Provesti nacionalne zakone kojima se zabranjuje poricanje genocida i glorifikacija ratnih zloÄinaca
– UvodniÄari teme “Krah pravosuÄ‘a i restorativne pravde za žrtve torture“ bili su David Pettigrew, profesor filozofije – studij holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Southern Connecticut i Programa za genocid Univerziteta Yale, SAD i Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida
SARAJEVO (AA) – Samo ponovno ujedinjenje BiH omogućilo bi pravu pravnu restorativnu pravdu za žrtve genocida i efikasno rješavanje osnovnih uzroka genocida što je osnivanje, priznavanje i legitimitet Republike Srpske, reÄeno je na današnjoj redovnoj sesiji Kruga 99 održanoj u Sarajevu, javlja Anadolu Agency (AA).
UvodniÄari teme “Krah pravosuÄ‘a i restorativne pravde za žrtve torture“ bili su David Pettigrew, profesor filozofije – studij holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Southern Connecticut i Programa za genocid Univerziteta Yale, SAD i Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida.
Pettigrew je istakao kako predloženi zakon u Republici Srpskoj (RS) koji se odnose na ”zaštitu žrtava ratne torture“ predstavlja surovu prevaru.
”Predloženi zakon je diskriminatoran jer, da bi ušla u sistem za naknadu štete, žrtva mora imati prebivalište u RS-u tri godine prije podnošenja prijave. Žrtve užasnih zloÄina koji su se dogodili u Republici Srpskoj nisu voljne da tamo žive i od njih to i ne treba oÄekivati“, pojasnio je.
– “Zakon o nacionalnom parku” u Podrinju novi vid nametanja nadzora i iskljuÄivanja povratnika
Istakao je kako su žrtve interno raseljene u Federaciji Bosne i Hercegovine ili žive u inostranstvu.
”Zahtjev za prijavu boravka u RS-u je sam vrhunac licemjerstva s obzirom na to da je u Republici Srpskoj organiziran orkestrirani napor za spreÄavanje povratka nesrba koji su prisilno iseljeni iz svojih domova. Psihološka zastrašivanja i ponovna kolektivna traumatizacija preživjelih vrše se putem poricanja genocida i glorifikacije osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca u Republici Srpskoj”, rekao je Pettigrew.
Podsjetio je kako je prošle godine predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavio kako “postoje projekti Äiji je cilj da muslimani ponovo okupiraju Drinu, odnosno Podrinje“, RS je nametnula ”Zakon o nacionalnom parku” u Podrinju kao novom vidu nametanja nadzora i iskljuÄivanja povratnika.
Smatra kako je ograniÄavanje zaštite stanovnika RS-a diskriminatorno i nehumano te da zaštitu žrtava muÄenja treba proširiti na žrtve gdje god da su, bilo gdje u svijetu.
Istakao je kako naknadu treba proširiti i na druge civile koji su pretpjeli zloÄine kao rezultat meÄ‘unarodne agresije u BiH, bilo da su se nalazili u gradovima i selima pod opsadom ili u takozvanim zaštićenim zonama.
”Kako bi se sprijeÄila ponovna traumatizacija, kvalifikaciju žrtve za naknadu i podršku treba pažljivo utvrditi nezavisna komisija izvan entiteta Republike Srpske. To je neophodno obzirom na oÄiglednu povezanost Republike Sprske, njenih osnivaÄa, politiÄara, vojske i policije s ‘ratnim muÄenjima’, a imajući u vidu i Äinjenicu da Milorad Dodik poriÄe genocid i dehumanizuje preživjele kao ciljnu grupu”, kazao je Pettigrew.
Smatra kako predloženi zakon predstavlja izrugivanje restorativne pravde, ako ne i potvrdu njenog neuspjeha u RS-u.
IstiÄe kako bi istinski napori u traženju reparativne pravde ukljuÄili javno prihvatanje odgovornosti rukovodstva RS-a za zloÄine poÄinjene u ime tog entiteta.
”Potrebno je provesti nacionalne zakone kojima se zabranjuje poricanje genocida i glorifikacija ratnih zloÄinaca. Ali diskriminatornom i ograniÄenom prirodom predloženog Zakona o žrtvama seksualnog nasilja i muÄenje izriÄe se još jedan odluÄujući pristuo neuspjehu restorativne pravde”, rekao je Pettigrew.
