Moralni sunovrat Nobelovog komiteta
Moralno posrnula Evropa, Äije posrnuće svjedoÄi moralno posrnuli Nobelov komitet koji daje nagradu poštovaocu Miloševićevog projekta protiv države Bosne i Hercegovine je na tragu udruženih velikonacionalistiÄkih politika i ideja u njihovim borbana protiv države Bosne i Hercegovine. Ova nagrada je još jedan instrument agresivnih poricanja bosanskohercegovaÄke države. Dodjeljivanje Nobelove nagrade za književnost negatoru genocida, apsolutni je anticivlizacijski Äin i novo ponižavanje za ljude koji su unesrećeni jednom fašizoidnom i nacionalistiÄkom politikom koja je devedesetih godina prostor Republike Bosne i Hercegovine pretvorila u mjesto najvećeg zloÄina poslije holokausta u Evropi. Zato ova nagrada nije oda jednom književnom opusu kako bi trebalo biti, već nagrada ekstremnim nacionalistima u borbi protiv jedne hiljadugodišnje bosanske državne i društvene tradicije. Handke je uvjeravao javnost Evrope da žrtve izmišljaju zloÄine i masovne grobnice za hiljade ubijenih. On nije pokazao ni mrvu empatije sa žrtvama koje je iza sebe ostavila Miloševićeva ubilaÄka mašinerija. Takav pojeinac bez obzira na vrijednost knjiÄ‘evnog djela ne zaslužuje Nobelovu nagradu.
Ali Bosna i Hercegovina nije zemlja mržnje, u Bosni i Hercegovini sve što je retrogradno se ne može vezati samo za islam, ali u Bosni i Hercegovini njeni istinski sinovi i kÄeri jesu dehumanizirani u agresiji i genocidu i sada ponovo ovom nagradom. Jer ova Nobelova nagrada nije za književnost, nije samo radi književnog rada, već i radi glasa moralno posrnule i nesposobne Evrope protiv budućnosti bosanske države, glasa koji treba oÄuvati nemoralni eksperiment dejtonske države za oÄuvanje paradržavnih tvorevina izniklih na rezultatima agresije i genocida, koje i dan danas truju jedinstveno državno i društveno tkivo ideje Bosne i bosanskog duha.
Nobelov komitet treba da se zamisli nad svojom budućnošÄ‡u, ali i budućnošÄ‡u svijeta jer je moralno posrnuo u negiranje zloÄina genocida u Bosni i Hercegovini. Nobelov komitet je na pogrešnoj strani evropske povijesti. Osim historijskih i sudskih Äinjenica postoji dovoljno ljudske i akademske hrabrosti da nećemo dozvoliti da nam Nobelov komitet definira prošlost i anticipira budućnost,
jer je dodjelom nagrade Peteru Handkeu iznevjerio ne samo testament utemeljitelja Alfreda Nobela, već prije svega Ideju Bosne i bosanski duh.
Ali nikakva poricanja, nikakve udružene kvazi nauÄne komisije, nikakva namjerna dobro plaÄena prekrajanja historije i sada nikakve nagrade pa bile one i Nobelove, ne mogu ugroziti i posebno ne poništiti sudsku pa samim tim i historijsku i ljudsku Äinjenicu o genocidu u Srebrenici, najveÄem zloÄinu poslije holokausta u Evropi. Njima koji to uporni pokušavaju se samo Äini da mogu na bilo koji naÄin naškoditi navedenim Äinjenicama o zlu koje se srući na jednu zemlju i jedan narod. UnatoÄ Äinjenici da historija svjedoÄi o moralnim sunovratima onih koji trebaju da održavaju pravedan poredak na zemlji, Bosna za razliku od Nobelovog komiteta ostaje buditi vjeru u Äovjeka. Bosna je dokaz kako je razlikovanje dobra od zla, pravde od nepravde i istine od laži ostalo temeljnim ljudskim porivom i pozivom.
Emir Ramić