U ATLANTI SVEČANO OTVOREN BOŠNJAČKI KULTURNI CENTAR I „SABUR“ DŽAMIJA, ZAJEDNICE BOŠNJAKA DŽORDŽIJE
U ATLANTI SVEÄŒANO OTVOREN BOŠNJAÄŒKI KULTURNI CENTAR I „SABUR“ DŽAMIJA, ZAJEDNICE BOŠNJAKA DŽORDŽIJE
"NE PITAJ ŠTA BIH MOŽE UÄŒINITI ZA TEBE NEGO ŠTA TI MOŽEŠ UÄŒINITI ZA BIH"
Ovom poznatom izjavom na svom inauguracijskom govoru predsjednik John Kennedy je dotaknuo suštinu istinskog patriotizma, primjenjenog u radu BošnjaÄke zajednice Džordžija. U džematu Sabur u Atlanti (Lawrencevill, Georgia) u Sjedinjenim AmeriÄkim Državama, završena je sveÄanost otvaranja nove džamije i BošnjaÄkog kulturnog centra koje su sagradili Bošnjaci Atlante.
Nadahnutim, odluÄnim i vizionarskim govorom reis Kavazović je dao uputu o djelovanju - iskreno, umjereno, uz stalnu privrženost vjerskim principima i uvažavajući razliÄitosti. Reisov govor je u više navrata prekidan aplauzom, uzvicima odobravanja i podrške. Vrhovni vjerski poglavar muslimana u BiH je biranim i pohvalnim rijeÄima govorio o ulozi Sjedinjenih AmeriÄkih Država u postizanju mira i volji i odluÄnosti da se oÄuva i obnovi bosanskohercegovaÄko društvo jedinstva u razlikama. Prisutnim vjernicima, ameriÄkim gostima i našim državljanima reis Kavazović je dao komparativnu pouku o religijama te istakao znaÄaj univerzalne poruke svih monoteistiÄkih religija. Podarena nam razliÄitost je osnov za natjecanje u dobru, za dublje spoznavanje pravde i istine i za doživotni posao - uÄenje strpljenju. Posebno jasna poruka upućena je Sjedinjenim AmeriÄkim državama - koja je primila naše izbjeglice, omogućila im školovanje, rad, život u slobodi i slobodno ispovijedanje religije, ali i oÄuvanje i jaÄanje bosanskog jezika, bošnjaÄke i bosanskohercegovaÄke kulture, tradicije, historije. Pred predstavnicima državnih vlasti, lokalnih vlasti Atlante te predstavnicima ostalih vjerskih zajednica reis Kavazović je ponovo naglasio svoju opredjeljenost i podršku razvoju pluralnog društva, podršku susretu razliÄitosti, te ponovio svoje zalaganje da se dobrim djelom pomogne i podrži onaj do sebe, dakle, komšija,
susjed, bilo koje religije bio.
Koliko je govor reisa Kavazovića izazivao emocije i tjerao suze na oÄi stotinama prisutnih, govor ambasadora Hrle je pak izazvao drukÄiju reakciju - naveo je prisutne na emotivno odobravanje osmjesima. Kao što je neko duhovito primjetio, susret bosanskohercegovaÄke svjetovne i duhovne vlasti u Atlanti, meÄ‘u bosankohercegovaÄkim državljanima, bio je, dakle, uravnotežen, izbalansiran i dvostrano emotivan. Treba naglasiti da se bosanskohercegovaÄki glas sve više Äuje u centru svjetske politike, Vašingtonu. U ovoj glavnoj svjetskoj državi i njenom glavnom gradu Vašingtonu putem ambasade BiH upotrebom diplomatskih vještina i osjećajem za savremeni i historijski kontekst u kojem se svijet i BiH nalaze, bori se za budućnost i sadašnjost naše države. Tako BiH ima u Sjedinjenim AmeriÄkim Državama.
" Ratni vihor nas skupio iz svih djelova BiH u mali džordžijski gradić Clarkstone. Iz razliÄitih dijelova BiH ali sa istom mukom, tugom i bolom, istim mislima i željama, u istoj vjeri roÄ‘eni, iz iste domovine prognani. Razumjeli smo se i bez rijeÄi, vizuelno se prepoznavali i kada se personalno nismo znali. Sjećam se, kada bih došao u naselje, Cristopher Woods, širom otvorena vrata apartmana bila su siguran znak da u njemu živi bošnjaÄka familija. Vrata bošnjaÄkih kuća su uvijek otvorena, kao srce vjernika, za sve one dobronamjerne, putnike namjernike, one u nevolji. Nismo imali mnogo ali i to malo smo dijelili. Otvorena vrata su bila i znak zahvalnosti Sjedinjenim AmeriÄkim Državama koje su otvorile svoje granice nudeći nam slobodu i sigurnost", poćeo je svoj dirljivi govor profesor Semir Äulić na veliÄanstvenoj manifestaciji obilježavanja 20 godina rada i svećanog otvaranja džamije.
