IZBOR iz INTERVJUA
U dejtonskoj medijskoj zbilji rijetki su intelektualci i akademski autoriteti koji su u protekle dvije decenije bili toliko pitani za mišljenje, i toliko intervjuirani, koliko je to bio dr. Emir Ramić. Ulazeći u analizu oko 200 intervjua koliko je u ovom periodu dao dr. Ramić, nailazimo na jedan specifikum, koji treba potcrtati. ÄŒesto bošnjaÄki intelektualci, koji su prisutni u javnosti, inkliniraju jednom od medijskih blokova, a rijetko ćete naći nekoga ko je jednako interesantan za sve medije koji egzistiraju na polju politiÄke i idejne šarolikosti. Profesor Ramić je svojim društvenim i nauÄnim angažmanom izgradio tu vrstu autoriteta i respekta da se njegovo mišljenje smatra meritornim za sve medijske kuće.
Kada uÄ‘emo u analizu svih tema o kojima je pitan, i o kojima je govorio dr. Ramić, susrećemo se sa svojevrsnom tematskom hronikom dejtonske zbilje, naravno, sa akcentom na pitanje kulture sjećanja i realizacije pravosudnih meÄ‘aša postratne budućnosti. Profesor Ramić jednako meritorno govori o pitanjima kulture identiteta i imperativa njegovog oÄuvanja u dijaspori, u uvjetima asimilacije, o pitanjima institucionalnog odnosa prema iseljeništvu, o temama iz geostrateške oblasti, preko razliÄitih replika na društveno-politiÄku datost, pa do niza ekspertnih tumaÄenja presuda za genocid i ratne zloÄine. U našoj akademskoj i društvenoj realnosti vjerovatno ne postoji autor, poput dr. Emira Ramića, koji je dinamiÄnije, gotovo hroniÄarski, reagirao na mnogobrojne primjere revizionizma historije i pravosudne istine, te veliÄanja genocidaštva i zloÄinstva. Tu autorsku i akademsku posebnost u punoj mjeri svjedoÄe i ovi intervjui.
U nastojanju da jedno poglavlje knjige bude posvećeno ovoj bogatoj javnoj aktivnosti dr. Emira Ramića – kakva jeste fenomen njegovih mnogobrojnih intervjua – nastojali smo da napravimo izbor koji će dati reprezentativnu sliku spektra tema o kojima je govorio i medija za koje je govorio u svojim intervjuima dr. Ramić. I ne samo to... Iz ovih intervjua smo izvukli najzanimljivije dijelove, tako da imamo izbor u izboru: izbor od 40 intervjua od njih preko 200, te izbor iz samog intervjua, gdje donosimo jedan upeÄatljiv odlomak. Treba i to reći, da su ovi intervjui razasuti na više od 30 medijskih adresa, meÄ‘u kojima su i one najuglednije medijske kuće.
Intervjui dr. Emira Ramića, u odnosu na cjelokupan njegov rad, ponajbolje su svjedoÄanstvo tog interaktivnog odnosa izmeÄ‘u javnosti - dakle publike, medija i urednika - i jednog od najvažnijih bosanskohercegovaÄkih i bošnjaÄkih autora i mislilaca.
Je li bh. ambasador u Kanadi zaista Vjekoslav Domljan?
„Ljiljan“: Ambasador BiH u Ottawi, prof. dr. Vjekoslav Domjan, nije odgovorio ni na jedno od pisama upućeno njemu i Ambasadi BiH od strane svih oblika organiziranja Bošnjaka Kanade. Kako tumaÄite ovakvo ponašanje bh. ambasadora?
- Bošnjaci Kanade su sa radošÄ‡u i nadom doÄekali otvaranje Ambasade BiH u Kanadi. MeÄ‘utim, Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike, BošnjaÄki Biznis Klub Sjeverne Amerike, BošnjaÄki Islamski Centri u Torontu, Hamiltonu, Kitchener-Waterloou, London Windsoru nisu zadovoljni odnosom Ambasade BiH prema bošnjaÄkoj dijaspori koja živi u ovoj zemlji. Psihološki osjećaj sigurnosti koje nam danas mogu dati bosanskohercegovaÄka predstavništva nadomještaju onu nesigurnost koju su rijeke prognanika osjećale na poÄetku agresije kada su u tuÄ‘oj, hladnoj i nerazumljivoj i neželjenoj zemlji tragali za zaštitom i podrškom, na kraju, za peÄatom na papiru i pasošu na kome se moglo vidjeti da smo živi, da smo Bošnjaci i da smo pod zaštitom - države. TaÄno je da se ovaj bh. ambasador nije odazvao ni na jedan poziv povodom obilježavanja državnih praznika ili nekih drugih datuma iz novije bh. historije. Prema mojim saznanjima, u Južnom Ontariu, gdje živi više od 75 posto svih Bošnjaka u Kanadi, većina ih ne zna za postojanje Ambasade BiH u Kanadi, ne zna ko je ambasador, ko je prvi Bošnjak u Ambasadi, koje konzularne usluge i kakvu zaštitu državljanima nudi Ambasada. Nedolazak predstavnika Ambasade na manifestaciju „Never Again“ povodom deset godina agresije na BiH, održane aprila mjeseca na Toronskom univerzitetu je neprihvatljivo. Smatramo da pozivanje na materijalnu situaciju u ambasadi, odnosno BiH, ne može biti prihvatljiv izgovor za neprisustvovanje najvažnijim dogaÄ‘ajima po Bošnjake u Kanadi. Samo zajedniÄkim radom možemo biti na zadatku interesa naše domovine. “Domjanova ambasada” ostala je gluha i na vijest o sramnom davanju 75.000 dolara od strane Trillium Foundation nikom drugom do ÄŒetniÄkom ravnogorskom pokretu. Uz ovakve ambasadore možemo samo oÄekivati još više donacija za ravnogorske Äetnike, možda one iste koji i danas štite zloÄinca Karadžića. Ambasador Domjan stalno želi svoju neaktivnost i svoje nepriznavanje bošnjaÄkih organizacija prikazati kao liÄni sukob izmeÄ‘u njega i bošnjaÄkih voÄ‘a, što naravno ni u kom sluÄaju nije istina. Svi oblici bošnjaÄkog organiziranja Kanade - vjerski, nacionalni, kulturni, sportski i nauÄni su jednoglasni u zahtjevu da se poboljša odnos ambasadora prema bošnjaÄkom biću. Jer samo na takav naÄin svi zajedno ćemo izgraÄ‘ivati jaÄu i otvoreniju dijasporu a time i maticu, našu BiH.
„Ljiljan“ (29.08.2003.)
BošnjaÄki dijalog je put opstanka i prosperiteta
Bošnjaci.net: Gospodine Ramiću, Äesto u svojim istupima govorite o potrebi otvaranja unutarbošnjaÄkog dijaloga, odnosno potrebi formiranja viših i složenijih organizacionih oblika, pojasnite nam naÄin na koji to planirate uraditi i šta će to u konkretnom znaÄiti za bošnjaÄki narod?
- Izlazak Bošnjaka iz hroniÄne obamrlosti spram historijskih zbivanja, kao i buÄ‘enje njihove nacionane svijesti prevashodno nije moguće bez otvaranja vrata unutarbošnjaÄkom dijalogu, koji treba iznjedriti kritiÄnu masu pozitivne energije i snage, koja je sposobna da definira bošnjaÄki nacionalni interes i instrumente na putu njegove realizacije i zaštite. Budući da je bošnjaÄka inteligencija danas, uglavnom, otuÄ‘ena od svih komponenti bošnjaÄkog bića, prvi cilj unutar bošnjaÄkog dijaloga bio bi, dakle, kreiranje bošnjaÄkog fronta, unutar koga bi negativna bošnjaÄka energija, koja proizilazi iz podijeljenosti bošnjaÄkog bića, bila neutralisana, odnosno transformirana u pozitivnu energiju, baziranu na prihvatanju, poštovanju, tolerisanju i priznavanju razliÄitosti unutar jedinstvenog bošnjaÄkog bića. Zbog toga smatramo da je samo zdravim bošnjaÄkim aktivizmom i dijaloškim promišljanjem bitnih egzistencijalnih pitanja, moguće otvoriti put bošnjaÄkog preporoda. Dijalog koji je sam po sebi suprotstavljen diktaturi pojedinca, a koja se do sada kao prihvatljiv model nametala Bošnjacima, jedini je ispravan put otpora bošnjaÄkom nestanku, jer se ne bazira na konceptu voÄ‘a-narod, nego se vodi meÄ‘u narodom. Dijalogom Bošnjaci izmiÄu zamkama dnevno politiÄke, karijeristiÄke i profiterske svrhe. S druge strane, dijalog generira proaktivnu bošnjaÄku javnost, koja se tako gradi na osnovama pluralizma, slobodnog mišljenja i javne rasprave, Äime je ona u svojoj osnovi demokratska i na taj naÄin obavezujuća. BošnjaÄki dijalog je, dakako, i bosanski dijalog, jer iskljuÄuje monoekskluzivistiÄku, totalitarnu jednodimenzionalnost, podstiÄe pluralnost i uvažavanje razlika u jedinstvu. Veliki znaÄaj u procesu produkcije bošnjaÄkog dijaloga zauzima lobiranje u zapadnim društvima za bošnjaÄki interes, ali je to vrlo profesionalan, odgovoran i skup posao koji traži znanje i novac. U tom kontekstu valja promišljati i o kvalitativno boljem uvezivanja bošnjaÄke dijaspore i matice, te je na tom tragu bilo prijedloga o uvoÄ‘enju Ministarstva za dijasporu, pri Vijeću ministara BiH. U uslovima kada je veliki broj graÄ‘ana BiH, a naroÄito Bošnjaka van matice, formiranje jednog takvog ministarstva bi odigralo kljuÄnu ulogu u procesu spajanja matice i dijaspore na dobrobit naše domovine. Važno je još jednom podsjetiti da je prošlo vrijeme bošnjaÄkog tolerisanja i pasivnosti i da se Bošnjaci moraju osloboditi beskiÄmenjaštva, primitivizma, zajedljivosti i podaništva. Moraju biti odluÄni u akciji za nacionalni, državotvorni, patriotski i vjerski preporod, kako u matici tako i u dijaspori, za preporod u kome će biti širen bosanski duh i ideja Bosne, a jedinstveno multidimenzionalno bošnjaÄko biće poštovano kao kiÄma ideje Bosne i bosanskog duha.
Bosnjaci.net (01.12.2003.)
BošnjaÄka zajednica je garant bošnjaÄkog opstanka
Gospodine Ramiću, s obzirom da je Vaša uža struÄna oblast interesovanja, stanje bošnjaÄke nacionalne svijesti u dijaspori, specijalno u Kanadi, recite ukratko kakvi su rezultati vašeg istraživanja na tom planu?
- BuÄ‘enje bošnjaÄke nacionalne svijesti nije moguće bez otvaranja vrata, prije svega, unutarbošnjaÄkog dijaloga, koji će iznjedriti kritiÄnu masu pozitivne bošnjaÄke energije i snage, koja je sposobna da definira minimum bošnjaÄkih nacionalnih interesa, odnosno njihov zajedniÄki imenitelj, sa kojima ne može i ne smije biti trgovine ili ustupaka. Na taj naÄin bi se unutar bošnjaÄkog fronta neutralisala negativna energija, koja proizilazi iz podijeljenosti bošnjaÄkog bića i usmjerila ka stvaranju platforme i izradi strategije za zaštitu njihovog nacionalnog interesa. KljuÄnu ulogu u tom procesu morala bi imati bošnjaÄka inteligencija koja je danas, uglavnom, otuÄ‘ena od svih komponenti bošnjaÄkog bića. Inteligencija je šutjela prije rata, šutjela u ratu i šuti poslije rata. Ona šuti i u ovoj trenutnoj podijeljenosti bošnjaÄkog bića. Ona nije nezavisna, ali glumi nezavisnost. BošnjaÄko biće ne zaslužuje takvu inteligenciju. Ali, prošlo je vrijeme bošnjaÄkog tolerisanja i pasivnosti, i smatramo da je upravo Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike snaga koja može da otvori taj proces formiranja bošnjaÄkog fronta, koji će biti sposoban odbraniti bošnjaÄko biće sa njegovim vjerskim, nacionalnim i patriotskim osnovama na ovim prostorima.
Gdje su u svim tim bošnjaÄkim pa i svebosanskim kretanjima u dijaspori, misleći ljudi, intelektualci, nauÄnici i umjetnici kojih je došlo puno u Sjevernu Ameriku?
- Države socijalnog blagostanja, kakve su ove u zapadnoj politiÄkoj hemisferi nude sve, ali nažalost, useljenicima i asimilaciju! Ona visi iznad nas kao Damaklov maÄ. Bojim se da se veliki broj intelektualaca u dijaspori već nalazi u državotvornoj i emocionalno-tradicijskoj dubiozi, što je prvi korak ka gubljenju nacionalnog identiteta. Zapad nudi velike šanse intelektualcima da nastave svoj intelektualni i istraživaÄki rad. Ali zapad nudi i veliki zamku asimilacije i zaborava. Ma kako, kao pojedinac, Äovjek bio materijalno ili duhovno bogat, on je siromah bez svoje zajednice. U bošnjaÄkoj zajednici je garancija opstanka bošnjaÄkog bića. Dakle, ne u bilo kojoj zajednici ili u zapadnom društvu! Samo bošnjaÄka zajednica može držati Bošnjake organizirane i uzajamno povezane, smisleno i funkcionalno organizirane, udružene i ujedinjene. Istraživanje pokazuje, da je bošnjaÄkom biću neophodna kritiÄna masa vjerski-nacionalno-patriotski osviještene inteligencije i biznismena, koji će biti nosioci preobražaja negativne energije bošnjaÄke potrganosti u pozitivnu energiju jedinstva bošnjaÄke razliÄitosti. Vjerski, nacionalno i patriotski emancipovani, bošnjaÄka inteligencija i biznismeni, mogu povesti Bošnjake u bošnjaÄki dijalog i front, koje će rezultirati produkcijom globalnog bošnjaÄkog interesa, Äuvanog i jaÄanog lobistiÄko-strateškim centrom, i tako svrstati Bošnjake u red demokratskih i progresivnih naroda.
„SabaH“ – New York,
„BH Ogledalo“ – Australija, “BH Pogledi” Toronto (23.10.2005.)
Dijaspora unese šest milijardi eura godišnje
- Iako je bosanskohercegovaÄka dijaspora u je proteklih deset godina u BiH unijela više od 60 milijardi eura, država ni izbliza nije iskoristila finansijske i ekonomske mogućnosti više od milion svojih iseljenika i graÄ‘ana na privremenom radu u inostranstvu. Prema podacima Centralne banke BiH, dijaspora je samo u 2008. godini unijela u BiH dvije milijarde eura, ne raÄunajući gotovinu koja nije registrirana. Stvarni priliv novca od iseljenika svake godine znatno je veći nego što to pokazuju službene brojke. StatistiÄki podaci iz BiH, ali i informacije sa kojima raspolažu iseljeniÄka udruženja u inostranstvu, govore da ÄetveroÄlana porodica iz dijaspore, za mjesec dana u BiH, potroši izmeÄ‘u 2.000 i 4.500 eura, što je daleko više od prosjeÄne mjeseÄne potrošnje većine graÄ‘ana koji žive u BiH. Unoseći po raznim osnovama od šest do sedam milijardi eura godišnje, dijaspora postaje najveći ulagaÄ u gospodarstvo, i svojim novcem Äuva socijalni mir u BiH. U ekonomskom smislu, dijaspora je važniji partner nego što su EU, MMF i druge asocijacije. Za razliku od njih, ona ne samo da ne ucjenjuje svoju zemlju, nego ne traži nikakve privilegije i benefite. Paradoksalno je da pred meÄ‘unarodnim institucijama i fondovima BiH kleÄi i moli, a iseljeništvo arogantno odbacuje, ponižava i ne mari za njegove opravdane zahtjeve, Äije bi rješenje bilo od koristi prije svega za samu maticu. Ono što iseljenici oÄekuju od vlasti je rješavanje njihovog pravnog statusa, jer veliki potencijal dijaspore je u generaciji mladih ljudi, od kojih su mnogi već istaknuti inženjeri, menadžeri, nauÄnici, uspješni privrednici, sportisti. Svi oni su jako dobro integrisani u ekonomski i društveni život zemalja u kojima žive. Ako BiH u najkraćem roku ne naÄ‘e naÄin kako da ove mlade ljude animira za ideju nove, demokratske i prosperitetne države, oni će za vrlo kratko vrijeme izgubiti interes i vezu sa maticom. Kroz desetak godina u maticu neće stizati ni ovih nekoliko milijardi dolara koje dijaspora unosi u zemlju, a zanemarene generacije mladih neće imati interes za bilo kakve investicije u BiH. Naprotiv, desit će se obrnut proces, jer će oni naslijeÄ‘enu imovinu prodavati i taj novac investirati, ne u BiH, već u zemlje u kojima žive. Znatna ekonomska moć dijaspore leži i u velikom broju malog kapitala, koji bi mogao da bude uložen u ekonomiju BiH. MeÄ‘utim, problem je u tome što je marketing matice u dijaspori veoma slab, te se ovaj kapital ne može pokrenuti i fokusirati, pogotovo u uslovima neriješenog statusa dijaspore. BiH trebala da ide u susret ovom usitnjenom kapitalu inicirajući preko svojih privrednih komora i drugih asocijacija osnivanje raznih akcionarskih društava u dijaspori, a tamo gdje je moguće i održavanje aukcija, tendera, povezivanje poslovnih ljudi koji žive u dijaspori sa tržištem u BiH, uÄvršÄ‡ivanjem mreže poslovnih ljudi dijaspore i matice, formiranje distribucionih kanala kojima će se bh proizvodi plasirati na svjetsko tržište i otklanjanje zakonskih prepreka za nesmetano investiranje kapitala dijaspore u maticu.
„VeÄernji list“ (18.09.2006.)
Dijaspora je glasaÄka i turistiÄka mašinerija
G-dine Ramiću, 350.000 Bošnjaka živi u Sjevernoj Americi i Kanadi, što je impozantna brojka. Kako biste Vi danas opisali veze te dijaspore sa BiH i zbog Äega su takve?
- Dijaspora je rijetko bila u prilici da osim davanja novca matici, utiÄe na bilo kakve promjene u politiÄkom, ekonomskom, kulturnom i nauÄnom razvoju matice, iako ona predstavlja najkompetentniju ciljnu grupu, spremnu, sposobnu i voljnu da uloži u ekonomsku, pravnu, kulturnu, nauÄnu, politiÄku i svaku drugu revitalizaciju matice. Da bi se to desilo, dijaspora mora osjetiti da su se na relaciji matica – dijaspora, desile suštinske, a ne samo deklarativne promjene. Institucije i graÄ‘ani BiH ne vide važnost dijaspore. Svoditi državni odnos sa dijasporom samo na novac i investicije je površno. Ljudi iz dijaspore se moraju osjećati ravnopravnim graÄ‘anima BiH, a ne kao biznismeni koji su došli da ulože, zarade ili potroše. Tek u novije vrijeme poÄinje se promišljati i govoriti u kontekstu znanja i iskustva koje ljudi iz dijaspore mogu staviti na raspolaganje svojoj matici, ali se isto tako dijaspora, koja se dobrovoljno i snagom svog patriotizma stavila u službu države treba uvjeriti da je dobrodošla matici.
