ANALIZA INTERNACIONALNOG EKSPERTNOG TIMA INSTITUTA ZA ISTRAŽIVANJE GENOCIDA, KANADA
GLAS NAUKE O GENOCIDU - GENOCIDNA IDEOLOGIJA I POLITIKA PARADRŽAVNE TVOREVINE REPUBLIKE SRPSKE BOSNE I HERCEGOVINE[*]
Na osnovu rezultata nauÄnih istraživanja akademika prof. dr. Smaila ÄŒekića i drugih Älanova Internacionalnog ekspertnog tima, Internacionalni ekspertni tim Instituta za istraživanje genocida, Kanada objavljuje analizu o bitnim dogaÄ‘ajima u Republici Bosni i Hercegovini na kraju dvadesetog stoljeća, posebno 1991-1992, i s tim u vezi, sa stanovišta, prije svega, historijske nauke, relevantnih nauÄnih saznanja, o uzrocima raspada jugoslovenske države, uzrocima i ciljevima napada na Republiku Bosnu i Hercegovinu, srpskoj genocidnoj namjeri o uništenju Bošnjaka, nacionale etniÄke i vjerske grupe kao takve, planiranju i pripremanju agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocidu nad Bošnjacima, što je, pored ostalog, rezultiralo formiranjem srpske paradržavne tvorevine u Republici Bosni i Hercegovini, marionetskog režima Srbije i Crne Gore/Savezne Republike Jugoslavije, genocidnog karaktera.
Nažalost, i nakon dvije i po decenije, još uvijek su o tim dogaÄ‘ajima, iz ideoloških i politiÄkih razloga, a na osnovama vojno poraženih fašistiÄkih ideologija i politika u Drugom svjetskom ratu, prisutni mnogi historijski falsifikati, iznose se neistine, osporavaju dokumenti, tumaÄe dogaÄ‘aji bez ikakvog oslonca na arhivsku graÄ‘u i relevantna saznanja u njima i obmanjuje domaća i meÄ‘unarodna javnost, koji i dalje inficiraju zapadni Balkan i države u regionu, posebno mlaÄ‘e generacije, u Äemu dominantnu ulogu imaju srpska nacionalistiÄka politiÄka i intelektualna elita i brojni – mnogi kvazi-istraživaÄi.
PolitiÄka dogaÄ‘anja i dogaÄ‘aje u SFRJ od 1986. karakterišu otvorene manifestacije i jaÄanje nacionalizma. Taj nacionalizam, generiran u Beogradu, u srpskom intelektualnom, politiÄkom i konfesionalnom rukovodstvu, devedesetih godina XX stoljeća doveo je do unutrašnje krize u Državi, koja je uzdrmala temelje socijalistiÄke Jugoslavije i omogućila da se na temelju politiÄkog projekta - srpski velikodržavni projekt “svi Srbi u jednoj državi”, Äiji se osnovni cilj sastoji u formiranju jedinstvene (velike) srpske države na Balkanu, u kojoj će živjeti “ceo srpski narod” - “ujedinjenje svih Srba u jednu državu” (“ujedinjenje svih Srba u istu državnu strukturu”), a koji (projekt), uporedo s jugoslavenskim programom, u historiji srpskih politiÄkih ideja egzistira dva puna stoljeća, razbije zajedniÄka jugoslavenska država i izvrše najteži zloÄini protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, ukljuÄujući i genocid nad Bošnjacima u Republici Bosni i Hercegovini. U suštini je rijeÄ o projektu fašistiÄkog i genocidnog karaktera, jer, izmeÄ‘u ostalog, sadrži dva krupna meÄ‘usobno povezana elementa: teritorijalnu ekspanziju - osvajaÄki rat za teritorije (lebensraum), ukljuÄujući i protiv Bosne i Hercegovine, i uništenje narodâ, zloÄin genocida, ukljuÄujući i nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini (radi “konaÄnog rješenja muslimanskog pitanja”). Projekt je razvijen i operacionalizovan brojnim programsko-planskim i akcionim dokumentima genocidnog karaktera, od ideologije, politike i prakse srbijanskih pobunjenika (s poÄetka XIX stoljeća), do politiÄko-propagandnih dokumenata SANU-a, “gdje je smišljen i raÄ‘en srpski nacionalistiÄki program”, posebno u njenom Memorandumu - 1986.
Na politiÄku scenu je, poslije Osme sjednice Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije (23. i 25. septembra 1987), nakon “savršeno režiranog partijskog puÄa”, izbila radikalna nacionalistiÄko-fašistoidna grupa Slobodana Miloševića, koja je nastupala s parolama o općoj ugroženosti Srba i politiÄkim programom “svi Srbi u jednoj državi”. Od tada je srpski nacionalizam zloÄinaÄke prirode postao državna politika iza koje su “složno stali” republiÄki državni aparat, masovni mediji, Srpska akademija nauka i umetnosti, Srpska pravoslavna crkva, Udruženje književnika Srbije, “poznati srpski nacionalisti i mnogi dojuÄerašnji komunisti”.
