Iz LEKSIKONA ZNAMENITIH BOŠNJAKA autora dr. Nazifa Veledara:
Emir Ramic (Prijedor, ?), akademik, univerzitetski profesor, doktor nauka, nauÄnik, istraživaÄ, slobodni intelektualac, mislilac, borac za slobode, ljudska prava, ljudsko dostojanstvo i ljudsku i društvenu istinu i pravdu, Älan BošnjaÄke akademije nauka i umjetnosti (BANU), direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada (Institute for Research of Genocide Canada - IGC).
RoÄ‘en je u Prijedoru. Godine 2006. izabran je za predsjednika UO KBSA (Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike). Za zasluge, KBSA mu je dodijelio nagradu 25. decembra 2008. godine, na Manifestaciji u Chicagu, za bošnjaÄki patriotizam i doprinos u afirmaciji Bošnjaka, kroz promociju, afirmaciju i efektivnu legalizaciju imena Bošnjak i bosanskoga jezika u službenim aktima SAD, Kanade i diljem svijeta.
Direktor je Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGC). Prezentirao je genocid nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini 1992 - 1995. godine kanadskim univerzitetima. Na brojnim simpozijima, kongresima, raznim nauÄnim i drugim skupovima (na podruÄju Sjeverne Amerike, Evrope i Australije) prezentirao je fundamentalna empirijska nauÄna istraživanja iz oblasti genocida i drugih oblika zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, posebno genocid u Srebrenici i genocid u Prijedoru. Na prestižnim univerzitetima u svijetu održao je više predavanja. Objavio je zapažene radove u sredstvima javnog informiranja. Svojim nauÄno-istraživaÄkim radom derogirao je „rezultate“ kvaziistraživanja genocida nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini i kvaziistraživaÄe.
Zahvaljujući njegovom zalaganju i nauÄno-istraživaÄkom radu Kanadski parlament je jednoglasno usvijio prvu, a kasnije i drugu Rezoluciju o genocidu nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini 1992 - 1995. godine, Äime je akademik prof. dr. Emir Ramić ojaÄao impulsivnu energiju Majki Srebrenice u njihovim pravednim nastojanjima da doÄ‘u do istine i pravde. Njegova je zasluga da postoji stalna postavka o genocidu nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini 1992 - 1995. godine u Kanadskom muzeju za ljudska prava, i da se genocid nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini izuÄava u školama u Kanadi. Jedan je od osnivaÄa Kluba prijatelja Bosne i Hercegovine u Kanadskom Parlamentu. UÄestvovao je u projektu izgradnje spomen obilježja žrtvama genocida u Srebrenici u gradu Windsoru (Kanada), prvom spomeniku takve vrste u dijaspori. Svojim nauÄno-istraživaÄkim djelima doprinio je da Vlada Kanade podrži MeÄ‘unarodni dan bijelih traka. IzmeÄ‘u ostalog, razotkrio je i svijetu pokazao razmjere zloÄina kanadskog generala Lewisa MacKenzia za vrijeme njegove misije u Bosni i Hercegovini.
Akademik prof. dr. Ramić i Institut za istraživanje genocida Kanada (IGC) su usporili i zaustavili promociju ÄetniÄkog pokreta Darka Trifunovića na raÄun bošnjaÄke žrtve, i demaskirali ÄetniÄki pokret u Kanadi. Institut za istraživanje genocida Kanada (IGC) je reducirao prostor lažima, historijskim falsifikatima i revizionistima povijesti Bosne i Hercegovine.
Institut za istraživanje genocida Kanada (IGC) je jasno i glasno osudio, sve sluÄajeve, da se presuÄ‘enim ratnim zloÄincima, nakon presude kao i nakon odsluženja kazne, odaju priznanja i da se oni slave i veliÄaju kao nacionalni heroji, u Äemu, ne tako rijetko, uÄestvuju srpska i hrvatska politiÄka, vjerska, akademska i kulturna „elita“, u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i dijaspori.
MeÄ‘utim, akademiku Ramiću i Institutu za istraživanje genocida Kanada (IGC) se kontinuirano prijeti, telefonom i na društvenim mrežama. Iza tih prijetnji i napada stoji udružena antibosanska koalicija sastavljena od negatora agresije, zloÄina i genocida nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini 1992 - 1995. godine, odnosno negatora države Bosne i Hercegovine. Cilj tih napada i prijetnji udružene antibosanske koalicije, koja je naroÄito aktivna u Sjevernoj Americi, je pokušaj da se promijene povijesne Äinjenice o agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu od strane Srbije, Hrvatske i Crne Gore, zloÄinima i genocidu poÄinjenom nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini 1992 - 1995. godine, koji je, nažalost, lokaliziran na Srebrenicu od strane Haškog tribunala. U konaÄnici, cilj im je lobiranje kod ameriÄkog i kanadskog politiÄkog, akademskog i kulturnog establišmenta za podjelu države Bosne i Hercegovine.
No, meÄ‘utim akademik prof. dr. Emir Ramić i Institut za istraživanje genocida Kanada (IGC) se ne mogu zastrašiti. Institut za istraživanje genocida Kanada (IGC) sa svojim internacionalnim timom, od više od 300 eminentnih istraživaÄa, akademika i boraca za ljudska prava i slobode, nastavlja svoj rad.
