Kanada:
BOŠNJAÄŒKE DŽAMIJE UKRASILE TORONTO I HAMILTON
Autor: Esad Krcić
Objavljeno: 14. December 2018. 21:12:43
Pisali smo o proteklom vikendu (od 7-9. dec.) u Kanadi koji je u Torontu i Hamiltonu protekao u duhu bošnjaÄke kuluture sjećanja, pamćenja, sjećanje na žrtve genocida u BiH i Sandžaku, borbe protiv zaborava i protiv negiranja genocida.
Ujedno bio je to vikend jaÄanja bošnjaÄko-kanadskih veza, uspostavljanje novih prijateljstva i jaÄanje starih… PoÄeli u Torontu, završili u Hamiltonu. I sve je to proteklo u duhu dijaloga, razumijevanja, razmjene mišljenja, stavova, tolerancije, ljepote ahlaka i lijepe rijeÄi kako na okruglom stolu, ali i u suzama na premijeri u Torontu i projekciji u Hamiltonu.
I tako su brzo protekla tri kanadska dana u organizaciji BošnjaÄko-kanadskog humanitarnog društva (Relif) iz Toronta i suorganizaciji Instituta za istraživanje genocida Kanada, BošanjaÄke islamske zajednice “Gazi Husrev beg” - Toronto, BošanjaÄkog islamskog centra Toronto i BošnjaÄkog islamskog centra – Hamilton. Dok su rukovodstva i Älanovi pomenutih institucija bili na visini postavljenih zadataka, što u znaku zahvalnosti prema svima njima, neka ostanu zapisani ovih nekoliko redaka.
Više od godinu dana kanadski domaćini planiraju kako ostvariti premijeru dokumentarnog filma “Bošnjaci – Genocid u kontinuitetu”, pozvati autora Avdu Huseinovića iz Sarajeva i produkcijsku ekipu iz New Yorka.
I napokon se ostvario taj plan.
Na poziv organizatora Avdo je iz Sarajeva doputovao u Toronto, kao i dio produkcijske ekupe BošnjaÄko-ameriÄke nacionalne asocijacije (BANA), inaÄe potomci žrtava genocida u Plavu i Gusinju 1912/13 i 1919.: Muharem Purišić, predsjednik BANA, portparol dr. Mersim Ziljkić, Älanovi IO BANA Mirsad Šiljković i Ago Redžić, i Esad Krcić, gl. urednik Bošnjaci.Net.
BošnjaÄko-kanadsko humanitarno društvo (ili Relif) je osnovano daleke 1992., u momentu kada je planirano i organizirano krenula srpsko-crnogorska vojna i policijska agresija na Republiku Bosnu i Hercegovinu s namjerom potpunog uništenja, istrebljenja i genocida nad Bošnjacima. Danas 26 godina kasnije, ova organizacija je jedna od najznaÄajnih humaniratnih organizacija u dijaspori sa predanim radom za domovinu BiH. Široka je lista njihovog rada što zaslužuje poseban tekst. Dovoljno je navesti, izmeÄ‘u ostaloga da su godinama stipendirali po 450-500 djece šehida i poginulih boraca i jetima. Pomoć ove organizacije i vrijednih ljudi slata je u BiH, Sandžaku, ali i Pakistanu, Kašmiru, Gazi… njihova je ruka uvijek tamo gdje treba pomoći one kojima je pomoć neophodna.
Predsjednik je Midhad Ćehajić, administrativne poslove radi Muhamed Džumhur koji je ujedno glavni urednik torontskog radija Bosna i Hercegovina na bosanskom jeziku, a tu su redovni u odboru Esad Trokić, Emin FoÄo, Faruk Bajrić, Ismail ef. Fetić i dr.
OKRUGLI STOL: U petak, 7. decembra u veÄernjim sahatima, nakon slijetanja na Internacionalni aerodrom u Torontu doÄekao nas je Esad Trokić, koji nas je požurivao da pružimo korak do auta, jer na nas Äekaju da poÄnu sa okruglim stolom koji je organiziran u BošnjaÄkom islamskom centru na temu Bošnjaci – Genocid u kontinuitetu. Na okruglom stolu pored uÄesnika iz Sarajeva i New Yorka, pozvani su Älanovi odbora svih bošnjaÄkih zajednica Toronta, Hamiltona, Londona... U ime domaćina dobrodošlicu je poželio Nedžad ef. Hafizović, dok je moderator bio Sanija Hodzic
PRVA DŽAMIJA SA MUNAROM U KANADI: Domaćin okruglog stola je najstarija bošnjaÄka džamija u Kanadi (nekada zvana Hrvatska džamija). Ujedno ovo je jedna od najstarijih džamija u Torontu i najstarija je džamija sa munarom.
