U Sarajevu su nedavno promovisane Äetiri knjige koje su rezultat rada Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu. RijeÄ je djelima koja sa nauÄno-empirijskih aspekata govore o teškim kršenjima meÄ‘unarodnog humanitarnog prava, ukljuÄujući i istraživanja o genocidu poÄinjenom u Bosni i Hercegovini prije 16 godina.
Studije nose naziv „Genocid u Bosni i Hercegovini - posljedice presude MeÄ‘unarodnog suda pravde“, „Masovne grobnice u Bosni i Hercegovini – sigurna zona UN Srebrenica“, „ZloÄini u Bosanskoj Krajini za vrijeme agresije na Republiku BiH 1991. - 1995.“, i „Genocid u kontinuitetu – svjedoÄenje ambasadora Arrije“.
„Rezultati istraživanja doprinose razvoju, prije svega, nauke o genocidu, kao i satisfakcije ovozemaljske za preživjele žrtve genocida“, pojašnjava direktor Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu Smail ÄŒekić.
Knjiga „Genocid u BiH - posljedice presude MeÄ‘unarodnog suda pravde“ zbornik je radova sa meÄ‘unarodne nauÄne konferencije održane u PotoÄarima u julu 2001. godine. Na više od 1.400 stranica nalazi se 80 radova koji su grupisani u tri tematske cjeline.
​​„Epohalna vrijednost ovog kapitalnog djela sadržana je upravo u izvanredeno snažnom empirijskom materijalu koji nedvosmisleno potvrÄ‘uje zakljuÄke o dubokoj nepravdenosti ove presude, Äak i ovakve kakva jeste, koja priznaje neku vrstu genocida, ali ne poentira poÄinitelja tog genocida“, pojašnjava predsjednik BošnjaÄke akademije nauka i umjetnosti Ferid Muhić.
Diego Enrique Arria 1992. godine obavljao je dužnost predsjednika Savjeta bezbjednosti UN-a, a godinu kasnije bio je i na Äelu Misije ovog savjeta u Bosni i Hercegovini, bivšoj Jugoslaviji i Hrvatskoj.
Upravo u publikaciji „Genocid u kontinuitetu - svjedoÄenje ambasadora Arrije“ dokumentuju se stavovi ovog diplomate o dešavanjima u Srebrenici 1995. godine.
„Misija je nakon posjete Srebrenici 25. aprila 1993. godine saÄinila izvještaj u kojem je pružila oÄigledne dokaze, kako se istiÄe, o zloÄinima koji traju u kontinuitetu, koji se nikako nisu smjeli ignorisati i, kako navodiArria, odmah morali zaustaviti i sankcionisati. MeÄ‘utim, i sam Arria je vrlo brzo primijetio moralnu ravnodušnost, kao i neutralnost UN-a, NATO-a i velikih sila prema ovim zloÄinima“, navodi rektor sarajevskog Univerziteta i promotor Faruk ÄŒaklovica.
Deklarativno prihvatanje krivice
Prema rijeÄima promotora, knjiga „Masovne grobnice u Bosni i Hercegovini - sigurna zona UN Srebrenica“ jedna je od prvih studija u ovoj oblasti koja bi trebala osvijetliti bar dio zloÄina poÄinjenog u Srebrenici.
​​„Broj identificiranih žrtava u Srebrenici je u vrijeme završetka ove studije, a to je potkraj 2009. godine, bio nešto manji od 5.000. U ovom Äasu broj dostiže gotovo 7.000. Broj ubijenih i brzina zakopavanja u masovne grobnice i dislociranje posmrtnih ostataka iz primarnih u sekundarne i tercijarne masovne grobnice ukazuju na to da je po raznim osnovama u genocid bilo ukljuÄeno preko 25.000 izvršilaca“, kaže Amor Mašović iz Instituta za nestale osobe BiH.
Knjiga pod nazivom „ZloÄini u Bosanskoj Krajini za vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1991. - 1995.“ sadržava preko stotinu nauÄno-istraživaÄkih radova o zloÄinu protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava poÄinjenog na podruÄju Bosanske Krajine.
„Deklarativno prihvatanje krivice, deklarativno poklanjanje žrtvama je samo stvar odreÄ‘ene trgovine, trgovine sa meÄ‘unarodnim predznakom, da bi se dobio nekakav imidž u meÄ‘unarodnim pregovorima i u budućim odreÄ‘enim meÄ‘unarodnim integracijama. To najmanje treba i južnoslovenskom prostoru, a još manje treba meÄ‘unarodnoj zajednici“, naglašava promotor i univerzitetski profesor SrÄ‘an Vukadinović.
