1.
NAUČNA ISTRAŽIVANJA
U proteklih dvadeset godina prof. dr. Emir Ramić je pod agendom NauÄnih istraživanja objavio preko 700 naslova, od ozbiljnih nauÄnih radova, do historiografskog tretmana godišnjica zloÄina i važnih dogaÄ‘aja, ali i pravovremenih reakcija na aktuelne dogaÄ‘aje koji su zadirali u pitanje ratnih zloÄina i tretmana pravosudne i povijesne istine. Profesor Ramić je napravio most izmeÄ‘u nauÄnog tretmana tema iz oblasti kulture sjećanja i potreba savremenog trenutka da se ova važna oblast ne prepusti trivijalizaciji i nepismenosti. Akademska zajednica se kulturom sjećanja najÄešÄ‡e bavi u zatvorenim univerzitetskim okvirima, dok postoje svakodnevne potrebe da odreÄ‘ene teme, prisutne u javnosti, budu tretirane relevatnim izvorima i jezikom pismenosti. Važno je to zbog razumijevanja da se historijska istina mora baštiniti u okvirima koji je mogu zaštititi i saÄuvati od zuba vremena i od raznorodnih manipulacija. Upravo to je prepoznao prof. Ramić, kada je uspostavio most od jezika nauke ka potrebama savremenog trenutka. Njegova NauÄna istraživanja prostiru se od smrtopisa kroz krajeve Bosne i Hercegovine u kojima su se dogodili genocidni pohodi – a što se može Äitati kao geografija kulture sjećanja, pa do Äitavog niza pravovremenih i relevantnih reakcija na brojne dogaÄ‘aje. S jedne strane imamo autora koji mudrim didaktiÄkim metodama nastoji javnosti, ali i budućnosti, predstaviti kompleksnost historijske materije, nacrtati Äinjenice iz vremena dvostruke agresije na RBiH. S druge strane imamo agilnog hroniÄara aktuelne borbe za državne interese, za historijsku istinu, koji se odvažno bori protiv negatora pravosudnih Äinjenica o genocidu nad Bošnjacima, koji u tu važnu bitku za historijski tekst ulazi sa nauÄnom aparaturom, staloženo, suvereno, nadmoćno. Otud se pod agendom NauÄnih istraživanja nalaze i klasiÄni nauÄni tekstovi iz kulture sjećanja, ali i brojni kraći tekstovi, reakcije i saopćenja, u kojima se – nauÄnim jezikom, dakle – reagira na savremene pojave. Pred nama je, velimo, preko 700 tekstova koje je prof. dr. Emir Ramić objavio od 1999. do 2019. godine. Nemoguće ih je sve donijeti u jednoj knjizi, a pogotovo u jednom poglavlju, ali ih je moguće sve pronaći u elektronskoj formi, za one koje bude zanimalo cjelokupno djelo i djelovanje prof. dr. Emira Ramića. OdluÄili smo se za reprezentativan izbor, koji može, u dijapazonu tematskih interesovanja, posvjedoÄiti cjelinu. Naravno da nema pravednog izbora, jer uvijek ostane možda nešto bolje, što je zaslužilo da se naÄ‘e u izboru, no, naš cilj je bio da posvjedoÄimo taj raspon djelovanja prof. dr. Emira Ramića, pod agendom NauÄnih istraživanja. OdluÄili smo se da obradimo posljednjih deset godina, da iz svake godine odaberemo po Äetiri odlomka, koji mogu biti reprezantitav uzorak tematskih interesovanja i akademskog aktivizma prof. dr. Emira Ramića.
2.