Interes bošnjaÄke dijaspore za izborni proces u BiH više je nego loš. Šta je glavna smetnja da se pobudi interes ljudi, jer je jasno da bi oni svojim glasanjem mnogo toga mogli promijeniti u zemlji, posebno u dijelovima gdje je izvršeno etniÄko ÄišÄ‡enje?
- ÄŒinjenica da dijaspora na izbore izlazi u vrlo malom procentu, jasan je pokazatelj stanja njene svijesti i osjećaja odgovornosti prema budućnosti BiH. S druge strane, mali procenat prijavljenih za glasanje u diplomatsko-konzularnim predstavništvima odraz su (ne)rada bh. diplomatije u pravcu podizanja svijesti o znaÄaju i važnosti dijaspore u participaciji u politiÄkom i društvenom životu svoje zemlje. Većina ambasada i konzulata ne rade ništa da budu dio dijaspore i nemaju skoro nikakvu vezu sa organizacijama u dijaspori. Izbori su najuticajniji instrument koji dijaspori nudi mogućnost da svoje ideale i zahtjeve stavi u okvire izvršne vlasti i tako ih približi realizaciji. Neizlazak na izbore znaÄi glas protiv budućnosti dijaspore, protiv države BiH, glas za neprijatelje Bošnjaka i BiH, glas za oÄuvanje paradržavnih tvorevina izniklih na rezultatima agresije i genocida, koje i dan danas truju jedinstveno državno i društveno tkivo ideje Bosne i bosanskog duha.
Da li je u izbornom procesu zakazala država?
- I pored brojnih propusta u izbornom procesu, vezanih za pitanja zašto se dijaspora mora registrovati svaki put za izbore, zašto je rok za registraciju kratak, zašto pored liÄne karte, vozaÄke dozvole i bh. pasoša i rodni list, bez obzira na datum vaÄ‘enja, nije važeći dokument, smatram da je glavni propust nedostatak svijesti o tome da su izbori, odnosno izlazak na izbore, prije svega pokazatelj zrelosti jednog naroda i kao takav kljuÄni instrument u izgradnji perspektivne i zdrave bosanskohercegovaÄke budućnosti. Mali procenat izlaska naših ljudi u dijaspori na izbore pokazatelj je loše slike odnosa dijaspore prema matici, ali i obratno. To pokazuje s druge strane nebrigu države za onaj dio svoga naroda koji uveliko može doprinijeti kreiranju boljeg života u matici.
Web magazin Sarajevo-x.com / Klix.ba (18.08.2008.)
Dodik je problem
Sarajevo-x.com: Iz perspektive sjevernoameriÄkih Bošnjaka, najveći problemi BiH su ustav i Milorad Dodik. Gospodine Ramiću, kako protiÄu pripreme za lokalne izbore u BiH koji dolaze uskoro i znate li išta o interesu ljudi za ovogodišnje izbore?
- PolitiÄka situacija u BiH zasigurno otežava mnoge stvari pa i razmišljanja o svjetlijoj budućnosti zemlje. Što se tiÄe trenutne situacije u našoj zemlji, i onoga što se dešava na politiÄkoj sceni, od prijetnji otcjepljenjem Republike srpske, do zahtjeva za njeno ukidanje, zastoja reformi u zemlji i opšte zaostajanje BiH za drugim zemljama u modernizaciji i evropeizaciji, smatramo da naša država treba, prije svega, riješiti dva problema. Jedan je novi ustav, potpuno suprotan ilegalnom Dejtonskom ustavu, koji ne samo da trga jedinstveno državno i društveno tkivo BiH, već i i produkuje nesuverenost bosanskohercegovaÄkog graÄ‘anina na teritoriji njegove države. Dejtonski ustav diskriminira državljane BiH po nacionalnoj, vjerskoj i kulturnoj pripadnosti. Zato je Dejtonski ustav veoma opasan presedan, ne samo za BiH, već Evropu i svijet. Drugi problem je antibosanskohercegovaÄko djelovanje Milorada Dodika. Svojim konstantnim radom na planu podržavljenja entiteta Republika srpska, Dodik ruši temelje državnosti BiH, slabi politiÄku, ekonomsku i kulturnu moć BiH, ruši njen ugled u svijetu. U rješavanju ovih problema uloga dijaspore bi mogla biti od presudnog znaÄaja, zbog Äega joj treba omogućiti ravnopravno uÄešÄ‡e u politiÄkom životu, politiÄki, duhovno i ekonomski je približiti matici, stvoriti ekonomske zakone dostojne dijaspori, omogućiti sigurnost ulaganja i mogućnost plasiranja zdravog kapitala, kojim niko neće moći manipulisati. Dijaspora sa svježim kapitalom koga je pošteno zaradila i kojim vlast neće moći komandovati može oživjeti privredu, ubrati profit, a državu BiH staviti rame uz rame sa svojim susjedima i porodicom svjetskih država. Dakle, dijaspora je u situaciji da bude važan faktor u jaÄanju države BiH i civilnog društva. Zbog toga Bošnjaci trebaju voditi politiku BiH, a ne politiku stranaka i njihove borbe da ostanu na vlasti, dok politiku Hrvatske i Srbije cijeniti po njihovom odnosu prema državi BiH. Veoma je važno ne dozvoliti da se BiH podjeli na hrvatski i srpski dio, gdje će Bošnjaci biti graÄ‘ani drugog reda i tako istrijebljeni. Bošnjaci se moraju okrenuti prema svojoj jedinoj matici, a ne prema politiÄkim shvatanjima. Za takvu politiÄku borbu presudni su ideja i kvalitet ljudi koji je žele realizovati, i tu je bošnjaÄka dijaspora veoma znaÄajna. Veoma je važno razumjeti da su graÄ‘ani u BiH i graÄ‘ani BiH u dijaspori - isti narod. IzmeÄ‘u njih nema nikakvih barijera, ekonomskih, kulturnih, duhovnih. Oni trebaju biti ravnopravni, sa jednakim pravom glasa, da se meÄ‘usobno poštuju i uvažavaju. Osnovni moto dijaspore je: kako bolje živjeti u matici, biti konkurent, ostati ponosan na temelje tradicionalne bosanskohercegovaÄke kulture, historije i tradicije, uvažavati druge i biti uvažavan, rješavati probleme, a ne stvarati ih. To su osnovna temeljna naÄela koja zbližavaju maticu i dijasporu i sa kojima BiH treba izaći u Evropsku Uniju.
Web magazin Sarajevo-x.com / Klix.ba (22.08.2008.)
Bošnjacima je potrebna strategija u borbi za opstanak
Kliker.info: Prije nekoliko dana, akademik Muhamed Filipović je inicirao ideju o ponovnom održavanju BošnjaÄkog sabora, na kojem bi najumnije bošnjaÄke glave zauzele osnovne smjernice djelovanja, u vrijeme kada se izabrani politiÄki predstavnici bošnjaÄkog naroda ne snalaze najbolje u ovim prelomnim vremenima. Šta vi mislite o pomenutoj ideji?
- Stanje bezidejnosti i bezizlaznosti u koju je zapala bošnjaÄka politika, zahtijeva hitno organiziranje BošnjaÄkog sabora, na kojem bi se utvrdile osnovne smjernice i upute za spas Bosne i Hercegovine i bošnjaÄkog naroda. To znaÄi da je konaÄno vrijeme da akademske elite, odnosno najumnije bošnjaÄke glave, izrade platformu i strategiju djelovanja, odnosno da definiraju osnovne smjernice bošnjaÄke politike u vrijeme kada se izabrani politiÄki predstavnici bošnjaÄkog naroda ne snalaze najbolje u ovim prelomnim vremenima. PolitiÄke stranke koje danas zastupaju Bošnjake nejasno vide politiku i doživljavaju je kao poligon za meÄ‘usobna liÄna prepucavanja i nadmetanja, pri Äemu zanemaruju Äinjenicu da bi primarna vodilja u njihovom radu trebao biti nacionalni, a ne liÄni ili stranaÄki interes. Za razliku od prvog BošnjaÄkog sabora, kojeg su sazvali politiÄari, iskoristivši ga za svoje uske politiÄke ciljeve, ovaj sabor treba biti sazvan od dijela nacionalno svjesne, politiÄki neutralne bošnjaÄke inteligencije. To bi trebao biti i svebošnjaÄki sabor Bošnjaka u matici i dijaspori. Svakodnevno svjedoÄimo meÄ‘usobnom nesporazumu i neslaganju vodećih bošnjaÄkih politiÄara, koji imaju dijametralno suprotne stavove o istom problemu. Zato nama, Bošnjacima, treba strategija i platforma, koja će definirati minimum bošnjaÄkih zajedniÄkih interesa ispod kojih se ne može i ne smije ići, ma kojoj politiÄkoj opciji pripadali, i u kojoj će politiÄari biti samo realizatori ideja i interesa, a nikako mjera pameti u državi. U protivnom, Bošnjaci, bez sopstvene strategije ne mogu odgovoriti na pitanja koja historija postavlja pred njih. A glavno pitanje za Bošnjake je BiH, njen opstanak i opstanak Bošnjaka u njoj. Stoga, sabor mora ponuditi politiÄke i ustavno-pravne solucije koje će jednom zauvijek onemogućiti podjelu BiH. To će biti najveća sigurnost za opstojnost bošnjaÄkog bića u BiH, ali i van nje. Pored sabora, Bošnjacima, takoÄ‘er, treba i Kongres Bošnjaka svijeta, za jedinstveno nacionalno okupljanje Bošnjaka u dijaspori, BošnjaÄka akademija nauka i umjetnosti i Muzej genocida, za intelektualno, jedinstveno djelovanje na planu institucionalizacije bošnjaÄkog pamćenja. Bošnjacima danas nije ugrožen duhovni identitet, već nacionalni, ili bolje reÄeno, Bošnjacima nedostaje nacionalna, državotvorna i teritorijalna svijest. Sabor treba da potvrdi konstantu da se bošnjaÄka nacija koju pratimo od najstarijih vremena, a iza koje stoji sasvim konkretan narod sa svojim jezikom, historijom, kulturnim naslijeÄ‘em i duhovnim svojstvima koji mu obezbjeÄ‘uju vlastitu samobitnost, može dalje profilirati i realizovati u jedinstvenoj, demokratskoj, graÄ‘anskoj, sekularnoj državi BiH i otvorenom, slobodnom društvu. Sabor treba da produkuje prodemokratski orijentiranu politiÄku akciju kojom će se moći definitivno razviti moderna bošnjaÄka nacija i s njom svi nacionalni standardi koje imaju savremene nacije u uslovima multikulturne BiH.
Web magazin Kliker.info (08.12.2008.)
Kanadska Rezolucija o genocidu u Srebrenici potvrđuje Presude iz Haga
Kako se osjećate nakon što je Kanada konaÄno prihvatila Rezoluciju M-416?
- Ovo je veliki dan za Bosnu i Hercegovinu i veliki dan za Bošnjake. Veliki dan za sve prijatelje istine i pravde u svijetu. U Srebrenici se desio zloÄin, desio se genocid, i u to ime niko nema pravo tražiti od Bošnjaka da šute. Cilj akcije bošnjaÄko-kanadske zajednice za usvajanje Rezolucije o genocidu u Kanadskom parlamentu je bio da KanaÄ‘ani saznaju za pad Srebrenice i negaciju kanadskih vrijednosti koje ti dogaÄ‘aji nose. Da bi išla naprijed, Kanada mora pamtiti Srebrenicu. Rezolucija treba da podstakne sve uÄesnike kanadskog društvenog života da se masovnije zainteresuju za srebreniÄku tragediju i da se na taj naÄin uvjere o svjetskoj dimenziji ovog pitanja. I, evo, poslije pet godina velike politiÄke borbe, istina o genocidu u Bosni i Hercegovini je politiÄki i pravno formulirana u Parlamentu jedne od najrazvijenijih zapadnih demokratija. Ona simbolizuje priznanje Kanade da se desio genocid nad Bošnjacima pred pasivnim oÄima cijelog svijeta. Ona simbolizuje priznanje Kanade da zajedno sa drugim državama nije uradila sve što je mogla, da bi se najveća ljudska tragedija u Evropi poslije Drugog svjetskog rata sprijeÄila. Kanada je ujedno i prva zemlja u svijetu koja će, ne samo Rezolucijom, već i zakonom regulisati prava bošnjaÄke žrtve da obilježava 11. juli kao Dan sjećanja na srebreniÄki holokaust. Sve zemlje, ukljuÄujući SAD i EU imaju samo rezolucije. U Kanadi je u parlamentarnoj proceduri Bill C-533 prošao prvo Äitanje, koji će zakonom regulisati prava kanadskih Bošnjaka - žrtava genocida u BiH, da se dostojanstveno sjećaju svojih žrtava. Usvajanjem Rezolucije Kanada šalje jasnu poruku svim onim koji zloupotrebljavaju vlast, ljudska prava i slobode da će uvijek podržavati mir kroz pravdu i istinu o genocidu nad Bošnjacima. Svi KanaÄ‘ani trebaju podržati ovu Rezoluciju, tako da se genocid nad Bošnjacima nikad ne zaboravi, da ljudi žive zajedno u miru, poslije pobjede istine i pravde i da se nikad ne ponovi ono što se desilo Bošnjacima. Na kraju, usvajanjem Rezolucije, Kanada daje nadu onima koji su je izgubili. Za kanadske Bošnjake Rezolucija treba biti poÄetak rada na strateškoj viziji razvijanja kulture pamćenja u bošnjaÄkom biću.
U rezoluciji je ostalo "Srebrenica Massacre" a ne genocid. Je li ovo znaÄi da Kanada još uvijek nije priznala genocid? Je li ovo prihvatljivo?
- TaÄno prije pet godina, na poÄetku procesa kampanje za usvajanje Rezolucije BošnjaÄko-kanadska zajednica je dala uvjete o kojima nema kompromisa. To su prije svega da Rezolucija mora govoriti o genocidu u Srebrenici, mora se taÄno precizirati žrtva, njezin broj, mora se taÄno precizirati zloÄinac, mora se 11. juli proglasiti Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici i BiH u Kanadi. Svi ovi zahtjevi su ispunjeni usvojenom Rezolucijom koja se poziva na genocid koji je potvrÄ‘en Presudama meÄ‘unarodnih sudova u Hagu. Prije prihvatanja Rezolucije mi smo obavili konsultacije sa najuglednijim struÄnjacima meÄ‘unarodnog prava u svijetu ukljuÄujući prof. Dr. Francisa Boyla, prof. dr. Davida Pettigrewa, prof. dr. Nadera Hashemia, prof. dr. Smaila ÄŒekića, prof. dr. Safia Solomana i mnoge druge. Svi su se oni složili da Rezolucija izražava uvjete koje je postavila BošnjaÄko-kanadska zajednica.
Novine Univerziteta u Torontu (30.11.2010.)
Hapšenje Ratka Mladića otvara put ka ukidanju genocidne Republike srpske
Gospodine Ramiću, kakve efekte oÄekujete nakon hapšenja komandanta Vojske Republike srpske Ratka Mladića?
- Rezolucijom broj 827 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija od 25. maja 1993. godine, formiranjem MeÄ‘unarodnog kriviÄnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, sveÄano je obećano žrtvama agresije i genocida u Bosni i Hercegovini da će se glas žrtava Äuti, da su Ujedinjene nacije bili svjedoci patnji žrtava i da će istina biti objelodanjena i pravda zadovoljena. Gotovo dvije decenije žrtve genocida su sa strahom i zebnjom išÄekivale ispunjenje datog obećanja, jer bez pravde i istine o prošlosti nemamo gdje koraÄati u budućnost. Hapšenje ratnog zloÄinca Ratka Mladića se desilo, ali nažalost, sa zakašnjenjem od punih 16 godina i samo je potvrda nastavka agresorske i genocidne politike Srbije prema BiH, pokušaj politiÄkog i pravnog pranja Srbije od zloÄina, iskorištavanje zloÄina od strane Srbije i EU za njen prijem u Älanstvo EU. Sudski vlasnici istine i pravde potvrdom optužnice protiv Ratka Mladića pretvaraju glasove tuge u glasove nade za bolju budućnost Bosne i Hercegovine, ali i Äovjeka i civilizacije uopšte. Ali, sve to će biti obesmišljeno ukoliko istovremeno ne bude znaÄilo i promjenu zvaniÄne srpske politike prema BiH, što prije svega podrazumijeva promjenu politike Srbije prema podržavanju genocidne tvorevine Republike srpske. Hapšenje Ratka Mladića treba znaÄiti i poÄetak procesa primjene Presude MeÄ‘unardnog suda pravde, koja jasno govori da Srebrenica ne može biti pod vlašÄ‡u snaga koje su izvršile genocid i da je Republika srpska genocidna tvorevina. Ono treba oznaÄiti i proces aktivnog djelovanja bošnjaÄkog i meÄ‘unarodnog politiÄkog faktora na ponovnom ujedinjavanju historijski jedinstvenog bosanskohercegovaÄkog državnog i društvenog tkiva. Mladić nije samo kriv za genocid u Srebrenici, već i za agresiju na BiH i za genocid u cijeloj BiH. Najava Tužilaštva meÄ‘unarodnog suda u Hagu o proširenju odgovornosti Ratka Mladića za genocid u pet općina ide u prilog okonÄavanju mogućnosti negiranja genocida i glorifikacije zloÄinaca i ubica poput Ratka Mladića. Najava Tužilaštva je posebno važna za srpski narod, jer je ona šansa da se hipoteka, nesporno poÄinjenog zloÄina genocida, skine sa naroda i odgovornim uÄine zloÄinaÄka rukovodstva koja su narod poveli stranputicom. U tom smislu, ovo hapšenje treba ujedno biti upozorenje i bošnjaÄkom politiÄkom faktoru da ubrza pripreme za obnavljanje Tužbe protiv Srbije i Crne Gore pred MeÄ‘unarodnim sudom pravde. Pravda za žrtve agresije na BiH i genocida nad Bošnjacima biće zadovoljena tek poništenjem Republike srpske i prestankom miješanja Srbije u unutrašnje poslove BiH. Od civilizacijske je važnosti za cijeli svijet da jedan od kljuÄnih egzekutora i kreatora agresije i genocida u BiH bude osuÄ‘en za genocid u cijeloj BiH u poštenom i fer sudskom procesu. Na tragu ove presude otvorit će se pespektive za ukidanje genocidnog entiteta Republika srpska, što je jedina moguća satisfakcija za žrtve genocida. Sve izvan ukidanja Republike srpske je zamazivanje oÄiju onima koji su žrtve najvećeg stradanja koje se desilo poslije Drugog svjetskog rata.
Kanadska televizija (29.05.2011.)
Izvinjenje Ban Ki-moona je pobjeda istine o genocidu
Gospodine Ramiću, možete li nam reći šta za ameriÄke i kanadske Bošnjake, žrtve i svjedoke agresije i genocida znaÄi izvinjenje generalnog sekretara UN Ban Ki-moona, zbog skanadala sa izvoÄ‘enjem srpske ratne pjesme ''Marš na Drinu'' na proslavi Srpske pravoslavne nove godine u velikoj sali Generalne skupštine UN-a u New Yorku. Da li ono znaÄi pobjedu istine?
- Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA) je sa partnerskim organizacijama, Institutom za istraživanje genocida Kanada (IRGC), Savjetodavnim vijeće za Bosnu i Hercegovinu (ACBH) i Bosansko-ameriÄkim institutom za genocid (BAGI) uputio protestno pismo na adresu UN-a. TakoÄ‘er, pismo generalnom sekretaru UN-a, Ban Ki-moonu, uputila su i udruženja žrtava genocida iz Srebrenice. Zahvaljujući svim tim dopisima, Ban se izvinuo bošnjaÄkim žrtvama zbog izvoÄ‘enja pjesme ''Marš na Drinu''. To se, dakako, može smatrati trenutaÄnom pobjedom istine o zloÄinima genocidne agresije na meÄ‘unarodno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu, ali ujedno znaÄi i otvaranje vrata nadi u konaÄnu pobjedu pravde za žrtve tih zloÄina. Istina o zloÄinima, i pravda za žrtve, trebaju najprije doći iz UN-a, i to primjenom Povelje o zaštiti ljudskih prava i sloboda, a posebno je ona važna u kontekstu njihovog sauÄesništva u najvećem masovnom zloÄinu koji moderna povijest poznaje u periodu nakon Drugog svjetskog rata. Zbog svoje historijske uloge vezano za genocid u Srebrenici i u cijeloj BiH, UN će trajno nositi biljeg na savjesti cijeloga svijeta. U isto vrijeme, izvinjenje je pozitivan dogaÄ‘aj jer pokazuje da generalni sekretar Ban Ki-moon, ipak, vodi raÄuna o sjećanju na žrtve genocida u BiH, jer je brzo reagirao nakon što su mu bošnjaÄke organizacije u SAD ukazale na podvalu Vuka Jeremića. Gest izvinjenja s najvišeg mjesta u UN-a, jasan je pokazatelj cijelom svijetu da su se Bošnjaci izborili da postanu respektabilan politiÄki faktor, unatoÄ svim preprekama i barijerama koje im stoje na tom putu. Dakle, ovo je samo još jedna potvrda važnosti postojanja i djelovanja bošnjaÄkih nevladinih organizacija u dijaspori i domovini. Istovremeno, važno je napomenuti da kada se Bošnjaci i njihove organizacije udruže na zajedniÄkom interesu, uspjeh je zagarantiran. No, bh. udruženja u Americi i Kanadi neće stati na ovome. Poslije izvinjenja od strane Generalnog sekretara UN-a, mi ćemo nastaviti našu zajedniÄku akciju u smislu skidanja snimke izvoÄ‘enja srpske nacionalistiÄke pjesme sa zvaniÄne web stranice UN-a. To je minimum koji zahtijevaju žrtve agresije. TakoÄ‘er, tražimo ostavku ili smjenu Vuka Jeremića, jer svojim postupcima ponižava najvažniji svjetski politiÄki i pravni autoritet. BošnjaÄko jedinstvo nema alternative u ovim krucijalno važnim momentima za državu BiH, ali i za bošnjaÄki narod. U ime žrtava agresije i genocida, ali i hiljada prognanih, tražimo od vlasti BiH da reagiraju povodom koncerta beogradskog hora "Viva Vox" u velikoj sali Generalne skupštine UN-a na kojem je, izmeÄ‘u ostalog, izvoÄ‘ena i srpska ratna pjesma "Marš na Drinu", jer je takvo ponašanje državnih organa u BiH žalosno i neprihvatljivo.
Agencija Anadolija (19.01.2013.)
Paradržavna diplomatija entiteta Rs je udar na legalizam
Profesore Ramiću, kako i u kojem kontekstu komentirate ambiciju entiteta Republika srpska za otvaranjem svojih paradržavnih diplomatskih predstavništava?
- U cilju zaštite bošnjaÄke žrtve od barbarskih zloÄina i u cilju kažnjavanja zloÄina i zloÄinaca, smatramo da djela zloÄina i zloÄince treba tretirati iznad svega i neizostavno u domenu prava, sudske istine i sudskog metoda, kako na internacionalnim, tako i nacionalnim sudovima. Razlog je jednostavan, ne smije se dopustiti da bošnjaÄka žrtva ponovo bude izigrana tako što će se napustiti pravni domen rješavanja problema koji mora biti imperativ. Barbarske metode agresije i genocida usmjerene na Republiku Bosnu i Hercegovinu i protiv njenih graÄ‘ana, ne smiju biti prihvaćene u vidu legaliziranih oblika politiÄkog života i državnog ustroja na nivou države Bosne i Hercegovine. Stoga, otvaranje predstavništva entiteta Republika srpska u Washingtonu, pored lobiranja za interese manjeg entiteta i njegovog politiÄkog, akademskog i kulturnog establišmenta, prevashodno ima za cilj podrivanje integriteta suverene i meÄ‘unarodno priznate države Bosne i Hercegovine. Ovakvu vrstu nepoštivanja akreditacijskih pravila smatramo protivljenjem Dejtonskom mirovnom sporazumu i kršenjem BeÄke konvencije o diplomatskim odnosima. BosanskohercegovaÄki entiteti imaju pravo da otvaraju svoja predstavništva u svijetu, ali prema BeÄkoj konvenciji o pravu meÄ‘unarodnih ugovora, ona se ne mogu smatrati diplomatskim predstavništvima, jer to mogu biti samo predstavništva države Bosne i Hercegovine. Entiteti nisu država. U normalnim prilikama, predstavništva entiteta se mogu koristiti za razvoj diplomatske ekonomije. U uslovima kada je manji bosanskohercegovaÄki entitet nastao na legalizovanim rezultatima agresije i genocida u Bosni i Hercegovini, u uslovima kada se premanentno negira zloÄin genocida kao historijska i pravna Äinjenica, u uslovima kada politiÄki establišment u manjem entitetu od Dejtona pa sve do danas ima politiÄku strategiju podržavljenja entiteta na raÄun uništenja države Bosne i Hercegovine i Bošnjaka, u uslovima kada Bošnjaci nemaju nikakva prava i slobode u manjem entitetu, otvaranje predstavništva u Wašingtonu vidimo kao još jedan u nizu pokušaja da entitet Republika srpska preuzme što više nadležnosti države Bosne i Hercegovine, u cilju slabljenja integriteta, suvereniteta i državnog kontinuiteta Bosne i Hercegovine. U praktiÄnom smislu, to znaÄi da u diplomatiji Bosne i Hercegovine rade ljudi koji ruše vlastitu državu, a pri tome ih niko ne sankcionira, ne procesuira, niti poziva na odgovornost. Rušitelji Bosne i Hercegovine su zauzeli mjesta u diplomatiji koja zapravo nije državna diplomatija, već antidržavna, etniÄka, etnopartijska diplomatija. Takva diplomatija, koja je posljedica daytonskog ustrojstva države, detaljno demontira Bosnu i Hercegovinu na veoma važnom i osjetljivom polju diplomatije, Äime se direktno slabi i ponižava ugled države Bosne i Hercegovine u svijetu, slabi njena politiÄka, ekonomska, kulturna i nauÄna moć, slabi znaÄaj ideje Bosne i bosanskog duha. Bosna i Hercegovina treba lidere koji će se boriti za državnu diplomatiju koja će biti iskljuÄivo u službi interesa države.
Agencija Anadolija ( 12.10.2013.)
Uz Dan Armije RBiH: Najviši stupanj spremnosti u odbrani univerzalnih vrijednosti
Kakav je historijskih znaÄaj formiranja Armije RBiH?
- Svi oni koji danas misle da su vrijednosti, za koje se junaÄki borila Armija Republike Bosne i Hercegovine privremenog karaktera, u zabludi su. Armija RBiH formirana je u vrijeme najtežih historijskih iskušenja sa kojima se država BiH suoÄila u svome hiljadugodišnjem trajanju, u vrijeme kada su je sa obje strane napale agresorske snage sa namjerom da na njenoj teritoriji ostvare svoje hegemonistiÄke velikodržavne ciljeve. Dakle, na današnji dan, prije 22 godine, službeno je formirana Armija Republike Bosne i Hercegovine kao odgovor na srpskocrnogorsku i hrvatsku agresiju. U nevjerovatno složenim uslovima skoro potpune logistiÄke blokade i zaustavljene privrede, stvorena je respektabilna vojna sila koja je nadjaÄala nadmoćnije agresorske vojske, nadjaÄala svjetske urote i embarga, nadjaÄala one u svojim redovima koji su željeli osvetu. Uz snage Ministarstva unutrašnjih poslova RBiH, dakle, odigrala je kljuÄnu ulogu u odbrani Bosne i Hercegovine. U Odbrambeno-oslobodilaÄkom ratu, patrioti su bili voÄ‘eni ljubavlju prema domovini, iz Äega je proizašla sva njihova hrabrost, požrtvovanje i vjera u dan konaÄnog osloboÄ‘enja od agresora. Ciljevi istoÄnih i zapadnih agresora nisu ostvareni. Armija je do kraja rata ostala multietniÄka, jer se borila za cjelovitu RBiH i ravnopravne narode i graÄ‘ane u njoj. Istovremeno s jaÄanjem Armije RBIH jaÄao je i meÄ‘unarodni ugled države BiH, što je, na kraju, rezultiralo potpisivanjem sporazuma o miru, u novembru (Dejton) i decembru 1995. godine (Pariz).
Koje ciljeve je ostvarila Armija RBiH, s obzirom na blokade i meÄ‘unarodne zavjere kojima je bio otežan njen oslobodilaÄki put?
- Dejtonski mirovni sporazum jeste zaustavio rat, ali je zaustavio i oslobodilaÄki pohod Armije RBiH, što je rezultiralo legalizacijom rezultata agresije i genocida. Svaki život dat za slobodu Bosne i Hercegovine ugraÄ‘en je u temelje jedinstvene, suverene, samostalne, nezavisne Bosne i Hercegovine. U teškom historijskom periodu, Armija RBiH se nije svetila i nije vraćala istom mjerom za zloÄine koji su poÄinjeni. Ona nije vršila agresiju, genocid, kulturocid, ekocid, etnocid, elitocid, nije vršila zloÄin silovanja, nije otvarala koncentracione logore smrti, nije protjeravala graÄ‘ane i narode, nije vodila rat protiv civila, već odbrambeni rat protiv rušitelja države. Ona je pokazala najviši stupanj morala i spremnosti da se bori za najviše ciljeve, koji ostaju kao univerzalna vrijednost. Armija RBiH je bila vojska koja je obezbijedila mir i životni prostor za sve one koji osjećaju BiH kao svoju zemlju. Teško je u povijesti naći sliÄan primjer onome što ga je svojim naÄinom borbe za slobodu iscrtala Armija RBiH. Zahvaljujući njoj, Bosna i Hercegovina je opstala, zbog nje se bosanski duh i danas širi, zbog nje još uvijek dobro pobjeÄ‘uje zlo koje stalno prijeti. Zbog svega pomenutog, historijski trenutak formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine trebao bi se u Bosni i Hercegovini i dijaspori slaviti kao jedan od najznaÄajnijih dogaÄ‘aja u hiljadugodišnjoj bosanskohercegovaÄkoj historiji.
Klix.ba (15.04.2014.)
Uz manifestaciju „April mjesec svjesnosti o genocidu i njegovoj prevenciji“
Gospodine Ramiću, možete li nam predstaviti projekat posvećen afirmaciji mjeseca svjesnosti o genocidu i njegovoj prevenciji?
- Jedan od najstarijih dokumenata meÄ‘unarodne zajednice utjelovljene u Ujedinjenim nacijama jeste Konvencija o spreÄavanju i kažnjavanju zloÄina genocida, koja spada u korpus najznaÄajnijih meÄ‘unarodnopravnih dokumenata, nastala kao rezultat iskustva meÄ‘unarodne zajednice proizašlog iz Holokausta i genocida u Drugom svjetskom ratu. Vjerovali smo da je meÄ‘unarodna zajednica izvukla poruku i pouku iz Holokausta, ali, nažalost, historija genocida se ponavlja. Agresija i genocid u BiH su pokazali da su UN izgubile svoj smisao kad je u pitanje zaštita osnovnih ljudskih prava i sloboda. Silne rezolucije i konvencije u praksi se ne poštuju. To su razlozi zašto je april proglašen „Mjesecom svjesnosti o genocidu i njegovoj prevenciji“. Time smo željeli da podsjetimo na univerzalni princip i Äinjenicu da je genocid zloÄin koji se ne može i ne smije zaboraviti, koji nikada ne zastarijeva i koji mora poslužiti kao opomena da se više nikada i nikome ne ponovi. Kada je u pitanju manifestacija svjesnosti o genocidu i njegovoj prevenciji, želim istaći Äetiri Äinjenice koje su bile i predmet ovogodišnje kampanje: Prvo, genocid nije puka statistiÄka Äinjenica, jer svaka žrtva je imala ime i prezime i imala je svoj identitet. Drugo, zloÄinci genocida su uspjeli ne samo zbog oružja koje su posjedovali, nego zbog mržnje i netolerancije prema drugom i drugaÄijem koja ih je obuzimala. Treće, šutnja i ravnodušnost su veoma opasne, kao što smo vidjeli i u mnogim genocidima nad Bošnjacima u BiH i šire. ÄŒetvrto, potreba za borbom protiv masovnih zloÄina i društvenih normi koje ne kažnjavaju zloÄine kroz nacionalna i meÄ‘unarodna prava je veoma bitna.
U fokusu interesovanja, kao polazišna taÄka ovog nastojanja, jeste historijsko iskustvo bošnjaÄkog naroda. Koliko je važno da Bošnjaci budu posvećeni historijskom sjećanju?
- Ako Bošnjaci zaborave genocid, osuÄ‘eni su na to da im se ponovi. Bošnjaci ne smiju zaboraviti da su ih prije posljednjeg genocida uÄili zaboravu svoje historije, kulture, jezika i tradicije. Bošnjaci ne smiju zaboraviti da su ih prisiljavali na debošnjakizaciju, pa sad nekima smeta što se Bošnjaci vraćaju svojoj etniÄkoj pripadnosti. O genocidu moramo uÄiti, da bi na temelju istine mogli graditi svoju budućnost, da nam bude opomena, uz oprez da nam se takva zvjerstva opet mogu ponoviti ako ne budemo pamtili i opominjali. Sjećanje na genocid ne treba samo nama, iz genocida u BiH ÄovjeÄanstvo još uvijek ima mogućnost izvući historijsku pouku i poruku, te osigurati bolju budućnost. Mada, genocid u BiH je na kostima ubijenih žrtava inaugurirao genocidnu tvorevinu, pokazao, nažalost, ogromno negativno iskustvo. Baš zato, danas je više nego ikada, kada zloÄini protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava postoje u svijetu, potrebno formirati i jaÄati historijsku svijest o genocidu nad Bošnjacima, što zahtijeva da Äuvamo sjećanje na žrtve, kao i da se procesuiraju svi oni koji su odgovorni za straviÄne zloÄine. Sveti je zadatak bošnjaÄkih intelektualaca i odgovornost istraživaÄa da nauÄno istražuju genocid i druge oblike zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, na Äemu se temelji istina i maksimalno sužava prostor za sve i bilo kakve aktuelne i potencijalne falsifikate, manipulacije i laži.
Fena (15.04.2014.)
U Sarajevu se branila država Bosna i Hercegovina
Profesore Ramić, šta je znaÄio 2. maj 1992. godine, i šta je za Vas opsada Sarajeva u historijskom i pravnom kontekstu?
- Srpski agresorsko-genocidni plan da likvidira prvog predsjednika Predsjedništva Bosne i Hercegovine Aliju Izetbegovića, osvoji Sarajevo i izvrši davno projektovanu i zamišljenu podjelu Bosne i Hercegovine, definitivno je osujećen na današnji dan, prije 22 godine, taÄnije 2. maja 1992. godine. Pucanj na Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu, znaÄio je pucanj u srce cijelog demokratskog, savremenog ÄovjeÄanstva, pucanj u ideju Bosne i bosanski duh, pucanj u Äovjeka i civilizaciju koja se pobjedom nad fašizmom, poslije Holokausta zavjetovala: nikada više. Sarajevo i Bosna i Hercegovina su tada odbranjeni zahvaljujući sarajevskim herojima i herojskom bosanskohercegovaÄkom narodu koji se odluÄno suprotstavio agresiji i genocidu, koji se prema razmjerama onoga što je poÄinjeno smatra najvećim zloÄinom u Evropi poslije drugog svjetskog rata. Ali ta ideja o podjeli BiH koja je bila povod srpsko-hrvatskog udruženog zloÄinaÄkog i genocidnog poduhvata i pohoda na BiH i njene narode i danas je, nažalost, prisutna samo se manifestira na drugaÄije naÄine i oblike. To se svakodnevno potvrÄ‘uje kroz negiranje zloÄina genocida dokazanog na internacionalnim i nacionalnim sudovima, kroz pokušaj revizije historije, kroz pravni terorizam Srbije i Hrvatske, te kroz degradiranje osnovnih ljudskih prava i sloboda povratnika u Republiku srpsku. Stoga, smatram da je 2. maj 1992. godine, jedan od najvažnijih datuma u odbrani Bosne i Hercegovinr, jer, da je tada pala zgrada Predsjedništva BiH, historija BiH bi bila drugaÄija. Agresor je svojim Äinom opsade i ubijanja potvrdio da Sarajevo nije njegov grad, niti će biti. To je bio vrhunac fašizma i zloÄina. Onaj ko može rušiti Sarajevo i BiH ne može pripadati Äovjeku i civilizaciji. On pripada barbarima, neljudima, zloÄincima. Staviti i držati grad u opsadi, onemogućiti mu normalno snabdijevanje hranom, vodom, energentima, lijekovima i danonoćno ga zasipati granatama, snajperima i drugim oruÄ‘ima i oružjima, te se koristiti zabranjenim sredstvima i metodama ratovanja, ubijati i ranjavati nezaštićene, izgladnjele i iznemogle civile, predstavlja potpuno oÄigledan i jasan dokaz srpske agresorske i genocidne namjere.
Kako gledati na opsadu Sarajeva u odnosu na Konvenciju o genocidu i na druge meÄ‘unarodne akte protiv ratnog zloÄina?
- Generalna skupština Ujedinjenih nacija, usvajanjem Konvencije o spreÄavanju i kažnjavanju zloÄina genocida, davno je osudila ovakvu vrstu zloÄina u teoretskom smislu, ali u praktiÄnom smislu, u dodiru sa barbarskim zloÄinima u BiH, ova Konvencija je izgubila svoj smisao i suštinu. Na primjeru Bosne i Hercegovine se pokazalo i potvrdilo da su konvencije ostale samo mrtvo slovo na papiru i da je šutnja meÄ‘unarodnih faktora nad najdužom opsadom glavnog grada koju poznaje moderna historija ratovanja, ostala kao mrlja na savjesti cijelog svijeta koju ne mogu saprati nikakvi naknadni pokušaji i potezi. Zato se sa osjećajem dubokog bola, danas prisjećamo i iskazujemo duboko poštovanje prema žrtvama opsade Sarajeva, posebno sarajevskoj djeci. Opsada Sarajeva je sumorni trenutak ÄovjeÄanstva, ali i simbol otpora agresiji i genocidu sa jasnom porukom zloÄincima - Bošnjaci se ne daju pomesti, BiH ne može nestati.
Klix.ba (03.05.2014.)
Institut za istraživanje genocida Kanada je u partnerstvu sa svjetskim organizacijama
Obzirom da je IGK je formiran 2009. godine Odlukom Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, te je registriran na federalnom nivou Kanade, koji je cilj Instituta, te kakve su komparativne prednosti da je on registriran u Kanadi ?
