ŠESTOAPRILSKE PORUKE IZ TORONTA
Povodom 6. Aprila, dana kada je prije 22 godine poÄela oružana srpska agresija na BiH i trajala skoro 4 godine, sa nebrojeno mnogo žrtava za kojima se i danas traga, u Islamskoj zajednici Bošnjaka “Gazi Husrev-Beg “ u Torontu-Kanada, na adresi 122 North Queen Street održana je prigodna akademija, na kojoj je o tim dramatiÄnim dogaÄ‘ajima i njihovom uticaju na kasnija zbivanja govorio Direktor instituta za istraživanje genocida Kanada, profesor Emir Ramić. Njegove poruke iz Toronta su: OdluÄnije tražiti istinu i pravdu, svjedoÄiti o poÄinjenim zloÄinima, uÄiti našu djecu o agresiji poÄinjenoj nad njima i protiv njih... jer najveći neprijatelj naroda je zaborav, a GLAS dijaspore na predstojećim oktobarskim izborima je kljuÄ rješenja za mnoga od ovih pitanja.
Prof. Emir Ramić, uvijek prva barijera neprijateljima BiH
Dugim trnovitim putem, u nedogled, nastavlja se Emirova borba za istinu i pravdu, ali sa Ävrstim opredelenjem da otkrije i predstavi istinu, kazni zloÄin i obešteti pravdu.
Profesor Emir Ramić, su- osnivaÄ i prvi Äovjek Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK) , u kojem djeluje više ekspertnih timova sa preko stotinu eksperata razliÄitih profila, budno prati sva zbivanja uzroÄno-posljediÄno vezana za agresiju i genociode poÄinjene na teritoriji BiH u toku triipogodišnje agresije i Äini sve da se poÄinjeni genocidi otkriiju, rasvijetle, predstave javnosti, a njihovi stratezi, nosioci i izvršioci privedu pravdi i osude. On je bio i ostao nepokolebljiv borac, prva i sve veća prepreke svima onima koji na bilo koji naÄin podrivaju temelje Bosne i Hercegovine i udaraju na njene historijske tekovine.
Susret sa ovim velikim patriotom i rodoljubom bio je jedan od razloga moje posjete BošnjaÄkim centrima kanadskog grada Toronta. Posebno zadovoljstvo i Äast Äinili su mi susreti sa brojnim Bošn jacima, od kojih mnogi pripadaju staroj dijaspori, sa preko trideset godina boravka u Kanadi. Sa njima sam podijelio radost susreta, obnavljao uspomene, ali i izraze nezadovoljstva, saosjećanja i tuge zbog stanja u našoj domovini Bosni i Hercegovini, uz spremnost i odluÄnost da se stanje u BiH mjenja, agresija i genocid adekvatrno osude, i nikad više ne ponove.
Volonteri Islamskog centra Toronta s osmjehom dobrodošlice
U sklopu ove 6- aprilske manifestacije, autor ovog teksta, kao saradnik i Älan ekspertnog tima Instituta, gostovao je na Radiu BiH Toronto (BIR) ,uÄestvovao u emisiji posvećenoj 6. Aprilu- Danu poÄetka oružane agresije na BiH i posjetio Bosnian Canadian Relief Association, koja obilježava 22 postojanja, a koju vode g. Muhamed Džumhur i g. Edina KovaÄević.
Muhamed Džumhur, sav svoj život na usluzi Domovini
U svom kratkom obraćanju g. Ramić je govorio o agresiji, granatiranju Sarajeva (na koje je dnevno ispaljivano 329 granata, a 22. jula 92 ispaljene Äak 3.772 granate), ubijanju nevinih graÄ‘ana, progonima i o opsadi Sarajeva, koja je trajala 1.478 dana, a u kojoj je ubijeno 10.615 Sarajlija, od Äega 1.601 dijete. U žiži Ramićeva izlaganja, koje je više puta u znak odobravanja prekidano aplauzom, bio je kulturocid, Äiji je glavni proizvod palenje sarajevske vijećnice. Snažan dojam na prisutne ostavio je film “Ljubav prema knjizi“, prikazan u sklopu predavanja, u kojem se kao nedjeljivi dio života ratom zahvaćenog Sarajeva predstavlja kultura i njen još uvijek najznaÄajniji eksponat- knjiga.
Za sviju u BošnjaÄkom centru Toronta, kao i za mnoge u BiH, bilo je to i prisjećanje na 7. April 1992, dan kada su nakon odžanog referenduma Sjedinjene države priznale nezavisnost Bosne i Hercegovine u njenim postojećim granicama.
BošnjaÄka žena bila je i ostaje pokretaÄka snaga bh dijaspore
Kroz Islamsku zajednicu Bošnjaka u Torontu svakog dana proÄ‘e dvije stotine Bošnjaka ali i drugih, a petkom kada se klanja džuma namaz, bude ih preko hiljadu. U restoranu centra mogu se svakodnevno dobiti bosanske pite i veoma dobri bosanski ćevapi. Naravno, svega drugog je u izobilju, a najviše domaćinskog odnosa i dobrodošlice, u kojoj za ovu priliku nije zaboravljena naša nezamjenjiva baklava. Pored ovog centra dobro su posjećeni drugi bosanski i bošnjaÄki centri, kao što je BošnjaÄki islamski centar na Birmingam Stritu ili Bosanski islamski centar u Hamiltonu. Svakodnevno se raÄ‘aju novi bosanski/bošnjaÄki centri širom Kanade, a najviše ih je u Ontariju.