U Srbiji, Vojvodini, na Kosovu i Crnoj Gori srušena su (krajem 1988. i poÄetkom 1989), Miloševićevom nacionalistiÄkom politikom i praksom masovnih mitinga i demonstracija (na kojima je 1988-1989. uÄestvovalo oko pet miliona ljudi) i puÄistiÄkim metodama (“birokratska antirevolucija”) legalno izabrana rukovodsta i uklonjeni “nepoželjni” kadrovi. Republika Srbija je, revizijom Ustava SFRJ iz 1974. i donošenjem Ustava od 28. septembra 1990, ukinula autonomije Vojvodini i Kosovu i praktiÄno izvršila secesiju (od SFRJ), uništila ustavni poredak SFRJ (izvršila udar na savezni Ustav i “pravnu agresiju na ustavni sistem Jugoslavije”), preuzela funkcije samostalne, suverene i nezavisne države, Äime je sama izuzeta iz pravnog sistema SFRJ, što je po zakonima SFRJ predstavljalo najteže kriviÄno djelo, i prije (višestranaÄkih) izbora otpoÄela sa procesom formiranja Velike Srbije. Republika Srbija je izvršila udar na monetarni sistem SFRJ (9. januara 1991.) – Slobodan Milošević se dograbio zlatnih rezervnih zaliha u inostranstvu u vrijednosti 1,4 milijarde ameriÄkih dolara. U Crnoj Gori formiran je kolaboracionistiÄki režim. Ubrzan je proces homogenizacije Srba, posebno u Bosni i Hercegovini. Na taj naÄin srpski nacionalizam uÄvrstio je svoje pozicije na Kosovu, Vojvodini i u Crnoj Gori i promjenom odnosa snaga u saveznim organima, prije svega, u Predsjedništvu SFRJ, JNA i CKSKJ, razbio federalne osnove SFRJ i ojaÄao za predstojeće pokušaje preureÄ‘enja Jugoslavije po svom modelu.
Vojno rukovodstvo SFRJ je, u uslovima jaÄanja nacionalistiÄke politike i neodluÄnijeg stava državnog i politiÄkog rukovodstva zemlje u suprotstavljanju sve snažnijem nacionalizmu, prihvatilo (veliko)srpsku nacionalistiÄku ideologiju i politiku. Rukovodstvo JNA je postalo “instrument srpskog režima”, Äiji je zadatak, prema izjavi generala Veljka Kadijevića, ministra vojske, bio da “štiti teritorije sa srpskim življem, naoružava ih i obezbedi granice buduće, zamišljene Jugoslavije”. JNA (“znaÄajan društveni faktor”, “znaÄajan i uticajan ekonomski faktor” i “znaÄajan faktor u spoljno-trgovinskim odnosima zemlje”) je najsurovijim postupcima uÄestvovala u razbijanju Jugoslavije. Ona se priklonila “ratoboraÄkoj volji politiÄkog rukovodstva najveće nacije u Jugoslaviji i okrenula cevi u ostale, malobrojnije narode”. JNA je, a kasnije i Vojska Jugoslavije, stajući na stranu velikosrpskog nacionalizma i njegove zloÄinaÄke (genocidne) fašistiÄke politike u “zaokružavanju srpskih zemalja”, upotrijebila moćno oružje “koje su godinama, sa velikom ljubavlju prema svojoj armiji, nabavljali svi naši narodi ne žaleći za to odvajanje od svojih oskudnih sredstava - za rušenje sela i gradova po Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a to znaÄi za rušenje Jugoslavije”.
PolitiÄki projekt – srpski velikodržavni projekt, zloÄinaÄkog karaktera, su, pored ostalih, prihvatili, podržali i u njemu uÄestovali brojni i raznovrsni politiÄari, vojni i društveni subjekti u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Bosni i Hercergovini, meÄ‘u kojima i nacionalistiÄka Srpska demokratska stranka Bosne i Hercegovine, Äiju je politiku prihvatalo neoÄekivano veliki broj graÄ‘ana srpske nacionalnosti.
PolitiÄki projekt – ujedinjenje svih Srba – formiranje velike etniÄke (srpske) države dobio je masovnu podršku Srpske akademije nauka i umetnosti, Udruženja književnika Srbije, Srpske pravoslavne crkve, Jugoslovenske narodne armije (JNA od devedesetih godina XX stoljeća nije imala ni jugoslovenski ni narodni karakter), politiÄkih i kulturnih institucija i ustava uz, nažalost, masovnu neselektivnu podršku srpskog naroda.
Pretvaranjem Generalštaba JNA u Generalštab Oružanih snaga SFRJ (1988.) i iskljuÄivanjem republika i pokrajina iz sistema rukovoÄ‘enja i komandovanja oružanim snagama (i oružanom borbom) izvršena je promjena naÄina rukovoÄ‘enja i komandovanja u oružanim snagama. Time su republikama i pokrajinama oduzeta ustavna prava u rukovoÄ‘enju Teritorijalnom odbranom. Izvršeno je potÄinjavanje Teritorijalne odbrane svim štabovima JNA u zonama njihove odgovornosti. Insceniranjem krize Predsjedništva SFRJ (marta 1991.) u Jugoslaviji je zapoÄet niz prikrivenih državnih udara. Završio ih je Dr. Branko Kostić, 3. oktobra 1991, puÄem u Predsjedništvu SFRJ.
