Gencid u Prijedoru
AutentiÄni izvori saznanja i potpuno nepobitni dokazi potvrÄ‘uju da je u Bosni i Hercegovini izvršen genocid
Rezultati dosadašnjih nauÄnih istraživanja od strane istraživaÄa unutar Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida Kanada, nesumnjivo potvrÄ‘uju dvije fundamentalne empirijske i nauÄne Äinjenice savremenih dogaÄ‘aja u Republici Bosni i Hercegovini na kraju XX stoljeća: – prvo, na Republiku Bosnu i Hercegovinu izvršena je klasiÄna oružana agresija, odnosno zloÄin protiv mira i sigurnosti ÄovjeÄanstva, što je po osnovnom poimanju, shvatanju i definiciji meÄ‘unarodni oružani sukob, i – drugo, na okupiranim teritorijama nezavisne i meÄ‘unarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine, Älanice Ujedinjenih nacija, u gradovima u opsadi i na teritoriji Ujedinjenih nacija – sigurnim zonama Ujedinjenih nacija, kao i na slobodnim podruÄjima, prije svega nad Bošnjacima, pripadnicima zaštićene nacionalne, etniÄke i vjerske grupe kao takve, izvršen je najteži zloÄin – zloÄin genocida.
Genocid u Prijedoru je nauka o genocidu dokazala bez obzira što ne postoje presude internacionalnih sudova
Rezultatima dosadašnjih nauÄnih istraživanja od strane istraživaÄa genocida, Älanova Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida Kanada, utvrÄ‘ene su i konstatovane relevantne nauÄne Äinjenice, koje na osnovu definicije genocida, a imajući u vidu sve ono što se dešavalo u Prijedoru u toku 1992. godine nedvosmisleno potvrÄ‘uju i jasno dokazuju nauÄnu istinu o genocidu u Prijedoru, Äije su, pored ostalog, bitne odredbe:
1. Genocid
Genocid u Prijedoru je istina o ponižavanju ljudskog dostojanstva i nacionalnog identiteta bića Bošnjaka i Hrvata, istina o uništavanju svega postojećeg što odražava bošnjaÄki i hrvatski nacionalni identitet, istina o getoizaciji Bošnjaka i Hrvata u cilju stvaranja „Velike Srbije“, istina o pokušaju uništenja Bošnjaka i Hrvata kao nacija i prisvajanju teritorija gdje su živjeli, podjeli njihovih imanja Srbima i instaliranju države svih Srba na tuÄ‘oj teritoriji. Genocid u Prijedoru je bio naÄin ostvarivanja ratnih ciljeva. Radi se o namjernim, planiranim, masovnim zloÄinima nad prijedorskim civilima i o planskom uništavanju svakog osnova njihovog kolektivnog ili individualnog života. Genocid u Prijedoru je sastavni dio agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu kao udruženog zloÄinaÄkog poduhvata zauzimanja bosansko-hercegovaÄke teritorije i nasilnog, neustavnog preuzimanja vlasti u opštini od strane bosanskih Srba uz pomoć i podršku jedinica Jugoslovenske narodne armije i paravojnih formacija iz Srbije. Rušenje Prijedora, silovanje PrijedorÄanki, ubijanje PrijedorÄana, svakojaka poniženja, paljevine, muÄenja i logori nisu bili samo plod razmišljanja plitikih barbarskih mozgova, već i dio razraÄ‘ene osvajaÄke strategije osvetniÄkog srpskog pamćenja koje ima samo jedan ishod ponavljanje zla. Dakle, u Prijedoru se dogodio genocid jer se nije se radilo o pojedinaÄnom incidentu, već o masovnom zloÄinu širih razmjera koji je imao za posljedicu masovnu povredu proklamiranih univerzalnih ljudskih prava i sloboda. Genocid u Prijedoru je bio usmjeren protiv osnovnih naÄela humanizma, protiv prava i sloboda Äovjeka, protiv meÄ‘unarodnog humanitarnog prava. Genocid u Prijedoru je zapravo vrhunac ÄovjeÄije nehumanosti prema Äovjeku, civilizaciji. Zbog izvršenog genocida općina Prijedor je prva u Bosni i Hercegovini po veliÄini zloÄina, po broju nestalih osoba, po broju masovnih grobnica, po broju koncentracionih logora smrti, po broju sudskih predmeta na meÄ‘unarodnim sudovima. Genocid u Prijedoru je trajao kontinuirano od 1992. do 1995. godine. U Prijedoru je izvršeno svakodnevno organizovano, planirano, masovno, namjerno ubijanje i nasilno protjerivanje Bošnjaka i Hrvata. U Prijedoru je izvršeno uništenje tragova kulture, duhovnosti i vjerskih obilježja Bošnjaka i Hrvata. U Prijedoru je izvršen masovni zloÄin namjernog i organizovanog muÄenja u ubijanja u koncentracionim logorima smrti. U Prijedoru je izvršen masovni zloÄin silovanja. U Prijedoru je izvršen masovni zloÄin organizovanog i namjernog ubijanja bošnjaÄke i hrvatske inteligencije.
