Umjetnost put do istine skraćuje
Recenzija
Knjiga poezije pjesnikinje Drite Kadić
Najveći dio pjesama pjesnikinje Drite Kadić pripada kategoriji izravnih poruka. Autorica, naime, sadržaje svoje svijesti ne provlaÄi kroz retortu pjesniÄkog jezika, nego ide na prvu loptu: obavještava nas o predmetima, ljudima i dogaÄ‘ajima sasvim izravno želeći ostaviti dojam da nam saopštava sažetke svojoga života. Pri tome je za Äitatelje svejedno je li u pitanju doslovna faktografska istina ili mašta.
Postoji više poruka iz ove zbirke poezike.
Prva grupa poruka sadrži životnu filozofiju izvan svagdašnjih banalnih razmišljanja. Do neke manje uoÄljive dubinske istine, može se dakako doći znanstvenim metodama, ali (tu vjerujemo Hegelu) može i umjetnošÄ‡u. Pjesnikinja je kadra pronaći nov izraz koji sve kaže o neÄemu što nam je dotad bilo kao u magli. Ti nas izrazi mogu upozoriti da postoji život bez života, a mogu nas i potaknuti da da se trgnemo i poÄnemo i sami osvajati svijet, to znaÄi: živjeti.
Druga grupa poruka su u kategoriji izravnih poruka koje sadrže opća mjesta.
Trećoj bi grupi pripadale pjesme koje su samo skice, koje su samo nacrti za pjesmu. Naslućuje se jako važna i interesantna pozadina, možda dokaz da se u odnosima ne može ostvariti ni poštovanje ni samopoštovanje. MeÄ‘utim, to što imamo na papiru to je samo za pjesnika, koji mora sažetak nadograditi, izvaditi iz apstrakcije, pronaći aluzije.
Pjesnikinja nam dariva svoju prvu zbirku. Kažem dariva, jer kako drugaÄije nazvati ovo što nam nudi, a što je rezultat njene doživljenosti koju je uz napore, zahvaljujući svom prirodnom talentu, uspješno pretvorila u rijeÄi, stihove i pjesme.
Pjesme ove zbirke odišu nepatvorenom osjećajnošÄ‡u i doživljenošÄ‡u, kao i htijenju da kaže i ono što se poÄesto prešućuje i zatajuje, a to je ono svoje, a sve u želji istinskog druženja s Äitaocem kojem se povjerava bez sustezanja. A što je onda to do li darivanje sebe kroz pjesme, u nastojanju da bude shvaćena i prihvaćena, i da Äitalac, putem nje i njenih pjesama, shvati sebe, svoje porive i nagone, svoje poglede i sudove, svoj život i življenje.
U htijenju da kaže sve što želi reći, ne stavlja si nikakve ograde glede stihova, kitica, pjesama, piše slobodnim stihovima bez rima i kalupa. Pjeva onako kako taj Äas osjeća, koristeći toliko rijeÄi koliko joj je neophodno potrebno da izrazi ono što misli, osjeća i želi prikazati i oslikati. Kod nje nema imitatorstva. Ide svojim putem i sama prti svoju stazu. To joj je velika vrlina, jer time iskazuje svoju osebujnost i originalnost pišući svojim vlastitim rukopisom koji će s vremenom postati njoj svojstven i kao takav prepoznatljiv.
U njenom pjesmotvoru ima dosta svakodnevnosti, ali ona to svojim talentom pretvara u pjesme kojima uspijeva priskrbiti aureol umješnosti pa i umjetnosti.
ZaÄudno je kako njene pjesme žive u vidu razgovora, priÄanja, ispovijedi, prosudbe i suda, predviÄ‘anja, prepriÄavanja, opisivanja i slikanja, iskazivanja sjećaja i osjećanja. I kako uspijeva Äitaoca uvući u svoj svijet u kom će Äesto i sam sebe vidjeti i prepoznati. Upravo ta identifikacija oznaÄava onu Äarobnu privlaÄnost kojom osvaja Äitaoce.
Pjesnikinja ne oblaÄi lažno ruho i ne prikazuje se drugaÄijom, nego li sama sebe vidi i osjeća. Dakako da to slobodno iskazivanje svoje vlastitosti, samo po sebi ne bi bilo dostatno za pohvalu vrijednosti pjesama kao pjesniÄkih tvorevina. Vrijednost je u naÄinu pjevanja, pijevnosti stihova ili pjesme, i nadrastanju tvorbe od zanatske u umjetniÄku. Pjesme bez obzira na razliÄitost stihova, ili možda baš zbog toga, imaju svoj prirodni tijek koji oko prati i Äita, a uho sluša. Pjesme nisu opterećene lažnom literarnom kićenošÄ‡u što im daje posebnu draž. Upravo je u toj jednostavnosti njihova privlaÄnost i prihvatljivost.
Uz preporuku za štampanje ove zbirke pjesama, uz preporuku da istu treba Äitati i pamtiti, želimo pjesnikinji dug i plodan život uz pozdrave njenoj prvoj i sigurno ne posljednjoj zbirci pjesama.
Profesor Emir Ramić
Hamilton, Ontario, Kanada
18. decembar 2010