SMRTOPISI GENOCIDA NAD BOŠNJACIMA
Misija Instituta za istraživanje genocida Kanada i njegovog utemeljitelja prof. dr. Emira Ramića upravo je da se savremenim edukativnim mehanizmima didaktiÄki djeluje na najšire graÄ‘anske slojeve, kako bi se u domenu opće kulture prihvatile i znale Äinjenice o genocidu nad Bošnjacima. Onako kako jevrejske zajednice, od porodice do institucionalnih okvira, znaju i žive Äinjenice o Holokaustu, uspijevajući da te Äinjenice ugrade u domen opće antifašistiÄke kulture ÄovjeÄanstva, upravo tako prof. dr. Emir Ramić realizira didaktiÄku viziju uobliÄenja Äinjenica o genocida nad Bošnjacima. Šta to znaÄi? Za svakog Bošnjaka, za svakog antifašistu i humanistu, mora postojati kritiÄna taÄka poznavanja Äinjenica o genocidu nad Bošnjacima. Svojim serijalom o gradovima i Äaršijama gdje su izvršeni genocidni zloÄini nad bošnjaÄkim civilima, prof. dr. Emir Ramić je ispisao svojevrsnu genocidografiju, mapu ili kartu genocida, sa osnovnim podacima. To su elementarne lekcije bez koje više nema ni patriotske kulture, ni antifašistiÄke higijene u bošnjaÄkom narodu, i općenito u bosanskom društvu, ali i šire. Nije to više pitanje samo moralnog odnosa spram sebe, naroda i domovine, to je pitanje prava na budućnost, koje zasigurno nema bez kulture sjećanja. Naredno poglavlje je otud više udžbenik, a manje esej, više Äinjenica, a manje promišljanje, upravo dato u onom didaktiÄkom svjetlu u kome treba odgajati bošnjaÄku i bosanskohercegovaÄku budućnost. Ramićevi smrtopisi / smrtografija genocida nad Bošnjacima su prva lekcija na studijskoj grupi kulture sjećanja, na svojevrsnom narodnom univerzitetu koji se tiÄe svakog našeg Äovjeka.
3.
IZBOR iz INTERVJUA
U dejtonskoj medijskoj zbilji rijetki su intelektualci i akademski autoriteti koji su u protekle dvije decenije bili toliko pitani za mišljenje, i toliko intervjuirani, koliko je to bio dr. Emir Ramić. Ulazeći u analizu oko 200 intervjua koliko je u ovom periodu dao dr. Ramić, nailazimo na jedan specifikum, koji treba potcrtati. ÄŒesto bošnjaÄki intelektualci, koji su prisutni u javnosti, inkliniraju jednom od medijskih blokova, a rijetko ćete naći nekoga ko je jednako interesantan za sve medije koji egzistiraju na polju politiÄke i idejne šarolikosti. Profesor Ramić je svojim društvenim i nauÄnim angažmanom izgradio tu vrstu autoriteta i respekta da se njegovo mišljenje smatra meritornim za sve medijske kuće.
Kada uÄ‘emo u analizu svih tema o kojima je pitan, i o kojima je govorio dr. Ramić, susrećemo se sa svojevrsnom tematskom hronikom dejtonske zbilje, naravno, sa akcentom na pitanje kulture sjećanja i realizacije pravosudnih meÄ‘aša postratne budućnosti. Profesor Ramić jednako meritorno govori o pitanjima kulture identiteta i imperativa njegovog oÄuvanja u dijaspori, u uvjetima asimilacije, o pitanjima institucionalnog odnosa prema iseljeništvu, o temama iz geostrateške oblasti, preko razliÄitih replika na društveno-politiÄku datost, pa do niza ekspertnih tumaÄenja presuda za genocid i ratne zloÄine. U našoj akademskoj i društvenoj realnosti vjerovatno ne postoji autor, poput dr. Emira Ramića, koji je dinamiÄnije, gotovo hroniÄarski, reagirao na mnogobrojne primjere revizionizma historije i pravosudne istine, te veliÄanja genocidaštva i zloÄinstva. Tu autorsku i akademsku posebnost u punoj mjeri svjedoÄe i ovi intervjui.
