Genocid nad Romima
Poštovani gospodine Fatmir Alispahić,
U nemogućnosti da prisustvujem izuzetno znaÄajnom historijskom Äasu koga organizuje Kulturni centar „Karneol“ u povodu 75. godišnjice ZeniÄke rezolucije (26.05.1942.), prve rezolucije u Evropi protiv genocida nad Romima, molim vas da ovu moju kratku poruku proÄitate.
Poštovani prisutni na historijskom Äasu u povodu 75. godišnjice ZeniÄke rezolucije, prve rezolucije u Evropi protiv genocida nad Romima želim vam se kratko obratiti u ime Instituta za istraživanje genocida, Kanada. Moje obraÄanje poÄinjem pitanjem za sviju nas. Zašto kultura sjećanja? Zbog povratka najbolje bosanskohercegovaÄke vrijednosti - udruženog bosanskohercegovaÄkog pothvata prihvatanja, priznavanja, poštovanja drugog i drugaÄijeg. kao modusa jedino moguće egzistencije bosanskohercegovaÄkog društva oliÄenog u Ideji Bosne i Bosanskom duhu. Ja sada živim u Kanadi. Kanadski društveni sistem se zove Kulturni mozaik i skoro je identiÄan Ideji Bosne i Bosanskom duhu. Bosna i Hercegovina je veliki historijski pothvat gradnje plurarnog društva u kojem ljudi razliÄitih pripadanja, porijekla i tradicija pokušavaju uspostaviti pravedni politiÄki i društveni poredak. To je jedan od najvećih pothvata u historiji Äovjeka i civlizacije bez koga nema Äovjeka, civilizacije, Evrope, Svijeta. VelikonacionalistiÄke ideologije i prakse transformisale su taj pothvat u sukobljene strane, u udruženi agresivno genocidni zloÄinaćki pothvat što je potpuno suprotno idealu bosanskohercegovaÄkih graÄ‘ana, Ideji Bosne i Bosanskom duhu. Tako je poražena temeljna bosanskohercegovaÄka vrijednost, a time i temeljna vrijednosti humanizma. Od 1992. godine traje to dehumaniziranje zemlje, ljudi, društva i države. Evropa i Svijet su dozvolile agresiju i genocida na Bosnu i Hercegovinu. Zatim je Bosna i Hercegovina na silu ugarana u dejtonsku konstrukciju. Danas se prodaje bosanskohercegovaÄka zemlja, prodaje se Bosna i Hercegovina. Paktiranje sa antibosanskim snagama koje su projektovale i izvršile agresiju i genocid, antibosansko eksperimentisanje i praštanje za konstantno razvaljivanje bosanskohercegovaÄke zemlje, teritorije, društva i države je kraj vrijednosti humanizma u koje se mnogi zaklinju. U Bosni i Hercegovini su mnogi, strani i unutrašnji subjekti žrtvovali osnovne principe humanizma, osnovne principe Ideje Bosne i Bosanskog duha, principe istine i pravde. Evropska i svijetska humanost je poražena u Bosni i Hercegovini. Na margini tog strašnog poraza ostala je još univerzalna bosanskohercegovaÄka vrijednost, ostala je Ideja Bosne i Bosanski duh, ostali su jer bosanskohercegovaÄki graÄ‘ani još nisu poraženi. Ali njih je sve manje. Svake godine iz Bosne i Hercegovine ode više hiljada graÄ‘ana. Bosna i Hercegovina tako postaje zemlja staraca i stranaca kojima univerzalnost bosanskohercegovaÄke ideje, duha, prakse nije interesantna.
U toku Drugog svjetskog rata ubijeno je preko pola miliona Roma. U Bosni i Hercegovini nije bilo masovnih zloÄina nad Romima, a razlog tome jesu BošnjaÄke rezolucije iz 1941. godine, te ZeniÄka rezolucija od 26. maja 1942. godine koja je pozvala na zaštitu Roma. ZeniÄka rezolucija je Äasni doprinos bošnjaÄog naroda i grada Zenice u odbrani i jaÄanju osnovnih ljudskih prava i sloboda Roma. U teškom vremenu Drugog svjetskog rata tako su Bošnjaci dali svoj veliki nacionalni doprinos zaštiti Roma i tako se svrstali u skupinu civililovanih naroda.
Kao narod bez matiÄne države, Romi su vijekovima tražili svoje mjesto pod suncem. U državama u kojima su se nastanjivali, Romi su bili žrtve progona, prisilne asimilacije i genocida. Danas se Romi u Bosni i Hercegovini, ali i ostalim evropskim zemljama, suoÄavaju sa problemima obespravljenosti, diskriminacije i marginalizacije. Kako bi se povećala inkluzija Roma u društvo i poboljšao njihov ekonomski i socijalni položaj, vlade Centralne i IstoÄne Evrope pokrenule su meÄ‘unarodni program „Dekada Roma 2005 – 2015“. Bosna i Hercegovina se 2008. godine pridružila Dekadi Roma, obavezavši se time na rješavanje pitanja kao što su omogućavanje izbora Roma u državna tijela, rješavanje problema iz oblasti stanovanja, zdravstvene zaštite, zapošljavanja i obrazovanja, te na borbu protiv diskriminacije i predrasuda prema Romima.
Institut za istraživanje genocida, Kanada u svojoj misiji ima posebno angažovanje na poštivanju manjinskih i ljudskih prava kao temeljnih vrijednosti savremenog društva. Romima se mora omogućiti potpuna zaštita ljudskih prava i sloboda što ukljuÄuje i da se politiÄki organizuju i angažuju. To nije tek uslov za napredovanje Bosne i Hercegovine na svom evropskom putu, nego civilizacijska obaveza svake države koja želi pripadati 21. vijeku. Institut za istraživanje genocida, Kanada će aktivno raditi na tome. U ovoj nauÄno istraživaÄkoj ustanovi imate vaš glas ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u Kanadi, SAD i Äitavom svjetu.
S poštovanjem.
Profesor Emir Ramić
Direktor Instituta za istraživanje genocida, Kanada