ili ne Bosna i Hercegovina je nezavisna država koja kao takva postojala, postoji i stalno će postojati.
Emir Ramić