2. Brojna masovna i pojedinaÄna ubistva kao dio genocida
Agresor je u Prijedoru kao podruÄju srpskih strateških prioriteta nad civilima, nenaoružanim ljudskim bićima, muškarcima, ženama, djecom, starijim i mlaÄ‘im, bolesnim i invalidima izvršio planski, organizovano, sistematski i u kontinuitetu, pored ostalih oblika zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, brojna masovna i pojedinaÄna ubistva. Bošnjaci i Hrvati su, zbog svoje nacionalne, etniÄke i vjerske grupe kao takve, s namjerom sistematski birani i odreÄ‘eni kao cilj za fiziÄko ili biološko uništavanje.
3. Ubijanje djece kao dio genocida
Agresor je u Prijedoru u realizaciji općeg deklariranog politiÄkog cilja formiranje jedinstvene države srpskog naroda, u toj borbi za životni prostor (Radovan Karadžić je u novembru 1991. izjavio da se “... ovdje vodi bitka za životni prostor”), “osloboÄ‘enje” “srpskih” teritorija i obezbjeÄ‘ivanju “veza srpskih teritorija sa maticom Srbijom”, i nad djecom, vitalnom skupinom od koje zavisi razvoj populacije, izvršio zloÄin genocida i druge oblike zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, ubijajući ih i ranjavajući, sakateći i prekidajući im djetinjstvo, ostavljajući im najteže - teške fiziÄke posljedice i psihiÄke poremećaje kojih se neće moći osloboditi do kraja života.
4. Mućenja i ubistva u koncentracionim logorima smrti kao dio genocida
Agresor je u skladu sa srpskim politiÄkim projektom “svi Srbi u jednoj državi”, osvajaÄkog i genocidnog karaktera, u Prijedoru na desetine hiljada civila i civilnog stanovništva, Bošnjaka i Hrvata i drugih, planski, organizovano, masovno i s namjerom sistematski izdvajao, hapsio, zatvarao i zatoÄavao u brojnim koncentracionim logorima smrti, najpoznatji Omarska, Keraterm, Trnopolje, gdje ih je podvrgavao rasprostranjenom fiziÄkom i psihiÄkom zlostavljanju i neljudskim uslovima, danonoćnom muÄenju, izgladnjivanju, premlaćivanju, maltretiranju, masovnim i pojedinaÄnim ubistvima, teškom ranjavanju, silovanju i seksualnom zlostavljanju i drugim oblicima zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava.
5. Masovne grobnice kao kljuÄni indikator genocida
Masovne grobnice žrtava genocida, posebno Tomašica kljuÄni su i objektivni indikator izvršenog genocida i nesporni i neoborivi materijalni dokazi njegovog izvršenja. Njihova najneposrednija povezanost sa izvršenim zloÄinom genocida neviÄ‘ena je u historiji svijeta. Masovne prijedorske grobnice, teškoće i problemi njihovog otkrivanja, ukazuju, pored ostalog, na planiranje, organizovanje i izvršenje zloÄina genocida, kao bitnog indikatora genocida, s namjerom i ciljem da se prikriju dokazi o zloÄinu genocida.