Srpska demokratska stranka Bosne i Hercegovine nastavila je u 1991. godini sa destrukcijom vlasti i naoružavanjem svojih Älanova i drugih srpskih ekstremista. Takva nelegalna aktivnost omogućena je povećanjem gustine posjedanja teritorije Republike Bosne i Hercegovine, izvršene predislokacijom jedinica JNA iz Slovenije i Hrvatske, Äime je Republika Bosna i Hercegovina praktiÄno bila tiho okupirana, mada ta okupacija nije na Äitavoj teritoriji bila efektivna. Još neproglašena Savezna republika Jugoslavija užurbano je dovršavala daljnju predislokaciju skladišta naoružanja i materijalnih ratnih rezervi na sigurna podruÄja i jedinica JNA za ovladavanjem primarnih strateških ciljeva i koridora, kako bi okupaciju Republike Bosne i Hercegovine uÄinila efektivnom.
Bosna i Hercegovina i njeni organi vlasti su u svim razgovorima o preureÄ‘enju ili razdruživanju zajedniÄke jugoslovenske države zastupali stav o njenom opstanku, bez obzira na formu (federacija ili konfederacija), pristajući i na asimetriÄne varijante. Po izvršenom puÄu u Predsjedništvu SFRJ, Skupština Republike Bosne i Hercegovine je 14. oktobra 1991. usvojila Memorandum (Pismo o namjerama) i Platformu o položaju Bosne i Hercegovine i budućem ustrojstvu jugoslovenske zajednice. Zbog specifiÄnosti svog multinacionalnog sastava, uslov svoga opstanka u jugoslovenskoj zajednici vidjela je samo u sluÄaju da u njoj ostanu i Srbija i Hrvatska. U uslovima tihe okupacije i pokrenute Haške konferencije (od 8. oktobra u naporima udružena sa specijalnim izaslanikom generalnog sekretara Ujedinjenih nacija S. Vensa), Äitavih 100 dana Äekao se rezultat te konferencije i stav Evropske zajednice.
Za razliku od njih, po nalozima svojih nalogodavaca iz Beograda i Zagreba, a u skladu sa dogovorom o uništenju države Republike Bosne i Hercegovine izmeÄ‘u šefova susjednih država (Pakt Milošević-TuÄ‘man, od marta 1991.), dva od tri koaliciona partnera vlasti, ne napuštajući svoje pozicije u njoj, intenzivirale su svoju petokolonašku aktivnost i destrukciju Bosne i Hercegovine na svim nivoima.*
Srpski hegemonistiÄki koncept koji je skrojio Jugoslaviju 1918, te preživio revoluciju i skoro polustoljetnu vladavinu socijalizma konaÄno je sahranio Jugoslaviju. Zbog nemogućnosti da se doÄepaju apsolutnoga utjecaja u Predsjedništvu SFRJ i Centralnom komitetu SKJ velikosrpski orijentisani politiÄari su na ÄŒetrnaestom kongresu (20-22. januara 1990) razbili SKJ kao integrativni faktor Federacije. Ukidanjem autonomije Kosovu i Vojvodini, a formalnim zadržavanjem njihovih glasova u Predsjedništvu SFRJ nastojali su osigurati mogućnost preglasavanja svih drugih, što je na kraju dovelo do paralizovanja Predsjedništva sa remi pozicijom.
U službi razbijanja federativne Jugoslavije i realizacije srpskog velikodržavnog, politiÄkog projekta o formiranju jedinstvene srpske države, najneposrednije je upotrijebljena i (veliko) srpska peta kolona u Republici Bosni i Hercegovini - nacionalistiÄka Srpska demokratska stranka Bosne i Hercegovine. U ostvarivanju tog zloÄinaÄkog projekta, Srpska demokratska stranka Bosne i Hercegovine je prijetila da će ga postići i nasilnim putem (vojnim sredstvima), za što se svestrano pripremala. Tako je Radovan Karadžić, polazeći od ocjene da su “Srbi u Bosni i Hercegovini sve svoje nade vezali za njihovu maticu - zemlju Srbiju i da nikada neće dozvoliti da ih državna granica dijeli od Srbije”, u prvoj polovini novembra 1990. upozorio da su bosanski Srbi pripremljeni za rat i da “nisu više bespomoćni, već veoma moćni i ujedinjeni”.