- Ideja Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu za osnivanjem IGK se pokazala potpuno opravdanom. Institut za istraživanje zloÄina genocida Kanada (IGK) je samostalna nauÄnoistraživaÄka ustanova osnovana s ciljem da se putem nauÄnoistraživaÄkih saznanja doÄ‘e do istine o stradanju i zloÄinima koji su se u periodu od 1992. do 1995. desili na podruÄju Bosne i Hercegovine. Na ovaj naÄin, dakle, putem nauÄne istine nastoji se reducirati prostor brojnim lažima, falsifikatima i falsifikatorima historije, kako bi buduće generacije imale relevantne, nauÄno potvrÄ‘ene i taÄne podatke o razmjerama zloÄina. Bez nauÄno utvrÄ‘ene istine o stradanjima ne može se graditi budućnost BiH. U tu svrhu, IGK je do sada ostvario saradnju sa brojnim relevantnim meÄ‘unarodnim ustanovama i institucijama u cijelom svijetu koje se bave temom istraživanja Holokausta i genocida. Naš ekspertni tim ima više od 20 mladih intelektualaca, spremnih da se posvete istraživanju zloÄina genocida.
Koliko je ratnih zloÄinaca do sada, zahvaljujući Institutu, procesuirano u ICTY-ju ?
- IGK ima svoj Internacionalni ekspertni tim sastavljen od više stotina eminentnih svjetskih autoriteta iz oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda. Korespondencija Internacionalnog ekspertnog tima sa ICTY je imala znaÄajnog odjeka kako u javnosti, tako i kod pravnih autoriteta ICTY. IGK saraÄ‘uje sa nekoliko istaknutih svjetskih organizacija po pitanju sudskih procesa koji se trenutno odvijaju pred Haškim tribunalom.
Šta mislite o odluci Vlade Rs o vršenju provjere taÄnosti i istinitosti podataka prilikom prijave prebivališta na teritoriji entiteta Rs?
- Radi se se antidržavnoj, jednostranoj odluci od strane vladajućeg establišmenta manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta, koja teško narušava osnovna ljudska prava i slobode. Ovaj nezakonit antibosanskohercegovaÄki potez direktno diskriminira hiljade bh. graÄ‘ana. Vlada manjeg entiteta je uzurpirala zakonodavne ovlasti bosanskohercegovaÄke države. Ovom odlukom prije svega ugrožena su ustavom zagarantovana prava povratnika, jer su njome stvorene neopravdane administrativno-pravne barijere za efektivan povratak. Odlukom se zapravo vrši pravno nasilje i ugrožava funkcionisanje pravne države. A glavni motiv za donošenje odluke je ÄišÄ‡enje biraÄkih spiskova povratnika. Ova anticivilizacijska, antihumana i antibosanskohercegovaÄka odluka osporava ono što je neotuÄ‘ivo ljudsko pravo – da Äovjek izabere gdje hoće da živi. Nadam se da će Ustavni sud BiH po hitnom postupku osporiti navedenu nepravednu odluku i tako zaštiti povratnike, odnosno žrtve agresije i genocida koji su ponovo ovom odlukom poniženi.
Fena (17.05.2014.)
Fašizam je još uvijek pred vratima Sarajeva
Profesore Ramiću, kako komentirate veliÄanje ratnog zloÄinca Ratka Mladića u IstoÄnom Sarajevu?
- Genocid nad Bošnjacima nikada nije ni prestao, naprotiv, nastavljen je, ali se danas vodi drugim sredstvima. SvjedoÄe tome brojni primjeri od kojih se posljednji desio u sarajevskom naselju Vrace, a zbog Äega su žrtve i svjedoci agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocida nad njenim graÄ‘anima, najblaže reÄeno, u šoku. Naime, boraÄka organizacija IstoÄno Sarajevo je na zidu, uz cestu, u sarajevskom naselju Vrace, na liniji razgraniÄenja izmeÄ‘u dva entiteta, u momentima katastrofalnih poplava, postavila ploÄu u znak sjećanja na smotru koju je izvršio ratni zloÄinac Ratko Mladić. Obilježiti mjesto gdje su se postrojavale ÄetniÄke jedinice koje su sijale smrt po opkoljenom Sarajevu, koje je trajalo 1430 dana, jedan je od najsramnijih Äinova u poslijeratnoj Evropi. Kod Srba se, odveć, ustalila praksa prekrajanja historije, po kojoj uporno pokušavaju od zloÄinaca napraviti heroje, od zloÄina napraviti ispravnu stvar, a od prevare napraviti istinu. To je pokazatelj da se još uvijek nisu oslobodili recidiva i ambicija iz nedavne prošlosti. Tako se kontinuitet negiranja agresije i genocida i veliÄanje ratnih zloÄinaca kao, navodnih heroja, u ime tzv. velike Srbije sada nastavlja u obliku predizborne indoktrinacije biraÄkog tijela. Ovaj gnusni Äin iza kojeg stoji politiÄki establišment manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta ima za cilj nastavak poricanja genocida i agresije kroz veliÄanje ratnih zloÄinaca kao navodnih heroja.
Da li se može ustanoviti linija odgovornosti za ovakve pojave?
- Nema istine i pravde, nema procesa pomirenja i istinskog suživota bez suoÄavanja srpskog naroda sa istinom, bez prihvatanja sudski dokazane istine o genocidu kao platforme na kojoj će se graditi budućnost BiH, jer je i svako negiranje genocida koz ovakve postupke, takoÄ‘er genocid. Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, zastupnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini, Vijeće za implementaciju mira u Bosni i Hercegovini, odmah moraju reagovati, jer se ovim Äinom veliÄa Vojska manjeg entiteta, koja je odlukom najviše pravne instance u svijetu, Internacionalnog suda pravde, oznaÄena kao poÄinitelj genocida. I nikakvih sankcija nema. To je izrugivanje žrtvama, to je ruganje Bosni i Hercegovini, najvećoj žrtvi u procesu raspada Jugoslavije, to je ruganje istini i pravdi, to je ruganje Äovjeku, civilizaciji, ÄovjeÄanstvu. Ako meÄ‘unarodna zajednica nije htjela zaustaviti agresiju i genocid, sada mora zaustaviti povampireni hod velikosrpske nacionalistiÄke politike. Svi oni koji šute i ne reagiraju smatrat će se sauÄesnicima u ovom nastavku genocida nad Bošnjacima. Zato se podhitno mora prekinuti kult šutnje politiÄkih predstavnika žrtava i svjedoka agresije i genocida koji sve više ostaju gluhi za interese žrtava. Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike i Institut za istraživanje genocida Kanada će posebnim saopćenjem pozvati ameriÄku i kanadsku javnost i kompletnu meÄ‘unarodnu zajednicu i sve probosankohercegovaÄke faktore na združenu akciju oko skidanja ploÄe, te, još jedne u nizu civilizacijskih sramota u režiji Milorada Dodika i njegovih istomišljenika.
Klix.ba (07.06.2014.)
Noć kada je gorjela Vijećnica
Mnogo puta ste pisali i govorili o zloÄinu spaljivanja sarajevske Vijećnice. Molim Vas nam date sažetak Vaših osjećanja i razmišljanja o ovom dogaÄ‘aju.
- Imajući u vidu Äinjenicu da kolektivno znanje pohranjeno u spisima jednog naroda predstavlja bitan dio identiteta tog naroda, ne treba nas Äuditi što je meÄ‘u prvim ciljevima napada za vrijeme genocidne agresije u BiH bila Vijećnica u Sarajevu, u kojoj su se nalazili milioni knjiga i rukopisa. Bio je to zloÄinaÄki pokušaj uništenja bosanskohercegovaÄke države, ali i pokušaj uništenja ideje Bosne i bosanskog duha. Srpsko-crnogorski fašisti su, u noći izmeÄ‘u 25. i 26. avgusta 1992. godine, granatirali Vijećnicu, koja je bila svojevrsni Äuvar kulturno-historijskog naslijeÄ‘a Bosne i Hercegovine i trn u oku agresorima, osobito u kontekstu kontinuiteta bosanskohercegovaÄke državnosti. Njezino blago su pisani dokumenti hiljadugodišnje historije bosanskohercegovaÄke države. PoÄetak genocidne agresije u Bosni i Hercegovini, Vijećnica je doÄekala s fondom od oko tri miliona raznih dokumenata, da bi samo u jednoj noći vatra u prah pretvorila oko 90 posto knjižnog fonda koji je Vijećnica sakupljala, struÄno obraÄ‘ivala, Äuvala i davala na korištenje skoro pola stoljeća. Ovaj mraÄni Äin vezan je za totalitarni režim zloÄinca Slobodana Miloševića i njegovih istomišljenika u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Toliki broj knjiga i unikatnih rukopisa, neprocjenjive vrijednosti zauvijek je izgubljeno zbog zloÄinaÄke politike mraÄnih sila. Ratni zloÄinac Radovan Karadžić direktno je izdao nalog da se na zgradu Vijećnice ispale fosforne bombe, koje osobito pospješuju rasplamsavanje vatre. Tako je Vijećnica postala sinonim kulturocida u Bosni i Hercegovini, Evropi i svijetu. Ali, Vijećnica je istovremeno i simbol Sarajeva, Bosne i Hercegovine, Äovjeka i civilizacije. Stoga je njena obnova i njeno otvaranje jasna poruka i pouka svim agresorima i svim kreatorima i izvršiocima genocida nad graÄ‘anima Bosne i Hercegovine da su ideja Bosne i bosanski duh uvijek uspijevali pobijediti zlo i fašizam, agresiju i genocid. Oni koji su palili Vijećnicu, oni koji su agresijom i genocidom jurišali na državu Bosnu i Hercegovinu i njene graÄ‘ane, oni koji su ubijali djecu, oni koji su silovali, oni koji su muÄili i ubijali u koncentracionim logorima smrti, oni koji su nasilu protjerivali, zapravo su palili i rušili ideju Bosne i bosanski duh, a time su palili i rušili i povijest, kulturu, tradiciju Äovjeka i civilizacije. Zbog tog barbarskog, anticivilizacijskog, antihumanog zloÄina agresije i genocida, palitelji Vijećnice i rušitelji države Bosne i Hercegovine će vjeÄno ostati na smetlištu historije. Obnova Vijećnice je istinski blagdan kulture, historije, tradicije i pamćenja za sve ljude BiH, za sve ljude svijeta, za sve civilizacije. Njena obnova, kao trijumf graditelja jasan je dokaz i pokazatelj da su dobra djela trajna i neuništiva baština, ali istovremeno i poruka da zlo i mržnja nikada neće i ne mogu nadvladati dobro i da snagu misli i duha, bilo u obliku pisane rijeÄi ili izraženu nekim drugim umjetniÄkim jezikom, nije moguće izbrisati. Još nije izmišljeno oružje koje je snažnije od snage duha. Fašizam još nije pobjeÄ‘en ni u Bosni i Hercegovini ni u svijetu.
Fena (28.08.2014.)
Norveška nagrada negatoru genocida Peteru Handkeu je uvreda za žrtve
Kako komentirate da je negator genocida u Srebrenici, austrijski pisac Peter Handke, dobio Ibsenovu nagradu u Norveškoj?
- U povodu sramnog dodjeljivanja prestižne Internacionalne Ibsenove nagrade austrijskom piscu koji živi u Francuskoj, negatoru genocida Peteru Handkeu, želim poruÄiti da je to još jedan u nizu anticivilizacijskih ataka na istinu i pravdu i još jedno poniženje i uvreda žrtava agresije u BiH. U intervju nedeljniku "Nuvel Observater", Handke, koji je prisustvovao sahrani ratnog zloÄinca Slobodana Miloševića, kada je mahao srpskom zastavom i položio ružu na kovÄeg zloÄinca, rekao je da je „srećan što je bio uz Slobodana Miloševića, Äovjeka koji je branio svoj narod”. Handke ratnog zloÄinca Slobodana Miloševića oÄigledno ne smatra mogućim poÄiniocem i organizatorom agresije na Bosnu i Hercegovinu i genocida nad Bošnjacima. On zna samo za Srbe kao navodne žrtve. Handke je poznat i po oštrom protivljenju NATO bombardovanju Srbije 1999. godine, kada je iz protesta vratio njemaÄku književnu nagradu Georg-Bihner u vrijednosti od 10.000 njemaÄkih maraka i napustio RimokatoliÄku crkvu, prešavši u pravoslavlje, što je bila njegova reakcija na NATO udare po Srbiji. OÄigledno da je Handke namjerno zaboravio agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu, genocid, kulturocid, ekocid, etnocid, urbicid, elitocid, sociocid, koncentracione logore smrti, masovna silovanja, masovna muÄenja, masovna protjerivanja, masovna uništavanja svega bošnjaÄkog, svega što krasi ideju Bosne i bosanski duh. Pored bliskih kontakata sa ratnim zloÄincem Slobodanom Miloševićem u njegovoj ćeliji u Haagu i nacionalistiÄkog govora na njegovoj sahrani, u tajnosti je posjetio ratnog zloÄinca Radovana Karadžića na Palama, neposredno nakon što je za njim raspisana potjernica. Ono što posebno ponižava i vrijeÄ‘a žrtve agresije i genocida u Bosni i Hercegovini, ali i žrtve svih zloÄina u svijetu jeste negiranje genocida u Srebrenici, prekrajanje historije, poreÄ‘enje sudbine Srba sa sudbinom Jevreja, te proglašavanjem Srbije žrtvom geopolitike Zapada.
-
Kako razumjeti norvešku podršku ovom Äinu?
- Neshvatljivo je da Norveška, koja finansira ovu nagradu, nagraÄ‘uje Äovjeka koji podržava ekstremnu nacionalistiÄku politiku stvaranje tzv. Velike Srbije agresijom i genocidom, koji ne priznaje Presude internacionalnih sudova, koji negira meÄ‘unarodnu Presudu za genocid u Srebrenici. NagraÄ‘ivanjem politiÄkog i nacionalistiÄkog ekstrema, revizora historije, Norveška šalje izuzeteno lošu poruku svijetu, civilizaciji, Äovjeku. Zapravo ovom nagradom koja ide u pogrešne ruke, Norveška ohrabruje agresivni nacionalizam koji se želi širiti nasilnim zauzimanjem tuÄ‘ih teritorija i porobljavanjem Äitavih naroda. U ime poniženih i povrijeÄ‘enih žrtava i svjedoka agresije i genocida u Bosni i Hercegovini, tražimo od predsjednika žirija Per Boye Hansen da se odmah povuÄe nepravedno dodijeljena nagrada, te zahtijevamo od vlade Norveške izvinjenje poniženim žrtvama i svjedocima agresije i genocida koji su izgubili povjerenje u norvešku objektivnost i nepristrasnost.
„Dnevni avaz“ (17.09.2014.)
U susret Izborima: Ni jedna stranka ne traži konaÄnu pravdu za žrtve
Pred nama su Izbori. Koja je Vaša poruka?
- GraÄ‘ani BiH zaslužuju da žive prosperitetnoj, politiÄki i ekonomski stabilnoj i pravno ureÄ‘enoj državi. Nakon potrošenih godina na priÄe o podjelama, vrijeme je da graÄ‘ani podrže lidere koji su posvećeni napretku BiH, a ne one koji su posvećeni sebi i liÄnom šićaru, kandidate koji imaju viziju, Äiji su prioriteti pokretanje privrede, unaprijeÄ‘enje zakona, pravosudnog sistema i borba protiv korupcije. Zbog toga, pozivamo graÄ‘ane da iziÄ‘u na izbore i na taj naÄin pokažu da im je stalo do bolje države i društva. U najkraćem, da svoju sudbinu uzmu u svoje ruke! Uloga graÄ‘ana u demokratskom procesu ne završava se prebrojavanjem glasova, već graÄ‘ani imaju pravo da zahtijevaju od novoizabranih politiÄara da ispune svoja obećanja. Ove godine, po prvi put na izborima će moći glasati i mladi ljudi roÄ‘eni 1995. godine. Dakle, prva poslijeratna generacija, oni koji su roÄ‘eni iste godine kada je potpisan Dejtonski sporazum. Nadamo se da će ova generacija dati svoj glas istinskim borcima za bolju BiH. Svi smo odgovorni za stvaranje bolje bosankohercegovaÄke države i društva i bolja budućnost se mora zagovarati svaki dan, ne samo u izbornoj kampanji.
Kada biste Vi preporuÄivali neku od stranaÄkih opcija, koja bi to bila?
- Ono što posebno želim istaći i na Äemu još ni jedna politiÄka stranka nije ništa uradila jesu sljedeće tri stvari: Prvo, pravno ukidanje eniteta Rs, barem u nazivu. Ne možemo to ostvariti preko Ustavnog suda BiH, jer je entitet Rs ustavna kategorija, ali možemo preko Evropskog suda za ljudska prava. U Älanu 2. Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda se kaže da je ista nadreÄ‘ena svim meÄ‘unarodnim sporazumima i ustavima. Dovoljno je, dakle, da se iz manjeg entiteta pošalje Evropskom sudu nota o ugroženosti osnovnih ljudskih prava i sloboda jer naziv entiteta ne garantuje jednakopravnost za Bošnjake i Hrvate. Drugo, Dejtonski sporazum se može poništiti na MeÄ‘unarodnom sudu pravde u Hagu. U Älanu 53. BeÄke konvencije, koja je osnov meÄ‘unarodnih govora se kaže da se svaki meÄ‘unarodni sporazum poništava u sluÄaju da je zasnovan na kršenju osnovnih ljudskih prava i sloboda. MeÄ‘unarodni sud pravde je presudom iz 2007. godine presudio genocid u Srebrenici i oznaÄio institucije entiteta Rs odgovornim za izvršenje genocida. To su osnove za poništenje Dejtonskog sporazuma, jer je isti baziran na kršenju osnovnih ljudskih prava i sloboda, odnosno na rezultatima genocida. Na ovom se nije ništa uradilo. Isto tako, veoma malo se radi na obnavljanju Tužbe za genocid protiv Srbije. Treće, sramno je što BiH na koju je izvršenja agresija i genocid, 20 godina poslije, nema Zakon o zabrani negiranja genocida, Zakon o proglašenju 11. jula Danom sjećanja na genocid u Srebrenici i cijeloj BiH, Zakon o proglašenju 30. avgusta Danom sjećanja na sve nestale u BiH i Zakon o pravima žrtava torture u BiH. Podržavam svaku politiÄku opciju koja u svojim programima rada ima aktivnosti na realizaciji navedenih elemenata, bez Äije realizacije nema istine i pravde, a bez istine i pravde nema pomirenja, nema bolje budućnosti BiH.
Cikagoraja.net (09.10.2014.)
Priznavanje Dana državnosti je pitanje patriotske, ali i ljudske Äasti
Profesore Ramiću, mnogo ste pisali i na svojim predavanjima govorili o znaÄaju i znaÄenjima ZAVNOBiH-a, o Danu državnosti BiH, ne samo kao izvorištu savremenog politiÄkog identiteta, već i baštiniku civilizacijskih imperativa. Možete li za naše Äitaoce napraviti sažetak Vaših stajališta?