6. Masovna sistematska silovanja kao dio genocida
Agresor je u prijedorskim koncentracionim logorima pored ostalih oblika zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, vršio masovna sistematska silovanja i druge mnogobrojne oblike barbarskih djela seksualnog nasilja, muÄenja i ponižavanja žena, djevojaka i djevojÄica, kao i starica. Bitne odredbe ove pojave su ideologija i politika genocida, namjera, planiranje, pripremanje, nareÄ‘enje, organizovanje, ciljnost i svrsishodnost, a njena znaÄajna obilježja masovnost, sistematiÄnost, rasprostranjenost, selektivnost, krajnja surovost, teške fiziÄke i psihiÄke boli i patnje, ljudsko ponižavanje, iživljavanje i povreda ljudskog dostojanstva.
7. Elitocid kao dio genocida
Agresor je planski, organizovano, sistematski i ciljano, u skladu sa genocidnom namjerom o istrebljenju rukovodstva bošnjaÄkog i hrvatskog naroda u Prijedoru, ubijao, ranjavao i uništavao bošnjaÄku i hrvatsku politiÄku i intelektualnu elitu Äime je izvršio genocid.
8. Nasilno prevođenje u pravoslavlje kao dio genocida
Agresor je prisilno prevodio Bošnjake i Hrvate u pravoslavlje, što potvrÄ‘uje raspoloživa dokumentacija, a posebno preživjele žrtve genocida.
9. Uništavanje materjalne kulture Prijedora
Agresor je planski, organizovano, masovno i sistematski uništavao i njihovu kulturu Prijedora. RijeÄ j o straviÄnim razmjerama uništavanja materijalne kulture grada Prijedora. Tako je agresor ciljno i s namjerom bezobzirno razarao i uništavao arhitektonske spomenike i urbane cjeline Prijedora od znaÄaja za kulturu Bošnjaka i Hrvata, njihovo kulturno naslijeÄ‘e metodiÄno je spaljivano i dizano u zrak dinamitom.
IstraživaÄi genocida traže proglašenje 20. jula Danom žalosti u općini Prijedor
20. jula 1992. godine desio se jedan od najvećih zloÄina na podruÄju općine Prijedor u sklupu višegodišnje udružene zloÄinaÄke kampanje genocida. U toku jednog dana ubijeno je blizu 1.600 civila. Srpske vlasti potpomognute zloÄinaÄkom Jugoslovenskom narodnom armijom izvršili su napade na bošnjaÄka sela na lijevoj obali Sane: BišÄ‡ane, Rizvanoviće, RakovÄane, Hambarine, ÄŒarakovo, Zecove, te hrvatska sela: Briševo, Raljaš, Staru Rijeku i druge. Krvavi pir koji je izvoÄ‘en prvo artiljerijskim napadima, a potom pješadijskom, rezultirao je ubistvom više stotina bošnjaÄkih i hrvatskih civila, a neutvrÄ‘en broj odveden je u logore, gdje je kasnije uglavnom likvidiran. IstraživaÄi genocida smatraju da je Prijedor paradigma zloÄina nad Bošnjacima i Hrvatima u Republici Bosni i Hercegovini. IstraživaÄi genocida opominju da se Bošnjaci i Hrvati u Prijedoru i dalje teroriziraju. Oni su i dalje poniženi graÄ‘ani drugog reda, bez osnovnih ljudskih prava i sloboda. Javno se ponižavaju organizacije koje okupljaju žrtve, potomke žrtava i svijedoke genocida i tako namjerno, organizovano i ciljano širi strah meÄ‘u porodicama ubijenih i nestalih PrijedorÄana. Istovremeno se Prijedorom slobodno šetaju ratni zloÄinci zauzimajući pozicije u lokalnoj vlasti. Dozvoljavaju se skupovi fašistiÄkih grupa protiv kojih su se PrijedorÄani i svi antifašisti borili u Drugom svjetskom ratu, a žrtvama zabranjuje pravo na sjećanje, istinu i pravdu. Ignorišu se zahtjevi predstavnika meÄ‘unarodne zajednice koji su jasno dali do znanja da diskriminacija po nacionalnoj i vjerskoj osnovi mora biti obustavljena, da istina o genocidu mora biti dokućena, da se zloÄinci moraju osuditi i pravda zadovoljiti, te da se stradanja svih prijedorskih žrtava moraju obilježiti jednako, bez obzira na njihovu etniÄku pripadnost. Ovi i mnogi drugi ataci na osnovna ljudska prava i slobode Bošnjaka i Hrvata još više ruše ugled Prijedora, napadaju na osnovne temelje savremene demokratije i posebno teško krše temeljne odrednice osnovnih meÄ‘unarodnih dokumenta o ljudskim pravima i slobodama. Niko nema pravo da ponižava žrtve genocida, da im zabranjuje sjećanje na zloÄin, da im i dalje unosi strah. IstraživaÄi genocida traže hitnu akciju od strane relevantnih svijetskih institucija i autoriteta protiv velikosrpske politike revizije historijske istine o agresiji i genocidu, protiv politike negiranja genocida, protiv politike terora nad povratnicima i protiv kontinuirane politike osporavanja prava žrtava i njihovih organizacija i zajednica na kulturu pamćenja. Pozivaju sve istinske prijatelje istine, pravde, ljudskih prava i sloboda da širom svijeta dignu svoj glas za izgradnju spomenika ubijenoj djeci Prijedora. Pozivaju i bosanskohercegovaÄki politiÄki establišment da se konaÄno oglasi kao politiÄki glas žrtava, da zaštiti žrtve, da zatraži proglašenje 20 jula Danom žalosti u Prijedoru.
