Povodom izlaska iz štampe knjige “Bošnjaci na pola puta" autora profesora Muhamed ef. Velića
Ne bude li Bosne i Hercegovine neće biti ni Bošnjaka
U historijskom procesu izrastanja od bošnjaÄke vjerske zajednice do bošnjaÄkog naroda, Bog je u svim nesrećama Bošnjacima davao šansu da se bore za vlastitu bitnost i bitisanost, za bošnjaÄku duhovnu i narodnu slobodu i bosanskohercegovacku egzistenciju. U tom bošnjaÄkom historijskom procesu, imati konstantnost identiÄnih misli i osjećaja znaÄi nemati ni misli, ni osjećaja. I Bošnjaci se tu nisu uvjek snalazili.
Islam je uvjet bošnjaÄke esencije a država Bosna i Hercegovina je uvjet bošnjaÄke egzistencije, osnovna je teza profesora Muhameda ef. Velića u knjizi « Bošnjaci na pola puta ». Ne bude li Bosne i Hercegovive , neće biti ni Bošnjaka, snažna je poruka za bošnjaÄku budućnost, koja se prožima u cijeloj knjizi. BošnjaÄko biće, u svom minimumu egzistencije, može se svesti i rašÄlaniti na dva nužno ispunjavajuća uvjeta. Ta dva uvjeta ostaju garantom bošnjaÄkog postojanja; prvi je esencijalni uvjet, koji traži svoje stalno ispunjenje – vjera islam koju je uzvišeni Bog iz svoje svekolike milosti podario bošnjaÄkom narodu i koju taj narod već više od pet stoljeća ne doživljava, već autentiÄno živi kao svoju realnost. I drugi je egzistencijalni uvjet, koji, takoÄ‘er, traži svoje konstantno ispunjenje, država Bosna i Hercegovina, sa svim svojim državnim institucijama. Na ova dva nužno ispunjavajuća uvjeta poÄiva cjelokupni mentalni sklop Bošnjaka.
Islama će, neovisno do Bošnjaka, uvijek biti sa svim svojim vrijednostima, Bog za to daje svoje garancije. Zato bošnjaÄki fokus posebno treba biti usmjeren na narod – naciju i državu Bosnu i Hercegovinu.
Sa teritorijom i državom, u svojim rukama, Bošnjaci su svjesni prostorne odreÄ‘enosti, znaju gdje pripadaju i u prostoru se ne gube. S Bosnom i Hercegovinom Bošnjaci su sve, a bez nje i njenih državnih institucija su ništa, jer bez države dovode se u stanje vjeÄitih svjetskih putnika i neminovno se svode na razinu vjeÄito lutajućih po bjelosvjetskim bespućima. Zato je Bošnjacima je država Bosna i Hercegovina, ali ne bilo koja, već jedinstvena, suverena, demokratska, bez genocidnih tvorevina, svetinja, poruka je ove izuzetno zanimljive knjige jednog od imama koje je shvatio bitnost bošnjaÄke egzistencije.
BošnjaÄka dijaspora kao žila kucavica na kojoj poÄiva egzistencija bošnjaÄkog naroda je garant oÄuvanja bosanskohercegovaÄke teritorije, države i društva, koje na sve moguće naÄine još uvjek hoće da oduzmu od Bošnjaka i svih istinskih graÄ‘ana Bosne i Hercegovine. Matice na žalost još uvjek ne shvata ovu bitnost dijaspore.Otuda su problem izmeÄ‘u njih. Bošnjaštvo i bosanstvo su osnovni pojmovi na kojima poÄiva bošnjaÄki identitet I u dijaspori I u matici. Unutar toga okvira Bošnjaci se moraju jaÄati. Podjele bošnjaÄkih snaga i kapaciteta neće koristiti i dobra donijeti. Na takve stvari ne treba gubiti ni vrijeme ni snagu.
PreporuÄujem knjigu za Äitanje, jer iz nje se ima mnogo toga nauÄiti.
Emir Ramić