Srpska demokratska stranka Bosne i Hercegovine je, posebno od druge polovine 1991, pod neposrednim direktivama državnog, politiÄkog i vojnog rukovodstva Srbije i Crne Gore i njihove nacionalistiÄke politiÄke, intelektualne i vjerske elite i liÄno vožda Slobodana Miloševića, a uz aktivnu i neposrednu podršku JNA i Državne bezbjednosti MUP-a Republike Srbije, pokrenula niz nelegalnih aktivnosti, u cilju rušenja legalnog poretka u Republici Bosni i Hercegovini i planiranja i pripremanja genocida nad Bošnjacima, o Äemu postoje brojni dokazi. MeÄ‘u tim aktivnostima su nelegalne odluke upustava i propisa:
- kojima su formirane tzv. srpske autonomne oblasti;
- Odluka poslanika Kluba Srpske demokratske stranke i Kluba Srpskog pokreta obnove o osnivanju “Skupštine srpskoga naroda u Bosni i Hercegovini” (24. oktobra 1991.);
- Odluka “Skupštine srpskoga naroda u BiH” o status funkcionera, rukovodećih radnika i drugih radnika u republiÄkim drzavnim organima (24. oktobar 1991.);
- Odluka “Skupštine srpskoga naroda” o verifikaciji proglašenih tzv. srpskih autonomnih oblasti u Bosni i Hercegovini: "Autonomna regija Krajina"; "SAO Hercegovina"; "SAO Romanijsko-BirÄanska"; "SAO Semberija" i "SAO Sjeverna Bosna" (21. novembra 1991.);
- Odluka “Skupštine srpskoga naroda” o teritorijama opstina, mjesnih zajednica i naseljenih mjesta u Bosni i Hercegovini, koja se smatraju teritorijom savezne države Jugoslavije
– Odluka “Skupštine srpskog naroda u Bosni i Hercegovini” o provoÄ‘enju plebiscita srpskog naroda u Bosni i Hercegovini (21. novembra 1991.), kao “federalne jedinice u sastavu savezne države”;
- Odluka “Skupštine srpskoga naroda” da se pristupi formiranju Republike Srpske Bosne i Hercegovine (21. novembra 1991.);
- Odluka “Skupštine srpskog naroda” o ostajanju srpskoga naroda u Bosni i Hercegovini u zajednickoj državi Jugoslaviji;
Upustvo o organizovanju i djelovanju organa srpskog naroda u Bosni i Hercegovini u vanrednim okolnostima (19. decembar 1991.);
- Deklaracija o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine (9. januara 1992.);
- Odluka o proglašenju Ustava Srpske Republike Bosne i Hercegovine (28. februara 1992.) i druge.
Ignorišući rezultate Haške konferencije o Jugoslaviji u uslovima tihe okupacije Republike Bosne i Hercegovine, izgraÄ‘eni nelegalni aparat još neproglašene Savezne Republike Jugoslavije, koji je u poÄetku imao pet “srpskih autonomnih oblasti”, sa tridesetak opština, koje su imale srpsku većinu i u kojima je SDS preuzela vlast, uporno je radio na formiranju “Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine” i širenju njenog prostora na što veći broj “srpskih naselja” u opštinama sa nesrpskom većinom, kako bi se u razgovorima sa TuÄ‘manom o podjeli Bosne i Hercegovine osigurala bolja pozicija.
Rukovodstvo Velikosrpskog pokreta je, u cilju da preduhitri Briselskom deklaracijom od 17. decembra 1991. naloženi referendum, svojim petokolonaškim ispostavama u Bosni i Hercegovini naredilo da do srpske nove 1992. godine proklamuju federalnu jedinicu u sastavu “savezne države Jugoslavije”. Stoga je tzv. Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, na Trećem zasjedanju, održanom 21. decembra 1991, donijela “Odluku da se pristupi formiranju Republike Srpske Bosne i Hercegovine”, kao “federalne jedinice u sastavu savezne države Jugoslavije”. Usvojen je stav da će se “Republika srpska Bosna i Hercegovina” “formirati”, u skladu sa rezultatima plebiscita srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, najkasnije do srpske nove 1992. godine. Sve aktivnosti na formiranju srpske paradržave predviÄ‘eno je da sprovedu organi “Skupštine srpskog naroda u Bosni i Hercegovini”.
Usvajanjem “odluke” o zapoÄinjanju priprema za formiranje “srpske republike Bosne i Hercegovine”, donesena je odluka o pristajanju na formiranje “zajedniÄke države srpskog naroda”, odnosno “Velike Srbije”. Tim prije, jer je, prema ocjeni Izvršnog odbora Srpske demokratske stranke Bosne i Hercegovine, od 19. februara 1992, “mjesto Republike srpskog naroda BiH u zajedniÄkoj državi srpskog naroda ...”.
Na Petom zasjedanju, održanom 9. januara 1992, “Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini” je usvojila “Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine”,” kao federalne jedinice susjedne države. Tim nelegalnim aktom, koji je stupio na snagu odmah, istoga dana - 9. januara je, “na podruÄjima srpskih autonomnih regija i oblasti i drugih srpskih etniÄkih cjelina u Bosni i Hercegovini”, proglašena “Srpska republika Bosna i Hercegovina”, “kao federalna jedinica u sastavu savezne države Jugoslavije”. Tako je ta kolaboracionistiÄka tvorevina formirana kao federalna jedinica zajedniÄke države srpskog naroda, koja je postojala od 3. oktobra 1991.