Kao jedna od najistaknutijih bošnjaÄkih zajednica u Sjevernoj Americi, Zajednica Bošnjaka Džordžije nije gradila samo duhovnu komponentu, odnosno džamiju, već i sve druge komponente bošnjaÄkog i bosanskohercegovaÄkog bića. Gradili su sebe i svoju budućnost promovišući najbolje vrijednosti BiH. Hiljade djece prošlo je mektebsku nastavu i školu bosanskog jezika, stotine zaigralo u KUD “Bosanski Zumbuli” i zapjevalo u Horu “Bilal”. Mnogi od njih danas su uspješni akademski i poslovni ljudi i aktivni Älanovi omladinske sekcije. Zahvaljujući njihovom angažmanu danas za svaki prvi mart imamo Bosansko-AmeriÄki dan na Kapitolu Džordžija, usvojene deklaracije o Genocidu u Srebrenici.
Profesor Äulić dalje istiće: "Gradeći sebe ova zajednica je gradila vjerske institucije i druge organizacije na višem i saveznom nivou organizovanja, a od znaÄaja za Bošnjake i BiH. Možda uvjek nismo bili “lak” sugovornik ali smo uvjek nudili valjane argumente.OsnivaÄi smo Islamske Zajednice Bošnjaka Sjeverne Amerike,IABNA-e a danas ICNAB-a, stalni uÄesnici i organizatori jednog od Susreta Bošnjaka Sjeverne Amerike, jedan smo od osnivaÄa Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, krovne organizacije sjevernoameriÄkih Bošnjaka. Ovdje u ovoj sali održana je osnivaÄka skupština BZK Preporod za Sjevernu Ameriku, stalni smo sponzori Savjetodavnog Vijeća za BiH u Vašingtonu. Putem svojih Älanova aktivno smo uÄestvovali u osnivanju Instituta za istraživanje Genocida Kanada i Bosansko ameriÄkog instituta za genocid i edukaciju. Naša personalna veza sa domovinom i našim narodom je višeslojna, višesmjerna, emotivna, ekonomska, humanitarna, patriotska,poslovna, kulturna itd. No one istitucionalne su najbitnije. Jedna, kojom svjedoÄimo svoju vjeru, a koja nas preko ICNABA povezuje sa IZ BiH Äiji smo sastavni dio. Druga, koja nas kao državljane BiH povezuje sa državom BiH, vodi preko ambasade BiH i njenog Konzularnog odjela u Vašingtonu a sa kojim naša zajednica ima veoma uspješnu dugogodišnju suradnju. Rezultat te saradnje jesu mnogobrojni konzularni dani održani u ovom našem centru, hiljade izdatih pasoša drugih dokumenata te milioni ušteÄ‘enih dolara koje bi naši Älanovi potrošili na putovanja u Vašington. U ime svih njih želim iskoristiti ovu priliku da se liÄno zahvalim njegovoj ekselenciji ambasadoru Harisu Hrli te savjetniku gosp. Eminu ÄŒohodareviću i da ih zamolim da naše rijeÄi zahvalnosti prenesu i ostalim Älanovima ambasade i konzularnog odjela. Isto tako želim reći da država BiH u ovom centru uvjek ima otvorena vrata i srdaÄnu dobrodošlicu".
Zajednica Bošnjaka Džordžije je primjer zajednice koja je prihvatanjem svih pozitivnih vrijednosti integracije u ameriÄki "Melting Pot" organizovano se suprostavila asimilaciji i tako ne samo oÄuvala, već i ojaÄala duhovnu, narodnu i patriotsku komponentu bošnjaÄkog narodnog bića i najbolje vrijednosti Ideje Bosne i Bosanskog duha oliÄenih u prihvatanju, priznavanju, poštovanju drugog i drugaÄijeg kao modusa egzistencije bosanskohercegovaÄkog društva i države.
I dok su stotine prisutnih dostojanstveno i s puno digniteta pristupale ovom velikom dogaÄ‘aju, u potpunom redu, dostojanastvu i s puno samodiscipline, dogadÄ‘aj je, u skladu sa zakonom, osiguravala i nadležna državna policijska uprava. To je zakon. A na reverima policajaca koji su se našli na mjestu ceremonije, na upadljivim žutim ploÄicama, pisala su - bosanskohercegovaÄka prezimena. AmeriÄki policajci, na bosanskom jeziku, usred Džordžije, pomažu u održavanju ove veliÄanstvene manifestacije. Bosno moja, lijepa mila... s obje
strane Atlantika...
U Atlanti je još jednom data podrška demokratskoj i multietniÄkoj BiH kao najboljem okviru u kojem njeni narodi i graÄ‘ani mogu živjeti. A, baština BiH se sve bolje, organizovanije i institucionalizovanije promoviše, i samim time sve bolje poznaje na velikim tržištima kao što su Sjedinjene AmeriÄke Države.
Osmrtnicama ba