ZloÄin Korićanskim stijenama nuka o genocidu tretira kao genocidno istrebljenje prijedorskih logoraša
Srpski agresor je u skladu sa srpskim politiÄkim projektom “svi Srbi u jednoj državi”, koji je osvajaÄkog i genocidnog karaktera, u Prijedoru na hiljade civila i civilnog stanovništva planski, organizovano, masovno i s namjerom sistematski izdvajao, hapsio, zatvarao i zatoÄavao u brojnim koncentracionim logorima i drugim zatoÄeniÄkim objektima, {najpoznatiji su Omarska, Keraterm i Trnopolje} gdje ih je podvrgavao rasprostranjenom fiziÄkom i psihiÄkom zlostavljanju i neljudskim uslovima, danonoćnom muÄenju, izgladnjivanju, premlaćivanju, maltretiranju, masovnim i pojedinaÄnim ubistvima, teškom ranjavanju, silovanju i seksualnom zlostavljanju i drugim oblicima zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava. Na hiljade prijedorskih Bošnjaka i Hrvata, ukljuÄujući žene, djecu i starije osobe, zbog njihove nacionalne, etniÄke i vjerske pripadnosti kao takve zatoÄeno je u prijedorskim koncentracionim logorima i drugim mjestima zatoÄenja. Uslovi u logorima i drugim mjestima zatoÄenja bili su veoma teški, nehumani, neljudski i okrutni. Vojno i policijsko osoblje srpskog agresora u Prijedoru izvrgavalo je zatoÄenike okrutnom i nehumanom postupanju, teškom premlaćivanju, ponižavanju, terorisanju, fiziÄkom i psihiÄkom zlostavljanju, zastrašivanju i maltretiranju. Oni su s namjerom da unište Bošnjake i Hrvate kao pripadnike nacionalne, etniÄke i vjerske grupe kao takve, ubijali (masovno i pojedinaÄno), teško ranjavali i namjerno nametali takve uvjete koji su imali za cilj da dovedu do njihovog fiziÄkog uništenja. ZatoÄenici su bili žrtve i svjedoci neljudskih postupaka, ukljuÄujući ubistva, silovanja, seksualna zlostavljanja, muÄenja (i elektrošokovima), premlaćivanja – batinanja (elektriÄnim kablovima, motkama, kundacima pušaka, željeznim šipkama, drškama sjekira, pendrecima, drvenim toljagama, palicama za bejzbol, metalnim “bokserima” na pesnicama, lancima, šakama, Äizmama i dr.), pljaÄkanja, ponižavanja, kao i ostalih oblika psihiÄkog i fiziÄkog zlostavljanja, pri Äemu su se zloÄinci derali, vikali, vrištali, te psovali Bosnu, bosnjacku i hrvatsku majku. Prisiljavali su zatoÄenike da pjevaju srpske nacionalistiÄke pjesme i redovno su ih vrijeÄ‘ali na osnovu njihove nacionalne pripadnosti. ZatoÄenicima su namjerno nanošene teške tjelesne i psihiÄke povrede, Äime im je, pored ostalog, narušeno osnovno ljudsko dostojanstvo. U mnogo sluÄajeva zatoÄene žene i djevojke su silovane u prijedorskim logorima ili odvoÄ‘ene iz zatoÄeniÄkih centara i zatim silovane ili seksualno zlostavljane na drugim mjestima. Bošnjaci i Hrvati, žrtve prijedorskih koncentracionih logora i drugih zatoÄeniÄkih centara, birani su na osnovu njihove nacionalne, etniÄke i vjerske pripadnosti. Jedino liÄno obilježje koje je bilo prisutno u odluci da se muškarci zatoÄe jeste njihova nesrpska nacionalnost. Jedini razlog za sve oblike zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava koji su u prijedorskim koncentracionim logorima i drugim zatoÄeniÄkim centrima izvršeni nad Bošnjacima i Hrvatima je bio taj što su po nacionalnosti bili Bosnjaci ili Hrvati. Raspoloživi validni, vjerodostojni i autentiÄni izvori saznanja i potpuno nepobitni dokazi Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida Kanada potvrÄ‘uju da su nad Bošnjacima i Hrvatima u koncentracionim logorima i zatoÄeniÄkim centrima u Prijedoru s namjerom izvršeni svi oblici zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava. Na taj naÄin su ispunjeni svi uslovi koji se tiÄu materijalnog elementa genocida: svi akti genocida (actus reus), definirani u Älanu II (a-e) Konvencije o spreÄavanju i kažnjavanju zloÄina genocida. Svi zloÄini u prijedorskim koncentracionim logorima izvršeni su s namjerom da se unište Bošnjaci i Hrvati, pripadnici nacionalne, etniÄke i vjerske grupe kao takve, što potvrÄ‘uje i dokazuje da je rijeÄ o zloÄinu genocida.
Prije 24 godine na lokalitetu Korićanske stijene strijeljano je 200 prijedorskih logoraša. Masakr na Korićanskim stijenama preživjelo je 12 osoba Äija su svjedoÄenja doprinijela da se dio odgovornih procesuira i kazni, te da istina o ovom masakru bude zabilježena. Radi se o namjernom genocidnom istrebljenju oko 200 prijedorskih logoraša. Nauka o genocidu korićansko genocidno istrebljenje nevinih logoraša tretira kao jedan od najsnažnijih dokaza genocida u Prijedoru. Radi se o kolektivnom zloÄinu kako u pogledi izvršenja zloÄina, tako i u pogledu prikrivanja zloÄina. ZloÄin je izvršen po naredbi Kriznog štaba opštine Prijedor kao dio udruženog zloÄinaÄkog poduhvata tadašnjeg politiÄkog, vojnog i policijskog establišmenta grada Prijedora sa konaÄnim ciljem etniÄkog ÄišÄ‡enja Prijedora od Bošnjaka i Hrvata. Ovaj zloÄin nije sluÄajan i nije sporadiÄan. Ovaj zloÄin je jedan u nizu zloÄina poÄinjenih u izvršenju zloÄina genocida u cilju stvaranja Velike Srbije zatiranjem države Bosne i Hercegovine i zatiranjem prije svega njenog najmnogobrojnijeg naroda, Bošnjaka. ZloÄin na Korićanskim stijenama posebno karakteriše kolektivno prikrivanje i zloÄina i mjesta masovne grobnice gdje su tijela logoraša sakrivena. Premještanje tijela izvršeno je od strane pripadnika prijedorske policije i Civilne zaštite iz Skender Vakufa.
