Bošnjaci poseban etnos na prostorima Sandžaka
Osvrt na nauÄno - istraživaÄki rad etnologa Sulejmana AliÄkovića
Kulturno naslijeÄ‘e jednog naroda se veže kroz njegov jezik, tradiciju i porijeklo. Sulejman AliÄković - etnolog, nam približava kulturu, tradiciju i obiÄaje Bošnjaka, zahvatajuci vrlo kompleksan problem bošnjaÄke historijske prošlosti i filologije i tako odgovarajući na jedno od najvažnijih bošnjaÄkih pitanja - transevzale bosanskih bogomila. Uloga bogomila u bošnjaÄkom razvoju, posebno u razvoju Bosnjaka u Sandzaku kao i pocetak progona koji je stvaranjem Raske države vršena nad tim babunima i paterenima, posebno u XII vijeku u doba vladavine Nemanjića. je fokus interesa AliÄkovića.
Svojim istraživanjem AliÄković je došao zakljuÄka o sudbonosno – bitnoj povezanosti Bošnjaka Bosne i Hercegovine i Sandzaka. To jedan narod zakljuÄuje AliÄković.
Njegova prva knjiga “Bogomili Sandžaka” na osnovu rezultata njegovog nauÄnog istraživanja, potvrÄ‘uje da su Bošnjaci Sandžaka i Bosne i Hercegovine jedan narod, koji vjekovima ima isti jezik, kulturu pismo i vjekovno je živio u jednoj državi. Na Berlinskom kongresu prvi put se Bošnjci Sandžaka odvajaju od svoje matice Bosne i Hercegovine i to ne svojom voljom. Poslije toga se sa njima trguje, kako koja država tako ih Äas ima Äas nema, da bi danas taj Sandžak podjelile dvije novonastale države Crna Gora i Srbija.
Bogomili su u lekcijama iz historije bili marginalna tema, jer su predmetni nastavnici na tu oblast gledali kao na vremensku nepogodu. BošnjaÄka djeca su na "Crkvu bosansku" gledala kao na temu koja je neprijateljska njihovoj vjeri, a hrišÄ‡anska-pravoslavna djeca su preko ove tematike prelazila površno.
AliÄkovića je najviše brinula odreÄ‘ena nejasnoća vezana za bogomilski monoteizam kakav je propovjedalo uÄenje koje je preko popa Bogomila preneseno iz Bugarske, preko Makedonije, do sandžaÄkih i bosanskohercegovaÄkih prostora. Zato AliÄković poÄinje da prouÄava prošlost bogomilskog uÄenja, koje je iz Persije stiglo na balkanske prostore i izazvalo nevjerovatno interesovanje obiÄnog puÄanstva na etniÄkim, bošnjaÄkim, prostorima. Koristio je saznanja iz historijske literature i nezaobilazna artefakta koja postoje u Sandžaku i Bosni i Hercegovini. Njegovo istraživanje je znaÄajan prilog prouÄavanju bošnjaÄke zanimljive i turbulentne historijske prošlosti.
AliÄković posebno istražuje tematiku o sandžaÄko bogomilskom nevjerovatno uspješnom transferu u islamski monoteizam koji je u kontinuitetu uslijedio dolaskom Osmanlija i prihvatanjem osmanlijskog hanefizma i multitarikatnog sufizma-islamskog misticizma i tasavvufa uopšte. Doza znanstvene znatiželje da se našoj javnosti djelimiÄno približi ova nepoznata, veoma važna, i zanimljiva historijska tematika, rezultirala je nizom veoma interesantnih saznanja koja pokušava da prezentira na stranicama svoje knjige. AliÄkovićev nauÄno istraživaÄki rad je veliki doprinos naporima sandžaÄke antropogeografije, antropologije, etnologije, etnolingvistike, etnoreligije i drugih znanstvenih disciplina za proširivanjem saznanja o Bošnjacima u Sandžaku. Ovom vrijednom studijom izuÄavanje sandžaÄke historisjke prošlosti dobija na intenzitetu.
AliÄković je svojom knjigom “Bogumili” Sandžaka na najbolji naÄin ispunio svoj dugogodišnji san i cilj, spoznati turbolentnu sandžaÄku zemlju iznutra, tako da se više o sandžaÄko-bošnjaÄkom narodu i sandžaÄkoj zemlji ne Äitamo i ne uÄimo od drugih - koji ni nogom nisu kroÄili na tu SandžaÄku zemlju. Svojom studijom AliÄković je uspio da objasni indetitet i etnohistorisku posebnost Bošnjaka na prostorima Sandžaka, shvatajući da u odreÄ‘enju svakog naroda, tako i sandžaÄkih Bošnjaka su bitni dva elementa: ko su Bošnjaci Sandžaka?, tj. njihovo porijeklo, etnogeneza u prostornom odreÄ‘enju; i odkuda toliko duga prisutnost i održanost „transferzale bosanskih bogomila“ na prostoru Sandžaka?, jer je neosporno da su Bošnjaci poseban etnos na prostorima Sandžaka.
Svojim i te kako vrijednim i znaÄajnim nauÄno istraživaÄkim radom, sakupljenim u djelu Bogomili Sanžaka, etnolog Sulejman AliÄković osvjetljava povjesne Äinjenice kojima se definitivno nauÄni’istraživaÄki potvrÄ‘uje jedinstvo kulturološkog povjesnog naslijeÄ‘a sandžaÄkih Bogomila i sandžaÄkih Bošnjaka sa stećcima u fokusu i tako konaÄno u nauci konaÄno potvrÄ‘uje da je tacaj bogomila na teritoriji Sandžaka je bio veoma dugo prisutan.
PreporuÄujem etnolozima i drugim nauÄnim istraživaÄima da prvo prouÄe vrijedne radove AliÄkovića, a zatim nastave njegov i te kako važan rad na polju bošnjaÄke etimologije.
Profesor Emir Ramić
Hamilton, Kanada
22. septembar, 2010.