Drugi pad Srebrenice je samo posljedica jednog trajnijeg i neodgovornog procesa i odnosa prema svetom mjestu bošnjaÄkog stradanja.
Drugi pad Srebrenice, ovoga puta na lokalnim izborima, je znak da Bošnjaci, BiH, Evropa i Svijet tragiÄno gube orjentaciju u moralnim vrijednostima. Svojim odnosom prema Srebrenici Svijet, Evropa, BiH i Bošnjaci pokazuju kako ne drže do etiÄkih vrijednosti, već se kreÄu putem nehumanosti. Srebrenica je svjetsko pitanje, a ne pitanje BiH, Bošnjaka, Ćamila Durakovića. Nepravedni i dehumanizirani dejtonski status Srebrenice daje za pravo da u uslovima kada se institucije manjeg entiteta koji je izvršio genocid udružile u naporima da prvi Äovjek masakrirane Srebrenice bude pripadnik idejnih tvoraca i izvršilaca genocida, još jednom opomenemo Svijet, Evropa, BiH i Bošnjake na:
Prvo, u Srebrenici je izvršen genocid, po presudi dvije najviše pravniÄke instance u svijetu.
Drugo, Srebrenica u kojoj je izvršen genocid dodijeljena je u administrativnu upravu onih institucija koje su izvršile taj genocid: policijski aparat, politiÄke „elite“ i vojska manjeg bh.entiteta. Ovo je dovoljan razlog da pripadnik institucija koje su izvršile genod ne može biti naÄelnik masakrirane Srebrenice.
Treće, dok se u postgenocidnim godinama pokopavaju kosturi masakriranih SrebreniÄana red nad masama nadziru iste one snage manjeg bh. entiteta koje su, kao institucija, izvršile genocid.
ÄŒetvrto, komemoracijama u Srebrenici prisustvuju visoki meÄ‘unarodni funkcioneri koji u kontekstu da je Srebrenica dodijeljena na upravu institucijama koje su izvršile genocid i koje upravo nadziru komemoraciju djeluju krajnje licemjerno.
Peto, Majke Srebrenice su dovedene u situaciju da SrebreniÄki Cvijet stave na rever ÄetniÄkom ratniku VuÄiću. Time su izdale, zajedno s vodećim bošnjaÄkim politiÄarima, svetost srebreniÄke žrtve, relativizirale strahote genocida i ponos u najdubljoj patnji pobrkale sa servilnošÄ‡u.