U svom izlaganju g. Ramić je posebno naglasio znaÄaj predstojećih oktobarskih izbora, dajući punu podršku novoformiranoj koaliciji “Domovina“, formiranoj od 8 stranaka na inicijativu organizacije 1. Mart i njenog lidera Emira Suljagića, što predstavlja prvo okupljanje bosanskih stranaka sa istim ciljem.
“Agresija na BiH“, istakao je Ramić, „ je udruženi poduhvat Srbije i Hrvatske, sa ciljem ukidanja Bošnjaka.“ Kao takva agresija je pravno i sudski dokazana, osuÄ‘ena, a svi mi ovdje u dijaspori svjedoci smo tih dogaÄ‘anja i vlastitih stradanja. Cilj je bio ubiti bošnjaÄki duh.”
Nikakva udaljenost nije prepreka za susrete onih koji se cijene i vole
Nažalost agresija i genocid i danas traju, samo se nastavljaju u drugaÄijoj formi i razliÄitim sredstvima. Ali neće uspjeti da nas unište. Mi se osvješÄ‡ujemo i nacionalno sazrijevamo. Naša djeca su natprosjeÄno inteligentna, obrazovana i sve odluÄnije ulaze u sve nacionalne i internacionalne društvene strukture širom svijeta. Mobilizacijom i sažimanjem njihovih dostignuća naš duh će postati uticajan i dominirajući.
Naš prioritet, imperativ svih imperativa, je srušiti genocidnu Republiku srpsku. Srušiti tu genocidnu tvorevinu nastalu na ubijanju, silovanju, torturi, pljaÄki, otimaÄini i progonima Bošnjaka. Ako želimo slobodan i miran život u R BiH moramo ukinuti enitete, ukinuti Rs. A to možemo samo ako iziÄ‘emo na izbore i svoj glas damo Domovini.
KljuÄ je ovaj put u rukama Dijspore. Glas dijaspore je najjaÄe, ali ne jedino, oružje protiv korumpirane politiÄke vlasti države, protiv separatistiÄkih i nacionalistiÄkih težnji okupatora, protiv nezdravog i tendencioznog vanjskog uplitanja... Dijapora mora izići na izbore i glasati. Samo tako, našim glasovima, možemo ukinuuti Rs i maknuti s vlasti sve politiÄare koji ne zastupaju naše bošnjaÄke interese, koji ne rade u interesu države BiH.
A Emir Ramić je bošnjaÄki lider kojeg prizna, cijeni i uvažava Dijaspora. Emir je prvi na braniku Domovine BiH u dijaspori, koji nikad ne posustaje. Emira zna i cijeni cijela Amerika i Kanada. Za deset godina njegova aktivna djelovanja bošnjaÄke institucije, instituti i organizacije proširile su polja svog djelovanja. uÄvrstile svoju koordinaciju, uskladile pravac svoga djelovanja i odredile zajedniÄki cilj. A taj cilj je rušenje Dejtonskog ustrojstva i postojeće vlasti države BiH. Do tog cilja se može doći samo istrajnom zajedniÄkom borbom za istinu i pravdu. A to znaÄi da svi mi na svakom mjestu, preko javnih servisa i medija, trebamo stalno govoriti šta nam se dogodilo. Javn o i otvoremo kroz štampu, preko interneta, na Facebooku, kroz priÄe, film, javne tribine i forume trebamo reći šta se nama i onima oko nas dogaÄ‘alo u našim kućama, na ulicama naših gradova, u logorima. PriÄati o granatiranju, progonima, ubijanju, silovanju, muÄenju, ...
Dijaspora je danas jaÄa nego ikad. Na nama u dijaspori je da uradimo što smo duži i što moramo. Ona je taj givit prevage. Ako to ne uradimo ni ovaj put, moći ćemo zauvjek zaboraviti da smo državljani naše Bosne, da smo mi ili naši roditelji i pradjedovi u njoj roÄ‘eni, da smo u njoj imali naše kuće, bašte, polja, livade i šume, da smo u njoj radili i gradili naše fabrike, škole, domove, bolnice, podizali sela i gradove... DovešÄ‡emo u pitanje našu pupÄanu vezu sa zaviÄajem, zaboraviti naše korijene...
Moramo znati da 22 godine nakon priznanja nezavisnosti, 20 godina nakon zatvaranja logora smrti , 19 godina nakon Dejtona, narod BiH ne živi u miru i slobodi, a bh dijaspora još nije dobila pravo da se vrati svojoj kući. Zato je naš primarni zadatak tražiti istinu i pravdu, svjedoÄiti o poÄinjenim zloÄinima, uÄiti našu djecu o agresiji i genocidima poÄinjenim nad njima i protiv njih, jer zaborav je najveći neprijatelj naroda i države.
Tako je 5. Aprila 2014.g dodine na prigodnoj akademiji u Torontu govorio Direktor instituta za genocid Emir Eramić, jedan od prvih patriota BiH u dijspori. Njegove poruke iz Toronta su: OdluÄnije tražiti istinu i pravdu, svjedoÄiti o poÄinjenim zloÄinima, uÄiti našu djecu o agresiji poÄinjenoj nad njima i protiv njih... jer najveći neprijatelj naroda je zaborav, a GLAS dijaspore na pretstojećim oktobarskim izborima je kljuÄ rješenja za mnoga od ovih pitanja.
Ne zaboravimo. Snaga smo samo kad smo zajedno. A kad smo zajedno možemo sve. Potvrda za to je sklad, harmonija, jedinstvo i napredak koji vladaju u Islamskim zajednicama Bošnjaka Toronta, od kojih će neke uskoro slaviti Äetiri decenije uspješnog rada i postojanja.
Burlington, Aprila 8, 2014 Zijad Bećirević