U nastojanju da jedno poglavlje knjige bude posvećeno ovoj bogatoj javnoj aktivnosti dr. Emira Ramića – kakva jeste fenomen njegovih mnogobrojnih intervjua – nastojali smo da napravimo izbor koji će dati reprezentativnu sliku spektra tema o kojima je govorio i medija za koje je govorio u svojim intervjuima dr. Ramić. I ne samo to... Iz ovih intervjua smo izvukli najzanimljivije dijelove, tako da imamo izbor u izboru: izbor od 40 intervjua od njih preko 200, te izbor iz samog intervjua, gdje donosimo jedan upeÄatljiv odlomak. Treba i to reći, da su ovi intervjui razasuti na više od 30 medijskih adresa, meÄ‘u kojima su i one najuglednije medijske kuće.
Intervjui dr. Emira Ramića, u odnosu na cjelokupan njegov rad, ponajbolje su svjedoÄanstvo tog interaktivnog odnosa izmeÄ‘u javnosti - dakle publike, medija i urednika - i jednog od najvažnijih bosanskohercegovaÄkih i bošnjaÄkih autora i mislilaca.
4.
BESJEDE
Prof. dr. Emir Ramić je u posljednje dvije decenije jedan od najprominentnijih bošnjaÄkih besjednika. Ne samo kao organizator brojnih manifestacija i konferencija, već i kao sudionik i gost na mnogim dogaÄ‘ajima, prof. Ramić se pokazao kao briljantan govornik, svjedoÄeći i tu svoju erudiciju i analitiÄku preciznost. Ono što je zapisano ostaje, a kako mnoge sjajne besjede, općenito, ostaju nezabilježene, nezapisane, tako je ovo polje djelovanja dr. Ramića ostalo u sjeni njegovih pisanih tragova. Bilo bi nepotpuno praviti presjek nauÄnog, publicistiÄkog, aktivistiÄkog djelovanja prof. Ramića, a skrajnuti taj važni dio njegovog poslanja – da se u razliÄitim povodima, bilo da se radi o državnim praznicima, o nauÄnim konferencijama, o promocijama knjiga i filmova, ili o komemorativnim povodima – obraća prisutnima, kao istaknuti predstavnik akademske zajednice. Iako je nemoguće ući u trag mnogim ovakvim povodima, gdje je prof. dr. Emir Ramić bio besjednik, onaj koji drži slovo u povodu, pronašli smo i saÄinili izbor od nekoliko takvih materijala, tek kako bismo ukazali i na ovaj veoma važan segment akademskog i patriotskog aktivizma jednog od najznaÄajnijih bošnjaÄkih intelektualaca s poÄetka 20. stoljeća.
5.
SLOVO O KNJIGAMA
Prof. dr. Emir Ramić je jedan od najtraženijih i najuglednijih recenzenata knjiga koje se odnose na kulturu sjećanja. MeÄ‘u autorima koji se bave istraživanjem Äinjenica o genocidu nad Bošnjacima etablirano je mišljenje da dr. Ramić posjeduje onu akademsku širinu potrebnu za struÄnu valorizaciju i hrestomatsku kontekstualizaciju pisanog doprinosa iz ove oblasti. Posve je razumljiv taj stav, budući da je dr. Ramić jedan od lidera naše kulture sjećanja, koji je na vrijeme prepoznao da genocid nad Bošnjacima mora biti pamćen institucionalno, i to u mreži internacionalne razmjene nauÄnih i drugih Äinjenica o ratnim zloÄinima i tretmanu žrtve, o pravu i pravdi, o zaboravu i sjećanju. Autori koji daju doprinos kulturi sjećanja, prirodno, žele da njihov rad bude valoriziran na najvišem nivo, i da se naÄ‘e u mreži internacionalne razmjene i dostupnosti. Prof. Ramić je, zasigurno, jedna od najpouzdanijih recenzentskih adresa za otvaranje ovakvih perspektiva. Zapravo, Institut za istraživanje genocida Kanada jedina je domaća institucija u inozemstvu koja je programski posvećena sakupljanju i distribuiranju Äinjenica o genocidu nad Bošnjacima. Utemeljitelj i prvi Äovjek ovog Instituta, prof. Ramić, upućen je u recentnu produkciju iz ove oblasti, i