Nauka o genocidu je, na osnovu relevantnih nauÄnih saznanja, utvrdila da je Slobodan MiloÅ¡ević imao centralnu ulogu u planiranju, pripremanju, organizovanju i izvoÄ‘enju agresivnog, osvajaÄkog rata protiv Republike Bosne i Hercegovine ( rijeÄ je o meÄ‘unarodnom oružanom sukobu) i genocidu protiv bosanskih muslimana, pripadnika nacionalne etniÄke i vjerske grupe kao takve, sa ciljem da se uniÅ¡ti država Republika Bosna i Hercegovina i uniÅ¡te BoÅ¡njaci.
Saopćenje Instituta za istraživanje genocida Kanada - IGK
Nauka o genocidu je, na osnovu relevantnih nauÄnih saznanja, utvrdila da je Slobodan Milošević imao centralnu ulogu u planiranju, pripremanju, organizovanju i izvoÄ‘enju agresivnog, osvajaÄkog rata protiv Republike Bosne i Hercegovine ( rijeÄ je o meÄ‘unarodnom oružanom sukobu) i genocidu protiv bosanskih muslimana, pripadnika nacionalne etniÄke i vjerske grupe kao takve, sa ciljem da se uništi država Republika Bosna i Hercegovina i unište Bošnjaci.
IstraživaÄi genocida se kontinuirano od poÄetka sudskog procesa, jednom od najveÄih zloÄinaca savremenog doba Slobodanu Miloševiću, susreću sa pokušajima oslobaÄ‘anja odgovornosti za agresiju, genocid i druge oblike zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, koji su pod njegovim liderstvom voÄ‘eni od 1991. do 1995. godine. Sjetimo se Remzija Klarka, Kristofera Bleka i Džona Livingstona, koji su u okviru takozvanog komiteta za odbranu Miloševića već 2002. bili angažovani na njegovoj odbrani. Posljednji pokušaj oslobaÄ‘anja Miloševića od odgovornosti za genocid u Bosni je nastojanje srpske politiÄke elite (u Beogradu), saradnika, pristalica, poštovalaca i nasljednika zloÄinaÄkog lika i djela - genocidne ideologije, politike i prakse svoga voÄ‘e (Slobodana Miloševića), da ga je MeÄ‘unarodni kriviÄni tribunal za bivšu Jugoslaviju u presudi zloÄincu Radovanu Karadžiću oslobodio odgovornosti za zloÄin genocida.
OÄigledno su,u skladu sa ciljevima i interesima nekih krugova u Rusiji i šire u meÄ‘unarodnoj zajednici, u pitanju otvoreni falsifikati, laži i obmane domaće i svjetske javnosti, te namjera da se rehabilituje Milošević, sliÄno zloÄincu Draži Mihailoviću i drugim zloÄincima njegovog fašistiÄkog, genocidnog, kolaboracionistiÄkog i izdajniÄkog pokreta, iz Drugog svjetskog rata, kao i da se dovede u pitanje rad MeÄ‘unarodni kriviÄni tribunal za bivšu Jugoslaviju, što je stalna tendencija u Rusiji i dominantnim dijelovima meÄ‘unarodne zajednice. Tome u prilog idu tekstovi koji se mogu naći na sajtu Ron Paul instituta u Teksasu ili na web stranici Russia Today. Neil Clark, poznat kao Miloševićev apologeta, baš kao i apologeta akcija Vladimira Putina u Ukrajini, izražavajući zahvalnost novinaru i istraživaÄu Andyju Wilcoxonu koji je 1. avgusta na sajtu ameriÄkog lista CounterPunch pisao o Karadžićevom suÄ‘enju i "otkrio" senzacionalnu vijest da je Milošević osloboÄ‘en svih optužbi, tvrdi da je tokom procesa zloÄincu Radovanu Karažiću, Milošević osloboÄ‘en svake odgovornosti za ratove koji su voÄ‘eni od 1991. do 1995. godine. Navedenim kvazi istraživaÄima i nerelevantnim novinarima su se, pored ostalih, pridružili visoki predstavnici srbijanskog politiÄkog establišmenta, dva ministra u Vladi Srbije - Ivica DaÄić, ministar inostranih poslova, i Aleksandar Vulin, ministar za rad, te Dragan Marković Palme, predsednik partije Jedinstvena Srbija. Tako se u proces revizije nauÄno-istraživaÄkih, posebno historijskih, ali i sudskih (struÄnih) Äinjenica, putem pokušaja rehabilitacije zloÄinca Slobodana Miloševića, ukljuÄuje i politiÄka pozicija i opozicija u Srbiji, koja je od devedesetih godina dvadesetog stoljeća u potpunosti saglasna po dva bitna pitanja -njihovom odnosu i stavu prema državi Bosni i Hercegovini i Bošnjacima.