Na osnovu “Deklaracije o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine”, “Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini”, pod predsjedavanjem zloÄinca MomÄila Krajišnika, je na sjednici, održanoj 28. februara 1992, prvog dana referenduma za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, donijela “Odluku o proglašenju Ustava Srpske Republike Bosne i Hercegovine”.**
Donošenjem “Deklaracije o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine” i “Odluke o proglašenju Ustava Srpske Republike Bosne i Hercegovine” konstituisana je paradržava velikosrpskog agresora u Republici Bosni i Hercegovini, kao federalna jedinica “u sastavu savezne države Jugoslavije”.
Navedenim nelegalnim odlukama i njihovim faktiÄkim sprovoÄ‘enjem najdirektnije je ugrožena teritorijalna cjelovitost, nezavisnost, integritet i suverenitet Republike Bosne i Hercegovine, formirani srpski organi vlasti (“organi srpskog naroda u Bosni i Hercegovini”), Äijom su aktivnošÄ‡u potpuno ili djelimiÄno destruirani i delegitimirani legalni organi vlasti. Donošenjem “Ustava” (28. februara 1992.) i proglašenjem "Republike srpskog naroda (27. marta 1992.), zaokružene su formalno – pravne pretpostavke formiranja srpske paradržavne tvorevine u Republici Bosni i Hercegovini.
Imajući u vidu nelegitimnost i nelegalnost usvojenih odluka, Ustavni sud Republike Bosne i Hercegovine je 2. aprila 1992. iste poništio i proglasio nevažećim, ukljuÄujući i “Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine”, od 9. januara 1992, i “Odluku o proglašenju Ustava Srpske Republike Bosne i Hercegovine”, od 28. februara 1992.
Proces normativnog i faktiÄkog formiranja istovremeno je praćen i aktivnostima, koje su imale za cilj da se takva paradržava i vojno zaštiti, zbog Äega je tzv. Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini (11. decembra 1991.). donijela “Preporuku Oružanim snagama SFRJ o oÄuvanju teritorijalne cjelokupnosti Jugoslavije”. Istoga dana “Skupštine srpskoga naroda u Bosni i Hercegovini” uputila je “Zahjev Jugoslovenskoj narodnoj armiji”, u kome je traženo ”da svim sredstvima koja joj stoje na raspolaganju brani teritoriju Bosne i Hercegovine, kao sastavne dijelove države Jugoslavije, na kojima je sproveden plebiscit srpskog naroda i drugih graÄ‘ana za ostanak u zajedniÄkoj državi Jugoslaviji”.
Polazeći od velikosrpske (zloÄinaÄke) ideologije i politike i njenih genocidnih ciljeva u i prema Republici Bosni i Hercegovini, Srpska demokratska stranka, od svog formiranja (12. juli 1990) do 9. januara 1992, ne samo što je, po instrukcijama, smjernicama, naredbama i, uz pomoć i podršku (politiÄku, intelektualnu, vojnu, ekonomsku i drugu) Srbije i Crne Gore, proglasila paradržavnu tvorevinu (“Srpsku Republiku Bosnu i Hercegovinu”), "federalnu jedinicu u sastavu savezne države Jugoslavije", u okviru teritorijalnog integriteta Republike Bosne i Hercegovine i njenog ustavom utvrÄ‘enog društvenog i državnog ureÄ‘enja, već je, shodno tom nazivu (prefiks srpski) i uz aktivnu pomoć i podršku jakih snaga JNA (velikosrpska vojska "vojske srpskog naroda"), koja je (JNA, odnosno vojno rukovodstvo) smanjila i razoružala Teritorijalnu odbranu Republike Bosne i Hercegovine, organizovano naoružavala, obuÄavala i opremala srpsko stanovništvo, organizovala krizne štabove srpskog naroda-organe okupacione vlasti, uÄestvovala u preuzimanju (srpske) vlasti, omeÄ‘avala je granice “Velike Srbije”, i velikom koncentracijom vojnih snaga izvršila (tihu) okupaciju znaÄajnog dijela (državne teritorije) Republike Bosne i Hercegovine, flagrantno kršeći ustavno-pravni sistem i teritorijalnu cjelovitost i jedinstvo Republike Bosne i Hercegovine, ugrožavajući liÄnu i imovinsku sigrnost njenih graÄ‘ana, potpuno ili djelimiÄno delegitimirajuÄi legalne organe vlasti, organizovala srpsku politiÄku vlast - zakonodavnu, izvršnu i sudsku na teritoriji države Bosne i Hercegovine, Äak i u općinama gdje je srpski narod bio u manjini, što je bilo u funkciji neposrednih detaljnih politiÄkih, vojnih, obavještajnih, bezbjednosnih, informativnih, organizacionih, tehniÄkih, logistiÄkih i psiholoških priprema za osvajaÄki rat i genocid. Organizacija i voÄ‘enje navedenih aktivnosti bile su potpuno nelegalne i nelegitimne, odnosno rijeÄ je o neustavnim i protivzakonitim radnjama, koje, normativno-pravno nikad nisu sankcionisane. Njima je, pored ostalog, otvoreno i javno afirmativno najavljivano i podsticano nasilje i sila kao jedini metod rješavanja pripremljenog i režiranog oružanog sukoba. Organizovano, koordinirano i sinhronizovano su usmjeravane i voÄ‘ene zloÄinaÄke aktivnosti protiv Republike Bosne i Hercegovine izmeÄ‘u institucija Srbije u Beogradu, posebno voÄ‘e velikosrpskog pokreta (Slobodana Miloševića), i njenih petokolonaša u Republici Bosni i Hercegovini, paradržavne tvorevine Srpske Republike Bosne i Hercegovine, de iure i de facto instrumenta, organa i agenta države Srbije, odnosno Savezne republike Jugoslavije (Srbije i Crne Gore).