Kako smo saznali, još daleke 1973., vjernici su kupili omanju crkvu koja je pretvorena u mesdžid. Nekih desetak godina kasnije stari objekat je srušen a na istom mjestu je nikla potpuno nova džamija. Godine 1985. izgraÄ‘ena je uz nju prva munara u provinciji Ontario, što je u to doba bila jedina džamija u Kanadi sa munarom u osmanlijskom stilu, arhitektura koja je prepoznatljiva u našoj Bosni i Sandžaku.
Važno je napomenuti da su izgradnju ove džamije pomogli mnogi balkanski muslimani, hrvatska udruženja i crkve, kao i Svjetska islamska liga pri UN te Ambasada Saudijske Arabije iz Ottawa-e.
Saznali smo da su u poÄetku u ovoj džamiji imamili imami iz arapskih zemalja, da bi poÄetkom 1989., bio angažovan vrijedni imam hadži Nedžad ef. Hafizović, koji i danas obnaša dužnost imama ove džamije.
Potvrdili su nam ugledni Bošnjaci u Torontu, da sa Hafizovićevim dolaskom nastaje jedno novo razdoblje emancipacije bosanskih muslimana i njihovog vjerskog islamskog života. Džamija osim arhitetskog bosanskog izgleda i munare, dobija bošnjaÄko ime i bosansku dušu. Dok je sve to potvrÄ‘eno na godišnjoj Skupštini 1995. kada je džamija dobila naziv BošnjaÄki islamski centar, koji i danas sa ponosom nosi.
Radi evidencije, prve mesdžide, od kojih su nastale prve tri najstarije džamije Toronta, su osnovali Bošnjaci i Albanci kasnih šezdesetih godina.
Predsjednik, odbora je Elvir Gargović.
KANADSKI “GAZI HUSREV BEG”: Od Susreta Bošnjaka Sjeverne Amerike u Torontu, od 27. – 30. maja 2005. pa sve do danas (2018), puno šta se promijenilo u Äuvenom centru “Gazi Husrev-beg”. Uglavnom BošnjaÄka islamska zajednica “Gazi Husrev-beg” je u novom ruhu, nagizdana, uljepšana za sve prilike bošnjaÄke komune ali i kanadskih prijatelja razliÄitih etniÄkih pripadnosti koji rado dolaze u ovaj bošnjaÄki vakuf. Džamiju – centar krasi visoka munara, koja gordo svjedoÄi o dobrim Bošnjanima koji su se nastanili
Renoviran je mesdžid - ofarban usklađenim prijatnim bojama i dizajnom, abdesthane, kupatila, sala za manifestacije, ulaz, hodnici, biblioteka, također su u novom ruhu.
Centar je dobio i Bosanski muzej u kojem Ismeta Smajić ljubomorno Äuva cijelu Bosnu, dok posjetioce sa starinama vrati Bosni, neke i u mladost kada su koraÄali kaldrmama bosanskih sokaka zavirujući kroz pendžere mahalskih kuća, da kroz ruho vide lijepe Bošnjanke i Bošnjane.
Tu je još kuhinja u kojoj se pripremaju bosanski specijaliteti.
BošnjaÄka islamska zajednica “Gazi Husrev-beg” je osnovana daleke 1977. Domaćini istiÄu da je tada razlog osnivanja bio da odgovori vjerskim potrebama svojih Älanova, ali i državniÄkom i nacionalnom uzdizanju. Uspjeli su u svojoj misiji posebno u vaktu trodržavne agresije na RBiH, prihvatu preživjelih žrtava genocida, prognanika…
Od 1982. Do unazad nekoliko godina imam je bio Tajib ef. Pašanbegović koji je sada u penziji ali još uvijek na usluzi Bošnjacima u Torontu ali i na ovom sjevernoameriÄkom kontinentu. Njega je naslijedio imam Adnan ef. Balihodžić. Predsjednik odbora je hadži Burhan Husika.
BOŠNJAÄŒKA DŽAMIJA UKRASILA HAMILTON: Prije polaska iz New Yorka, zacrtali smo da je jedna od važnih destinacija da posjetimo novosagraÄ‘enu džamiju i BošnjaÄki islamski centar u Hamiltonu, Äije je sveÄano otvaranje bilo 23. juna 2018.
Hamilton je grad koji se nalazi nedaleko od Äuvenog Vodopada na Nijagari. U njemu živi oko 500 porodica muhadžira - Bošnjaka, koji su 1992-1995. preživjeli genocid u BiH, i nastanili se u ovom gradu u kojem su pronašli svoj mir, slobodu i prijatelje, zasnovali i podigli svoje porodice. U 2000. godini osnivaju džemat koji predvodi imam Ismail ef. Fetić, o njemu i negovom uspjehu i svih džematlija najbolje govori da su za jedan kratak period postali nezaobilazan društveni faktor u ovom gradu.
Godine 2013., odnosno oko 13 godina po osnivanju, na uvakufljenoj zemlji koju su kupili svojim sredstvima i imetkom, polažu kamen temeljac za džamiju i BošnjaÄki islamski centar.
