KljuÄni dokument genocidne namjere je Memorandum Srpske akademije nauka i umetnosti. Taj dokument potvrÄ‘uje da udruženi zloÄinaÄki poduhvat nije lokalnog bosanskohercegovaÄkog nivoa, nego da je imao svoje aktere koji su bili smješteni u politiÄkim, akademskim, vjerskim, kulturnim, vojnim, policijskim, obavještajnim, medijiskim institucijama Srbije i Crne Gore.
Analiza sadržaja djela “Bosanski rat” autora Dobrice Ćosića, jednog od idejnih tvoraca agresivno genocidnog projekta “Velika Srbija” upućuje na više znaÄajnih saznanja, od kojih ovom prilikom ukazujemo samo na tri bitna:
1. Ćosić otvoreno iznosi, objašnjava i potvrÄ‘uje srpske agresivno genocidne ratne ciljeve, Äime opravdava teritorijalnu ekspanziju – agresiju i genocid nad BiH i njenim graÄ‘anima, posebno Bošnjacima.
2. Ćosić potvrÄ‘uje da je glavni politiÄki subjekt - država Savezna republika Jugoslavija (Srbija i Crna Gora) najneposrednije uÄestvovala u agresiji na RBiH i genocidu nad njenim graÄ‘anima, prije svega Bošnjacima, pri Äemu je njena politiÄka, intelektualna, vjerska i nauÄna elita podržavala, planirala, organizovala i usmjeravala genocid i druge oblike zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava.
3. Ćosić potvrÄ‘uje da je (entitet) Republika Srpska tvorevina genocida nastala na teškim kršenjima meÄ‘unarodnog humanitarnog prava, posebno na zloÄinu genocida nad Bošnjacima, omeÄ‘ena i prekrivena brojnim masovnim grobnicama, masovnim ubistvima, masovnim silovanjima, masovnim protjetivanjima.
Ćosić u svojstvu svjedoka i politiÄkog uÄesnika prvi put govori o Savjetu za usaglašavanje stavova o državnoj politici Savezne republike Jugoslavije, Äiji je on bio predsjednik, na Äijim je sjednicama, pored najvišeg državnog, politiÄkog i vojnog rukovodstva Savezne republike Jugoslavije (Srbije i Crne Gore), povremeno uÄestvovalo i rukovodstvo njihovih kolaboracionista i petokolonaša iz njihove tj. Savezne republike Jugoslavije paradržavne tvorevine Srpske republike Bosne i Hercegovine/Republike Srpske, aktivno uÄestvujući u raspravama, kao što je to, primjera radi, bilo 21. januara i 19. aprila 1993.
Na osnovu tih rasprava pouzdano se, pored ostalog, može utvrditi da Savezna republika Jugoslavija (Srbija i Crna Gora) uÄestvuje u osvajaÄkom agresorskom ratu protiv RBiH i genocidu nad Bošnjacima, da Beograd drži “sve konce u rukama”, osmišljava, planira, usmjerava, koordinira i vodi strategiju I taktiku oko mirovnih pregovora i dogovora, usmjeravajući i dajući savjete Radovanu Karadžiću i njegovim saradnicima - Älanovima zajedniÄkog zloÄinaÄkog poduhvata. To, pored ostalog, potvrÄ‘uje tezu da politiÄko i vojno rukovodstvo paradržavne tvorevine Republike Srpske nije predstavljalo nikakav samostalni ni politiÄki ni vojni subjekt, već je rijeÄ o državi Saveznoj republici Jugoslaviji.
Emir Ramic