Raspoloživi i jasni dokazi potvrÄ‘uju postojanje subjektivnog (mentalnog) elementa genocida - namjere (mens rea) za izvršenje genocida nad Bošnjacima u Republici Bosni i Hercegovini. S tim u vezi, oÄigledno je postojanje dokaza o genocidnoj namjeri srpskog rukovodstva za formiranje jedinstvene srpske države koji su, pored ostalog, sadržani u iskazima najviših zvaniÄnika koji su neposredno radili na tom zajedniÄkom udruženom zloÄinaÄkom poduhvatu genocidnog karaktera.
David Harland je “u brojnim prilikama svjedoÄio da su Älanovi rukovodstava bosanskih Srba izražavali spremnost da ostvare deklarisani cilj /formiranje jedinstvene srpske države/ po svaku cijenu” i da je naroÄito Radovan Karadžić u svojim izjavama prije izvršenja genocida imao namjeru uništenja Bošnjaka. Naime, kod Radovana Karadžića je prije izvršenja genocida nad Bošnjacima postojala namjera (mens rea) za istrebljenje te nacionalne, etniÄke i vjerske grupe kao takve.
Karadžić je 12. oktobra 1991. u telefonskom razgovoru, sa Gojkom Äogom (beogradskim književnikom i profesorom), otvoreno i neposredno iznio namjeru o izvršenju genocida nad Bošnjacima, nacionalnom, etniÄkom i vjerskom grupom kao takvom, izjavljujući da će nestati (“oni će nestati, taj narod će nestati sa lica zemlje ..., … da bi tu bilo krvi do koljena i da bi muslimanski narod nestao …, To će biti pokolj krvavi …”). Obrazlažući te zloÄinaÄke namjere prema Bošnjacima (“... oni će nestati ...”), Karadžić je naveo “da ima 20.000 naoružanih Srba oko Sarajeva”, a “300-400.000 naoružanih Srba u Bosni i Hercegovini … Plus je tu Armija /tj. JNA - prim. S. ÄŒ. / i tehnika i sve to”. Sarajevo je, po Karadžiću, trebalo biti “crni kotao, gdje će 300.000 Muslimana umrijeti...”. Karadžić je, u skladu sa navedenim zloÄinaÄkim namjerama, politikom u razgovoru sa MomÄilom Krajišnikom 13. oktobra 1991. ponovio namjeru o uništenju Bošnjaka u Sarajevu i Republici Bosni i Hercegovini: “Za dva-tri dana Sarajevo će nestati i biće pet stotina hiljada mrtvih. Za mjesec dana u Bosni i Hercegovini će nestati Muslimani ...”. U “samo par dana Sarajevo će nestati i biće 500.000 mrtvih, u jednom mjesecu Muslimani će biti uništeni u Bosni i Hercegovini ...” .
Srpska demokratska stranka Bosne i Hercegovine je 14. oktobra srušila “krhki konsenzus koji je kako-tako održavao funkcionisanje podijeljenog Parlamenta. U toku burne sjednice, koja je trajala cijelu noć, delegati Srpske demokratske stranke su s prezirom odbacili prijedlog Stranke demokratske akcije i Hrvatske demokratske zajednice o suverenitetu Republike i položaju Bosne u Jugoslaviji”. Naime, u noći izmeÄ‘u 14. i 15. oktobra 1991. Radovan Karadžić je na sjednici Skupštine SR Bosne i Hercegovine, na kojoj je razmatrano pitanje budućnosti Republike, “objavio smrtnu kaznu muslimanskom narodu”, javno zaprijetivši da Muslimani mogu nestati: “... Ovo je put na koji vi hoćete da izvedete Bosnu i Hercegovinu ista ona autostrada pakla i stradanja kojom su pošli Slovenija i Hrvatska. Nemojte da mislite da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao, a muslimanski narod možda u nestanak, jer muslimanski narod ne može da se odbrani ako bude rata ovdje...”.
U razgovoru s Miodragom Davidovićem, 15. oktobra 1991, R. Karadžić je ponovo potvrdio genocidnu namjeru, prije svega, prema rukovodstvu bošnjaÄkog naroda: “Prije svega, niko od njihovog rukovodstva ne bi ostao živ. Za tri-Äetiri sata svi bi bili pobijeni. Ne bi imali šanse da opstanu uopšte”.