IstraživaÄi genocida smatraju sramnom, nehumanom, anticivilizacijskom, predizbornu koalicija SDP i DNS i podršku negatoru genocida Milenku Äakoviću za gradonaÄelnika Prijedora
Kakva je to socijaldemokratija koja podržava politiÄke projekte i lidere tih projekata koji zabranjuju obilježavanje godišnjica zbog korištenja rijeÄi "genocid", koji podnese kriviÄne prijave protiv organizacija za zaštitu ljudskih prava i sloboda, koji kontinuirano teroriziraju prijedorske Bošnjake i Hrvate, koji su i dalje poniženi graÄ‘ani drugog reda, koji javno ponižavaju organizacije koje okupljaju žrtve i tako namjerno, organizovano i ciljano šire strah meÄ‘u porodicama ubijenih i nestalih PrijedorÄana? Istovremeno se Prijedorom slobodno šetaju ratni zloÄinci, zauzimajući pozicije u lokalnoj vlasti. Kakva je to socijaldemokratija koja podržava tzv. lidere koji dozvoljavaju skupove fašistiÄkih grupa protiv kojih su se prijedorÄani i svi antifašisti borili u Drugom svjetskom ratu, a žrtvama zabranjuju pravo na kulturu pamćenja? Kakva je to socijaldemokratija koja podržava kandidate na lokalnim izborima koji ignorišu zahtjeve predstavnika meÄ‘unarodne zajednice koji su jasno dali do znanja da diskriminacija po nacionalnoj i vjerskoj osnovi mora biti obustavljena, da istina o zloÄinu mora biti dokuÄena, da se zloÄinci moraju osuditi i pravda zadovoljiti, te da se stradanja svih prijedorskih žrtava moraju obilježiti jednako, bez obzira na njihovu etniÄku pripadnost? Kakva je to socijaldemokratija koja podržava kandidate koji se kontinuirano suprostavljaju podizanju spomenika ubijenoj prijedorskoj djeci i spomenika prijedorskim žrtvama? Takva socijademokratija radi protiv interesa Prijedora, a samim tim i protiv interesa BiH. IstraživaÄi genocida pozivaju graÄ‘ane Prijedora da podrže one kandidate na lokalnim izborima koji podržavaju vrijednosti istine, pravde, ljudskih prava i sloboda i jednakosti. U ovom kritiÄnom momentu, kada se odluÄuje o opstanku bosanskohercegovaÄke države, važno je da pošaljemo poruku destruktivnim snagama i neprincipijelnim predizbornim koalicijama i rezolutno kažemo ne kandidatima koji negiraju istinu i pravdu i ponižavaju žrtve. Zar smijemo dozvoliti da Prijedorom, Srebrenicom... vladaju oni koji su projektovali i izvršili genocid, a danas taj genocid negiraju, uprkos brojnim presudama potvrÄ‘enim od strane MeÄ‘unardonih sudova? Zar smijemo nesvjesno postati sauÄesnici u politici zloÄina? Imamo li pravo ravnodušno posmatrati pripreme za nove tragedije i šutimice ostati nijemi posmatraÄi!? Nikad ne zaboravimo da jedino što je potrebno za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa. Zato je svaki glas borcima za istinu i pravdu, ljudska prava i slobode i jednakost na oktobarskim izborima važan. PolitiÄki establišment manjeg entiteta nastavlja agresivnu i genocidnu politiku ratnih zloÄinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Cilj te politike je stvaranje etniÄki Äistog srpskog prostora na bosanskohercegovaÄkoj zemlji, širenjem mrženje i straha prema nesrpskom stanovništvu. Progonom graÄ‘ana nerpske nacionalnosti i enormnim ugrožavanjem njihovih graÄ‘anskih i politiÄkih prava i sloboda, politiÄki establišment manjeg entiteta pokušava oÄuvati i ojaÄati u Dejtonu legalizovanu genocidnu tvorevinu nastalu na rezultatima agresije i genocida u BiH, najveÄih zloÄina poslije holokausta u Evropi. To je zapravo nastavak agresije i genocida Äemu se mora suprostaviti udruženi bosanskohercegovaÄki front. U cilju onemogućavanja sljedbenike ratnih zloÄinaca Radovana Karadžića, Ratka Mladića i drugih da nastave sa svojom agresivno genocidnom ideologijom, politikom i praksom pozivamo sve bosanskohercegovaÄke patriote da svoj glas na lokalnim izborima daju politiÄkim borcima za istinu, pravdu, ljudska prava i slobode i da na taj naÄin pokažu da je bosanskohercegovaÄka zemlja za sve za graÄ‘ane jednaka na svakom njenom koraku.