Promotori Äetiri studije naglašavaju da izdanja Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu daju neprocjenjiv doprinos za razumijevanje onog što se dogodilo na podruÄju Bosne i Hercegovine. Publikacije su istovremeno i upozorenje da mir i stabilnost ove regiji ne bi trebalo ponovo dovesti u pitanje.
Povodom izuzetno znaÄajnog izdavaÄkog poduhvata Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, u SveÄanoj sali Rektorata su u ponedjeljak 31. oktobra 2011. godine, promovirane Äetiri knjige – nauÄnoistraživaÄke studije, utemeljene na rezultatima nauÄnih istraživanja.
O studijama Genocid u Bosni i Hercegovini – posljedice presude MeÄ‘unarodnog suda pravde; Masovne grobnice u Bosni i Hercegovini – sigurna zona UN Srebrenica; Genocid u kontinuitetu – svjedoÄenje ambasadora Arrie i ZloÄini u Bosanskoj krajini za vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1991–1995. govorili su poznati i priznati istraživaÄi i ugledni univerzitetski profesori.
Moderator promocije bio je prof. dr. Smail ÄŒekić, direktor Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, koji je naveo da su u pitanju nauÄna djela, prije svega, rezultati empirijskih istraživanja o teškim kršenjima meÄ‘unarodnog humanitarnog prava, ukljuÄujući i istraživanja o genocidu – najtežem obliku zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava. Pritom se, naveo je profesor ÄŒekić, rezultati istraživanja zasnivaju na relevantnim izvorima i, zaista, objektivno, na interdisciplinaran naÄin istražuju i prezentiraju rezultati istraživanja o najtežim zloÄinima koji su izvršeni u Rebublici Bosni i Hercegovini, na kraju 20. stoljeća.
Institut za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu u kontinuitetu prezentira javnosti, prije svega nauÄnoj, kao i žrtvama genocida, rezultate nauÄnog istraživanja o zloÄinima protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava u Republici BiH na kraju 20. stoljeća, koji, izmeÄ‘u ostalog, doprinose razvoju nauke o genocidu, kao i satisfakciji za preživjele žrtve genocida.
Knjigu Genocid u Bosni i Hercegovini – posljedice presude MeÄ‘unarodnog suda pravde promovirali su akademik Ferid Muhić, akademik Omer Ibrahimagić i prof. dr. Ismet Dizdarević. Ovo djelo je zbornik radova sa meÄ‘unarodne nauÄne konferencije održane u PotoÄarima 10. i 11. jula 2001. godine u organizaciji Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu. Na ovoj nauÄnoj konferenciji je uÄestvovalo 76 uÄesnika, od kojih je 68 saopćilo rezultate istraživanja. Referati su grupirani i sistematizovani u tri posebne i meÄ‘usobno povezane tematske cjeline:
1. Presuda MeÄ‘unarodnog suda pravde – Bosna i Hercegovina protiv Srbije i Crne Gore (26. februar 2007) i njene implikacije,
2. Planiranje, pripremanje, organizovanje i izvođenje agresije i genocida u Republici Bosni i Hercegovini i
3. Poricanje genocida i sjećanje na genocid.
O knjizi Genocid u kontinuitetu – svjedoÄenje ambasadora Arrie govorili su akademik Muhamed Filipović, prof. dr. Stjepan Lapenda i prof. dr. Faruk ÄŒaklovica.
Diego Enrique Arria je od 1. januara 1992. do 1. septembra 1993. bio stalni predstavnik Venecuele u Ujedinjenim nacijama. U martu 1992. obavljao je dužnost predsjednika Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija. U aprilu 1993. bio je, pored koordinatora Grupe nesvrstanih zemalja u Vijeću sigurnosti, na Äelu Misije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, te bivšoj Jugoslaviji i Hrvatskoj.
Prilikom obraćanja akademik Filipović je istakao da je Diego Enrique Arria autentiÄni svjedok o mentalitetu, metodi, naÄinu mišljenja i postupanja meÄ‘unarodne zajednice, najviših institucija Ujedinjenih nacija, Savjeta sigurnosti i drugih institucija, agencija UN-a, te je naglasio da „njegovo svjedoÄenje ima apsolutnu vrijednost autentiÄnog svjedoka, on razotkriva sav lopovluk te strukture. Razotkriva da ta struktura uopće ne može uspostaviti normalan odnos prema Äinjenicama, kao što su agresija na nezavisnu i suverenu državu, kao što je izvršenje genocida.“
MeÄ‘u promotorima je bio i rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Faruk ÄŒaklovica, koji je istaknuo da su ovakve publikacije obaveza akademske zajednice da na bazi egzaktnih dokaza i bitnih Äinjenica educira mlaÄ‘e naraštaje o temeljnim vrijednostima ljudskog života, upozoravajući da se ovakva tragedija nikada i nikome više ne ponovi.