- Kao što nam je poznato, 25. novembra 1943. godine održano je prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a, u Mrkonjić Gradu. Na ovom zasjedanju donesena je odluka o obnovi državnosti Bosne i Hercegovine, potvrÄ‘ene su njene historijske granice koje datiraju još iz vremena srednjovjekovne Bosne, te je Bosna i Hercegovina definisana kao jedna od šest ravnopravnih republika u tadašnjoj Jugoslaviji. Bosna i Hercegovina je odlukom donesenom na ovom zasjedanju, definisana kao jedinstvena i nedjeljiva država, u kojoj će svi narodi imati ista prava. VeliÄina i historijska vrijednost ZAVNOBiH-a ogleda u tome što je umjesto mržnje ponudio bratstvo, umjesto razdora jedinstvo, umjesto podvojenosti ravnopravnost, umjesto sluganstva samostalnost, nezavisnost, suverenost, u vlastitoj državnoj, politiÄkoj, ekonomskoj i kulturnoj zajednici. ZAVNOBIH je forsirao i naglašavao jedinstvenu bosanskohercegovaÄku državu u kojoj susret sa državom Äini radost, u kojoj je susret sa drugim i drugaÄijim vrlina i predstavlja paradigmu jedinstva u razliÄitostima. Svima koji bojkotuju ovaj historijski datum, koji za državu Bosnu i Hercegovinu govore da je vještaÄka tvorevina bez budućnosti, koji negiraju antifašistiÄki program oliÄen u borbi protiv agresije i genocida, koji guše osnovna ljudska prava i slobode, svim zarobljenicima prošlosti i neostvarenih ambicija pripajanja Bosne, poruÄujemo da je Bosna i Hercegovina historijski fakat, historijska Äinjenica, koja ima svoj hiljadugodišnji kontinuitet, svoj vlastiti identitet i vlastitu historiju. Naziv bosanski nije termin koji odreÄ‘uje nacionalnu, regionalnu ili teritorijalnu pripadnost. To je naziv za historijski i civilizacijski proces, nešto što kroz sve historijske promjene i politiÄke suprotnosti traje jedan cijeli milenij, do jednakog stepena prakticiranog u svakodnevnom životu sa jednakom živošÄ‡u u svakom. Bosnu i Hercegovinu je nemoguće poharati, a o Äemu najbolje svjedoÄi herojska odbrana našeg naroda od višestruko jaÄeg i oružjem opremljenijeg neprijatelja. Bosne će biti i u Bosni bosanskog duha. Poraz te ideje i tog duha ne bi znaÄio samo poraz Bosne i Hercegovine, već poraz i propast Evrope i civiliziranog svijeta i u odbrani ideje bosanskog duha ne bi smjelo biti kompromisa. Pomirenje nam treba radi povratka nade Äovjeku i civilizaciji, ali uz neopoziv uvjet da ratni zloÄinci budu gonjeni i kažnjeni, a žrtve obeštećene, radi opomene i pamćenja, kako se nikada i nikome ne bi dogodilo i ponovilo. Bez toga nema niti može biti ni mira ni pomirenja, ni istine, ni pravde. Svim istinskim baštinicima ideje Bosne i bosanskog duha, svim onima koji rade da dobra zemlja Bosna i Hercegovina uvijek ostaje dobra, Äestitamo 25. Novembar, Dan državnosti, uz dužnu poÄast svima onima koji su svoje živote utkali u njene temelje, njen suverenitet, politiÄki subjektivitet i teritorijalni integritet, uz poruku da je priznavanje 25. novembra pitanje patriotske ali i ljudske Äasti.
Bosnjaci.agensy (25.11.2014.)
Nema pravde bez suoÄenja sa istinom o genocidnoj agresiji
Kliker.info: Kanada će uskoro biti jedina zemlja u svijetu koja će prava žrtava genocida u BiH, koji žive u Kanadi, regulisati državnim zakonom. Može li se oÄekivati da ovaj zakonski prijedlog jednog dana postane stvarnost i na podruÄju SAD?
- Zakon u Kanadi je prošao prvo Äitanje u Kanadskom parlamentu. Da bi stupio na snagu treba biti usvojen u oba doma parlamenta. To traži veliku aktivnost bh. zajednice u Kanadi. Nadam se da bi ovaj zakon mogao biti usvojen do kraja sljedeće godine, kada se navršava 20 godina od genocida u Srebrenici. I ovo je ogroman uspjeh. Što se tiÄe sliÄnog zakona u SAD, zakonodavna procedura u SAD je nešto drugaÄija, ali nas to neće obeshrabriti, pa ćemo sa našim partnerskim organizacijama pokušati da pokrenemo sliÄnu proceduru.
Kliker.info: Kako komentarišete Äinjenicu da je Haški tribunal nedavno pustio na slobodu ÄetniÄkog vojvodu Vojislava Šešelja?
- Nirnberški sud je za deset mjeseci presudio 24 nacista iz Drugog svjetskog rata, a Haški tribunal ni za deceniju nije presudio Vojislavu Šešelju. Plašim se da će i u sluÄaju Šešelja izostati osuda velikosprkoj politici koja je iznjedrila Šešelja i istomišljenike, tim prije što je Šešelj teško obolio, pa njegov odlazak može biti brži od dolaska presude. RaÄunajući da je i Slobodan Milošević umro prije nego što mu je izreÄena presuda, to može zapeÄatiti mogućnost da Srbija u revidiranom postupku dobije presudu za agresiju i genocid u BiH. Puštanjem Šešelja na privremenu slobodu, Haški tribunal je izgubio kredibilitet. Istovremeno, nanesen je težak udarac istini, pravdi i meÄ‘unarodnom pravu, jer nije raskrinkana velikosrpska politika zla proistekla iz mitova i povijesnih krivotvorina oliÄenih u Memorandumu SANU. To je politiÄka, nacionalna i srpska velikodržavna platforma za genocidne ratove. Vidite, takva politika koja može imati nesagledive posljedice, na žalost, neće biti poražena i raskrinkana na MeÄ‘unarodnom sudu pravde i MeÄ‘unarodnom kriviÄnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju.
Kliker.info: U Hagu su u toku suÄ‘enja arhitektima genocida u BiH Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću. Kakva su Vaša oÄekivanja i hoće li presude uticati na sudbinu države BiH?
- Presude arhitektima agresije i genocida na BiH ne mogu uticati na historijsku Äinjenicu postojanja i kontinuita bosanskohercegovaÄke državnosti i opstojnosti države BiH, ali itekako mogu uticati na proces istine, pravde i pomirenja. Pravda za sve žrtve agresije na RBiH i genocida nad njenim graÄ‘anima zahtijeva, prije svega osudu Radovana Karadžića za genocid u Bratunacu, FoÄi, KljuÄ, Prijedoru, Sanskom Mostu, Vlasenici, Zvorniku i Srebrenici, jer su projektanti i izvršioci agresije i genocida u BiH namjerno odabrali bošnjaÄki narod i njegova materijalna, kulturna i duhovna dobra za istrebljenje i uništenje. Samo suoÄenje sa istinom o genocidnoj agresiji u BiH, kroz dokazane presude meÄ‘unarodnih sudova, može biti zdrava platforma za izgradnju bolje bh. budućnosti u kojoj će pravda za žrtve biti zadovoljena.
Web magazin Kliker.info (23.12.2014.
Obilježavanje tzv. Dana Republike srpske treba proglasiti neustavnim
Profesore Ramiću, veoma je zapaženo prošlo pismo koje ste uputili u povodu obilježavanja tzv. Dana Republike srpske. Šta su osnovne poruke Vašeg obraćanja javnosti?
- Internacionalni ekspertni tim Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK) na Äijem se Äelu nalazim, uputio je meÄ‘unarodnoj i bosanskohercegovaÄkoj javnosti, Upravnom odboru Vijeća za implementaciju mira u BiH i novoizabranom BiH i bošnjaÄkom politiÄkom establišmentu otvoreno pismo u kojem ih pozivamo na priznavanje, poštivanje i primjenu presude Internacionalnog suda pravde iz 2007. godine, protiv entiteta Republika srpska koja je presuÄ‘ena za genocid. Deveti januar se još uvijek na polovini bosanskohercegovaÄke teritorije slavi kao „Dan Republike Srpske“, iako je ovaj datum podsjetnik na sav užas agresije i genocida, na zloÄinaÄki pokušaj uništenja meÄ‘unarodno priznate države Republike Bosne i Hercegovine. Temelji entiteta Republika srpska na tlu Bosne i Hercegovine postavljeni su na masovnim grobnicama Bošnjaka i najmonstruoznijim zloÄinima koje današnji civilizirani Äovjek može pojmiti. Danas Republika srpska sa svojim politiÄkim predstavnicima, nastavlja u pravcu realizacije ideje o stvaranju tzv. Velike Srbije, na raÄun Bosne i Hercegovine, baštineći ideju zloÄinaca kojima se sudi, ili je već presuÄ‘eno za agresiju, ratne zloÄine i genocid, Äime potvrÄ‘uje kontinuitet genocidne namjere da bude prostor u kome nema mjesta za druge i drugaÄije. Obilježavanje ovog datuma je uvreda za sve antifašiste, a posebno za žrtve genocida, na Äijim kostima je izgraÄ‘en ovaj paradržavni spomenik genocidu.
U pismu ste ukazali i na aspekte nastavka genocida. O Äemu se radi?
- U pismu smo naglasili da je kontinuirano negiranje zloÄina agresije i genocida, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i sloboda povratnika i nasilna zabrana sjećanja za žrtve i svjedoke agresije i genocida od politiÄkog establišmenta Republike srpske, samo nastavak agresije i genocida u novim okolnostima i drugim sredstvima, ali sa potpuno istim ciljem. TakoÄ‘er smo podsjetili na ius cogens naÄelo (ÄŒlan 53. BeÄke konvencije o pravu ugovora UN iz 1969. godine - poglavlje Ništavnost ugovora), na osnovu kojeg se u pravnoj praksi svijeta izvodi sveto pravo na nepriznavanje rezultata genocida, zloÄina za koji ne postoji zastarijevanje. S obzirom da ovaj datum i njegovo veliÄanje kod žrtve budi uspomene i iznova otvara rane i traume proizašle iz genocidne agresije, neprihvatljivo je da se zloÄini i zloÄinci aboliraju na ovaj naÄin, kroz oživotvorenje i veliÄanje njihovih zlodjela. Iz tog razloga, treba odmah da se pošalje apelacija Ustavnom sudu BiH, s preporukom da uvaži preporuke Venecijanske komisije i „9. januar“ proglasi neustavnim, štetnim za graÄ‘ane i narode u BiH, ponižavajućim za stotine hiljada žrtava i svjedoka agresije i genocida, nepravednim za sve prijatelje istine i pravde u svijetu. Priznavanje „9. januara“ može se prihvatiti samo u kontekstu njegovog obilježavanja kao Dana sjećanja na žrtve genocida.
„Dnevni avaz“ (14.01.2015.)
Sakrivanje logora smrti je poniženje za žrtve genocida
Kako komentirate izostavljanje koncentracionih logora „Omarska“ i „Trnopolje“ u dokumentiranju logora od strane Udruženja Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje iz Sarajeva i Centra za demokratiju i tranzicionu pravdu iz Banja Luke?
- Izostavljanje koncentracionih logora „Omarska“ i „Trnopolje“ i nepotpuno i neobjektivno tumaÄenje logora „Keraterm“ i drugih logora za vrijeme agresije na Republiku BiH i genocida protiv njenih graÄ‘ana, prije svega Bošnjaka, u dokumentiranju logora od strane Udruženja Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje iz Sarajeva i Centra za demokratiju i tranzicionu pravdu iz Banja Luke, je veliko poniženje žrtava genocida u Prijedoru i BiH i atak na istinu i pravdu. U malo kojem ratu u historiji ÄovjeÄanstva je za tako kratko vrijeme i na tako malom prostoru poÄinjeno toliko zloÄina koje ne poznaje moderna civilizacija, kao što je sluÄaj sa Prijedorom. Genocid u Prijedoru je pokušaj ubistva Äitavog grada i njegovih graÄ‘ana. On je upotpunio svijet zloÄina novim fenomenološkim formama, dosad nepoznatim u historiji ratovanja, a posebno je svjetska javnost zaprepaštena i šokirana saznanjima o masovnosti izvršenih muÄenja i ubijanja u koncentracionim logorima smrti, masovnim silovanjima, ubijanjima i protjerivanjima PrijedorÄana. Zato je istina o genocidu u Prijedoru zapravo istina o agresiji na Bosnu i Hercegovinu i genocidu nad njenim graÄ‘anima, prije svega Bošnjacima, istina o ponižavanju ljudskog dostojanstva, nacionalnog, vjerskog i kulturnog identiteta, istina o uništavanju svega postojećeg što održava nacionalni identitet, istina o getoizaciji, istina o prisvajanju tuÄ‘ih teritorija, istina o podjeli tuÄ‘ih imanja i istina o instaliranju hegemonistiÄke tzv. Velike Srbije. Koncentracioni logori koje su Srbi formirali na podruÄju prijedorske opštine najgrozomorniji su od svih muÄilišta koje je svijet ikada vidio. U njima su zatoÄene Bošnjake klali kao zvijeri, gulili im kožu, žive ih spaljivali. Bošnjakinje su u njima silovali do smrti, a potom ih masakrirali. Srpski su im zloÄinci nožem djecu vadili iz utroba i na njihove ih oÄi komadali. Prijedorska muÄilišta su bila prva koja je svijet u BiH otkrio, a slike iz njih užasnule su i najtvrÄ‘a srca. PoÄetkom augusta 1992. Godine, poznati ameriÄki i britanski novinari Roy Gutman, Penny Marshall, Ed Vulliamy i Ian Williams, ostali su šokirani otkrivši prijedorske logore. Izostaviti takva stratišta i muÄilišta, najveća poslije Drugog svijetskog rata u Evropi, u dokumentiranju logora je udar na Äovjeka i civlizaciju, atak na nauku i istraživanja, nepoštovanje pravosnažnih presuda internacionalnih i nacionalnih sudova koji su pravno potvrdili zloÄine u prijedorskim logorima. Svjetska javnost, a prije svega organizacije za zaštitu ljudskih prava i sloboda, moraju biti upoznate sa navedenim ponižavanjem logoraša. TakoÄ‘er je potrebno posebno analizirati ulogu Udruženja Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje iz Sarajeva i Centra za demokratiju i tranzicionu pravdu iz Banja Luke, te o tome obavijestiti akademsku i širu javnost. Potrebno je da akademska javnost i akademske institucije pojaÄaju i udruže napore u nauÄnoistraživaÄkom tumaÄenju agresije i genocida u BiH. Novoizabrani bošnjaÄki politiÄki establišment, kao politiÄki glas žrtava, konaÄno se mora staviti u zaštitu žrtve.
„Novo vrijeme“ (12.03.2015.)
BošnjaÄka žrtva nema istinskog politiÄkog predstavnika
Kako komentirate ponašanje prijedorskog gradonaÄelnika Mirka Pavića kada je u pitanju njegov odnos prema ratnim dogaÄ‘anjima u Prijedoru i obilježavanju mjesta stradanja?
- Da genocid nad Bošnjacima nikada nije ni prestao, samo se danas vodi drugim sredstvima, svjedoÄe masovna kršenja ljudskih prava i sloboda prognanika i povratnika, preživjelih žrtava rata i svjedoka genocida, Äime se braneći žrtvi pravo na pamćenje, zapravo, uskraćuje pravo na budućnost, jer je navikavanje žrtve na rezultate zloÄina ravno samom zloÄinu. Marko Pavić je, recimo, javno zabranio obilježavanja godišnjica agresije i genocida zbog korištenja rijeÄi „genocid“, te naložio prijedorskoj policiji da podnese kriviÄne prijave protiv organizatora. To je nastavak genocida u Prijedoru drugim sredstvima. Tako on, već duže vrijeme sustavno terorizira prijedorske Bošnjake i Hrvate, koji su i dalje poniženi graÄ‘ani drugog reda. Marko Pavić javno ponižava organizacije koje okupljaju žrtve i svjedoke genocida i tako namjerno, organizovano i ciljano širi strah meÄ‘u porodicama ubijenih i nestalih PrijedorÄana. Istovremeno se Prijedorom slobodno šetaju ratni zloÄinci, zauzimajući pozicije u lokalnoj vlasti. Marko Pavić dozvoljava skupove fašistiÄkih grupa protiv kojih su se PrijedorÄani i svi antifašisti borili u Drugom svjetskom ratu, a žrtvama zabranjuje pravo na sjećanje, istinu i pravdu. Ovi i mnogi drugi Pavićevi postupci napadi su na osnovne temelje savremene demokratije i temeljne odrednice meÄ‘unarodnog prava. Niko nema pravo da žrtvama genocida zabranjuje sjećanje na zloÄin. Marko Pavić je u miru nastavio ono što su ratni zloÄinci zapoÄeli u agresiji.
S druge strane, jedna od najvećih metalurških kompanija na svijetu, indijski Mittal Steel, danas ArcelorMittal, ne dozvoljava istraživanja u oknima Rudnika „Omarska“ i „Ljubija“ koji sigurno kriju posmrtne ostatke mnogih ubijenih Bošnjaka i Hrvata. Kako se izboriti za pravo na dostojan pijetet žrtvama i istinitu interpretaciju povijesnih Äinjenica?
- Djelovanje kompanije ArcelorMittal u vezi sa koncentracionim logorom „Omarska“ je neprihvatljivo i potpuno nemoralno. „Omarska“ je jedan od najozloglašenijih koncentracionih logora na evropskom tlu. ArcelorMittal je dao usmenu saglasnost da će „Bijela kuća“ u „Omarskoj“, koja je korištena kao objekat za muÄenje i u kojoj su mnogi logoraši izgubili živote, ostati netaknuta i nepromijenjena, te da će pristup, odnosno ulazak u bivši logor, biti dozvoljen u svako doba. MeÄ‘utim, unutrašnjost Bijele kuće je prekreÄena i na taj naÄin su dokazi o poÄinjenim ratnim zloÄinima prikriveni. Posljednjih godina aktivisti redovno nailaze na sabotaže i zabrane komemoracija u „Omarskoj“, kako od strane ArcelorMittala, tako i od strane lokalnih organa vlasti. Prijedorske vlasti svojim djelima, provokacijama i negiranjem genocida poÄinjenog u Prijedoru jasno pristaju uz velikosrpsku ideologiju iz 1992. godine. Sramno je što ArcelorMittal, kao jedna od najvećih multinacionalnih kompanija, dozvoljava da joj se ime veže za pomoć u nastavku genocida u Prijedoru u kojem je uskraćivanje pristupa logorskom prostoru posljednja faza istog.
Bosnjaci.net (07.10.2015.)
Generalni sekretar UN ne može biti iz Srbije, jer Srbija negira genocid
Uputili ste otvoreno pismo kanadskom premijeru u vezi kandidature Vuka Jeremića na mjesto Generalnog sekretara UN-a. Kakvu reakciju oÄekujte od strane kanadskih vlasti?
- Pobjedom Liberalne partije Kanade na saveznim izborima i dolazak Justin Trudea za premijera Kanade daje novu nadu za mnogo konstruktivniju ulogu Kanade na svjetskoj politiÄkoj pozornici. OÄekujemo mnogo snažniju ulogu Kanade u UN i posebno kao Älanice Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira u BiH. U tom kontekstu oÄekujemo pozitivnu reakciju kanadske Vlade na naše pismo. Naša oÄekivanja su bazirana i na odgovoru ministra vanjskih poslova Kanade Stephane Dion na naše pismo u vezi nepoštovanja odluke Ustavnog suda BiH od strane Srbije i manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta po pitanju proslave „9. januara“, tzv. Dana manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta. U tom pismu Kanada je jasno dala do znanja da se odluke Ustavnog suda BiH moraju poštovati.
Smatrate da bi Jeremićevim izborom došlo do amnestiranja Srbije od odgovornosti za agresiju na BiH. Šta bi znaÄilo imenovanje Jeremića u kontekstu svjetske spoznaje onog što se dogodilo u Srebrenici jula 1995. godine?