Radovan Karadžić je, u skladu s projektom o formiranju srpske države i “povezanosti srpskih teritorija sa majkom Srbijom”, koji je podrazumijevao i (iz)vršenje genocida, sliÄno nacistiÄkoj “borbi za životni prostor” (Kampf um lebensraum) 1991, pored ostalog, naglasio da se radi o borbi za “životni prostor” (“jer se ovde vodi borba .... za životni prostor”). U toj borbi za “životni prostor” Karadžić je objasnio kako se “Srbi moraju energiÄno suprotstaviti muslimanskom prodoru – ’Prvi temelji koji budu postavljeni biće dignuti u zrak i svi temelji koji budu položeni biće uništeni’”.
Radovan Karadžić je u više prilika spominjao i blokadu Sarajeva. Septembra 1991. je u telefonskom razgovoru informisao svoga voÄ‘u Slobodana Miloševića da je “Romanija spremna na blokadu Sarajeva, odakle niko neće biti u stanju da napusti Sarajevo, biće to katastrofa”. Time je Karadžić, izvršavajući naredbe, instrukcije i druge smjernice koje je dobio od voÄ‘e velikosrpskog pokreta, Slobodana Miloševića, i državnog rukovodstva Republike Srbije, još jednom (ponovio) ciljeve zloÄinaÄkog karaktera, što je, posebno 1992.-1995, bila politika i praksa velikosrpskog agresora i njegovih petokolonaša i kolaboracionista, kada su u Republici Bosni i Hercegovini u svim okupiranim mjestima i gradovima u opsadi i sigurnim zonama Ujedinjenih nacija izvršeni brojni oblici zloÄina protiv ÄovjeÄnosti, ukljuÄujući i genocid nad Bošnjacima.
Genocid nad Bošnjacima izvršen je u teškim i složenim uslovima meÄ‘unarodnog oružanog sukoba – agresije na nezavisnu, meÄ‘unarodno priznatu državu Republiku Bosnu i Hercegovinu, Älanicu Ujedinjenih nacija, i okupacije velikog dijela njene drzavne teritorije. OsuÄ‘eni ratni zloÄinac Biljana Plavšić je na 17. sjednici „Skupštine Republike Srpske“, održane od 24. do 26. jula 1992, izjavila da je 70% teritorije Bosne i Hercegovine osvojeno. Radovan Karadžić je na 34. zasjedanju Skupštine Republike Srpske, odrzane od 27. augusta do 1. oktobra 1993, izjavio: "A saÄuvali smo 250.000 mjesta životnog prostora gdje su muslimani živjeli." Slobodan Milošević je 15. aprila 1994. na sjednici Vrhovnog saveta odbrane Savezne republike Jugoslavije, pored ostalog, izjavio: " ... naše snage kontrolišu 72%) teritorije Bosne i Hercegovine";
Genocid nad Bošnjacima u Republici Bosni i Hercegovini rezultat je kolektivne velikosrpske ideologije, politike i prakse uništenja Bošnjaka. Samo u osmišljenom, planiranom, organizovanom, usmjerenom, voÄ‘enom, sistematskom i ciljnom genocidu nad Bošnjacima Republike Bosne i Hercegovine u i oko sigrne zone Ujedinjenih nacija Srebrenica, jula 1995, uÄestvovalo je prema rezultatima istraživanja Vlade Republike, po raznim osnovama i na razliÄite naÄine, preko 25.000 ljudi.
Sva raspoloživa relevantna, validna i pouzdana dokumenta, nauÄne Äinjenice, empirijski podaci, iskustvena i druga saznanja nesumnjivo dokazuju i potvrÄ‘uju da je paradržavna tvorevina Republika Srpska rezultat genocida (velikosrpskog) nacizma, odnosno države Savezne republike Jugoslavije/Srbije i Crne Gore, nastala na teškim kršenjima meÄ‘unarodnog humanitarnog prava, posebno na zloÄinu genocida, oznaÄena, omeÄ‘ena i prekrivena brojnim masovnim i pojedinaÄnim grobnicama.
Bitne odredbe znaÄenja dogaÄ‘aja u Republici Bosni i Hercegovini koja se odnosi za datum 9. januara 1992. su, prema relevantnim, validnim i pouzdanim dokumentima i relevantnim – nauÄnim saznanjima, pored ostalog, sljedeće:
1. NAVEDENOG DATUMA (9. JANUARA 1992.) FORMIRANA JE PARADRŽAVNA TVOREVINA SRPSKA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA, TVOREVINA SRBIJE I CRNE GORE/SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE.
2. PARADRŽAVNA TVOREVINA SRPSKA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA FORMIRANA JE NA NELEGALAN I NELEGITIMAN NAÄŒIN, KRŠEĆI, USTAVNO-PRAVNI SISTEM I TERITORIJALNU CJELOVITOST I JEDINSTVO REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE, UGROŽAVAJUĆI LIÄŒNU I IMOVINSKU SIGURNOST NJENIH GRAÄANA.