I krenulo se sa gradnjom.
Višemilionski graÄ‘evinski projekat, golem zalogaj za jednu malobrojnu zajednicu, ali svi su skupa ustali na noge, radili su i podizali svoje porodice, školovali djecu i nesebiÄno izdvajali za svoju džamiju, svoj vakuf i centar svih dogaÄ‘anja. U petogodišnjem radu, iz dana u dan, radovi su napredovali, svi su se skupa sa svojim imamom radovali zajedniÄkom uspjehu.... I tako 22. juna 2018. bilo je sveÄano otvaranje džamije uz prisustvo Reisu-l-uleme dr. Husein ef. Kavazovića, muftije dr. Sbahudina Ćemana, zvaniÄnika grada Hamiltona, kanadskih parlamentaraca...
Upravo sve ovo nas je potaklo da posjetimo džamiju u Hamiltonu i vrijedne ljude koji su je sagradili.
Na okruglom stolu u Torontu pored ostalih bili su imam Ismail ef. Fetić, akademik Emir Ramić i predsjednik Odbora BIC Hamilton Hasan Kapo. Nakon završetka, potpisnika ovih redova ef. Fetić upita o planovima za vrijeme boravka u Kanadi. Rekoh mu da planiramo doći da posjetimo džamiju i BIC u Hamiltonu. Njega to obradova i širokogrudo se ponudi da nam bude na usluzi.
U subotu ujutru, Ismail ef. i Muhamed Džumhur, u dogovoreno vrijeme došli su pred hotel i odvezli nas u Hamilton. Kada smo stigli pred sam objekat obasula nas je svjetlost i ljepota džamije. Uz uzdahe smo prozborili, masha’Allah!
Iako je bio pohladan zimski decembarski dan, sa vanjske strane obilazili smo džamiju i slikali sa svih strana.
Grijala nas ta njena ljepota.
Ulazimo unutra. Zapažamo svaki kutak projektanta, h. Burhan Husika, koji je isplanirao a ruke džematlija sagradili su po svom meraku: mesdžid, abdesthane, bosanska soba i biblioteka, kancelarija, uÄionice za polaznike mekteba i škole na bosanskom jeziku, vešenamjenska sala za konferencije, sveÄanosti, sijela, projekcije i druge vrste skupova i manifestacija. Sve nam to pokazuje imam Fetić, koji kao da lebdi od sreće, a u oku mu svjetluca suza radosnica, sretan zbog svoga uspjeha, naravno i cijele zajednice, Äiju ulogu cijelo vrijeme istiÄe. I ima razloga. Aferim!
Imam Fetić u razgovoru istiÄe da je kljuÄna uloga rada u BošnjaÄkom islamskom centru u Hamiltonu, razumijevanje i jaÄanje islamskog, bošnjaÄkog i bosanskog državniÄkog identiteta, u ovom gradu, odnosno u regionu u Ontario i samoj državi Kanadi. Svakim danom sve su jaÄe bosanske, bošnjaÄke i kanadske veze prijateljstva a to se najbolje ogleda u nedavnom Äestitanju Dana državnosti BiH i Parlamentu Kanade kada je nakon Äitanja proglasa snažnim aplauzom bio nagraÄ‘en Bob Bratina, Älan Kanadskog parlamenta i Älan Kanadsko-bosanske parlamentarne grupe prijateljstva.
Isto tako gradonaÄelnik grada Hamiltona Fred Eisenberger, redovno Äestita Dan državnosti i nezavisnosti BiH, kao i proklamacijom u ovom gradu proglašava sedmicu poÄasti Bosne i Hercegovine u povodu 11. jula – Dana genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i BiH. Tu su još redovo na usluzi prijatelji BiH i Bošnjaka Älan Parlamenta Ontaria Paul Miller, Älan Gradske skupštine Hamiltona Maria Pearson… I da ne zaborivim velikog prijatelja BiH i borca za ljudska prava kanadskog parlamentarca Brian Masse, koji je iz Windsora, ali uvijek je uz Bosnu.
Smatramo da je ova bošnjaÄka komuna u dijaspori ostvarila najbolje kontakte sa vlastima na svim nivoima. IstiÄu veliki angažman i doprinos akademika Emira Ramića, direktora Instituta za istraživanje genocida Kanada. Opet Emir naglašava da je to uÄinak i aferim sviju u zajednici, pominjući niz imena, o kojima ćemo u budućim prilozima govoriti.
Svi Äitatelji i prijatelji Bošnjaci.Net koji se odluÄe posjetiti kanadski dio Vodopada na Nijagari, preporuÄujemo vam obavezno da posjetite džamiju i BošnjaÄki islamski centar u Hamiltonu. U Torontu obavezno posjetite dvije bošnjaÄke džamije, bosanski muzej, svratite do kancelarije Relifa i upišite se u listu dobrotivora!