- Vuk Jeremić nije našao za shodno da iskaže svoje neslaganje sa agresivnom genocidnom politikom Srbije devedesetih. On je svoje dosadašnje politiÄke funkcije koristio da minimizira i negira odgovornost Srbije za agresiju i genocid na BiH. On zapravo negira pravosnažne odluke internacionalnih i nacionalnih sudova o genocidu u Srebrenici. Osoba poput Jeremića zasigurno neće doprinijeti stabilizaciji odnosa u Evropi i svijetu. Imajući u vidu Jeremićev selektivni osjećaj za istinu i pravdu i kontinuirani pokušaj izjednaÄavanja krivice, njegovo imenovanje bi štetilo radu najvažnije svjetske institucije, degradiralo bi njen rad i smanjilo šanse te institucije da bude faktor mira u svijetu.
Srbija je proglašena odgovornom za nespreÄavanje i nekažnjavanje genocida. Kakvu poruku Srbija šalje Jeremićevom kandidaturom?
- Srbijanska kandidatura negatora genocida u Srebrenici za Generalnog sekretara UN je znak kontinuiteta politiÄkog, akademskog i duhovnog establišmenta Srbije da što više umanji katastrofalne ljudske i materijalne posljedice agresivne genocidne politike devedesteih. Onaj ko se zalaže i koristi govor mržnje, strah, prijetnju, diskriminaciju i iskljuÄivost, ne može biti ni kandidat za Äasnu funkciju genralnog sekretara UN.
Bivša ministrica vanjskih poslova Hrvatske Vesna Pusić takoÄ‘er je kandidat za Generalnog sekretara UN-a. Kakvo je Vaše mišljenje o ovoj kandidaturi?
- Vesna Pusić je prijatelj BiH. Dok je bila ministrica vanjskih poslova, snažno je podržavala evroatlanski put BiH, istiÄući da je promjena državnog i društvenog ureÄ‘enja BiH njena unutrašnja stvar. Po prvi put u historiji Hrvatska ima šansu kandidirati se za mjesto Generalnog sekretara UN. Po postojećim pravilima, tu će šansu ponovno imati za 50 godina. Osoba na tom položaju mora zastupati univerzalne ljudske vrijednosti: mir i sigurnost, ljudska prava i pravo svih na razvoj i napredak. Vesna Pusić to radi. Agitirati protiv kandidature hrvatske predstavnice znaÄi agitirati protiv Hrvatske. Ljudi koji to Äine štete ugledu Hrvatske. LiÄno podržavam tu kandidaturu.
Vijesti.ba (22.05.2016.)
Revizija Presude je šansa za pobjedu istine i pravde
Profesor filozofije na ameriÄkom Državnom univerzitetu David Pettigrew govorio je danas u Sarajevu o odluci da se podnese aplikacija za reviziju Presude u sluÄaju BiH protiv SRJ. Ima li BiH u ovom trenutku argumente za pokretanje procesa revizije Presude?
Sve vrijeme nakon donošenja Presude, graÄ‘ani BiH, a naroÄito direktne žrtve genocida, traže od države BiH pokretanje postupka revizije Presude. Revizija, kao pravno sredstvo dopuštena je samo izuzetno i uslovi za njeno pokretanje zahtijevaju pronalazak novih Äinjenica koje su od znaÄaja da opravdaju otvaranje postupka revizije. Kad se postupak revizije dopusti, to još uvijek ne znaÄi da će Sud udovoljiti tužiocu i presuditi drukÄije. Pokretanje postupka revizije u ovoj tužbi važan je korak ka uspostavi stabilnog i trajnog mira u regionu, ali je ona veoma složeno i teško pitanje. Prema Älanu 61. Statuta MeÄ‘unarodnog suda pravde postoji pravni osnov za reviziju Tužbe. Dva su bitna aspekta obnove postupka. Prvi, otkriće neke Äinjenice od odluÄujećeg znaÄaja, koja prije izricanja Presude nije bila poznata ni Sudu ni stranci u sporu koja traži reviziju. Drugi, legalitet i legitimitet pravnog zastupnika. Prvostepena presuda ratnom zloÄincu Radovanu Karadžiću može ponuditi validne Äinjenice za obnovu postupka, posebno kada je u pitanju udruženi zloÄinaÄki poduhvat. Istovremeno, smatram da se nove Äinjenice mogu tražiti i u arhivima Srbije, Crne Gore i Hrvatske. TakoÄ‘e smatram da nove Äinjenice imaju NATO i SAD. Potrebno je imati u vidi limitirajuÄi faktor, vrijeme. Ni jedan zahtjev za obnovu postupka se ne može podnijeti po isteku roka od 10 godina od dana donošenja Presude (objektivni rok), odnosno po isticanju roka od šest mjeseci od saznanja nove Äinjenice (subjektivni rok). Što se tiÄe pravnog zastupnika, davno je trebalo zatražiti mišljenje MeÄ‘unarodnog suda pravde. Istovremeno, prof. dr. Francis Boyle, Älan našeg Internacionalnog ekspertnog tima, je ponudio da bude u timu pravnih zastupnika. Nažalost, ovu dobru volju jednog od najvećih pravnih autoriteta u svijetu i autora prvog teksta naše Tužbe nije se uzelo ozbiljno.
Kako bi prokomentarisali apelacije politiÄara iz Republike srpske ka Ustavnom Sudu BiH, o ocjeni ustavnosti i zakonitosti Popisa stanovništva, imajući u vidu da upravo politiÄari iz Rs ne poštuju odluke Ustavnog suda, što se najbolje vidjelo na primjeru odbacivanja odluke o neustavnosti tzv. „Dana Republike srpske“?
Ustavni sud BiH je najviša sudska instanca jedne države, najveći pravni autoritet. Zato se odluke tog autoriteta obavezno moraju poštovati. Onaj ko ne poštuje odluke Ustavnog suda ne poštuje državu. U sluÄaju BiH, politiÄki establišment manjeg entiteta kontinuirano opstruira i negira odluke Ustavnog suda, Äime negira državu BiH. Apsurd je da predstavnici politiÄkog establišmenta manjeg bh. eniteta šalju apelacije prema Sudu Äije presude u pravilu ne poštuju. Popis stanovništva je uraÄ‘en u skladu sa važećim zakonom, nadležnostima direktora Agencije za statistiku i sa meÄ‘unarodnim standardima. Ovaj popis je takoÄ‘e pokazao straviÄne razmjere rezultata agresije i genocida na Äijim osnovama je stvoren manji bh entitet.
Vijesti.ba (06.07.2016.)
Onaj ko negira genocid ne bi smio biti naÄelnik Srebrenice
Da li ste tražili izdvajanje Srebrenice iz entiteta Rs i da li to smatrate neophodnim?
- Negiranje genocida kroz veliÄanje osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca, koje praktikuje novoizabrani gradonaÄelnik Srebrenice, ujedno je službena politika ne samo entiteta Republika srpska, nego i Srbije. Narodna skupština entiteta Republika srpska je dodijelila nagrade osuÄ‘enim ratnim zloÄincima, Radovanu Karadžiću, Biljani Plavšić i MomÄilu Krajišniku. VeliÄanje osuÄ‘enih poÄinitelja genocida pokazatelj je ne samo da su zloÄini bili prihvatljivi, već Äak i pohvalni. To je užasna poruka za sve normalne ljude i cijeli dobronamjerni svijet, uvreda za žrtve i ruganje istini i pravdi. PolitiÄki establišment manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta je ovim Äinom još jednom pokazao da je na strani poÄinilaca genocida. U modernoj Evropi ne može biti mjesta za veliÄanje osoba osuÄ‘enih za najteže zloÄine protiv ÄovjeÄnosti. Ovo veliÄanje jasan je pokazatelj da politiÄki establišment manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta nema ambiciju trajnog pomirenja i mirnog suživota, koji su kljuÄni za budućnost stabilne i sigurne Bosne i Hercegovine. Ovakva politika zvaniÄnih vlasti Republike srpske, nema sumnje, spreÄava mnoge izbjeglice da se vrate u svoje domove iz kojih su prisilno protjerani. TakoÄ‘er, predsjednik entiteta Republika srpska prijeti raznim referendumima koji su dizajnirani da podrivaju nadležnost nacionalnih sudova i državnih vlasti, kao i da destabiliziraju Bosnu i Hercegovinu i regiju. Takva strategija aktivne destabilizacije je opasnost za nacionalnu sigurnost Bosne i Hercegovine. Stoga, tražimo od meÄ‘unarodne zajednice da odgovori odluÄno na ovu drugu izdaju Srebrenice, na naÄin da onaj ko negira genocid, ne može postati neÄelnik grada u kome je izvršen genocid, i da one koji negiraju genocid i koji veliÄaju poÄinioce genocida u entitetu Republika srpska, treba smatrati odgovornim. KonaÄno, tražimo zaštitu stanovnika bošnjaÄke nacionalnosti u Srebrenici, kao i zaštitu grada Srebrenice i Memorijalnog centra u PotoÄarima. TakoÄ‘er se zalažemo za izdvajanje Srebrenice iz manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta. Kao dugogodišnji istraživaÄ nauke o genocidu mogu vam reći da postoji dovoljno pravnih, politiÄkih, nauÄno-istraživaÄkih, ali moralnih i ljudskih argumenata za izdvajanje Srebrenice iz entiteta Republika srpska. Niko ne može osporiti pravo Općini Srebrenica na izdvajanje iz ustavno-pravnog sistema manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta nastalog legalizacijom rezultata agresije i genocida. To pravo Srebrenici garantuje Presuda Internacionalnog suda pravde protiv Srbije i Republike srpske, presude MeÄ‘unarodnog kriviÄnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, odluke parlamenata najuticajnijih država svijeta, istraživaÄki timovi najrenomiranijih istraživaÄkih institucija u svijetu, napose, i Zakon o lokalnoj samoupravi, prema kojem općine imaju pravo razmatrati pitanja lokalnih zajednica.
„Dnevni avaz“ ( 05.11.2016.)
Potrebne su dodatne garancije za zaštitu Bošnjaka u Srebrenici
Profesore Ramiću, upozoravali ste na opasnost da kandidat koji negira genocid u Srebrenici postane naÄelnik Srebrenice. Nakon što se to dogodilo, kako komentirate stanje i perspektive u Srebrenici?
Ovo predstavlja presedan u povijesti - da onaj ko je Äinio zloÄin jednako kao i onaj ko ga negira bude ponovo politiÄka vlast žrtvi. Iz tog razloga smatram da su potrebne dodatne garancije za zaštitu Bošnjaka u Srebrenici, kao i za zaštitu i oÄuvanje Memorijalnog centra u PotoÄarima. IstraživaÄi zloÄina genocida, intelektualci i aktivisti za ljudska prava i slobode, traže od svjetskih i meÄ‘unarodnih politiÄkih faktora i autoriteta odgovorniji odnos prema svetome mjestu bošnjaÄkog stradanja. Srebrenica je mrlja na svjetskoj savjesti koju je potrebno satisfakcijama ublažavati, a ne dodatno povećavati. Nepravedni i dehumanizirani dejtonski status koji je dodijeljen Srebrenici daje za pravo da se na osnovu pravnih, politiÄkih, nauÄno-istraživaÄkih, ali moralnih i ljudskih argumenata otvore procesi za izdvajanje Srebrenice iz entiteta Republike srpska. Niko ne može osporiti pravo općini Srebrenica izdvajanje iz ustavno-pravnog sistema manjeg bosanskohercegovaÄkog entiteta nastalog legalizacijom rezultata agresije i genocida. To pravo Srebrenici garantuje presuda Internacionalnog suda pravde protiv Srbije i Republike srpske, kao i mnoge druge presude i pravni argumenti. Dok se genocid danas nastavlja u promijenjenoj formi, u vidu sistematskog i sveopćeg ponižavanja žrtava, važno je upozoriti meÄ‘unarodnu i svjetsku javnost da je krajnje licemjerna i paradoksalna situacija u kojoj Srebrenicom, nakon poÄinjenog i presuÄ‘enog genocida, rukovodi predstavnik politiÄkog projekta koji je presuÄ‘en za genocid u Srebrenici. Svijet ne bi smio ostati imun na ove Äinjenice i ponovo ukaljati svoj obraz na pitanju Sreberenice. Bošnjaci ne bi smjeli ostati bez svoga dostojanstva i odustati od svojih prava! Stoga se najoštrije osuÄ‘uje poricanje genocida i veliÄanje zloÄina od strane novoizabranog gradonaÄelnika Srebrenice Mladena GrujiÄića. GrujiÄićeva podrška osuÄ‘enom ratnom zloÄincu Radovanu Karadžiću je duboko uznemirila preživjele žrtve genocida. Istovremeno GrujiÄićeve anticivilizacijske izjave negiraju presude MeÄ‘unarodnog suda pravde i MeÄ‘unarodnog kriviÄnog suda za bivšu Jugoslaviju koji su presudili da se u Srebrenici dogodio genocid. Danas, 21. godinu nakon što je poÄinjen najveći zloÄin u Evropi poslije Holokausta, istina i pravda su prijeko potrebne ne samo Srebrenici u ime ozdravljenja i pomirenja, već i cijelom svijetu, kako bi se poslala poruka da zloÄin mora biti kažnjen a ne glorificiran i nagraÄ‘en. Umjesto da istina i pravda pobijede, ovakvom politikom rane se ponovo otvaraju. Onaj ko negira presude najviših internacionalnih sudskih instanci i autoriteta, onaj ko veliÄa osuÄ‘ene ratne zloÄince, onaj ko ponižava žrtve genocida ne može i ne smije biti politiÄki autoritet u u Srebrenici.
24sata.info (05.11.2016.)
Trumpova pobjeda donosi mnoge neizvijesnosti
Tokom Trumpove predsjedniÄke kampanje mnogi su Amerikanci bili zgroženi izjavama o ženama, imigrantima, o muslimanima i izbjeglicama. Zbog nepromišljenih i bahatih istupa, Bošnjaci nastanjeni u SAD-u su svoju podršku uglavnom davali njegovoj protukandidatkinji Hillary Clintoin. Kada je u pitanju relacija izmeÄ‘u BiH i SAD-a, u kontekstu izbora novog ameriÄkog predsjednika, možete li nam dati svoje viÄ‘enje ovog pitanja?
- Donald Trump je govorio jezikom mržnje, što nije bila dosadašnja praksa i što u potpunosti odudara od ameriÄke demokratije, koja je do sada bila na izuzetno visokom nivou, po Äemu je ova zemlja i poznata. Žalosno je to i jako zabrinjavajuće da je zemlja kao što je SAD, dizajnirana moglo bi se reći, da se odupre tiraniji, upravo je prihvatila tiraniju. Ideja demokratiÄnosti, koja je već 240 godina inspiracija za Äitav svijet(,) je odluÄila, izgleda, da to sama ukine. Vrlo je vjerovatno kako ćemo doživjeti pad i patnju na svim relevantnim poljima. Ako se Trump kao predsjednik bude ponašao kakav je bio u predizbornoj kampanji, SAD, a samim tim i svijet će imati mnogo problema. Upravo iz tih razloga, kao i dobrih prijateljskih odnosa jednog od bivših ameriÄkih predsjednika Billa Clintona, naši graÄ‘ani su bili u potpunosti na strani njegove supruge, demokratskog kandidata Hillary Clinton. Onaj ko pobijedi glasovima mržnje ne može ujediniti razjedinjeni ameriÄki Melting pot, ne može raditi na pomirenju, ali i na jaÄanju nacionalnog ponosa, tzv. ameriÄkog sna. Onaj ko pobijedi najavama izgradnje zidova meÄ‘u ljudima i nacijama, ne donosi nadu, već strah. Onaj ko ne priznaje, ne prihvata, ne poštuje i ne toleriše drugog i drugaÄijeg je s onu drugu, suprotnu stranu od humanosti. Tek sada će doći do pravih sukoba unutar Republikanske stranke, u smislu da ipak tamo postoje ljudi koji smatraju neke od njegovih izjava neracionalnim i lošim. Za BiH bi bilo bolje da je pobijedila Clinton. Trumpova najava boljih politiÄkih veza sa Rusijom ne ide u prilog stabilizaciji Bosne i Hercegovine, ne ide u prilog jaÄanju države Bosne i Hercegovina, posebno njenih evroatlanskih integracija. Trumpa će Bosna i Hercegovina zanimati samo preko ruskih interesa. A dobro je poznato koga Rusija štiti. Ovogodišnji predsjedniÄki izbori u Sjedinjenim AmeriÄkim Državama imali su skoro identiÄan rasplet kao i izbori 2000. godine. Iako je kandidatkinja demokrata Hillary Clinton osvojila više glasova, izabran je republikanac Donald Trump. Komplikovan izborni sistem u SAD-u preuzimanje funkcije predsjednika omogućava kandidatu koji uspije doći do većine u izbornom kolegiju (elektorski glasovi). U izbornom sistemu SAD-a ukupan broj elektora iznosi 538, a pobjednik izbora je onaj kandidat koji sakupi minimalno 270 elektorskih glasova. Hillary Clinton je uspjela osigurati 228 elektorskih glasova, dok je Trump osigurao većinu u izbornom kolegiju koju Äini 279 elektorskih glasova. Tako, iako je Hillary osvojila 200.000 glasova više od Donalda Trumpa, on je u konaÄnici izabran za ameriÄkog predsjednika.
Source.ba (14.11.2016.)
Obnova postupka je podrška pomirenju i zajedniÄkoj budućnosti
Kakav je pacificitiÄki demokratski potencijal u reviziji postupka protiv Srbije pred Svjetskim sudom pravde?
- Obnova postupka direktno ubrzava evroatlanske integracije BiH, jer doprinosi jaÄanju vladavine zakona, vladavine pravde, a time jaÄanju države Bosne i Hercegovine i njenih institucija. Obnova postupka je najsnažnija podrška procesu pomirenja i boljoj zajedniÄkoj budućnosti, jer bez suoÄenja sa istinom o stradanju nema zdrave platforme za izgradnju bolje i svjetlije zajedniÄke budućnosti. Revizija postupka istodobno bi predstavljala znaÄajan korak u poboljšanju dobrosusjedskih odnosa, a u konaÄnici dovela do pravednog ishoda i barem djelimiÄne satisfakcije za žrtve. U povodu MeÄ‘unarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, Äije obilježavanje je rezultat kontinuiranog procesa jaÄanja historijske svijesti o važnosti pamćenja Holokausta, kao svjetskoj opomeni, istraživaÄi zloÄina genocida i aktivisti za ljudska prava i slobode, Älanovi Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje zloÄina genocida Kanada (IGK), podsjetili su svjetsku i bosanskohercegovaÄku javnost na potrebu revizije pravnog postupka države Bosne i Hercegovine protiv Srbije, pred MeÄ‘unarodnim sudom pravde. Naša je želja da su razumije potencijal ovog postupka, jer nema stabilnog mira bez pravde, a ovo je put ka pravdi.
Bilo je mišljenja da se na ovaj naÄin ruše dobrosusjedski odnosi. Šta Vi o tome mislite?
