Akademik Smail ÄŒekić je redovni profesor historije BiH na Fakultetu politiÄkih nauka Univerziteta u Sarajevu, jedan od osnivaÄa i utemeljivaÄa Instituta za istraživanje zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava Univerziteta u Sarajevu. ÄŒlan je BošnjaÄke akademije nauka i umjetnosti. Bavi se prouÄavanjem savremene politiÄke i vojne historije BiH i drugih susjednih država, a naroÄito istraživanjem i nauÄnim prouÄavanjem zloÄina genocida, najsloženije društvene pojave u društvenoj stvarnosti. Rezultatima nauÄnih istraživanja genocida i drugih oblika zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava u BiH, ali i šire, i generalizacijom rezultata empirijskih istraživanja, postulativnog znaÄaja i karaktera, otkrio je, identifikovao i utvrdio bitne postavke i odredbe pojave – predmeta nauke i metoda nauke (projektovanje nauÄnih istraživanja genocida i drugih oblika zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unarodnog prava i metoda istraživanja), Äime je dao fundamentalan doprinos zasnivanju, konstituisanju i razvijanju Nauke o genocidu u sistematici društvenih i humanistiÄkih nauka. Domaći i strani analitiÄari uvrštavaju ga u “najpoznatijeg bosanskog poznavaoca genocida”.
Akademik Smail ÄŒekić je na prijedlog Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu kao jedini predstavnik i zastupnik žrtava i svijedoka agresije na Republuku Bosnu i Hercegovinu i genocida nad njenim graÄ‘anima u Komisiju Vlade Republike Srpske o Srebrenici. Skoro se i ne zna u navedenim javnostima da je Smail ÄŒekić radeću u Komisiji Äesto bio primoran da se bori za svoj život zbog ogromnih prijetnji kojima je svakodnevno bio izložen.
Doprinos jednog od najvećih živih bošnjaÄkih umova, najveÄeg bošnjaÄkog i bosanskohercegovaÄkog borca za istinu o zloÄinima na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocida nad njenim graÄ‘anima, najveÄeg borca za pravdu za sve žrtve tih zloÄina, ali i borca za istinu o svom zloÄinima u svijetu i pravde za žrtve tih zloÄina, profesora doktora Smaila ÄŒekića kako kroz rad Komisje, tako i kroz brojna nauÄno-istraživaÄka djela i poduhvate može se iskazati na sljedeći naÄin Bošnjaci i svi drugi narodi nad kojima su se vršili, vrše ili će se vršiti zloÄini kao stalni proces i zadatak svih njihovih generacija mora biti izgradnja kulture pamćenja, kao neodvojiv dio njihove nacionalne emancipacije, ne u ime osvete, već u ime izgradnje svijeta bez genocida, zloÄina protiv ÄovjeÄnosti, ratnog zlÄina ili bilo kojeg drugog oblika zloÄina.
Najnovija knjiga akademika Smaila Ćekića predstavlja vjerovatno najznaÄajniji nauÄni dokument u historiji savremene Evrope. Knjiga je koncentrisana na istraživanje genocida izvršenog u Evropi krajemXX-og vijeka. Utemeljena je na rigoroznoj primjeni nauÄne metodologije i realizirana uz beskompromisno poštovanje zahtjeva faktografske dokumentacije svake sekvence genocida izvršenog nad Bošnjacima. Ova kapitalna knjiga predstavlja rezultat tri decenije sistematskog nauÄno-istraživaÄkog rada akademika Smaila ÄŒekića, koji se afirmisano na meÄ‘unarodnoj sceni kao vodeći istraživaÄ i nauÄnik poznat po izuzetno krupnim rezultatima u podruÄju istraživanja zloÄina protiv ÄovjeÄnosti i meÄ‘unardonog prava. Njegov neumorni rad do sada je već krunisanim djelima koja po svojoj važnosti spadaju u sam vrh nauÄne misli i pravne relevantnosti.