3. PARADRŽAVNA TVOREVINA SRPSKA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA FORMIRANA JE U USLOVIMA:
- velike koncentracije vojnih snaga, ukljuÄujući i korpuse JNA koji nisu bili u sastavu komandi, jedinica i ustanova JNA, u Republici Bosni i Hercegovini (povećane gustine vojnog posjedanja teritorije Republike Bosne i Hercegovine i predislokacije jedinica JNA iz Slovenije, Hrvatske i Crne Gore);
- masovnog naoružavanja, opremanja, obuÄavanja i mobilizacije srpskog stanovništva,
- formiranje tzv. srpskih autonomnih oblasti;
- odrržanog tzv. plebiscite srpskog naroda;
- potpune ili djelimiÄne destrukcije legalnih organa vlasti;
- organizovanih kriznih štabova srpskog naroda – organa okupacione srpske vlasti;
- tihe okupacije znaÄajnog dijela teritorije Republike Bosne I Hercegovine;
4. PARADRŽAVNA TVOREVINA SRPSKA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA /REPUBLIKA SRPSKA DJELOVALA JE U IME SRBIJE I CRNE GORE/SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE – U SVOJSTVU DE IURE I DE FACTO ORGANA I/ILI AGENTA SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE, odnosno U SVOJSTVU I ZA RAÄŒUN I KORIST SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE.
5. PARADRŽAVNA SRPSKA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA/REPUBLIKA SRPSKA NASTALA JE NA REZULTATIMA OSVAJAÄŒKOG (AGRESORSKOG) RATA PROTIV REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE I GENOCIDA NAD BOŠNJACIMA.
6. PARADRŽAVNA TVOREVINA SRPSKA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA/ REPUBLIKA SRPSKA BILA JE SAMO PUKI INSTRUMENT SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE, BEZ IKAKVE STVARNE, POLITIČKE I/ILI VOJNE SAMOSTALNOSTI, A PREKO KOJE JE, PORED DRUGIH DRŽAVNIH ORGANA, DJELOVALA SAVEZNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA.
7. PARADRŽAVNA TVOREVINA SRPSKA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA/ REPUBLIKA SRPSKA IZJEDNAČUJE SE SA ORGANIMA SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I U POTPUNOSTI JE ZAVISILA OD SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE, ČIJA SE DJELA PRIPISUJU SAVEZNOJ REPUBLICI JUGOSLAVIJI.
8. POLITIÄŒKA, VOJNA I FINANSIJSKA POMOĆ, PODRŠKA I SREDTVA KOJU JE SAVEZNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA PRUŽALA PARADRŽAVNOJ TVOREVINI SRPSKOJ REPUBLICI BOSNI I HERCEGOVINI/REPUBLICI SRPSKOJ, DOKAZUJU DA SU ZLOÄŒINI PROTIV ÄŒOVJEÄŒNOSTI I MEÄUNARODNOG PRAVA U REPUBLICI BOSNI I HERCEGOVINI, UKLJUÄŒUJUĆI I ZLOÄŒIN GENOCIDE U SIGURNOJ ZONI UJEDINJENIH NACIJA SREBRENICI I NJENOJ OKOLINI UPOTREBOM ORUŽANIH SNAGA - NEPOSREDNIM UÄŒEŠÄ†EM ŽIVE SILE (JNA/VOJSKA JUGOSLAVIJE/”VOJSKA SRPSKE REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE”/ “VOJSKA REPUBLIKE SRPSKE”/ “SRPSKA VOJSKA KRAJINE”, SPECIJALNE JEDINICE DRŽAVNE BEZBEDNOSTI, MUP-A REPUBLIKE SRBIJE I DRUGE ORUŽANE JEDINICE I GRUPE) IZVRŠENI I SREDSTVIMA (NAORUŽANJE, MUNICIJA, GORIVO, OPREMA…) SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE.
9. PARADRŽAVNA TVOREVINA REPUBLIKA SRPSKA, GENOCIDNOG KARAKTERA, LEGALIZOVANA JE DEJTONSKIM MIROVNIM SPORAZUMOM.
Institut za istraživanje genocida, Kanada
________________________________
[*] NauÄna i druga saznanja zasnovana su na najrealnijim teorijskim i nauÄnim izvorima i znaÄajnim rezultatrima empirijskih nauÄnih istraživanja autora (potpunije i detaljnije o tome vidi: www. institut-genocid.ba), kao i nauÄnim saznanjima drugih nauÄnika – istraživaÄa, te struÄnim saznanjima ICTY-a, ICJ-a i nacionalnih sudova (Savezne Republike NjemaÄke i Bosne i Hercegovine).
* U tekstu se ne razmatra velikodržavni projekt formiranja hrvatske države u Bosni i Hercegovini i njeno prikljuÄenje Republici Hrvatskoj.
** Pored toga, taj nelegalni organ je tog istog dana donio više zakona o formiranju svih važnih tijela paradržavne Srpske Republike Bosne i Hercegovine: Zakon o Vladi, Zakon o državnoj upravi, Zakon o narodnoj odbrani, Zakon o unutrašnjim poslovima, Zakon o javnom informisanju, Zakon o narodnoj banci, Zakon o službi za platni promet i finansijsku kontrolu, Zakon o javnim prihodima i javnim rashodima i Odluku o osnivanju “Radio-televizije srpskog naroda Bosne i Hercegovine”. Kasnije su donesena i druga brojna zakonska akta, te istovremeno imenovan i aparat “paradržave” administracije.