- Srbija svojim ponašanjem i odnosom prema Bosni i Hercegovini nije dala ni jedan valjan razlog zbog kojeg se postupak ne bi obnovio. Naprotiv, puno je više razloga koji opravdavaju sumnju da se njena politika prema Bosni i Hercegovini do danas nije promijenila. Poznato je da je Srbija još 2010. godine usvojila Deklaraciju o Srebrenici, ali bez spominjanja rijeÄi genocid. Dakle, svjesno i proraÄunato se zaobišla rijeÄ genocid. TakoÄ‘er, za razliku od većine evropskih država, u Srbiji nikada nije usvojen zakon o sprjeÄavanju genocida, a nastoje se maksimalno relativizirati zloÄini koje su srpske snage poÄinile u BiH. Zbog toga, Bosna i Hercegovina nema nikakvu ni moralnu ni pravnu obavezu da u ime, navodnih, dobrosusjedskih odnosa i mira na Balkanu odustane od obnove postupka. Iskrena saradnja Bosne i Hercegovine sa Srbijom moguća je samo onda kada se sudskim postupkom utvrdi odgovornost za genocid, istina o genocidu, i kada se zatraži oprost od žrtava na bazi istine i pravde. Ne smije se odustajanjem od obnove postupka pristati na žrtvovanje dostojanstva, kako žrtava genocida, tako i dostojanstva hiljadugodišnje bh. tradicije, kulture, duhovnosti. Ako bh. politiÄki establišment ne iskoristiti pravo obnove postupka, to ne znaÄi samo da time prihvataju prvostepenu presudu iz 2007. godine, nego to znaÄi pristanak da nam drugi pišu bh. historiju. ZajedniÄkom akcijom istraživaÄa zloÄina genocida, politiÄkog establišmenta, organizacija i zajednica u BiH, ali i van nje može se zaustaviti zloÄin negiranja genocida, jednako kako je zabranjeno negiranje Holokausta. Obnovom postupka će se poslati jasna poruka žrtvama da nisu same u borbi da dokažu istinu o svome stradanju.
Fena (27.01.2017.)
ZloÄini su opterećujući faktor koji se mora prevladati istinom i pravdom
Bosna i Hercegovina je danas i zvaniÄno predala zahtjev za Reviziju presude po Tužbi protiv Srbije za genocid. Sada se oÄekuje da Sud utvrdi da li je zahtjev dopušten i da li postoje novi dokazi na osnovu kojih bi novi proces mogao da poÄne. Vjerujete li da će zahtjev biti prihvaćen?
- Smatramo da aplikacija za reviziju Presude može i treba biti prihvaćena od MeÄ‘unarodnog suda pravde, iz razloga što se revizijom Presude ne brani samo pravo, pravda i istina, već i ugroženi kontinuitet bosanskohercegovaÄke države i društva. Postoji više imperativa revizije Presude za genocid. Afirmacija prava, pravde i istine je samo jedan od imperativa. Drugi je potvrda Presude iz 2007. godine, kojom je entitet Republika srpska od MeÄ‘unarodnog suda pravde direktno oglašen krivim za genocid. Treći imperativ je sudska potvrda kontinuiteta državnosti Bosne i Hercegovine.
Jedan dio pravnih eksperata smatra da nisu predoÄeni novi dokazi. Ukoliko MeÄ‘unarodni sud pravde aplikaciju odbije kao neosnovanu, ko će snositi moralnu i politiÄku odgovornost, pošto kriviÄne ne može biti?
- Ne oÄekujem da će MeÄ‘unarodni sud pravde odbiti aplikaciju. To je pravno sredstvo i moralna obaveza koje stoji na raspolaganju državi Bosni i Hercegovini i žrtvama agresije i genocida. U tom smislu oÄekujemo da MeÄ‘unarodni sud pravde uradi svoj posao. Oni koji osporavaju pravo državi Bosni i Hercegovini na revizija Presude, krše meÄ‘unarodno pravo. Ako želimo graditi stabilnu budućnost, sigurnost i mir u Bosni i Hercegovini, zloÄini se ne smiju prešutjeti. ZloÄini su opterećujući faktor koji se mora prevladati istinom i pravdom. Protivnici revizije Presude negiraju zapravo Presudu MeÄ‘unarodnog suda pravde iz 2007. godine koja je osudila institucije entiteta Republika srpska, Vojsku i Policiju, za izvršeni genocid, a Srbiju kao prvu zemlju u svijetu koja je prekšila odredbe Konvencije o spreÄavanju i kažnjavanju genocida. Time protivnici revizije Presude negiraju presuÄ‘eni genocid, minimiziraju razmjere zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, izjednaÄavaju žrtve genocida i izvršioce genocida, a zloÄince proglašavaju nacionalnim herojima. Bosna i Hercegovina mora biti utemeljena na istini i pravdi, na prihvatanju istine i pobjedi prava. Mir će biti trajan jedino ako se gradi i izgradi na Ävrstim temeljima istine i pravde.
Kako komentirate najavu napuštanja državnih institucija BiH od strane srpskih politiÄkih predstavnika i šta to ima za cilj?
- Mladen Ivanić i drugi trebaju znati da za reviziju Presude nije potrebna nikakva saglasnost manjeg eniteta i njegovog politiÄkog establišmenta jer je entitet Republika srpska od MeÄ‘unarodnog suda pravde osuÄ‘en za genocid. UÄesnici u zajedniÄkom projektu borbe protiv revizije Presude obmanjuju domaću i meÄ‘unarodnu javnost, otvorenim lažima. Na taj naÄin se, izrazito drsko i neprimjereno, bez moralne i politiÄke odgovornosti, nastavlja kontinuitet ugrožavanja državnosti Bosne i Hercegovine.
Vijesti.ba (23.02.2017.)
Džamija u Hamiltonu je Äuvar našeg identiteta
Koliko dugo je trajala izgradnja džamije u Hamiltonu?
- Ideja o izgradnji objekta koji će biti okosnica vjerskog života Bošnjaka u Hamiltonu i boriti se za oÄuvanje i jaÄanje njihove islamske, bošnjaÄke i bosanske komponente rodila se prije dvadeset godina. Danas, zahvaljujući BošnjaÄkom islamskom centru Hamilton, Bošnjaci su, s jedne strane, znalaÄki apsorbovali ona kulturna postignuća kanadskog društva koja korespondiraju sa temeljnim zahtjevima islamskog, bošnjaÄkog i bosanskog kreda, i s druge strane, uticali su na duhovno opleminjavanje i kulturno obogaćivanje kanadskog kulturnog mozaika. PoÄetak naše zajednice je bio u tami podruma jedne zgrade. Potom se kupuje mala kuća i u rekordnom vremenu otplaćuje i adaptira u džamiju. TaÄno na desetogodišnjicu rada, Älanovi zajednice se odluÄuju na treći, odluÄujući korak u razvoju zajednice, za izgradnju potpuno nove džamije, na mjestu gdje do sada nikada nije bila džamija. Izgradnja džamije je trajala pet godina. U zajednici se manifestira snaga i jedinstvo i ona je zaista dobar štit u odbrani naše djece od stalno prijeteće asimilacije, izgubljenosti, zalutalosti. Kroz aktivnosti naše zajednice pokazano je da islam nije denacionalizirajući bošnjaÄki faktor i da sva insistiranja na deislamizaciji Bošnjaka ne vode njihovom afirmisanju, nego upravo ukidanju. Duhovna snaga Bošnjaka je proizašla iz islama i ona se mora posebno graditi u dijaspori, gdje Bošnjacima prijeti asimilacija, gdje je islam brana toj asimilaciji, gdje zahvaljujući islamu Bošnjaci postaju omeÄ‘eni tolerancijom na osnovu koje se mogu prihvatiti svi pozitivni elementi integracije u kanadski sistem.
Koliko je za Vašu zajednicu bitna izgradnja džamije?
- Ono što je saÄuvano kroz vijekove, a vezano je za bošnjaÄku svijest, uspjelo se saÄuvati kroz našu vjeru islam, naše vjerske institucije i tradicionalnu strukturu naše porodice. Džamije su mjesta dnevnog okupljanja muslimana i kao takve su simbol našeg jedinstva i prava duhovna snaga, koja povezuje i mobiliše muslimane. Gradnja džamija, formiranje džemata, masovniji dolasci u džamiju, ponuda razliÄitih islamskih i nacionalnih sadržaja, sve će to postepeno mijenjati i popravljati profil džematlije, naroÄito mladih, pa će na taj naÄin stvarati i preduslove ne samo za naš opstanak i opstanak islama u našem gradu, nego i mijenjati kompletnu sliku o nama, i nama unutar nas samih. Naša zajednica od svoga poÄetka upućuje na mir, na dobro i na slobodno ispovijedanje vjere, Äuvajući duh tolerancije i pravih ljudskih vrijednosti. Izraz je našeg prisustva i dostojanstva, našeg identiteta na prostoru na kojem živimo. Samo oni narodi koji su se sistematski uspjeli organizirati, opstali su i postali prepoznatljiv faktor u novim sredinama. Skoro dvadest godina rada naše zajednice je period oÄuvanja i jaÄanja vjerskog i nacionalnog identiteta našeg naroda. Izgradnjom džamije ovo se treba potvrditi ne samo u kvantitativnom, nego i u kvalitetnom smislu. Na našim zajednicama je da svojim naÄinom života i rada predstave islam kao okosnicu bošnjaÄkog identiteta u najboljem mogućem svjetlu, a posebno u kontekstu rastućeg trenda islamofobije, a mi smo, u tome svakako uspjeli, na šta smo posebno ponosni.
Bosnjaci.net (17.05.2017.)
Zakon o zabrani negiranja genocida treba da gradi mir i toleranciju
Znate li gdje, odnosno u kojim zemljama je kažnjivo negiranje genocida u Srebrenici?
- Imamo evidenciju da su države koje zakonom zabranjuju negiranje genocida: Francuska, NjemaÄka, ÄŒeška, Belgija, Austrija, kao i druge demokratske zemlje svijeta.
Šta je kanadsko zakonodavstvo uradilo po ovom pitanju?
- U Kanadi je i dalje na snazi zakon po kojem su najviši zvaniÄnici SRJ i Srbije koji su bili na kljuÄnim funkcijama u vladi, diplomatiji, vojsci, policiji i pravosuÄ‘u od februara 1998. do oktobra 2000. - nepoželjni u ovoj državi. S obzirom na to da su u tom periodu bili na važnim državnim pozicijama, kao ministri u vladi Mirka Marjanovića, na administrativne prepreke pri ulasku u Kanadu, ukoliko bi se njihovi propisi doslovce primenjivali, mogli bi da naiÄ‘u i Tomislav Nikolić, Aleksandar VuÄić, Maja Gojković, Jorgovanka Tabaković, Vojislav Šešelj, Milovan Bojić, Milan Beko. Pod udar kanadskih zakona potpadaju i Momir Bulatović, Zoran Lilić, Živadin Jovanović i Vuk Drašković, koji su bili Älanovi Savezne vlade u spornom periodu. A tu je i Milan Milutinović, kao bivši predsednik Srbije. Vlade Savezne Republike Jugoslavije i Republike Srbije pod Slobodanom Miloševićem oznaÄene kao režimi koji su poÄinili gruba kršenja ljudskih prava i meÄ‘unarodnog prava od 28. februara 1998. do 7. oktobra 2000. i da(,) po kanadskom Zakonu o imigraciji i zaštiti izbeglica, funkcioneri tih režima nisu dobrodošli. Na spisku potencijalno nepoželjnih nalaze se svi oni funkcioneri koji su imali znaÄajnu ulogu u kreiranju državne politike i donošenju odluka u navedenom periodu - šefovi država i vlada i njihovi savjetnici, Älanovi vlade, ambasadori i viši diplomatski službenici, visoki funkcioneri u vojsci, policiji i pravosuÄ‘u.
Koliko sarađujete sa institucijama i organizacijama u BiH?
- Institut za istraživanje genocida Kanada saraÄ‘uje sa mnogim organizacijama i institucijama u BiH, posebno sa nauÄno-istraživaÄkim institucijama i sa organizacijama za zaštitu ljudskih prava i sloboda. Institut ima svoj Internacionalni ekspertni tim sa više od 120 svjetskih eminentnih struÄnjaka i istraživaÄa u oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda i istraživanja genocida.
Zašto je ovaj zakon važan za BiH?
- Implementacija presude MeÄ‘unarodnog suda pravde iz 2007. godine, kojom je kao pravna Äinjenica utvrÄ‘eno da je u Srebrenici poÄinjen genocid 1995. godine je jedan od najvažnijih faktora i preduslova za usvajanje zakona u Parlamentarnoj Skupštini Bosne i Hercegovine. Zakon je potreban zbog poštovanja prema žrtvama, ali ponajviše zbog budućih generacija. Usvajanjem zakona doprinijelo bi se izgradnji sigurnog društva, ali i iskazala solidarnost sa žrtvama rata. Samo istina može biti platforma koja garantuje izgradnju boljeg i zdravijeg društva. IstraživaÄi genocida posebno istiÄu kako je posljednja faza genocida poricanje, zbog Äega je važno da se ovakvo ponašanje sankcioniše. Bez zakona BiH ne može biti Älan evroatlanskih integracija.
Al Jazeera Balkans (26.06.2017.)
VuÄiću treba oduzeti Äasni Cvijet Srebrenice!
Kakvo je Vaše mišljenje o stanju i perspektivama bošnjaÄkog naroda?
- Govoriti o Bošnjacima, kao kulturnoj i narodnoj evropskoj formi znaÄi, prije svega, govoriti o BiH, kao staroj evropskoj državi, kao povijesnoj Äinjenici koja se ne može potisnuti iz historijskog i državnog postojanja. Promišljanja bošnjaÄke pozicije kako u BiH, tako i u dijaspori su nužni koraci koje treba što prije napraviti angažovanjem svih važnijih bošnjaÄkih organizacija u matici i dijaspori. Ni jedan narod koji je formirao sopstvenu samosvijest, nikada nije došao do te samosvijesti tražeći pomoć od drugih. Ni Srbi ni Hrvati nisu zvali Bošnjake da se konsultuju s njima kada su gradili, stvarali, ideološki oblikovali sopstveni identitet. Jer, prisustvo drugog u takvom procesu ukida samu ideju samopotvrÄ‘ivanja jednog naroda koja se ostvaruje ili kroz samostalnu autoidentifikaciju i samoosvješÄ‡enje, ili nikako. BošnjaÄko narodno ime, bosanski jezik, bošnjaÄka kultura, moraju biti iskljuÄivo rezultat bošnjaÄkog naroda koji tako gradi svoj identitet. Na bošnjaÄkom skupu sljedeće godine Bošnjaci su dužni da se okrenu sebi i jednom zauvijek rasÄiste sve nedoumice koje ih još muÄe u vezi njihovog identiteta. Prvo što je potrebno, osloboditi se uticaja svih dosadašnjih priÄa koje su drugi pisali o Bošnjacima i prekinuti svaku dalju raspravu na ovu temu. Drugo, internalizacija istine o bošnjaÄkom identitetu, usvajanje svoje istine o Bošnjacima predstavlja prvi i najvažniji uslov bošnjaÄke nacionalne emancipacije.
Šta mislite o zahtjevima koji su upućeni u pravcu da Majke Srebrenice povuku Cvijet Srebrenice sa VuÄićevog revera?
- S razlogom je pokrenuta ta inicijativa. U posljednje vrijeme VuÄić namjerno izbjegava upotrebu kategorije meÄ‘unarodnog prava "teritorijani integritet BiH". On izjavljuje da samo poštuje suverenitet BiH. Smišljeno se to radi, jer je teritorijalni integritet naÄelo meÄ‘unarodnog prava prema kome suverene države uživaju pravo na nepovredivost vlastitih granica, prema kome države ne smiju podržavati i pomagati secesionistiÄke pokrete, u našem sluÄaju to je Rs. U svojim posljednjim izjavama VuÄić spominje samo da poštuje suverenitet BiH ali nikad teritorijalni integritet. Cvijet Srebrenice na nekome ko ne prizna genocid u Srebrenici i ko ne poštuje teritorijalni integritet BiH je poniženje ne samo za žrtve genocida u Srebrenici i BiH, već i poniženje meÄ‘unarodnog prava i pravde.
Za kakvu BiH lobirate u Kanadi?
- Mi se borimo za pluralno bosanskohercegovaÄko društvo i državu kojom vladaju državni zakoni, a ne entitetska ili partijska „politiÄka sila". Dijaspora u Kanadi lobira za bosanskohercegovaÄku državu i društvo kao zajednicu graÄ‘ana i ravnopravnih naroda koji je vole i poštuju kao svoju jedinu domovinu.
Dijaspora.net (05.10.2017.)
Presude zloÄincma i zloÄinaÄkim projektima temelj su mira i stabilnosti
Nakon više od dvije i po decenije od poÄetka srpsko-crnogorske agresije na RBiH i genocida nad Bošnjacima, ukljuÄujući završetak rata i organizirano skrivanje ratnog zloÄinca Ratka Mladića od strane Srbije i genocidne tvorevine Rs, zatim hapšenje, izruÄivanje Tribunalu, nakon višegodišnjeg sudskog procesa, spinovanja i odugovlaÄenja, napokon se u Haškom tribunalu išÄekuje prvostepena presuda. Kakva su oÄekivanja kada je u pitanju ovaj ratni zloÄinac?
- Doživotna robija, Ratku Mladiću, komadantu Vojske Republike srpske, koja je, takoÄ‘er, presudom MeÄ‘unarodnog suda pravde okrivljena za genocid u Srebrenici, smatram jedino prihvatljivom i ispravnom kaznom i moralnom satisfakcijom za žrtve. Ratko Mladić je bio kljuÄni izvršilac genocidnih radova na tom putu u pakao i nestanak, kojim je Radovan Karadžić u oktobru 1991. godine zaprijetio Bošnjacima, ali i svim graÄ‘anima Bosne i Hercegovine koji poštuju svoju državu, u sluÄaju da pokušaju da slijede primjer Slovenije i Hrvatske i proglase nezavisnost. Mladićev put u pakao zapoÄeo je u proljeće 1992. godine, sistematskom kampanjom etniÄkog ÄišÄ‡enja Bošnjaka i Hrvata iz velikih dijelova Bosne i Hercegovine, praćenom teškim zloÄinima nad civilnim stanovništvom, a zakljuÄen je u julu 1995. godine ubistvom više od 8.000 srebreniÄkih muškaraca i djeÄaka, što su oba meÄ‘unarodna suda i više nacionalnih sudova okarakterisali kao zloÄin genocida. OÄekujem da će Mladić biti okrivljen po svim taÄkama optužnice, posebno za sveobuhvatne udružene zloÄinaÄke poduhvate u Bosni i Hercegovini sa ciljem razdvajanja naroda, kultura i svjetova, teror nad Sarajevom i uzimanje osoblja UN za taoce i genocid u Srebrenici.
TakoÄ‘er narednih dana se oÄekuje prvostepena presuda hrvatske šestorke, Jadranku Prliću i ostalima, za uÄešÄ‡e u udruženom zloÄinaÄkom poduhvatu zloÄinaÄke tvorevine takozvane Herceg-Bosne. Šta oÄekujete u ovom postupku?
- Prvostepenom presudom šestorki tzv. Herceg-Bosne, Jadranku Prliću i ostalima utvrÄ‘eno je da Hrvatsko vijeće odbrane nije branilo svoju državu, već je zajedno sa Hrvatskom vojskom izvršilo agresiju. OÄekujemo da će i drugostepena presuda potvrditi meÄ‘unarodni oružani sukob, odnosno agresiju Hrvatske na Bosnu i Hercegovinu. Bio je to udruženi zloÄinaÄki poduhvat, sa ciljem kreiranja etniÄki Äistog prostora samo za Hrvate. Prvostepenom presudom je dokazano da je Hrvatska imala potpunu kontrolu nad samoproglašenom Herceg-Bosnom. Stoga, pozivamo bosanske Hrvate da se organizovano suprostave povampirenju tzv. Herceg -Bosne i podjele Bosne i Hercegovine, da se suprostave fašistiÄkim vrijednostima u ime kojih je srušen Stari most, a koje su još i danas neodvojivi dio identiteta i ideologije Hrvatske demokratske zajednice. Tako će te dati najbolji doprinos jaÄanju naše jedine, zajedniÄke domovine, Bosne i Hercegovine.
Bosnjaci.net (20.11.2017.)