– Pettigrew: RS osnovana s genocidnom namjerom
Kazao je kako bi pokušaj restorativne pravde trebao ispraviti ono što je pogrešno uraÄ‘eno, u smislu zloÄina koji su poÄinjeni i rješavanjem samog uzroka zloÄina.
Rekao je kako je RS osnovana s genocidnom namjerom, da se stvori etniÄki homogen entitet.
Smatra kako se progrešno može uÄiniti ispravnim jedino kroz rekonstrukciju BiH s multikulturalnom, demokratskom nacijom.
”Ovo ponovno ujedinjenje treba postići formiranjem internacionalne komisije. MeÄ‘utim, Srbija i Hrvatska ne bi trebale biti ukljuÄene u ovu internacionalnu komisiju jer nisu bili dobri partneri BiH u miru. Zbog negiranja genocida ili drugih ratnih zloÄina, podizanja nacionalistiÄke retorike u vezi s teritorijalnim pretenzijama poÄetkom 90-ih i glorifikacije osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca, Srbija i Hrvatska nisu podržale izgradnju jedinstvene nacije u BiH. Samo ponovno ujedinjenje BiH omogućilo bi pravu pravnu restorativnu pravdu za žrtve genocida i efikasno rješavanje osnovnih uzroka genocida što je osnivanje, priznavanje i legitimitet Republike Srpske”, zakljuÄio je Pettigrew.
– PravosuÄ‘e u službi politike
Tahirović je istakao kako ono što je dodatno u BiH, pa i cijelom regionu, problematiÄno jeste cijelo pravosuÄ‘e koje je na usluzi politici i koje je stvorilo haotiÄno stanje.
Podsjetio je na odluku Ustanovog suda BiH donesenu 2004. godine kojom je na neki naÄin svim žrtvama torture omogućio ostvarivanje pravda, odnosno prava na obeštećenje presudom kroz koju je dao do znanja da ne može postojati zastara kada su u pitanju poÄinjeni ratni zloÄini i naknadu štete.
Ipak, podsjeća, odluka o naknadi štete i zastari je promijenjena 2014. kasnije Äime je skoro 50.000 žrtava doveo u zabludu.
”Kroz procesuiranje poÄinilaca, mi dobijamo i dobrim dijelom taÄnu sliku logora, odnosno žrtava koje su prošle torture u logorima. Srbija i Hrvatska to vješto izbjegavaju. Nema procesa, a ako i ima, oni su veoma šturi i vrlo nekorektni, Äak uvredljivi“, smatra Tahirović.
Dodao je kako u BiH postoji stanje da se kroz strategiju izgubio smisao procesuiranja ratnih zloÄina.
”To je cijeli jedan sistem koji se obrušio, nažalost, na leÄ‘a žrtava koje su u poziciji da nose ne samo sudske procese već da se bore za svoja prava”, pojasnio je Tahirović.
Istakao je kako su od meÄ‘unarodne zajednice oÄekivali mnogo veću podršku i da će ona, na osnovu svojih konvencija, putem meÄ‘unarodnih zakona, uÄiniti nešto kako bi žrtve torture u BiH dobile svoja prava.
Zakon o pravima žrtava torture u RS-u, nazvao je diskriminatornim prema Bošnjacima i Hrvatima i dodao kako će biti zanimljivo kako će taj zakon biti primjenjen u praksi, s obzirom da se navodi da će se poštivati presude sudova, ali nije navedeno kojih.
Za implementaciju i provoÄ‘enje cjelokupnog postupka je Institut za istraživanje ratnih zloÄina RS-a, koji, dodaje Tahirović, negira presude Haškog tribunala.
”U svakom sluÄaju, bez obzira što je donesen Zakon o pravima žrtava torture u Republici Srpskoj, mislim da je jedino rješenje takav zakon donijeti na nivou BiH, omogućiti svim žrtvama podjednaka prava i doći do taÄnog broja stradalih, odnosno žrtava torture u BiH, ukljuÄujući i Bošnjake i Srbe i Hrvate”, zakljuÄio je.