Kulturu pamćenja (koja nije baš odlika Bošnjaka, op.a.) treba promišljati u svijetlu nauke i istraživanja, jer borba, protiv revizionista povijesti, negatora zloÄina i genocida, i glorifikacije zloÄina i zloÄinaca, nije moguća samo emocijama.
Akademik prof. dr. Emir Ramić i cijeli slobodoumni svijet tvrde, da je presuÄ‘eni genocid u Srebrenici pravni osnov za osporavanja Republike Srpske (rs). Akademik Ramić je konstatirao „da je Presuda za genocid u Srebrenici dovoljan pravni osnov za ukidanje bosanskohercegovaÄkog entiteta rs. Pravosnažnom presudom od 26. februara 2007. godine Internacionalni sud pravde u Haagu je sudskom formulacijom da su vojska i policija rs osmislile i izvršile genocid u Srebrenici otvorio legitimnu i legalnu mogućnost potpunog pravnog osporavanja entiteta rs.“
Akademik Ramić je istakao i to „da svaki meÄ‘unarodni ugovor podliježe osporavanju i poništenju ako postoje pravni razlozi za to, a oni su sadržani u BeÄkoj konvenciji o pravu meÄ‘unarodnih ugovora od 1969. godine koja kodificira postojeće obiÄajno meÄ‘unarodno pravo koje se odnosi na meÄ‘unarodne ugovore i po kojoj sudi najveći sud na našoj planeti Internacionalni sud pravde u Haagu.“
Akademik Ramić je naglasio „da je ništavan svaki ugovor koji je u trenutku sklapanja suprotan imperativnoj normi općega meÄ‘unarodnog prava kakva je norma IUS COENS sadržana u Älanu 53. BeÄke konvencije o pravu meÄ‘unarodnih ugovora koja u tumaÄenju njene sadržine na prvom mjestu ima zabranu genocida.“
Akademik prof. dr. Emir Ramić Älan je MeÄ‘unarodne asocijacije istraživaÄa genocida, Komiteta memorilanog muzeja holokausta SAD i Kanade, Kandskog muzeja za ljudska prava, Asocijacije “Svijet bez genocida”, Udruženja za ugružene narode, i mnogih drugih organizacija za zaštitu ljudskih prava i sloboda širom svijeta.
Dobitnik je više nagrada i priznanja: Posebne Plakete Kanadskog parlamenta za doprinos nauci o genocidu i zaštiti ljudskih prava i sloboda, Zlatne znaÄke Univerziteta u Sarajevu, za posebne zasluge na planu nauÄnog istraživanja i prezentiranja rezultata nauÄnih istraživanja o genocidu u Srebrenici i Bosni i Hercegovini, u Kanadi; Velike plakete Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, Velike Plakete Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, Velike plakete kanadske bosanskohercegovaÄke zajednice. Dobitnik je nagrade "Ćamil-ef. Avdić" za 2019. godinu. Nagrada "Ćamil-ef. Avdić" je naveća nagrada koju dodjeljuje Islamska zajednica Bošnjaka Sjeverne Amerike (IZBSA) pravnim ili fiziÄkim licima za životno djelo i izuzetan doprinos vjerskom životu, radu i djelovanju Bošnjaka koji su svojim radom i odnosom prema radu doprinijeli ugledu Islama i Islamske zajednice Bošnjaka Sjeverne Amerike, kao i za izuzetan doprinos pisanoj rijeÄi, obrazovnoj i općoj afirmaciji Bošnjaka, te intelektualnom i materijalnom angažmanu za vjeru Islam, Bošnjake i društvo.
Reisul-ulema dr. Husein-efendija Kavazović uruÄio je posebno priznanje akademiku prof. dr. Emiru Ramiću, direktoru Instituta za istraživanje genocida u Kanadi (IGC), za širenje istine o genocidu poÄinjenom nad Bošnjacima za vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1992 - 1995. godine od strane Srbije, Hrvatske i Crne Gore.
Po obimu i nauÄnoj vrijednosti on je svojim radovima ostvario znaÄajne nauÄne rezultate iz oblasti savremene nauke o genocidu. Ukupnim nauÄnim i društvenim angažmanom za akademika prof. dr. Emira Ramića može se reći da je jedan od velikih istinskih boraca za slobode, ljudska prava, ljudsko dostojanstvo i ljudsku i društvenu istinu i pravdu. Kao istraživaÄ genocida i drugih oblika zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava, istovremeno je i svjedok najdramatiÄnijih i najtežih dogaÄ‘aja u historiji zemlje i države Bosne i Hercegovine na kraju XX stoljeća, i žrtva genocida. Kod akademika Ramića je prisutna integracija i prožimanje bogatog istraživaÄkog iskustva i osjećanja bola i tuge za žrtve genocida, koji ga snažno inspirišu, podstiÄu i hrabre da nepokolebljivo, istrajno, odvažno i sa potpunim odsustvom mržnje, primjenom nauÄne metodologije, istražuje i istraži genocid, kao ljudsku sramotu i jednu od najvećih prijetnji savremenom svijetu, ljudskoj civilizaciji, kulturama i tradiciji naroda na planeti Zemlji.