Tužilaštvo MeÄ‘unarodnog kriviÄnog tribunala za bivšu Jugoslaviju optužilo je Slobodana Miloševića za genocid, zloÄine protiv ÄovjeÄnosti i ratne zloÄine poÄinjene u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu. Tužioci su predoÄili ogroman broj dokaza – više od 350 svjedoka i 5700 dokumenata na 150.000 stranica – ukazujući na njegovu kriviÄnu odgovornost za navedene zloÄine protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, posebno za genocid u Bosni. ICTY je u Odluci po prijedlogu za donošenje oslobaÄ‘ajuće presude,16.juna 2004, utvrdio, pored ostalog kriviÄnu odgovornost Slobodana Miloševića u sedam opština Bosne i Hercegovine. Nažalost, on je preminuo 2006. godine prije nego što je suÄ‘enje završeno i donijeta presuda.
Imajući u vidu da se osuÄ‘eni ratni zloÄinci, kod većine srpskog naroda javno veliÄaju kao heroji, te da falsifikovanje historijskih Äinjenica, revizionizam i negiranje genocida, ne samo da vrijeÄ‘a žrtve genocida, ponižava istinu i pravdu, ljudska prava i slobode, već i unazaÄ‘uje društvo i državu, istraživaÄi genocida imaju nauÄnu i moralnu obavezu i potrebu upoznati svjetsku javnost o sljedeÄim Äinjenicama:
1. Na politiÄku scenu Srbije 1987. izbila je radikalna nacionalistiÄka grupa Slobodana Miloševića, koja je nastupala sa parolom o općoj ugroženosti Srba i politiÄkim programom "svi Srbi u jednoj državi". UoÄi prvih višestranaÄkih izbora u Srbiji, decembra 1990, Milošević je obećao realizaciju fašistiÄkog projekta "svi Srbi u jednoj državi". Miloševićevom nacionalistiÄkom politikom i praksom masovnih mitinga i demonstracijama (na kojima je 1988-1989. uÄestvovalo oko pet miliona ljudi) i puÄistiÄkim metodama (“birokratska antirevolucija”) srušena su (krajem 1988. i poÄetkom 1989) u Srbiji, Vojvodini, na Kosovu i Crnoj Gori legalno izabrana rukovodstva i uklonjeni “nepoželjni” kadrovi. Ubrzan je proces homogenizacije Srba, posebno u Bosni i Hercegovini. PolitiÄki projekt - srpski velikodržavni projekt “svi Srbi u jednoj državi” doveo je do unutrašnje krize u SocijalistiÄkoj federativnoj republici Jugoslaviji, razbio zajedniÄku državu i eskalirao osvajaÄkim ratovima i genocidom. Srbija i Crna Gora su od 1991. do 1999. vodile osvajaÄke ratove na Balkanu (borbu za teritorije, za “životni prostor” - lebensraum), ukljuÄujući i protiv Republike Bosne i Hercegovine (1991-1995). Navedeni osvajaÄki projekt su, pored ostalih, prihvatili, podržavali i u njemu uÄestvovali brojni i raznovrsni politiÄki, vojni i društveni subjekti u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, meÄ‘u kojima i nacionalistiÄka Srpska demokratska stranka Bosne i Hercegovine, Äiju je politiku, nažalost, prihvatio neoÄekivano veliki broj Srba. PolitiÄki projekt – ujedinjenje svih Srba – formiranje velike etniÄke (srpske) države dobio je masovnu podršku Srpske akademije nauka i umetnosti, Udruženja književnika Srbije, Srpske pravoslavne crkve, Jugoslavenske narodne armije (JNA od devedesetih godina XX stoljeća nije imala ni jugoslavenski ni narodni karakter), politiÄkih i kulturnih institucija i ustanova uz, nažalost, masovnu neselektivnu podršku srpskog naroda. Rukovodstvo JNA prihvatilo je srpsku nacionalistiÄku ideologiju i politiku i postalo instrument srpskog velikodržavnog projekta, Äiji je zadatak bio da “štiti teritorije sa srpskim življem, naoružava ih i obezbijedi granice buduće, zamišljene Jugoslavije”.