Neprincipjelne politiÄke koalicje vode bitku za prošlost ili još preciznije za prekrajanje stvarnosti i falsifikovanje prošlosti, a ne za budućnost sa istinom i pravdom
Mnogo je vremena proteklo dok šira javnost nije saznala za genocid u Prijedoru, za konclogore Keraterm, Trnopolje i Omarsku, za plahte na prozorima kuća i bijele trake na rukama nesrba, za 3.176 ubijenih Bošnjaka i Hrvata, od toga 102 djece i 256 žena, za pobijenu bošnjaÄku i hrvatsku inteligenciju, zatim za masovnu grobnicu Tomašica, za majku Havu Tatarević iz Zecova kod Prijedora kojoj je ubijeno šest sinova i suprug, za Fikreta BaÄića kome su ubijena djeca i supruga… Slike užasa u Prijedoru u kome je ljudski život ponižen kao rijetko kad u historiji civilizacije vjeÄno su ostale u pamćenju, ali i trajno trasirale put borbe za istinu i pravdu. Taj put borbe simboliÄno smo nazvali: „Genocid u Prijedoru, Srebrenica u kontinuitetu“. Zaista ljudska i civilizacijska budućnost mora biti prinuÄ‘ena da sebe odredi prema genocidu u Prijedoru. Prijedor je neslavni svjetski rekorder svih vremena, lokalna zajednica kakvu je teško pronaći jer ima veliki broj dokazanih ratnih zloÄinaca po glavi stanovnika. Za Prijedor je vezano 38 pravosnažno osuÄ‘enih osoba za ratne zloÄine, trenutno Äetvorica Äekaju pravosnažnu presudu, a 19 je još uvijek u postupku prvostepenog dokazivanja. Mnogi istraživaÄi smatraju da se na podruÄju prijedorske općine dogodio genocid većih razmjera od srebreniÄkog genocida u julu 1995. godine. Genocid u Prijedoru istina o tome koliko smo vjerovali budućim zloÄincima. Prijedor je bio sinonim antifašizma u bivšoj Jugoslaviji, znamo priÄu o Kozari i dr. Mladenu Stojanoviću, nigdje na podruÄje Bosne i Hercegovine Bošnjaci nisu bili tako bliski sa komšijama Srbima kao na podruÄju Prijedora, nigdje toliko kumovskih veza, prijateljstava, mješovitih brakova… A onda u Prijedoru su 3.176 ljudi pobili iskljuÄivo školski drugovi, radne kolege, kumovi, komšije, prijatelji... . Koja je pouka prijedorskog zloÄina genocidnih dimenzija? Jesu li PrijedorÄani zaboravili genocid? Jesu li spremni opet, zarad osobnih trivijalnih politiÄkih interesa, okrenuti leÄ‘a istini i pravdi, a glavu pognuti lažnoj historiji, nepravdi i zaboravu, što im hoće još uvijek nametnuti oni koji su uništavali srce i dušu Prijedora? Zar zbog poslaniÄkog mandata u Skupštini grada praviti politiÄke koalicije sa onima koji su kreirali i uÄestvovali u genocidu, sa onima koji negiraju genocid, ponižavaju žrtve i njihove organizacije, sa onima koji ne dozvoljavaju izgradnju spomen obilježja ubijenoj djeci Prijedora. Zbog takvih nehumanih koalicija genocid protiv PrijedorÄana traje u kontinuitetu. Patnjom je branjen Prijedor, danas se Prijedor brani istinom o toj patnji, zapisom o patnji. Zašto PrijedorÄani moraju još uvijek podnositi pogled pun mržnje i podsmijeha od strane zloÄinaca koji se slobodno kreću gradom? Preživjele žrtve genocida u Prijedoru su obavezne svjedoÄiti istinu, zbog vlastite budućnosti, budućnosti njihove djece, budućnosti njihovog grada i budućnosti Bosne i Hercegovine. Danas se kontinuitet genocidne ideje u Prijedoru ogleda u masovnom kršenju osnovnih ljudskih prava i sloboda prognanika i povratnika, preživjelih žrtava i svjedoka genocida. Frustrirane općinske vlasti Prijedora nikada nisu javno priznale djela tadašnjih vlasti i odale pokajanje za patnje kroz koje su prošle na hiljade Bošnjaka i Hrvata, te pružile ruku pomirenja i pokajanja. Žrtva ne traži iskupljenje u osveti nego u izdizanju iznad zloÄinaca. Žrtva se ne želi definirati osvetom, već borbom za istinu i pravdu. U toj borbi neprincipjelne, anticivilizacijske, nehumane politiÄke koalicje vode bitku za prošlost ili još preciznije za falsifikovanje prošlosti, a ne za budućnost sa istinom i pravdom.