odveć angažiran na predstavljanju knjiga o kulturi sjećanja, kao recenzent, kao promotor, ali i kao autor prikaza u mnogim medijima. Uvidom u ovo bogato polje djelovanja prof. Ramića susrećemo se sa brojnim knjigama koje su prošle valorizacijski i recenzentski angažman ovog istaknutog lidera naše kulture sjećanja. Prof. Ramić u svjim recenzijama nastoji u stilskom i jeziÄkom smislu uspostaviti most izmeÄ‘u materije i Äitatelja, utoliko što nauÄni jezik ostavlja po strani, te nastoji emotivnim nabojem oplemeniti svoju preporuku i uspostaviti taj komunikacijski trokut: autor / knjiga – recenzent / kritiÄar – Äitatelj / recipijent. Zapravo, emocija i jeste ono što Äini najsnažniji motiv u prenošenju znanja, a knjige koje je recenzirao i predstavio prof. Ramić upravo nose tu silnu emotivnu energiju, sazdanu od bola i ponosa. Pred nama je jedan izbor recenzija dr. Emira Ramića, o knjigama koje zasugurno grade dobar dio bedema u tvrÄ‘avi kulture sjećanja.
6.
HRONIKA BORBE ZA PRAVDU I ISTINU
Prof. dr. Emir Ramić je svoj akademski i kreativni potencijal - kao što smo vidjeli u prethodnim poglavljima – iskazao u mnogostrukim spisateljskim i aktivistiÄkim formama, kao nauÄnik, recenzent, promotor, predavaÄ i govornik, a nadasve, kao istaknuti borac za istinu i pravdu. Neko bi mogao pomisliti da smo kroz prethodna poglavlja, i kroz saÄinjene izbore iz bogate arhive, iscrpili sve vidove djelovanja iz bogatog opusa prof. dr. Emira Ramića. Ali, tada bismo zaboravili jedan segment po kome se misija prof. dr. Emira Ramića razlikuje u odnosu na najvažnije bošnjaÄke intelektualce našeg vremena. To ćemo nedvosmisleno reći: dr. Emir Ramić je naš najznaÄajniji hroniÄar politiÄkih i društvenih zbivanja koja se odnose na aspekt borbe za pravosudnu pravdu i historijsku istinu. A to ćemo lahko i dokazati: Uz uvažavanje nekolikih bošnjaÄkih autora i autoriteta, Äinjenica je da ne postoji niko – poput prof. dr. Emira Ramića – ko je u posljednjih dvadeset i više godina bezmalo svakodnevno pratio politiÄku i medijsku scenu i momentalno reagirao na sve one teme koje proizilaze iz domena njegove osnovne misije, kao osnivaÄa Instituta za istraživanje genocida Kanada. ÄŒovjek-institucija, treba bez dvojbe priznati! Dr. Ramić je u bosanskohercegovaÄkoj društvenoj i medijskoj zbilji prepoznat kao akademski brend, bez usporedivosti, jedinstven kao hroniÄar i tumaÄ tema iz oblasti kulture sjećanja, te imperativa borbe za pravdu i istinu. I ne samo to... Godine iza nas su iznjedrile jednu posebnu akademsku i publicistiÄku scenu u dijaspori, a gdje je dr. Ramić nedvojbeno najprepoznatljivija i najaktivnija akademska figura. Valjalo je ovo reći da bismo saÄinili valjan uvod u ovo poglavlje knjige, koje je zapravo reprezent onih oko tri hiljade tekstova, otvorenih pisama, saopćenja za javnost i razliÄitih reakcija koje je na aktuelne dogaÄ‘aje pisao i objavljivao prof. dr. Emir Ramić. Nemoguće je napraviti pravedan izbor meÄ‘u 2329 naslova sa kojima smo se susreli na poÄetku rada na ovoj knjizi, da bi u meÄ‘uvremenu taj broj porastao za nekoliko stotina, i da bismo ustanovili da je odveć nemoguće bibliografski upratiti sve tragove djelovanja i rada prof. dr. Emira Ramića. Zato je ovo izbor, zato je ovo uzorak, Äiji je cilj da pokaže hroniÄarsku i aktivistiÄku agilnost jednog od najvažnijih bošnjaÄkih intelektualaca, i vjerovatno najrevnosnijeg hroniÄara našeg vremena, prof. dr. Emira Ramića.
