13. 08. 2018.
Institutu za istraživanje genocida Kanada {IGK} kontinuirano prijete: Iza napada stoji antibosanska koalicija sastavljena od negatora zloÄina agresije i genocida na RBiH, odnosno negatora države BiH
Cilj udružene antibosanske koalicije koja je posebno aktivna u Sjevernoj Americi je pokušaj da se promijeni sadržaj povijesnih Äinjenica o agresiji na RBiH. Najvažniji projekat antibosanske koalicije u Sjevernoj Americi je propaganda protiv Bošnjaka koji se žele prikazati kao“strani element” koji se odmetnuo od srpskog ili hrvatskog stabla. A konaÄan cilj antibosanske koalicije je lobiranje kod ameriÄkog i kanadskog politiÄkog, akademskog i kulturnog establišmenta za podjelu države BiH.
Napadi na IGK i njegovog direktora akademika Emira Ramića putem prijetnji telefonom i na društvenim mrežama, a koji su prijavljeni nadležnim organima, su posebno intezivirani u vremenu kada se iz faze negiranja i relativiziranja genocida i masovnih zloÄina u BiH prešlo u fazu njihovog veliÄanja. IGK se tome suprostavio smatrajući da se radi o nezapamćenom iživljavanju na preživjelim žrtvama agresije i genocida koje dosadašnja nauka o genocidu nije poznavala. IGK je javno osudio sluÄajeve da se presuÄ‘enim ratnim zloÄincima, nakon presude, kao i nakon odsluženja kazne odaju priznanja i da se oni slave kao nacionalni heroji, u Äemu ponekad uÄestvuju srpska i hrvatska politiÄka, vjerska, akademska i kulturna elita u matici i dijaspori.
IGK nema namjeru stati i prijetnje i uvrede ga neće zaustaviti. Sa svojim Internacionalnim ekspertnim timom od više od 300 eminentnih istraživaÄa, akademika i boraca za ljudska prava i slobode ostaje u odbrani bosanskog dostojanstva i bosanskohercegovaÄke državne opstojnosti borbom za istinu, pravdu, ljudska prava i slobode. ÄŒlanovi IGK hodaju uspravno, dostojanstveno i bez zastajkivanja.
Osnivanje IGK je proizvod potrebe da se na drugaÄiji naÄin poÄne promišljati kultura pamćenja koja treba biti sastavni dio bosanskog nacionalnog bića koje je zajedno sa državom BiH odbranjeno u agresiji i genocidu. Ta kultura pamćenja podrazumjeva da se o najveÄim zloÄinima u Evropi poslije holokausta treba promišljati upotrebom nauke i istraživanja, jer borba protiv revizionista historije, negatora genocida i glorifikatora zloÄina i zloÄinaca nije moguća samo emocijama. Samo nauÄnoistraživaÄka saznanja mogu biti trajna osnova razvijanja naših sposobnosti u pravovremenom otkrivanju, identifikovanju, spreÄavanju i kažnjavanju zloÄina genocida, u Äemu istraživaÄi genocida imaju historijsku ulogu i odgovornost. To je ono što smeta Älanovima antibosanske koalicije koji upućuju prijetnje. Posebno im smeta što IGK utiće na svijest ljudi i njihovih kolektiviteta o shvatanju potrebe udruživanja svih ljudskih snaga u borbi protiv genocida, što dolazi do nauÄne istine, koju blagovremeno i adekvatno predstavlja javnosti, Äime opominje na brojne razmjere genocida što je jedan od mogućih adekvatnih oblika preventivne strateške djelatnosti. IGK je reducirao prostor brojnim lažima, falsifikatima i falsifikatorima historije, te utjecao na svijest, ponašanje, iskaze i djelanje pojedinaca, pojedinih društvenih subjekata i društvenih grupa koje negiraju, odnosno poriÄu genocid i glorificiraju zloÄin i zloÄince.
Borba za zaštitu ljudskih prava i sloboda i posebno borba protiv revizionista historije i negatora genocida je teška, ponekad i vrlo opasna. Ono što nam daje snagu jeste ubjeÄ‘enje da je borba za istinu i pravdu jedan od najvažnijih ljudskih i civilizacijskih ciljeva. Ljudska prava su osnova demokratije, slobode i mira, razvoja i pravde. Svuda u svijetu ljudska prava su na udaru. Agresija i genocid u BiH su bili, jesu i biće još dugo strašna kušnja za naÄela upisana u Povelju UN. Agresija i genocid u BiH su pokazala da su ljudska prava kršena i ugrožena, te da ne postoje adekvatni mehanizmi za zaštitu ljudskih prava i sloboda. Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima UN su prihvatile stajalište da su ljudska prava univerzalna vrijednost i nisu uslovljena nacionalnom, vjerskom ili nekom drugom pripadnošÄ‡u. Bošnjaci kao jedini narod u Evropi koji je u modernom dobu preživio agresije i genocide su izloženi nedopustivoj diskriminaciji ne samo u matici, već i u dijaspori.
Antibosanskoj koaliciji i onima koji prijete poruÄujemo da IGK neće stati, borba za istinu i pravdu neće prestati, borba za jedinstvenu državu BiH u njenim historijskim granicama bez legalizovanih rezultata agresija i genocida se nastavlja. BiH nikada neće postati ljudska pustinja postavljena na masovnim grobnicama žrtava koju će antibosanska koalicija oblikovati po svojim potrebama, za svoje nacionalistiÄke ciljeve. Budućnost pripada onima koji se najdalje i najduže sjećaju prošlosti. IGK ostaje uz one kojima je još zabranjeno pravo na suze istine i pravde u ime budućnosti bez suza. BiH će se izboriti za svoju stvarnu državnu i društvenu slobodu, a ta borba je već poÄela u Sjevernoj Americi.
Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK}