Veto na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici
U ovu je zgradi, kaže mi Emir pokazujući na strogi i hladni izgled Parlamenta, stigla na usvajanje „naša Rezolucija o genocidu u Srebrenici“. Ali, na nju je uoÄi junskog, ljetnog zasjedanja 2010. godine, premijer i lider Konzervativne stranke Kanade, Harper, uložio veto na usvajanje u kanadskom parlamentu. „Time je sprijeÄio da graÄ‘ani Bosne i Hercegovine, preživjele žrtve genocida koji žive u Kanadi, dobiju rezoluciju kojom se Kanada poziva da 11. juli proglasi Danom sjećanja na žrtve najvećeg zloÄina poslije holokausta…“
Razgovori s Älanovima premijerova kabineta nastavljeni su i nakon ljetnog raspuštanja Parlamenta. „Rezolucija M - 416 koju je na prijedlog Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike i Instituta za istraživanje genocida Kanada sponzorirao je uvaženi Brian Masse, Älan Parlamenta Kanade i Älan Nove demokratske partije Kanade, koji je imao podršku tri od Äetiri partije u Parlamentu. TakoÄ‘er nekoliko Älanova Kozervativne partije premijera Harpera je podržalo Reozluciju. Zatim i ministar vanjskih poslova Kanade Lawrence Cannon, koji je poslije morao povući svoje slaganje na zahtjev njegovog šefa. TakoÄ‘er veliko broj najuglednijih svijetskih struÄnjaka iz oblasti meÄ‘unarodnog prava, te mnoge organizacije za zaštitu ljudskih prava i sloboda“, priÄa nam Emir dok sjedimo na mehkom, zelenom tepihu od podašišane „engleske trave“.
„Premijer Harper je prvo u potpunosti odbio rezoluciju tako što je umjesto nacionalnog imena Bošnjak upotrijebio termin „bosanski ljudi nad kojima je navodno izvršen genocid", Äime je pokušao da kaže da se genocid vršio nad svim narodima u BiH. Zatim je smanjio broj žrtava genocida u Srebrenici sa više od 8 hiljada na njegovih više od 7 hiljada i na kraju je izbacio termin genocid, upotrijebivši termin masovno ubijanje.“
Pokazalo se, kako tvrde Emir i njegovi prijatelji, da je Harper i Konzervativna partije pod jakim uticajem srpskog i ruskog lobija u Kanadi. Tokom bošnjaÄkog lobiranja i Srbi su imali svoju kampanju, Äak su dijelili listove protiv rezolucije u samom Parlamentu.
Rezolucija o genocidu – jednoglasno prihvaćena
Trebalo je Äekati, ali nikako ne pasivno, jesenje zasjedanje. A na njemu je, na tom zasjedanju poÄetkom druge polovice mjeseca oktorbra 2010. – Rezolucija prihvaćena jednoglasno! Jean Augustine, prva žena afro-kanadskog porijekla izabrana u Kanadski parlament, Älanica Liberalne partije Kanade i veliki prijatelj Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, proÄitala je izjavu u Parlamentu u kojoj se izmeÄ‘u ostalog kaže: “Masakr u Srebrenici bio je najgori genocidni zloÄin u Evropi od Drugog svjetskog rata. Rezolucija Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike u povodu desete godišnjice genocida u Srebrenici navodi da politika agresije i genocida provedenog od strane srpskih snaga u Bosni i Hercegovini ispunjava uvjete za definiranje zloÄina genocida iz Älana 2. Konvencije o sprjeÄavanju i kažnjavanju zloÄina genocida. PamÄenja tih zlodjela su još uvijek vrlo živa u svijesti i srcima svih prijatelja istine i pravde u Kanadi”.
Prof. dr. Ibrahim Kajan