2. Agresija na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocid nad Bošnjacima Äine suštinu genocidnog projekta zajedniÄkog zloÄinaÄkog poduhvata Srbije i Crne Gore i njihovih rukovodstava i brojnih rukovodilaca politiÄkog, vojnog, policijskog i upravnog vrha, te njihovih petokolonaša, kolaboracionista i plaćenika. Namjera (mens rea) tog zloÄinaÄkog Äina, utemeljena i iskazanana srpskom velikodržavnom projektu, imala je za cilj zauzimanje i uništenje države Republike Bosne i Hercegovine i “konaÄno rješenje” muslimanskog pitanja - uništenje Bošnjaka ili njihovo svoÄ‘enje na beznaÄajnu etniÄku i vjersku grupu. U funkciju tih zloÄinaÄkih aktivnosti poslušno su se, kao neposredni saradnici i izvršioci, stavile paradržavne tvorevine i servilni petokolonaši iz Republike Bosne i Hercegovine “Republika srpska Bosna Hercegovina”/“Republika Srpska” koje su država agresor (Savezna republika Jugoslavija), po ugledu na naciste, osmislile, planirale, pripremile, organizovale, formirale, rukovodile, naoružale, obuÄavale, izdavale im naredbe, pri Äemu je u suštini rijeÄ o marionetskim režimima tih država, koji su usmjeravani i kontrolisani od tih država i bili zavisni od njih i djelovali u njihovo ime - u svojstvu organa Savezne republike Jugoslavije.
3. Oružana agresija, osvajaÄki rat protiv Bosne i Hercegovine, bila je sastavni dio Miloševićeve državne politike, u Äije je ime najveći dio Bosne i Hercegovine okupiran, a Bošnjaci ubijani, protjerivani i odvoÄ‘eni u koncentracione logore samo zbog njihove nacionalne, etniÄke i vjerske pripadnosti i osvajanja njihovog životnog prostora.
4. Brojna i sva relevantna dokumenta, pored ostalog, potvrđuju:
- prvo, Slobodan Milošević je bio na Äelu srpskog (srpsko-crnogorskog) rukovodstva, glavni Äovjek srpskog rukovodstva, istinski nosioc svesrpske politike,
- drugo, Milošević je praktiÄno bio na Äelu SRJ, bez obzira koju je funkciju vršio (predsjednik Srbije ili predsjednik SRJ),
- treće, Milošević je imao neformalnu, ali u suštini efektivnu komandu nad oružanim snagama Jugoslavenskom narodnom armijom i Vojskom Jugoslavije,
- Äetvrto, Milošević je bio kljuÄna politiÄka liÄnost - on je bio uÄesnik u udruženom zloÄinaÄkom poduhvatu, koji je ukljuÄivao rukovodstvo bosanskih Srba, Äiji su cilj i namjera bili da se djelimiÄno unište Bošnjaci kao grupa,
- peto, Milošević, ne samo da je znao i bio ukljuÄen u genocidni plan udruženog zloÄinaÄkog poduhvata, već je s njegovim uÄesnicima dijelio cilj i namjeru da unište Bošnjake kao nacionalnu, etniÄku i vjersku grupu kao takvu, pri Äemu postoji dovoljno dokaza da je genocid izvršen u Prijedoru, Bosanskom Novom, Sanskom Mostu, KljuÄu, BrÄkom, Bijeljini, Zvorniku, Srebrenici, Bratuncu, Vlasenici, Rogatici, Višegradu i drugim okupiranim mjestima i gradovima u opsadi, ukljuÄujući i Sarajevo u opsadi,
- šesto, Milošević je pomagao i podržavao izvršenje zloÄina genocida ili bio sauÄesnik u izvršenju tog zloÄina, jer je znao za udruženi zloÄinaÄki poduhvat i njegovim uÄesnicima pružao znaÄajnu pomoć, svjestan da su njegovi cilj i namjera djelimiÄno uništenje Bošnjaka kao grupe,
- sedmo, Milošević je bio lider odreÄ‘enim osobama za koje je znao ili imao razloga znati da se spremaju da izvrše ili da su izvršile genocid nad Bošnjacima, pripadnicima nacionalne, etniÄke i vjerske grupe kao takve i da nije preduzeo neophodne mjere da sprijeÄi genocid ili kazni njegove izvršioce, ukljuÄujući i njihovo neposredno uÄešÄ‡e u genocidu nad Bošnjacima.
Navedene Äinjenice potvrÄ‘uju da je Milošević bio neprikosnoveno dominantna politiÄka liÄnost i apsolutni autoritet u Srbiji i Saveznoj Republici Jugoslaviji, što, pored ostalog, potvrÄ‘uje i on liÄno. Naime, na sjednici Vrhovnog savjeta odbrane Savezne Republike Jugoslavije, 12. marta 1993, Milošević je obavijestio Älanove tog državnog tijela sa uputstvima koje je dao Radovanu Karadžiću: “Rekao sam Radovanu da ide na radikalne rezove, kojim bi držao teritoriju na levoj obali Drine, koridor i Bosansku krajinu, a ne da se grÄevito hvata za svaki deo sarajevske provincije, itd. Karadžić i Mladić su bili podreÄ‘eni Miloševiću. Milošević je nadzirao de facto sve srpske oružane snage: Vojsku Jugoslavije i “njene produžetke u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj”. Za Beograd su te tri vojske bile jedna te ista vojska, zadužena da ostvari agresivno genocidnu politiku.
Instituta za istraživanje genocida, Kanada