Bošnjaci su ravnopravan faktor kanadskog društva
Šira javnost vas poznaje kao borca za utvrÄ‘ivanje odgovornosti kanadskog generala MacKenzia prilikom njegovog komandovanja snagama UN-a za vrijeme agresije i genocida u BiH. Tražili ste, takoÄ‘er, od politiÄkih i pravnih organa BiH, Kanade i posebno UN-a da se pokrene tužba za utvrÄ‘ivanje njegove odgovornosti. Kakva je bila njegova uloga u BiH?
- Kanadski general Lewis MacKenzie je uÄestvovao u evropskom i svjetskom eksperimentu nad državom Bosnom i Hercegovinom i njenim narodom. Dok je MacKenzie obnašao dužnost generala u našoj zemlji, Bosna i Hercegovina, kao suverena i nezavisna država, našla se u neprijateljskom okruženju kako istoÄnog tako i zapadnog diktatorskog režima, Äija će djelovanja završiti kao fašistiÄki pokušaj uništenja države Bosne i Hercegovine. Unutar tako opkoljene države, neprijatelji su poÄeli cijepanje i opkoljavanje unutrašnjih prostora koji su nazvani enklavama. To su bila ratna geta sa sudbinom kakvu su imala geta u Evropi tokom Drugog svjetskog rata. Srebrenica, Žepa, Goražde, Bihać, Sarajevo, sve opkoljeno, getoizirano duplim obruÄom. General MacKenzie je znao za kauzalitete, uzroÄne veze njegovog prisustva i djelovanja i onog što se dešavalo i što će se desiti. Gdje god je naišao general MacKenzie, tu je Kanada ostala osramoćena. Shame on you General, Bosanci i Hercegovci će uvijek uskliknuti. Ali nikad neće reÄi - Shame on you Canada, već će uvijek izraziti jedno beskrajno hvala za sve što je uradila za državu Bosnu i Hercegovinu, njene prognanike, obespravljene, silovane i potcijenjene, za doprinos kulturi sjećanja na najveći zloÄin poslije Holokausta u Evropi.
Gospodine Ramić, Vi ste i odliÄan poznavalac kanadske politiÄke scene. Možete li nam opisati kanadsku politiÄku situaciju na dan parlamentarnih izbora? Šta kanadska bošnjaÄka zajednica oÄekuje od ovih izbora?
- Sloboda kanadskog društva omogućava potpuno bošnjaÄko definisanje kao nacije. To znaÄi da kanadski Bošnjaci nisu nikakvo strano tijelo u kanadskom društvenom sistemu, već njegov bitni, razvojni, organski i konstruktivni dio. Stoga Bošnjaci trebaju raditi na integraciji u kanadski društveni sistem kroz politiÄki angažman, ukljuÄujući i kandidovanje za Parlament Kanade, uz prihvatanje svih onih vrijednosti koje nisu u suprotnosti sa našom tradicijom. Kada su izbori u pitanju obaveza je kanadskih Bošnjaka da pomognu onim kandidatima koji podržavaju vrijednosti istine, pravde, slobode i jednakosti. Jednako koliko je važno, s jedne strane, da kanadsko društvo prepozna opasnosti od govora mržnje i na odgovarajući naÄin zaštiti manjine od eskalacije mržnje i diskriminacije, toliko je važno, s druge strane da se podrže kandidati koji osuÄ‘uju govor mržnje i negiranje genocida u BiH i svijetu. Izbori u Kanadi predstavljaju kljuÄni trenutak za više od 20.000 kanadskih Bošnjaka, da izaberu predstavnike Äija politika će pozitivno uticati na bošnjaÄku zajednicu u Kanadi i na BiH. Zato je veoma važno da ispune svoju graÄ‘ansku dužnost i glasaju na predstojećim izborima i da tako izraze svoje demokratsko pravo na glas i mišljenje.
Intelektualno.com (22.10.2019.)
Kanada je uzor poštivanja imperativa kulture sjećanja
Koliko Bošnjaci Äuvaju svoju tradiciju, te koje su glavne aktivnosti u tom smjeru?
- Vjersko, nacionalno i patriotsko sazrijevanje kanadskih Bošnjaka poÄinje krajem ’90. godina prošlog stoljeća. Zahvaljujući(,) prije svega, bošnjaÄkim islamskim centrima, kanadski Bošnjaci razvijaju svijest o islamu kao najsigurnijoj brani njihove potencijalne asimilacije u kanadski kulturni mozaik. Istovremeno se kod njih izgraÄ‘uje svijest o islamu kao najširem i najdubljem obliku razliÄitosti od drugih. Zato kanadski Bošnjaci u samom poÄetku(,) svoje nacionalne i patriotske potrebe izražavaju kroz svoje islamske institucije. Istovremeno sa otporom prema asimilaciji javlja se potreba za integracijom u kanadski društveni sistem, prihvatanjem svih onih vrijednosti koje nisu u suprotnosti sa islamom i bošnjaÄkom, odnosno bosanskohercegovaÄkom tradicijom. Nacionalna i državotvorna svijest koja je, dakle, oÄuvana zahvaljujući bošnjaÄkim islamskim centrima, kasnije se jasnije artikulira kroz Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike i Institut za istraživanje zloÄina genocida. Kroz uspješne akcije priznavanja bosanskog jezika i nacionalnog imena Bošnjak u Kanadi, Kongres, dakle, preduzima aktivnosti u procesu nacionalnog, državotvornog sazrijevanja kanadskih Bošnjaka. Kongres nije govorio u ime svih kanadskih Bošnjaka, ali se trudio da sve što radi odgovara interesima Bošnjaka u Kanadi i interesima Kanade i BiH.
Na koji naÄin Bošnjaci saraÄ‘uju sa vlastima, te da li oni podržavaju naše aktivnosti?
- Kanadska vlada je gotovo uvijek odgovarala na pisma u kojima se tražio veći uticaj Kanade na zaštitu bosanskohercegovaÄkih državnih interesa, posebno na zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i politiÄkog subjektiviteta BiH od raznih antibosanskih politika. Najvažniji rezultati lobiranja za bh. interes u Kanadi su: bosanski jezik je priznat u Kanadi, nacionalno ime Bošnjak se upotrebljava u kanadskim statistiÄkim i dr. dokumentima, genocid u BiH se izuÄava u školama u Kanadi, kanadski parlament je jednoglasno usvojio dvije Rezolucije o genocidu u BiH, podržana inicijativa za osnivanje Klub Prijatelja BiH u Kanadskom Parlamentu, organizovana stalna izložbena postavka o genocidu u BiH u Kanadskom muzeju za ljudska prava u Vinipegu, genocid u BiH prezentiran KanaÄ‘anima i kanadskim univerzitetima, otkriven spomenik žrtvama genocida u Srebrenici u kanadskom gradu Windsoru, iniciran projekat kojim je kanadska vlada podržala obilježavanje Svjetskog dana bijelih traka, parlamentarna peticija kojom se traži kriviÄno sankcionisanje negatora genocida. Posebno je važno što kanadski gradovi na prigodan naÄin obilježavaju Dan državnosti BiH i Dan nezavisnosti BiH, svjetski Dan bijelih traka i Dan genocida u Srebrenici. Od Kanade tražimo podršku i na evroatlanskom putu BiH, zatim nastavak saradnje na ranije dogovorenim projektima deminiranja BiH, potpisivanju sporazuma vezanih za socijalnu zaštitu, pitanje mladih, ali i drugim pitanjima znaÄajnim za našu dijasporu, posebno ako se uzme u obzir globalna pozicija Kanade u svijetu i važnost da svoj fokus ineresovanja i dalje zadrži u BiH.
Intelektualno.com (12.04.2019.)
Srbija i Hrvatska su postale utoÄišta za ratne zloÄince
KonaÄna, drugostepena presuda Radovanu Karadžiću nije priznala da je odgovoran za poÄinjenje genocida u sedam bh. općina, meÄ‘u kojima su Bratunac, FoÄa, Zvornik, Vlasenica, ali i tri općine u Bosanskoj Krajini, KljuÄ, Sanski Most i Prijedor. Kako komentarišete Äinjenicu da je Karadžić faktiÄki amnestiran od odgovornosti za poÄinjenje najtežih zloÄina koji su se desili na tlu Bosne i Hercegovine?
- Dobro je što nije umanjena kazna zatvora, a negativno je što nije prihvaćena presuda za genocid u sedam općina BiH i što Srbija nije osuÄ‘ena za udruženi zloÄinaÄki poduhvat u BiH. Treba konstatovati važnu Äinjenicu, zbog historije, da su žrtve, posebno Bošnjaci, prvi put poslije deset genocida u svojoj dugoj historiji doÄekali bar djelimiÄnu pravdu, prvi put u historiji su ljudi koji su poÄinili zloÄine osuÄ‘eni uz ogromne dokaze pred meÄ‘unarodnom javnosti od strane sudova UN. Zbog toga je ovo bitna Presuda. MeÄ‘utim, pravda u BiH i dalje je zadovoljena na simboliÄnoj razini. Jer, kako je moguće da se genocid u BiH poslije 26 godina rada Haškog tribunala svede samo na Srebrenicu? Time meÄ‘unarodna zajednica, a posebno UN, štite sebe, sakrivajući vlastito moralno posrnuće u BiH. Na MeÄ‘unarodnom sudu pravde Srbija je presuÄ‘ena za nekažnjavanje i nespreÄavanje genocida, a tom Presudom su Vojska i Policija Rs oznaÄeni kao realizatori genocida. ZnaÄi, na dva suda UN imamo presude o državnoj, entiteskoj i pojedinaÄnoj odgovornosti. Želim posebno istaći da je jedan žalbeni sudija, iako je preglasan, po prvi put u povijesti Suda izdvojio mišljenje i napisao da je Tužiteljstvo dokazalo genocid u sedam općina. O tome se skoro i ne govori u javnosti, a veoma je važno, jer daje nadu za žalbeni proces protiv Ratka Mladića. Pravosnažne presude su po istraživaÄima nauke o genocidu dovoljne da se pokrene pitanje ukidanja Karadžićevog zlodjela, entiteta Republika srpska. MeÄ‘utim, za to ne postoji dobra volja ni bosanskohercegovaÄkog faktora, ni meÄ‘unarodne zajednice.
ÄŒinjenica da je Radovan Karadžić osuÄ‘en na doživotnu kaznu zatvora satisfakcija je za mnoge žrtve agresije i genocida. Ali, postavlja se pitanje koliko će stotina i hiljada zloÄinaca, koji danas žive slobodno u BiH i diljem svijeta, ostati nekažnjeno jer se Haški sud nije bavio njihovim sluÄajevima, a bosansko pravosuÄ‘e nije bilo doraslo tom velikom i zahtjevnom poslu?
- Srbija i Hrvatska godinama opstruiraju rad Haškog suda. One su postale utoÄišta za ratne zloÄince, jer dvojna državljanstva onemogućuju izruÄenja BiH. Svi koji imaju državljanstvo Srbije i Hrvatske su po automatizmu amnestirani od pravosudnih organa BiH. Za to vrijeme BiH nema državnu strategiju o procesuiranju ratnih zloÄina. Od Dejtonskog sporazuma pravosuÄ‘e BiH nije podiglo optužnicu za opsadu Sarajeva i bilo koje „zaštićene zone UN“. Nema presuda o karakteru rata u BiH, ne postoji optužnica za genocid izvan Srebrenice. Da smo imali navedene presude za genocid pred Sudom BiH, Haški sud bi lakše dokazao genocid u BiH. Bez obzira na navedeno, BiH ne smije posustati u progonu ratnih zloÄinaca. Progon ratnih zloÄinaca je trajan zadatak i obaveza ne samo sudova, već i nauke, kulture, umjetnosti i politike. Ako BiH i njeni graÄ‘ani žele izgraditi zajedniÄku, poželjnu budućnost, onda trebaju institucionalizovati kulturu sjećanja kao put ka istini i pravdi, koja ukljuÄuje kontinuirani progon ratnih zloÄinaca. Ako nam oduzmu kulturu sjećanja, onda nas mogu kontinuirano pripremati za nove agresije i genocide.
-
Al Jazeera Balkans (28.03.2019.)
Revizionizam historijske i pravosudne istine je nastavak zloÄina
Kako gledate na formiranje komisija za Srebrenicu i Sarajevo od strane Vlade Repiblike srpske?
- Formiranjem navedenih komisija Vlada RS ne priznaje internacionali poredak, negira sudski dokazane i utvrÄ‘ene Äinjenice, u cilju promjene karaktera vojnog sukoba koji je bio obilježen agresijom i genocidom na BiH i njene graÄ‘ane, posebno Bošnjake. Istovremeno se pokušava internacionalizirati negiranje genocida. Podsjećamo da je Vlada RS još 2004. godine, formirala Komisiju za Srebrenicu, koja je utvrdila da je u Srebrenici izvršen genocid, te da su u genocidu uÄestvovale politiÄke, vojne, policijske i upravne strukture Rs, kao i strukture tadašnje Vojske Jugoslavije i MUP Republike Srbije. MeÄ‘unarodni sud pravde i MeÄ‘unarodni kriviÄni sud za bivšu Jugoslaviju, presudili su da se u Srebrenici desio genocid nad Bošnjacima, a Srbija, kao jedina država u svijetu, osuÄ‘ena da nije sprijeÄila genocid i kaznila poÄinioce. Dakle, imamo utvrÄ‘ene sve sudske Äinjenice, historijske i nauÄno istraživaÄke Äinjenice i ovo je zapravo pokušaj revizionistiÄkog pristupa onome što je već nedvosmisleno utvrÄ‘eno. Izveštaj Komisije Vlade Rs je konaÄan, verifikovan od svih politiÄkih i pravnih subjekata u BiH i zbog toga ne može biti predmet rasprave.
Koja je svrha formiranja ovih komisija ako znamo da je MeÄ‘unarodni sud u Hagu donio pravomoćne presude o tome šta se dogodilo na ovim prostorima?
- Osnovna svrha formiranja komisija je pokušaj revizije historijskih, sudskih i nauÄnoistraživaÄkih Äinjenica, usmjeren direktno protiv mira i stabilnosti. Genocid u Srebrenici je nakon Holokausta prvi pravno verificiran genocid u Evropi, što znaÄi da ima i pravnu i historijsku validnost. Zato je formiranje komisija kriminalni Äin, novo civilizacijsko posrnuće Rs i nastavak genocidnih aktivnosti drugim sredstvima. Velikosrpski revizionisti pokušavaju sakriti sve tragove svojih zloÄina u BiH, te nastaviti s daljnjom destrukcijom države BiH, prebacujući teren svojih anticivilizacijskih aktivnosti i na meÄ‘unarodnu zajednicu, odnosno u sve države, posebno Kanadu, gdje se vodi kampanja za kriviÄno gonjenje negatora genocida. Radi se o kontinuiranoj strategiji politiÄke pozicije i opozicije Rs da se kroz relativizaciju pravosnažnih presuda o genocidu opravdaju zloÄini. Novoformirane komisije predstavljaju kulminaciju poricanja genocida i historijskog revizionizma od strane svih vlada u Rs. Potrebno je posebno naglasiti da sudjelovanje jevrejskih profesora kao lidera navedenih komisija u pokušajima nepriznavanja meÄ‘unarodnih pravosnažnih presuda i pokušajima negiranja poÄinjenog genocida u Srebrenici otvara prostor negatorima Holokausta i zagovornicima antisemitizma u Evropi i svijetu da nastave osporavanje Holokausta odnosno osnuju kontraverzne meÄ‘unarodne komisije po istom modelu. I još nešto veoma važno, Vlada Rs troši velika sredstva za negiranje genocida i istine o opsadi Sarajeva u cilju poništavanja sudskih Äinjenica najvećih pravnih autoriteta u svijetu, odnosno onemogućavanja žrtvama da dosegnu kriviÄnu pravdu, a sve u cilju da se komisijama utiÄe na drugostepene presude protiv prvostepeno osuÄ‘enih ratnih zloÄinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Vijesti.ba (11.03.2019.)
Velikosrpski genocidizam ima podršku Rusije i Kine
Kako komentarišete prisustvo ambasadora Rusije i Kine saboru SNSD-a?
- Prisustvo ambasadora Rusije i Kine na Saboru SNSD je jasna podrška lideru stranke Miloradu Dodiku, a puno više od toga ona predstavlja podršku njegovim secesionistiÄkim, antibosanskim težnjama. Jasno je da se na Äelu antibosanske koalicije, koja sve više jaÄa ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u dijaspori, posebno sjevernoameriÄkoj dijaspori, nalaze Rusija, Kina i Srbija. Neposredni realizator te antibosanske politike je SNSD i Milorad Dodik. Dobra saradnja KomunistiÄke partije Kine i Partije Jedinstvene Rusije, liderskih politiÄkih partija tih država i obraćanja dvojice ambasadora delegatima SNSD na svojim maternjim jezicima, a ne na engleskom, je politiÄka poruka da antibosanska koalicija ne odustaje od svojih antibosanskih ciljeva. Iako su bili jedini ambasadori na najvećem samitu SNSD od osnivanja Dodikove stranke, njihovo prisustvo treba biti opomena da se mnogo više aktivira i angažuje probosanska koalicija, kako unutar Bosne i Hercegovine, tako i u meÄ‘unarodnoj zajednici. Ovo je znak da antibosanski interesi nisu samo usmjereni unutar BiH, već imaju podršku iz vana, što je utoliko opasnije za Bosnu i Hercegovinu. Stoga, nisu više dovoljni proglasi, saopćenja, prazni govori onih koji formalno podržavaju državu Bosnu i Hercegovinu. Potrebna je konkretna politiÄka akcija. Prije svega potrebno je ukloniti sa politiÄke scene sve one koji sa svojih dobro plaćenih politiÄkih pozicija rade protiv interesa države Bosne i Hercegovine. Potrebno je, takoÄ‘er, što prije formirati državnu, a ne partijsku, etniÄku ili entitetsku diplomatiju koja će raditi i djelovati u interesu države BiH, jer mnoge sadašnje diplomate rade za antibosansku koaliciju. Sve dok Rusija, Kina i Srbija smatraju manji bh. entitet, nastao na rezultatima agresije i genocida, kao najvažniji uspjeh nacionalistiÄke politike, ideje i prakse Srbije, sve dok srpska politiÄka elita na Äelu s Aleksandrom VuÄićem uz pomoć Rusije i Kine smatra da je najveći spoljnopolitiÄki uspjeh Srbije u tome što je zajedno sa Rusijom i Kinom onemogućila usvajanje Rezolucije o Srebrenicu u Savjetu bezbjednosti UN-a, sve dok nema niti jednog traga o priznanju odgovornosti politiÄkog, vojnog i policijskog režima Srbije za agresiju i genocid na Bosnu i Hercegovinu, sve dok se udruženim djelovanjem Rusije, Kine i Srbije ne poštuju historijske, nauÄne i sudske Äinjenice o genocidu u Srebrenici, sve dok na bazi udruženog djelovanja antibosanske koalicije nema iskrenog priznanja genocida i pokajanja za njega, sve dok nema pravde za žrtve genocida, Rusija, Kina i Srbija će ostati tamne mrlje u svijetu, koje ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i politiÄki subjektivitet države Bosne i Hercegovine, ali i mir i stabilnost u regionu i svijetu. Ovo bi ujedno trebao biti pokazatelj u kojem pravcu moraju ići i razvijati strategiju probosanski orijentirane snage, koje ne smiju biti uspavane, pasivne i razjedinjene, jer rušitelji i razaratelji BiH nikada ne miruju.
Vijesti.ba (18.06.2019.)