IstraživaÄi nauke o genocidu još jednom podsjećaju da je genocid na podruÄju općine Prijedor trajao kontinuirano u periodu 1992-1995, kada je ubijeno 102 djece, 256 žena, ukupno 3.173 civila, 31.000 ljudi je zatoÄeno u koncentracionim logorima smrti, 53.000 osoba su žrtve progona i deportacije. U samo tri mjeseca je istrebljeno 94 posto Bošnjaka. Danas se genocid u Prijedoru nastvalja drugim sredstvima. Preživjele žrtve nemaju pravo obilježiti istinu o tim zliÄinima, nemaju pravo na pravdu, nemaju pravo da se sjete zloÄina koji su uzbunili Äitav svijet, dokazjući da lekcija iz holokausta nije nauÄena. Bez istine o genocidu u Prijedoru i pravde za žrtve tih zloÄina nema prijedorske zajedniÄke budućnosti. Do kada će svijet šutiti o zloÄinu uklanjanje i istrbljenja 94 posto Bošnjaka i Hrvata sa teritorije opštine Prijedor, tolerišući kršenje prava žrtava genocida i dozvoljavajući smotru Ravnogorskog ÄetniÄkog pokreta koji je u Drugom svijetskom ratu bio na strani fašizma. Do kada će bosanskohercegovaÄki, posebno bošnjaÄki politiÄki establišment šutiti o genocidu u Prijedoru, mirno posmatrajući nastavak mućenja preživjelih žrtava genocida, dodvoravajući se neprijateljima Bosne i Hercegovine i posebno Bošnjaka, tolerišući svakodnevno kretanje prijedorskih zloÄinaca ulicama Prijedora, tolerišući negatore genocida? Do kada će se tolerisati dvostruka dehumanizacija žrtava? IstraživaÄi nauke o genocidu još jednom istiću da je nauka o genocidu došla do kredibilnih nauÄno istraživaÄkih Äinjenica da je manji bosanskohercegovaÄki entitet genocidan po svome nastanku i genocidan po svome trajanju. Tu genocidnu tvorevinu nikada nije priznala ona većina bosanskohercegovaÄkih graÄ‘ana koja je na referendumu 1992.g. izglasala nezavisnost bosanskohercegovaÄke države. Ta genocidna tvorevina nikada nije ratificirana u Parlamentarnoj skupštini BiH, niti na bilo kojem referendumu. Dejtonski ustav je nagrada agresoru time što mu se dao entitet sa nazivom „Srpska“ iako je na podruÄju toga entiteta do 1992.g. živjelo 49% uglavnom bošnjaÄkog i hrvatskog stanovništva (oko 900.000 ljudi, od toga više od 700.000 Bošnjaka). IstraživaÄi genocida će nastaviti borbu protiv velikosrpske politike revzije historijske istine o agresiji i genocidu, protiv politike negiranja genocida i protiv politike terora nad povratnicima.
IstraživaÄi genocida, Älanovi Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida, Kanada sa žaljenjem konstatiraju da kultura pamćenja u postgenocidnom bosanskohercegovaÄkom društva nije dobila institucionalnu podršku. Teret kulture sjećanja nose lokalna udruženja, a u dijaspori Institut za istraživanje genocida Kanada koji je uspio institucionalizirati kulturu pamćenja genocida u BiH u Kanadi putem dvije usvojene rezolucije o genocidu u Srebrenici u Kanadskom parlamentu, putem zakona o genocidu u Srebrenici koji je prošao prvo Äitanje u Kanadskom parlamentu, Kanada će postati prva zemlja u svijetu koja će regulisati prava žrtava genocida u BiH koji žive u Kanadi, ne samo rezolucijama, već i zakonom, Kanada je prva i do sada zemlja koja na državnom nivou obilježava Svijetski dan bijelih traka.
IstraživaÄi genocida još jednom istiću da je negiranje genocida posljednja faza genocida. Historijska obaveza i moralna zadaća je preživjelim žrtvama genocida, njihovim potomcima i svjedocima genocida obezbjediti institucionalni okvir za razvoj kulture pamćenja kao najboljeg odgovora negatorima genocida. Narod koji je bio žrtva genocida ne može biti poltiÄki predstavljan od onih koji nemaju pozitivan odnos prema institucionalizaciji kulture pamćenja.