GENERAL MEKENZI-SILOVATELJ KOJI KONAÄŒNO MORA STATI PRED LICE PRAVDE
„UÄinimo sve da zloÄinci mirno ne spavaju“ (Simon Vizental)
KriviÄno djelo silovanja sa aspekta radnje izvršenja kriviÄnog djela i posljedica koje ostavlja na žrtvu spada jedno od najtežih kriviÄnih djela. Radi se o kriviÄnom djelu gdje izvršilac upotrebom sile ili prijetnje žrtvu protivno njenoj volji prisiljava na spolnu radnju pri Äemu se žrtvi usljed takvog Äina nanose teške tjelesne ozljede gdje u veÄini sluÄajeva silovana osoba ostane trudna ili zbog okrutnost silovanja osoba premine. Silovane osobe zbog povreda koje im budu nanesene Äinom silovanja ostavljaju na njima teške psihološke posljedice koje se ogledaju u poveÄanom stepenu straha, depresije, prisustvo suicidni misli, neodstatak osjeÄaja samopouzdanja.
Pitanje silovanja u Bosni i Hercegovini je posebno pitanje s obzirom na agresiju i genocid koji su se desili u periodu od 1992-1995 godine. Bošnjaci kao veÄinski narod u Bosni i Hercegovini bili su najveÄa žrtva agresije i genocida, gdje je prema podacima domaÄih i meÄ‘unarodnih organizacija silovno preko 50 000 Bošnjakinja. Mnogi generali i vojnici tzv."vojske Republike Srpske" i vojske Srbije pred MeÄ‘unarodnim sudom za bivšu Jugoslaviju i domaÄim sudovima su osuÄ‘eni na dugotrajne zatvorske kazne zbog kriviÄnog djela silovanja.
MeÄ‘utim u postupcima koju su voÄ‘eni protiv istih generala i vojnika, jedno pitanje je ostalo nedefinisano. U pitanju je odgovornost pripadnika snaga Ujedinjenih Nacija za silovanja koja su poÄinjena u protekloj agresiji. U tom pogledu znaÄajnu stvar predstavlja današnja vijest da je Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo Rezoluciju o borbi protiv seksualnih zloÄina UN-ovih mirovnjaka u državama gdje mirovne snage UN-a sudjeluju u misiji. Navedna Rezolucija predstavlja znaÄajan dokument po državu Bosnu i Hercegovinu, budući da su snage Ujedinjenih Nacija boravile u Bosni Hercegovini za vrijeme agresije, gdje je prema svjedoÄenjima silovanih osoba, pored srpskih vojnika i generala silovanja vršili i pripadnici UN snaga. Jedno ime se posebno izdvaja, general Luis Mekenzi.
Prije nekoliko godina Kantonalno tužilaštvo Sarajevskog kantona je otvrilo istragu protiv ovog kanadskog generala koji se sumnjiÄi da je kao zapovjednik UNPROFOR-a u BiH sudjelovao u u silovanju žena zatoÄenih u logoru "Sonja" u VogošÄ‡i. O ulozi generala Mekenzija u agresiji i genocidu, bavio se a i dalje se bavi Institut za istraživaje zloÄina genocida Kanada, gdje dr. Ramić Emir u svojstvu direktora Insitituta i osobe koja se kontinuirano bavi istraživanje zloÄina genocida nad Bošnjacima, da isto kriviÄno djelo koje je se smatra najstrašnijim kriviÄnim djelom dobije svoju sudsku, nauÄnu ali meÄ‘unarodnu valorizaciju. U tekstu "ŠOKANTNE IZJAVE SILOVANIH BOŠNJAKINJA I ZLOÄŒINAÄŒKA ULOGA GENERALA Luisa Mekenzija (Lewis MACKENZIE)", dr. Emir Ramić argumentovano iznosi Äinjenice koje nedvojeno ukazuju na direktnu odgovornost generala Mekenzija u silovanjima nad Bošnjakinjama.
General Mekenzi me je pitao kako se zovem, odakle sam... Šutjela sam i pravila se da ništa ne razumijem. Slijegala sam ramenima i polahko uzmicala, dok mi je general Mekenzi rekao na engleskom jeziku: \"GospoÄ‘ice, vi veoma dobro govorite engleski i vi sve razumijete. Ovdje sam da vam pomognem. To je vaš interes. Ljubav voÄ‘ena interesom je najjaća ljubav\". Uz šund muziku iz Srbije, sa radija, general je priznao svoju strast, a ja branila svoju zatoćenu bebu. Stusnutih zuba, stisnuta srca... To je trajalo, sa manjim prekidima, više od dvadeset minuta. General me je posjetio 7-8 puta. Molila sam ga da utièe na èetnike da mi vrate bebu i da nas oslobode. Uvjek je govorio: " Sutra, sutra, strpi se".
Navedena izjava koja je objavljena u gore navedenom tekstu dr. Ramića ali i druge izjave koje su objavljene u pomenutom tekstu potvrÄ‘uju redovan dolazak generala Mekenzija u logor "Sonja", odnosno njegovu odgovornost za poÄinjenja silovanja. Zbog Äinjenice da je raskrinkana njegova sramna i bijedna uloga gdje je na najjgori naÄin izdao sve principe svoje dužnosti, principe na kojima djeluju i za šta se bore Ujedinjene Nacije, general Mekenzi je istu instituciju stavio pred zid srama.
S toga navedena Rezolucija predstavlja nadu da će general Mekenzi konaÄno odogvarati za nedjela koja poÄinio, a za koja su ga prvobitne Ujedinjene Nacije u svojoj istrazi oslobodile od krivnje. ZnaÄaj navedene Rezolucije ogleda se i u ulozi dr. Ramića i Instituta za istraživanje zloÄina genocida Kanada koji konstantno ukazivali na zloÄine generala Mekenzija, o Äemu je dr. Ramić više puta upoznavao kanadske vlasti o kakvom se generalu radi.
"Vjerovali ste i nadali ste se da se o Vašem zloÄinu neće nikada saznati, neće govoriti, neće pisati, bilo zbog straha, bilo zbog stida žene. Ali Bošnjakinja više nema straha, nema ni stida, posebno kada je istina u pitanju i zloÄin koji je poÄinjen nad njom. Došlo je vrijeme da se Vi morate stidjeti, a posebno plašiti pravde koja će Vas u skorije vrijeme stići". (Iz otvorenog pisma dr.Ramića genralu Mekenziju, objavljenom pod naslovom "Vrijeme je da se podigne optužnica protiv zloÄinca u UN uniformi" ).
U skladu sa navedenom Rezolucijom gdje su Ujedinjene Nacije konaÄno odluÄile suoÄiti se sa pripadnicima Ujedinjenih Nacija koji izvršili strašne oblike seksulanog nasilja za vrijeme misija, izruÄenje penzionisanog generala Mekenzija i njegovo suÄ‘enje pred pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine je logiÄki slijed koji treba uslijediti nakon ove rezolucije.