7.
ESEJI, PISMA, PORUKE…
posvećeno prof. dr. Emiru Ramiću
Ne postoji recenzija ove knjige, ili predgovor za nju, koji bi poput ovog poglavlja mogli odslikati poštovanje i povjerenje koje prof. dr. Emir Ramić uživa meÄ‘u najuglednijim Bošnjacima svoga vremena. Autorski tekst o djelu dr. Ramića može biti sintetiÄan, sveobuhvatan, ali, sigurno da ne može sagledati sve one povode i taÄke gledišta sa kojih je valoriziran rad jednog od najvažnijih bošnjaÄkih intelektualaca današnjice, a po nekim sudovima, i svojevrsnog lidera u institucionalnom profiliranju naše dijaspore. Zbog toga smo se odluÄili da iz bogate bibliografije i korespondencije prof. Ramića izdvojimo 40 imena koja će posvjedoÄiti razliÄite aspekte valorizacije ovog akademskog i patriotskog opusa i pregnuća. U poglavlju koje je pred vama možete susresti istinska esejistiÄka promišljanja misije prof. dr. Emira Ramića; možete uoÄiti da neki stavljaju akcenat na umrežavanje dijaspore, drugi na profiliranje akademskog liderstva, treći na stvaranje lobistiÄke platforme u meÄ‘unarodnim okvirima, Äetvrti na zasluge u meÄ‘unarodnoj borbi za istinu o genocidu nad Bošnjacima… I tako redom. Ponovo se uvjeravamo koliko su bogata i raznorodna polja djelovanja prof. dr. Emira Ramića. No, ovaj put, to ne svjedoÄi autorsko pero dr. Ramića, već to Äine ugledna i priznata imena, koji u razliÄitim povodima, sa autorskim peÄatom, akcentiraju neku od bitnosti rada i djelovanja prof. dr. Emira Ramića. Pred nama su, dakle, eseji koji su pisani o radu dr. Ramića, te pisma i poruke upućena na njegovu adresu. Imena koja stoje iza ovih sadržaja, najbolja su preporuka za Äitanje narednog poglavlja:
Ibrahim Kajan, Esad Duraković, Smail ÄŒekić, Ferid Muhić, Vehid Gunić, Mustafa Cerić, Šaćir Filandra, Fatmir Alispahić, Ismet Dizdarević, Bedrudin Gušić, Sakib Softić, Ibrahim Osmanbašić, Fuad Jakirlić, Ekrem Tucaković, Džemal Najetović, Lejla Panjeta, Ademir Jerković, Mirsad Mahmutović, Erol Avdović, Šemso Agović, Dženad Hodžić, Senahid Halilović, Dženita Pašić, Zijad Bećirević, Rizvan Halilović, Ševko Kadrić, Damir A. SaraÄević, Selena Seferović, Meliha Pihura, Fuad Džidić, Francis A. Boyle, Enes Ljevaković, Izet Terzić, Ramiz Salkić, Džemaludin Latić, Nedim Makarević, Stjepan Kljuić, Ejup Ganić, Smail ÄŒekić, Lamija Tanović, Remza Lagarija.