O nauÄnoj studiji Masovne grobnice u Bosni i Hercegovini – sigurna zona UN Srebrenica govorili su prof. dr. Samir Arnautović i gospodin Amor Mašović.
Ova studija jedna je od prvih studija u ovoj oblasti, te će, vjerujemo, doprinijeti upotpunjavanju praznina, otklanjanju nedostataka, proširivanju i produbljivanju nauÄnih saznanja, ali i usmjeravanju napora istraživaÄa na evidentirane, a ne verificirane nauÄne probleme – navedeno je u uvodnim napomenama knjige.
„Kroz faktografske podatke u ovoj knjizi je pokazano da je genocid poÄinjen i da nije nikakvog lokalnog karaktera, nego da se radi o genocidu koji je poÄinjen prema sasvim odreÄ‘enom narodu. TakoÄ‘er je pokazano da je osnova za Äinjenje ovih zloÄina nacionalistiÄko-ideološka“, naveo je prof. dr. Samir Arnautović, te naglasio da svi ovi zloÄini, zapravo, imaju aspekte kulture konflikta, kao i da je ova knjiga izvrstan osnov da se smisao genocida shvati iz aspekta kulture konflikta.
„Akademska zajednica u Evropi, znanstvenici u Evropi, intelektualci Evrope će se baviti ovim problemom samo ukoliko se genocid u Bosni i Hercegovini shvati kao fenomen modernog svijeta – samo onda kada ta istraživanja koja se ovdje nude istovremeno budu shvaćena u jednom kontekstu u kojem se ona tiÄu i jednog Äovjeka u Švedskoj, NjemaÄkoj...“, istakao je profesor Arnautović.
O studiji posvećenoj masovnim grobnicama žrtava genocida u Srebrenici gospodin Amor Mašović, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale BiH, naveo je da je u pitanju prva ozbiljna nauÄna studija u vezi s ovom temom, koja je nastala kao dio šireg projekta koji ima za cilj da obradi masovne grobnice u svim dijelovima Republike Bosne i Hercegovine. Gospodin Mašović smatra da ona na objektivan naÄin daje presjek stanja zakljuÄno s krajem 2009. godine. Istraživanje je trajalo nekoliko godina i u ovom Äasu ne sadrži sve podatke, ali on oÄekuje da će u dopunjenom izdanju biti obuhvaćeni i podaci koji nedostaju. To su, prije svega, pokušaji da se definira pojam masovne grobnice kao rezultat genocida u sigurnoj zoni UN-a, pa je navedeno šta se sve smatra masovnom grobnicom, polazeći od broja žrtava. TakoÄ‘er, zakljuÄio je da je ova studija veoma važna ne samo za one koji zdravorazumski prilaze istraživanju genocida i njegovih posljedica na prostorima BiH, nego i onima koji pokušavaju negiranjem tog genocida minimizirati ili potpuno eliminirati tvrdnje da se genocid desio.
Promotori knjige ZloÄini u Bosanskoj krajini za vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1991–1995. bili su prof. dr. SrÄ‘an Vukadinović i doc. dr. Rasim Muratović.
U organizaciji Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, MeÄ‘unarodnog društva za ugrožene narode u Luksemburgu i NjemaÄkoj, Univerziteta u Bihaću i Vijeća sabora graÄ‘ana Bosanske krajine u Sarajevu od 22. do 24. septembra 2000. godine u Bihaću je održana MeÄ‘unarodna nauÄna konferencija o zloÄinima u Bosanskoj krajini za vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1991–1995. Cilj konferencije je bio da se, u okviru nauÄnoistraživaÄkog projekta „ZloÄini u Bosanskoj krajini za vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu 1991–1995.“, nauÄno, na bazi multidisciplinarnog pristupa, istraže i dokumentiraju zloÄini protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava na podruÄju Bosanske krajine. Na konferenciji je uÄestvovalo oko 150 uÄesnika, od kojih je 112 izložilo svoje nauÄne i struÄne radove.
Zbog nedostatka finansijskih sredstava Zbornik radova sa ove konferencije Äekao je objavljivanje duže od jedne decenije.